FETÖ ile mücadeleyi başlatan parti AK Parti’dir
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “40-50 yıldan bu yana, devletin içerisine sızmış olan FETÖ ile mücadeleyi başlatan parti AK Parti’dir ” dedi.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TBMM’de CHP’nin  "FETÖ/PDY yapılanmasının 2009 yerel seçimlerinden itibaren tüm seçimlerdeki etkilerinin araştırılmasına ilişkin önergesi hakkında yaptığı konuşmada, “40-50 yıldan bu yana, devletin içerisine sızmış olan FETÖ ile mücadeleyi başlatan parti AK Parti’dir, bu mücadeleyi hiçbir dönemde olmadığı kadar, kararlı, sistemli ve kapsamlı bir şekilde sürdüren parti AK Parti’dir” dedi.

Milletvekili Tunç, konuşmasına başlamadan önce Babalar Günü’nü kutlayarak, “başta şehit babalarımız olmak üzere tüm babalarımızın Babalar Günü'nü kutluyorum; çocuklarıyla, aileleriyle birlikte huzurlu ömürler diliyorum.” Dedi.

CHP grup önerisiyle, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden 1 Kasım 2015 milletvekili genel seçimlerine kadar gerçekleştirilen tüm yerel ve genel seçimlerde, referandumda ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görev alan il ve ilçe seçim kurulu başkan ve memurlarıyla ilgili olarak; FETÖ/PDY yapılanmasıyla alakalı soruşturma açılanlar varsa ve bu kişilerin yapmış olduğu işlemlerden dolayı mağduriyetler oluşmuşsa bu mağduriyetlerin araştırılması ve giderilmesi için gerekli tedbirlerin alınması maksadıyla bir araştırma önergesi verildiğini belirten Milletvekili Tunç, “Seçimlerin sağlıklı yapılmadığı şeklindeki iddialar her seçim sonrasında tartışılan bir husustur, ancak bunların somut belgelere ve delillere dayandırılması gerekir.” Dedi.

Ülkemizde seçimlerin Yüksek Seçim Kurulunun gözetim ve denetiminde gerçekleştirildiğini hatırlatan Milletvekili Tunç, “Yüksek Seçim Kurulu üyeleri, Yargıtay ve Danıştay Genel Kurullarınca gizli oyla seçilen üyelerden oluşur. İl ve ilçe seçim kurullarında da yine, ilçe ve illerde seçim kurulu başkanları hâkimlerin gözetim ve denetimi altında tüm siyasi partilerin, seçime katılan siyasi partilerin üyelerinden oluşan -hem ilde hem ilçede hem de Yüksek Seçim Kurulunda- temsilcileri vardır ve onların gözetim ve denetimi altında, şeffaf bir şekilde, tüm vatandaşlarımızın gözetimine de açık olan bir sistem söz konusudur. Sandık kurullarında da yine aynı şekilde tüm siyasi partilerimizin temsilcileri bulunur. Müşahitlerin ve vatandaşların gözetimine de denetimine de açık bir şekilde, aleniyet ilkesi içerisinde seçimler gerçekleştirilir. Yine SEÇSİS ve SEÇBİS sistemleri, Avrupa'da belki de en ileri noktada olan ülkelerden bir tanesiyiz. Bu noktada da çok şeffaf bir sistemimiz var. Teknoloji seçimin emrindedir. SEÇSİS sistemiyle, SEÇBİS sistemiyle, siyasi partilerin hatta tüm vatandaşların denetimine açık bir sistem söz konusudur. Oy kullanacağımız yere baktığımızda komşularımızı, aynı apartmanda kimlerin oy kullanacağını bile görebilmekteyiz. Oy kullandığımız sandığa bir tuşla ulaşıp orada hangi partinin ne kadar oy aldığını görebilmekteyiz. Yine sandık sonuç tutanakları tüm siyasi partilerimizin temsilcilerine verilmektedir. Siyasi partilerin genel merkezleri anbean SEÇSİS sistemiyle sonuçları takip edebilmektedirler. Başından, oy kullanmadan sonuçların açıklanmasına kadar her şey şeffaf bir biçimde gerçekleşmektedir ve anbean tüm siyasi partilerin gözetimine açık bir sistem söz konusudur.” Dedi.

