Danıştay kendini yürütmenin yerine koydu

Bartın Milletvekili Tunç, İYİ Partinin Milli Eğitim Bakanlığının Andımız kararını uygulamamakla yargı kararlarını yerine getirmediği önergesi hakkında konuştu.

AK Parti Bartın Milletvekili ve Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç İYİ Parti’nin Milli Eğitim Bakanlığı’nın Danıştay’ın Andımız kararını uygulamamakla yargı kararlarını yerine getirmediği ve görevi kötüye kullanma suçu oluştuğu iddiası ile verdiği araştırma önergesi hakkında TBMM Genel Kurulu’nda konuştu.

Milletvekili Tunç Danıştay 8.Dairesi’nin, Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Öğrenci Andı" başlıklı 12'inci maddesini yürürlükten kaldıran ve 2013 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 1'inci maddesinin iptaline oy çokluğuyla karar verdiğini belirterek bu kararıyla Danıştay’ın bu kararı kendini yürütmenin yerine koyarak verdiğini söyledi.

Yargı yetkisi, idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimiyle sınırlıdır.

Milletvekili Tunç; “Anayasa'nın 125'inci maddesinin dördüncü fıkrası açıktır: "Yargı yetkisi, idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimiyle sınırlı olup hiçbir surette yerindelik denetimi şeklinde kullanılamaz. Yürütme görevinin kanunlarda gösterilen şekil ve esaslara uygun olarak yerine getirilmesini kısıtlayacak, idari eylem ve işlem niteliğinde veya takdir yetkisini kaldıracak biçimde yargı kararı verilemez." biçiminde düzenlenmiştir. Benzer hüküm İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 2'nci maddesinde de mevcuttur: "Yargı yetkisi, idari mahkemeler, idari eylem ve işlem niteliğinde veya idarenin takdir yetkisini kaldıracak biçimde yargı kararı veremezler." Şeklindedir ve hem Anayasa'mız hem diğer mevzuatımız da bu hükümleri içermektedir.” Dedi.

Danıştay 8.Dairesinin vermiş olduğu yönetmelik değişikliğine ilişkin karar, Anayasa'nın 125'inci maddesini ve İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 2'nci maddesini ihlal eden, idari eylem ve işlem niteliğinde olan ve idarenin takdir yetkisini ortadan kaldıracak nitelikte bir karar olduğunu belirten Milletvekili Tunç; “Bu kararla Danıştay kendisini yürütmenin yerine koymuş ve Andımızla ilgili yönetmelik değişikliği maddesini iptal etmiştir.” Dedi.

Danıştay Kararı Kesinleşmedi

Kararın temyiz edildiğini ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunda temyiz sürecinin devam ettiğini belirten Milletvekili Tunç, “Ortada uygulanması mümkün olan bir yargı kararı bulunmamaktadır. Ayrıca yürürlükte de Öğrenci Andı'nın okutulmasını zorunlu kılacak bir yönetmelik hükmü de bulunmamaktadır. Danıştay 8.Dairesi yönetmelik değişikliğini iptal etmiştir, değişikliğe uğrayan önceki yönetmelik de ortada yoktur. Dolayısıyla karar eski yönetmeliği diriltebilecek, yürürlüğe koyabilecek bir karar değildir. Aksi takdirde, Danıştay’a yönetmelik yapma yetkisi vermiş oluruz ki bu durum Anayasa ve hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmaz. Kaldı ki yönetmelik değişikliğinin iptaliyle ilgili karar kesinleşmemiş olup temyiz sonucunda da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu eğer onama kararı verecekse bu durumda da yeni yönetmelik yapma gereği hasıl olabilecektir. Bu nedenle İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28'nci maddesi ve 52'nci maddesinde belirtilen yargı kararlarının yerine getirilmediği yönündeki iddialar ile Türk Ceza Kanunu'ndaki görevi kötüye kullanma suçunun unsurları şu aşamada oluşmuş değildir.” Dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatansever cumhur 6 ay önce

Helal olsun. Andımız karari projedir cumhur ittifakini bozmaya yönelik provakasyondur. Sebep olan sahte milliyet Bekçileri bilerek veya bilmeyerek ettiğiniz fenaliklar bu memlekete pranga oldu. Yetti artik vir vir viy viy ettiğiniz. Cumhur. Ittifakı millet aklı ümmet vicadani ınsanlık ümidi