Doğalgaz ihalesi 18 Şubat'ta

4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanununun 4 üncü maddesi dördüncü fıkrası (g) bendi ve Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 5 inci maddesi uyarınca; Zonguldak, Bartın, Kozlu, Kilimli, Çaycuma ve Devrek şehirlerinden oluşan dağıtım bölgesi için “Zonguldak-Bartın Doğal Gaz Dağıtım Lisansı” ihalesi yapılmasının kararlaştırıldığını belirten Milletvekili Yılmaz Tunç;  Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 19/01/2011 tarih ve 3037/8 sayılı Kararı uyarınca; Zonguldak, Bartın, Kozlu, Kilimli, Çaycuma ve Devrek şehirlerinden oluşan dağıtım bölgesi için, “Zonguldak-Bartın Doğal Gaz Dağıtım Lisansı” İhalesinin, Doğal Gaz Piyasası Kanunu ile Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde, kapalı zarf usulü ile teklif alma ve açık eksiltme şeklinde yapılacağını,  Şehir içi doğal gaz dağıtım lisansının, lisans yürürlük tarihinden itibaren lisans hükümleri dahilinde 30 yıllık süre için verileceğini söyledi.

 İhale sonucunda dağıtım lisansı almaya hak kazanan firmanın lisans yürürlülük tarihinden itibaren şehirlerde ayrı ayrı olmak üzere en geç, Zonguldak ve Bartın şehirlerinde altı (6) ay içinde yatırıma fiili olarak başlayacağını belirten Milletvekili Tunç,  Zonguldak ve Bartın şehirlerinde on sekiz (18) ay içinde herhangi bir yerleşim alanının dağıtım şebekesini işletmeye almak suretiyle, gaz sunumuna başlayacağını söyledi.

Zonguldak, Bartın, Kozlu, Kilimli, Çaycuma ve Devrek şehirlerinde beş (5) yıl içinde dağıtım bölgesindeki imarlı alanlar bütününde doğal gaz kullanmak isteyen her müşterinin, tesis edilecek dağıtım şebekesine bağlanacağını belirten Milletvekili Tunç, Dağıtım bölgesinde serbest tüketici olmak için gereken yıllık asgari tüketim miktarının lisans yürürlük tarihinden başlamak üzere ilk beş (5) yıl için on beş (15) milyon metreküp olacağını, bu miktarın, müteakip yıllar için Kurul tarafından her yıl yeniden belirleneceğini söyledi.

İhale ile belirlenen “Birim Hizmet ve Amortisman Bedeli”nin lisans yürürlük tarihinden başlamak üzere ilk sekiz yıl boyunca sabit olarak uygulanacağını belirten Milletvekili Tunç, bu sürenin bitiminden sonra ise her yıl Kurul tarafından fiyat tavanı yöntemi ile belirleneceğini, Abone bağlantı bedelinin de şartnamede belirleneceğini söyledi.

Yeterlilik için başvuruda bulunacaklar, 18 Şubat 2011 günü mesai saati bitimine kadar, yeterlilik ile ilgili sorularını Kuruma yazılı olarak iletebileceklerini belirten Milletvekili Yılmaz Tunç, istenen belgelerin en geç 31 Mart 2011 tarihinde saat 17.00'ye kadar, Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna verilmesi gerektiğini söyledi.

Milletvekili Yılmaz Tunç, bölgede doğalgazın sanayicinin kullanımına sunulduğunu belirterek, şimdi de şehir içinde konutlara doğalgaz vererek, Bartın ve Zonguldaklıların hava kirliliğinden kurtulacağını söyledi.

Milletvekili Tunç, “Bartın ve Zonguldak Doğalgaz Dağıtım Lisansı ihale sürecinin başlatılmasından dolayı başta Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız’a ve EPDK yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi. 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sabri 8 yıl önce

doğalgaz gelecek hava kirliliği azalacak diye sevinirken, Bartın merkez sınırları içinde yer alan delikliburun mevkiine AKP hükümetince yaptırılan günde 22000 ton kömür yakılacak iki adet TERMİK SANTRAL konusunda ne diyosun sayın TUNÇ.. Sizi samimi ve güvenilir bulmuyorum. Yalanlar üzerinden siyaset ahlaki değil. Bu termik santralden yüzbin Bartınlı etkilenecek. Kanser, ve solunum yetmezliği gibi hastalıklar artacak. Siz nerede olacak, nerede yaşayacaksınız. Bartın'da yerleşmeyi, Bartın'da yaşamayı düşünüyormusunuz. Yoksa Bartına zarar verecek hiç bir şeye izin vermeyiz demek kaypak bir açıklama.

Avatar
bilgin calık 8 yıl önce

onlarda benim ve diyer bartınlılar gibi gurbete cıkar vatanını seven bunu yapmaz.onu yapacagına iş kapısı acında bende kocaelide bogaz tokluguna calışmıyayım verkleri 650 tl maaşla 350 kira gerisini düşünün 2 cocuk ben artık memlektimi unutum sayenizde ana baba bartında .artık onları
görmekten acızim.

Avatar
delgado 8 yıl önce

Bartına doğalgaz gelecek diye sobalı güzel bi daire aldık. 3 senedir soba yakmaktan bıktım.Ne zaman gelecekse gelsin artık yoksa evi satacam.Bu konuda net bilgisi olanlar varsa paylaşsın.