Grup önerisinde, ıslak imzalı tutanak sonucu ile YSK veri tabanına işlenen sonuçlar arasında büyük farklıklar olduğunun ve itirazların da yeterince değerlendirilmediğinin iddia edildiğini belirten Milletvekili Tunç, “Tabii, bu iddiaların somut delillerle açıklanması gerekir. İtirazın yeterince değerlendirilmediği iddialarına baktığımız zaman böyle bir şey söz konusu değildir. Örnek vermek gerekirse en çok tartışılan seçim 30 Mart 2014 yerel seçimleridir. Bu seçimler sonucunda itirazlar neticesinde 2'si il merkezli, Ağrı ve Yalova olmak üzere, 12 belediye başkanlığı seçimi iptal edilmiş. Yapılan ikinci seçimde Yalova'yı CHP, Ağrı'yı da HDP kazanmıştır. 2 ilçede 40 adet belediye meclis üyeliği seçimi iptal edilmiştir. 2 ilçede 7 adet il genel meclisi üyeliği seçimi itirazlar üzerine iptal edilmiştir. Demek ki itirazların değerlendirilmediği noktasındaki görüş doğru değildir. Türkiye'de 1950'li yıllardan önce açık oy gizli tasnif şeklinde seçimlerin yapıldığını okuyoruz, büyüklerimizden dinlemiştik ancak artık günümüz Türkiyesinde her şey şeffaf, açık oy gizli tasnif değil, gizli oy açık tasnif ilkesi gereğince seçimler hâkim denetiminde tüm siyasi partilerin ve halkımızın gözü önünde gerçekleştirilmektedir.”  Dedi.

Seçim kurullarında FETÖ, PDY mensubu görevlilerin, müdür ve memurlarının olduğuna dair iddianın önemli bir iddia olduğunu ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini belirten Milletvekili Tunç, “ancak bu bir Meclis araştırması konusu değil. Böyle bir iddia varsa, o memurdan dolayı birtakım işlemler, yanlış işler yapılmışsa bunun gereğinin yapılacağı yer adli soruşturmalar ve idari soruşturmalardır. Bu konuda örnek varsa, bildiğiniz belge, bilgi varsa mutlaka adli makamlara ulaştırmanız gerekir. Yoksa özellikle 17-25 Aralıktan itibaren gerçekleştirilen seçimler, iki genel seçim, bir yerel seçim, referandum, Cumhurbaşkanlığı seçimleri olmak üzere beş kez seçim yapıldı, bu dönem içerisinde 17-25 Aralık 2013'ten sonra FETÖ, PDY yapılanmasıyla en çok mücadele eden parti AK PARTİ'dir. Dolayısıyla eğer böyle bir şaibe varsa bu, AK PARTİ'nin aleyhine olan bir durumdur. Eğer elinizde bilgi, belge varsa bunu adli makamlarla, savcılıklarla paylaşmanız gerekir. Meclis araştırmasıyla burada bir sonuca varamayız çünkü bir adli soruşturma gerektirir. Suçtur bu. Bu suçu işleyen memurlar varsa, FETÖ mensubu, gözaltına alınmış ya da açığa alınmış bu tür memurların yaptığı işlemlerden dolayı eğer bir şüpheniz varsa bu en çok AK PARTİ'nin aleyhinedir çünkü FETÖ, PDY'yle en çok mücadele eden, şu bahsettiğiniz seçimler sırasında AK PARTİ'dir. Çünkü AK PARTİ gerçekten 17-25 Aralıktan sonra, FETÖ'nün terör örgütü olarak ortaya çıkmasından sonra mücadele eden bir partidir ve bu mücadelede de hep AK PARTİ yalnız bırakılmıştır. Keşke bu mücadelede tüm siyasi partilerden destek bulabilseydik. MİT Müsteşarı tutuklanmaya kalkışıldığında MİT Kanunu'nda yapılan değişikliğe hep birlikte sahip çıkabilseydik, 17-25 Aralık yargı darbesinde FETÖ'nün sahte delillerine sarılmak yerine hep birlikte karşı çıkabilseydik, MİT tırlarının durdurulması olayında Türkiye IŞİD'e ya da DAEŞ'e destek veren bir ülke algısı oluşturma çabasına hep beraber karşı çıkabilseydik, işte, o zaman eğer bunları yapabilseydik 15 Temmuz darbe girişimi gerçekleşmeden FETÖ/PDY yapılanması çökertilebilir ve ülkemiz 249 şehit vermez ve 2 binden fazla gazimiz de mağdur olmazdı.” Dedi.

