GÜLER: ‘Çiftçilerimiz desteklenmiyor’

AKP Hükümetinin uygulamış olduğu yanlış tarım politikaları nedeniyle ülkede tarımın bitirildiğini belirten İl Başkanı Fahri Güler “Eskiden kendi ihtiyacımızı fazlasıyla karşılıyorduk. Şimdi dışarıdan koyun ve dana alıyoruz. Bu tarımda bitmişliğin göstergesidir” dedi.

AKP HÜKÜMETİ TARIMI BİTİRDİ

Ülkede tarımın bitirildiğini ifade eden DSP Bartın İl Başkanı Fahri Güler “Bizim çiftçimiz en pahalı gübreyi en pahalı mazotu kullanmakta. Hükümet tarafından desteklenmemekte. Eskiden kendi kendini doyuran bir ülkeydik. Şimdi dışarıdan hayvan alıyoruz. Bu tarımın ve hayvancılığın bittiğini gösteriyor” dedi. Gelişmiş ülkeler, tarıma ve hayvancılığa büyük katkılar sağlarken Türkiye’nin bunun dışında kaldığını belirten Başkan Güler “Ülkemizdeki uygulanan yanlış tarım politikaları maalesef tarımı bitirme noktasına getirdi. Bunu siz bizden daha iyi bilirsiniz. Çünkü içindesiniz. Bütün dünyada tarım rekabet ortamında. Devletler ve hükümetler tarafından desteklenirken bizim insanımız maalesef bu desteklerin dışında kaldı” diye konuştu. Tarım Kanununa göre en son AKP gayr ıhası milli gelirin yüzde 1’ini tarıma ayırma kararı aldığını belirten Başkan Güler “850 milyar doların, 8,5 milyar dolarının tarıma aktarılması gerekirken maalesef bu rakam 4.5-5 milyar dolar arasında seyir etmektedir. Kendi çıkarttıkları yasayı uygulamayan bir hükümetle karşı karşıyayız. Biz bunun karşısındayız. Biz toprakla çalışan, toprakla bütünleşen kişinin desteklenmesi tarafındayız” dedi.

KÖYLÜ ÜRETİCİLİKTEN ÇIKARTILDI

Köylünün üretici olmaktan çıkartılıp tüketici konumuna getirildiğini belirten DSP Bartın İl Başkanı Fahri Güler “Köylerimize baktığımızda arazilerin boş olduğunu görüyoruz. Köylü üretici olmaktan çıkartıldı. Tüketici toplumu haline dönüştürüldü. Bunun kötü sonuçlarını da görmekteyiz. Şehir merkezlerinde köylerini terk ederek iş için gelenlerin sayısı hat safhada. Bugün Türkiye’deki işsizlik oranı yüzde 16’ya çıkmış. Köylerdeki oran daha da fazla. Biz DSP olarak diyoruz ki; Köylüyü ve tarımı devlet olarak desteklemek zorundayız. Rahmetli Ecevit’in ‘Toprak işleyenin su kullananın olmalı’ diye bir sözü vardı. Bu çok doğru bir sözdü. Şehirde olan her şey köyde de olmalı. Bunlarla ilgili projelerimiz vardı ama hayata geçiremedik” dedi. Tarımdaki en büyük etkenlerden birisinin de su olduğuna dikkat çeken Başkan Güler “Şimdi bizde su bol. Irmaklardan akıyor ama boşa akıyor. Sulama yok. Sulamayla ilgili olan projelerin masrafları devlet tarafından karşılanmalı. Bizim topraklarımız her türlü ürünü bol miktarda yetiştirecek cinsten. Dünyada o kadar güzel bir yerde yaşıyoruz ki, eskiden kendi kendimizi besleyen bir ülkeydik günümüze bakıyoruz dışarıdan kurbanlık koyun ve dana alıyoruz. Bu tarımın bitirilme noktasına geldiğini gösteriyor” diye konuştu.  

BAŞKAN CİVAK’I TEBRİK EDİP BAŞARILAR DİLEDİLER

DSP İl Başkanı Fahri Güler “Bartın Ziraat Odası Başkanı Rüştü Civak’ı geçirilen kongreden dolayı kutlayıp başarılar dilemek amacıyla ziyaret etmek istedik. Sizlerle birlikte olmak, beraber olmak bizim en büyük dileğimiz. Zaten birlik içindeyiz ve beraberiz. Hiç ayrılmadık. Sizde bizde halkın temsilcisiyiz. Öncelikle halkın içinden gelen insanlarız. Mücadelemiz ortak. Sizin mücadeleniz ziraat ve tarım alanında halka yardımcı olmak. Bizde siyasiler olarak tarımın gelişmesi ziraatın gelişmesi ve önündeki engellerin kaldırılması için çalışmalar yapmak. Bu çalışmaları da sizlerle paylaşmak. Size yeni yönetiminizle birlikte çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” dedi.  

BAŞKAN CİVAK, SULAMAYA DİKKAT ÇEKTİ

Bartın Ziraat Odası Başkanı Rüştü Civak, sulama projelerine dikkat çekti. Barajların bir an önce bitirilmesini istedi. Sulama olmayınca tarımın olmayacağını söyledi.  Sulamanın hiçbir milletvekili tarafından dile getirilmemesine ise tepki gösterdi. Devletin verdiği hayvancılık sigortasını da eleştiren Başkan Civak  “İki bin lira veriyorlar. 4 tane kefil istiyorlar. Bu adam 4 tane kefili nerede bulacak. İlginç bir uygulama” dedi. DSP Bartın İl Başkanı Fahri Güler, parti tarafından hazırlanmış olan tarımsal alanda kalkınma yollarını anlatan kitapçıklar hediye etti. 

N.Aydemir

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.