Darbeler, Siyasi Krizler Üreten Sistem Geride Kaldı

Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TBMM'de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini hakkında verilen araştırma önergesi hakkında partisinin görüşlerini aktardı.

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, İYİ PARTİ’nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde TBMM’nin görev ve yetkilerini tam anlamıyla yerine getirip getirmediğinin araştırılması için verdiği Grup önerisi hakkında AK PARTİ Grubu adına konuştu. Milletvekili Tunç, yaptığı konuşmada, “koalisyonlar, siyasi krizler, ekonomik bunalımlar, darbeler ve vesayetçi anlayışlarla ülkemize zaman kaybettiren parlamenter sistemin yerine milletimiz cumhuriyet ve demokrasimizi güçlendirecek, güçlü meclis, güçlü hükümet ve bağımsız yargı ile kuvvetler ayrılığı ilkesini tam anlamıyla tesis eden Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine 16 Nisan halk oylamasıyla "evet" diyerek tercihini yaptı. Bu tercihe saygı duymak demokrasinin gereğidir.” Dedi.

Milletvekili Tunç, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Değerli milletvekilleri, 16 Nisan 2017 halk oylamasıyla kabul edilen Anayasa değişikliğiyle parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine geçiş sağlanmıştır. Sistemin uygulanmasına da 24 Haziran 2018 seçimleriyle başlanmış, bir yıldan bu yana da uygulanmaktadır. Özellikle son günlerde, grup önerisinde de belirtildiği üzere parlamenter sisteme geri dönüşle ilgili söylemler sık dile getirilmektedir.

Değerli milletvekilleri, parlamenter sistemin neyini özlemiş olabiliriz? Her on yılda ürettiği darbeleri mi, postmodern, muhtıra, askerî darbeleri mi? Koalisyon pazarlıklarını mı, güneş motellerini mi özlemiş olabiliriz? Siyasi krizleri mi özlemiş olabiliriz? Siyasi krizlerin tetiklediği ekonomik bunalımları mı özlemiş olabiliriz? İnsan hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığı o karanlık yılları mı özlemiş olabiliriz? Demokrasimizi zayıflatan vesayet odaklarını mı özlemiş olabiliriz?

Biz bunların hiçbirini özlemedik, milletimiz de özlemedi ve hiçbir zaman da özlemeyecek. Kaldı ki Yasama, yürütme ve yargının daha keskin çizgilerle birbirinden ayrılarak kuvvetler ayrılığı ilkesinin tam anlamıyla tesis edildiği, kuvvetlerin birbirini denetleme yollarının açık olduğu, aynı zamanda kuvvetlerin uyumlu çalışmasını da gözetecek mekanizmaların oluşturulduğu Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin en önemli özelliği, halkın yürütmenin başını doğrudan sandıkta belirlemesidir. Her türlü vesayeti tasfiye etmesi, yürütmede çift başlılığın ortadan kaldırılması, hızlı karar alan ve uygulayan icraatçı, güçlü bir hükûmet modelini getirmesidir.

Bunun yanı sıra, yine aynı sandıkta milletimiz yasama ve denetim fonksiyonunu yerine getirecek olan Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerini belirlemektedir. Kanun yapma yetkisinin münhasıran Meclise ait olduğu, soru, Meclis araştırması, genel görüşme, soruşturma gibi araçlarla yürütmeyi denetleme yollarının sadece gensoru ve güvenoyu hariç açık olduğu -o da zaten sandıkta milletimiz tarafından verilmektedir- yasama gücünün daha da artırıldığı, güçlü Meclis yapısında parlamenter sistemde olup da Cumhurbaşkanlığı sisteminde olmayan, Meclis yetkilerini zayıflatan tek bir husus bulunmamaktadır, Aksine, Meclisin karşılıklı fesih yetkisiyle Cumhurbaşkanının görevini sona erdirme yetkisi bile vardır. Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerini gerektiğinde soruşturma yetkisiyle Yüce Divana gönderme yetkisi vardır. Yürütmenin kanun tasarısı hazırlayamaması ve bu yetkinin münhasıran milletvekillerinde olması ve parlamenter sistemde var olan tüm denetim yetkilerinin bu sistemde de var olması hususlarını göz önünde bulundurduğumuzda, Türkiye Büyük Millet Meclisinin yasama ve denetim fonksiyonlarını yerine getiremediğini söylemenin haklı bir gerekçesi bulunmamaktadır. Sistem seçim kanunları, Siyasi Partiler Kanunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzük'ündeki uyum düzenlemeleri yapıldığında daha işlevsel hâle gelecektir.

Biraz önce Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle ilgili görüşler buradan ifade edildi. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri Türkiye Büyük Millet Meclisinin yasama yetkisi dışında, önceki sistemde Bakanlar Kurulunun kararları çerçevesinde alınan kararlardır. Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin de yine yargı yoluyla denetimi mümkündür; idari yargı, Anayasa yargısı da bunu denetleyebilecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle grup önerisinin aleyhinde olduğumu belirtiyor, Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum.”

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ne diyosun daaa 13 ay önce

kriz yok mu peki biz keriz miyiz daa asgari ücretin alım gücünü görmeymusun. ağam bizimle eyleniy