DSİ: Belediye'nin Sorumluluğunda
Bartın’da taşkın alanında yapılaşmanın sorumlusu kim?

Bartın’da 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda taşkına maruz alanların yapılaşmaya kapatılmasına rağmen, son zamanlarda bu alanda yer alan bazı parsellere yeni binaların yapılmasına izin verilip, bazı parsellerde inşaata izin verilmemesi tartışma konusu oldu. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ve Bartın Belediyesi, usulsüz yapılaşma ile ilgili birbirini suçlarken mağdur olan Bartınlı oldu. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, konuyla ilgili daha önce, “yapılaşmaya gerekli izinlerin DSİ Genel Müdürlüğü tarafından verildiğini” vurgulamıştı. Ancak CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, DSİ’ye başvurarak “taşkın sınırlarının değişip değişmediğini” sordu. Yalçınkaya’nın yazılı sorularını yanıtlayan DSİ Genel Müdürlüğü, “Kurumumuzca yapılaşmaya izin verilmesi gibi bir uygulama söz konusu değildir. Yapılaşma ve ruhsatlandırma işleri, Belediyelerin sorumluluk ve çalışma alanına girmektedir. 2004 yılında verdiğimiz görüş halen geçerlidir” şeklinde görüş bildirdi.

Geçmiş yıllarda yaşanan sel baskını ve taşkınlardan büyük kayıplar yaşayan Bartın’da, Belediye tarafından 2006 yılında DSİ’nin de görüşü alınarak hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda, “taşkına maruz alanların” yapılaşmaya kapatılmasına rağmen, son dönemde ırmak kenarlarında taşkın sınırı içerisindeki bazı parsellerde bina yapılmasına izin verilirken, bazı parsellere izin verilmemesi mağduriyetlere neden olmuştu. Bartın’ın 3 tarafını çevreleyen Bartın ırmağının yakın bölgelerinde ki yapılaşma üzerine Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, kanunsuz hiçbir yapılaşmaya izin vermediklerini ve budan sonra da vermeyeceklerini ifade ederek, sorumluluğun DSİ’de olduğunu işaret etmişti.

Bunun üzerine CHP’li Yalçınkaya, DSİ’den bilgi isteyerek, “Bartın Nazım İmar Planı yapılmasında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve gerekli önlemler alınmadan yapılaşmaya izin verilmeyeceği belirtilen taşkın alanı sınırları halen geçerli midir? Taşkın alanı sınırlarında 2006 yılı sonrasında her hangi bir değişiklik yapılmış mıdır? Nazım İmar Planı’nda belirtilmiş olan taşkın alanı sınırları içinde DSİ Genel Müdürlüğü tarafından kaç parsele yapılaşma izni verilmiştir? Taşkın alanı içinde yapılmasına izin verilen bu yapılarda yaşayacak yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik hangi önlemler alınmıştır?” sorularını yöneltti. DSİ Genel Müdürlüğü’nün CHP’li Yalçınkaya’ya gönderdiği konuyla ilgili yanıtta, “Bartın’da taşkın alanları ile ilgili 2004’te verilen görüşümüz değişmemiştir” dendi.

“2004’te verilen görüşümüz geçerli”

CHP’li Yalçınkaya’nın yazılı sorularına yanıt veren DSİ Genel Müdürlüğü, 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun “Belediye sınırları içinde kalan yerlerin nazım ve uygulama planları ilgili belediyelerce yapılır ve belediye meclisinde onaylanarak yürürlüğe girer” hükmüne atıfta bulunarak, “ Bu çerçevede, Bartın il merkezi için 2006 yılı onaylı 1/5000 ölçekli nazım imar planı çalışması geçerli olup, Bartın İl merkezi için yeni bir imar planı çalışması kapsamında Kurumumuz görüşü isteninceye kadar, 2004 yılında verilen Kurum görüşümüzün değiştirilmesi söz konusu değildir. Bartın Belediyesi’nce yeni bir imar planı çalışması için Kurumumuz görüşü istenmiş olup, 2006 yılı sonrası için farklı bir görüş verilmemiştir” dendi.

“Yapılaşma belediyenin sorumluluğunda”

Yazıda, DSİ’nin yapılaşmaya izin verilmesi gibi bir uygulamanın söz konusu olmadığı belirtilerek, “Bartın Belediyesi’nce DSİ 23. Bölge Müdürlüğü’ne yazılan ‘yapı izni’ konulu görüş yazılarına, ‘2006 yılı onaylı 1/5000 ölçekli nazım imar planı çalışması’ için verilmiş olan Kurum görüşümüzde yer alan hususlar çerçevesinde işlem yapılmasının uygun olacağı yönünde görüş bildirilmektedir. Kurumumuzca taşkın sahası içerisinde yapılaşmaya izin verilmesi gibi bir uygulama mevcut değildir. Yapılaşma ve ruhsatlandırma işleri, Belediyelerin sorumluluk ve çalışma alanına girmektedir” dendi.