15 Temmuz gecesi sonrası Mecliste ve Yenikapı'da gerçekleştirmiş olduğumuz birlikteliği keşke sonrasında da sürdürebilseydik diyen Milletvekili Tunç, “Darbecilerin temizlenmesi için ilan edilen OHAL'i hep birlikte burada oy birliğiyle geçirebilseydik ama olmadı. OHAL'in uzatılması kararlarına hep beraber destek olabilseydik. Mecliste MHP'nin dışında bu noktada destek bulamadığımızı herkes zaten görüyor.” Şeklinde konuştu.

Darbecilerin yargılanmasına da değinen Milletvekili Tunç, “Darbecilerin savunmalarını izliyoruz, duruşmalara gidiyoruz milletvekilleri olarak. Sanki darbeyi başkaları yapmış; dışarıdan gelmişler, birileri darbe yapıp gitmiş. Sulandırmalar, birtakım ifadeler, kendisini tatbikatın içinde bulduğunu söyleyenler, "Terör hareketi olduğunu zannettik." diyenler, kontrollü darbeye varan söylemler ve maalesef bunlara da siyasi olarak bu "kontrollü darbe" lafına destek olan siyasi söylemler de maalesef olmaya devam ediyor.” Şeklinde konuştu.

FETÖ'nun siyasi ayağı bahane edilerek AK PARTİ'ye operasyon yapmaya çalışmak da FETÖ'nün ekmeğine yağ süren bir durumdur diyen  Milletvekili Tunç, bu durum FETÖ'nün üstünün örtülmesine yardımcı olmaktan başka bir şey değildir. AK PARTİ FETÖ'yle mücadeleyi başlatan bir siyasi iktidardır. Kırk elli yıl boyunca, tüm siyasi iktidarlar döneminde, devletin kurumlarına sızan bu örgütü deşifre eden AK PARTİ iktidarıdır. FETÖ'nün siyasi ayağını aramak istiyorsak, FETÖ'nün terör örgütü olduğu anlaşıldıktan sonra, sırf AK PARTİ düşmanlığı nedeniyle FETÖ'nün yanında yer alanlara bakmak gerekir.” Şeklinde konuştu.

Milletvekili Tunç konuşmasının sonunda şunları söyledi: “FETÖ ve diğer terör örgütleriyle hiçbir dönemde olmadığı kadar kararlı, istikrarlı, sistemli ve kapsamlı bir mücadele yapan parti AK PARTİ'dir. Bu mücadelede Türkiye'nin yanında değil de FETÖ'nün yanında olan yabancılar var, bunları görüyoruz. Bu mücadelede Amerika'dan, Avrupa'dan, Yunanistan'dan bir şey beklemiyoruz. Bu, millî bir meseledir. Bu millî meselede tüm siyasi partilerin birlikte olmak zorunluluğu vardır; ülkemizin bekası için, ülkemizin dirliği için, milletimizin bütünlüğü için. Bu mücadelede birlik ve beraberlik içerisinde olmak zorundayız. Bu mücadelenin liderliğini yapan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı yollarda yürümek yerine, hukuk ve demokrasi mücadelesinde birlikte yürümek zorundayız diyor, genel kurulu saygılarımla selamlıyorum.”
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa 3 yıl önce

Kemal sunal yaşasaydı ve bu repliği söyleseydi acayip gulerdim **

Avatar
yanlış bilgi 3 yıl önce

sayın vekilim fetö mücadelesini başlatan ak parti değil, sayın cumhurbaşkanımız r.t.erdoğandır.

Avatar
Oğuz Kaan 3 yıl önce

bu ülkenin insanları her şeyden önce dürüst ve namuslu olmalıdır. geçmişte fetö üyesi olmak bir ayrıcalık değilmiydi? şundan eminim ki; çocuklarını cemaat okullarına gönderenler,cemaat toplantılarına gidenler; eğer 15 temmuz hainliği başarılı olsaydı hemen hepsi bu gün fetö saflarında olacaklardı. bu hainler hala pusuda bekliyorlar. ne yazık ki bunların hala iktidar safında destekçileri var ve ellerini ,kollarını sallayarak geziyorlar.

Avatar
son durum ne 3 yıl önce

arıta yol yapılacak mı ki. :) çok seneler geçti çok seneler geçti.