“Islah projesi gerekiyor”

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Yalçınkaya’ya gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi: “Diğer taraftan kurumumuz taşkına maruz alanlarda öncelikle can ve mal kayıplarını önlemek, en aza indirmek ve imar sahaları içerisinde yapılacak yatırımlara olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla, taşkın riski bulunan nehirlerde taşkın kontrol tesisleri inşa ederek, taşkın kontrolü amacına yönelik projeleri süratle gerçekleştirmektedir. Kurumumuz, Bartın ilinde de olası taşkınların etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla 1954 yılından bu yana sürdürdüğü çalışmalarda olduğu gibi taşkın öleme konusunda da var olan tecrübe ve deneyimine dayanarak, sorunu bütüncül bir yaklaşımla ele almakta ve kalıcı çözümler getirmek için çalışmalarını sürdürmektedir. 1998 yılında Bartın ilinde meydana gelen taşkınlar sonrasında Kurumumuzca gerek TEFER Projesi kapsamında, gerekse kısmi önlemler alınarak bazı iyileştirme çalışmaları yapılmış olmakla birlikte, Bartın ilinin taşkın problemi ancak membada yapılacak depolama tesisleri ile mansapta yapılacak ıslah projelerinin tamamlanmasıyla giderilmiş olacaktır. Bartın çayı üzerinde Kirazlıköprü Barajı’nın, Bartın çayına soldan katılan Kozcağız Çayı üzerinde Kozcağız Barajının, Kozcağız Çayına soldan katılan Güney Deresi üzerinde Kışla Sel Kapanının ve ayrıca mansap ıslahına yönelik olarak Bartın Irmağı Yan Kolları Islahı Proje Yapımı İşi kapsamında önerilecek olan ıslah tesislerinin tamamlanması ile birlikte, Bartın ilinin taşkın problemi büyük bir oranda çözüme kavuşturulmuş olacaktır.”
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
var mı başka 6 yıl önce

var mı başka bir yerde böyle bir belediye........

Avatar
ayinesi iştir kişinin 6 yıl önce

bütün vaktini düğün cenaze gezmelerinde harcayan, yalnızca yol boya badana yapan, nereden kaç kuruş rant çıkarsam diye uğraşan bir belediyeden bartının bir beklentisi kalmamıştır..

Avatar
ali 6 yıl önce

kanun yok nizam yok herkes adamını bulup işini yaptırıyor bartına bu dönemde belediye tarafından verilen zarar ilerde çok daha iyi anlaşılacak ama bunu telafi etmek zor olacaktır

Avatar
Araştırmacı 6 yıl önce

dsi'nın 2004 yılında verdiği görüş: "bartın çayınında talveg kotu +12 metre üzeri yapılaşmaya gidilmelidir. kesinlikle bodrum kata müsaade edilmemelidir" görüşünü vermiştir. talveg kotu: ırmağın en derin kısmından bina yapılacak yüksekliğin toplamıdır. örnek: yalı ırmak yaklaşık 4 metre derinliğindedir, zemin 6 metre yüksekliğindedir. yalının talveg kotu +10 metredir. belediye ve valiliğin ırmaktan yüksekliği 8 metredir, ırmak derinliği yaklaşık 3 metredir, valilik ve belediye binaların talveg kotu +11 metredir. bu binalar 2004 yılından sonra yapılmışsa nasıl izin verildi.. sayın başkanlara sormalı. umarım, cevap verirler.

Avatar
günah çıkartmayınız 6 yıl önce

1998 selinde eski belediye başkanı sayın rıza yalçınkaya'nın yalıda oturduğu apartman katına 2 metre sel suları yükselmişti. 1998 selinde yeni belediye başkanı sayın cemal akının kemer köprüdeki mühendislik yazıhanesinin tavanına kadar 2 metre sel suları yükselmişti.. bakınız imar planına.. belediyeyi idare eden başkanlarının binaları, imar planında taşkın sel sınırı içine alınmamış.. sayın başkanlar şimdi ise günah çıkarıyorlar.. mağdur ettiğiniz insanların ahı ne olacak.. arazileri yalıdan yüksekte olup inşaat izni alamayanlar; bir dakika beklemeden bartın cumhuriyet başsavcılığına, belediye başkanlarını ve devlet su işleri (dsi) yetkililerini şikayet etmelerini tavsiye ederim. 1998 seli neden imar planına işlenmedi. talveg kotu +12 metre sınırı 2004 yılından beri bartın imar planına neden işlenmedi.. 16 yıllık ve 10 yıllık görev ihmalleri, savcılık makamında mutlaka hesabı verilecektir.