Halk Seçiyorsa Sistem de Buna Uyumlu Olmalıdır
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TBMM’de görüşmelerine başlanan 2017 Bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanlığı Bütçesi hakkında AK Parti grubu adına yaptığı konuşmada: “2007 yılında Cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik anayasa değişikliğinin sonucu olarak, hükümet sisteminin de buna uyum sağlayacak bir  şekilde düzenlenmesi gerekir” dedi.

“Cumhurbaşkanını halkın seçmesi bir demokrasi reformudur”

Milletvekili Tunç, konuşmasında, “Cumhurbaşkanı, Devletin başıdır. Bu sıfatla, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk milletinin birliğini temsil eder, Anayasa’nın uygulanmasını ve devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir. Cumhurbaşkanlığı seçimleri, siyasi tarihimizde krizlerle muhtıralarla, darbelerle anılmaktadır. 11. Cumhurbaşkanının seçimi öncesinde de Çankaya üzerinden vesayet kurgulamaya alışık çevreleri bir telaş sarmış, “tehlikenin farkında mısınız” sloganları ile yapılan mitingler, 27 nisan  bildirisi ve 367 şartının dikte edilmesi karşısında, Milletimiz, bir demokrasi reformuna imza atarak, bundan sonra Cumhurbaşkanını ben seçeceğim demiştir.” Şeklinde konuştu.

“12 yıl kesintisiz ülkemize parlak bir dönem yaşatan Recep Tayyip Erdoğan halkın oyu ile seçilen ilk Cumhurbaşkanı”

Cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik Anayasa değişikliğinin ilk uygulamasını milletin 10 Ağustos 2014’te gerçekleştirdiğini belirten Milletvekili Tunç; Demokrasi tarihimizde 12 yıl boyunca kesintisiz en uzun süre Başbakanlık yapan, her alanda ülkemize parlak bir dönem yaşatan, Recep Tayyip Erdoğan’ı ilk turda Türkiye Cumhuriyeti’nin halkoyu ile seçilen ilk Cumhurbaşkanı yapmıştır” şeklinde konuştu.

“2007 değişikliğiyle Hükümet sistemi Başkanlık Sistemine yaklaştı”

Milletvekili Tunç, 2007 yılında gerçekleştirilen Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri, yasama ile yürütme arasındaki ilişkilerde bir değişiklik yapılmamış olması, zaten “zayıf parlamenter sistem” olarak anılan hükümet sistemimizi “yarı-başkanlık sistemine” çevirdiğini belirten Milletvekili Tunç, hatta “başkanlık sistemine” yaklaştırmıştır.” Dedi.

“Fiili durum eleştirileri doğru değil, Cumhurbaşkanımız Anayasada olan yetkilerini kullanıyor”

Cumhurbaşkanını halk seçtiği için halka karşı siyasi sorumluluğu olduğunu belirten Milletvekili Tunç, “anayasada yürütme ile ilgili olan yetkilerin önceki Cumhurbaşkanları tarafından kullanılmaması nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasal yetkilerini kullanması bazı çevrelerde fiili durum yapıyor eleştirisine yol açmıştır. Oysa söz konusu olan fiili durum değil kaynağını mevcut anayasadan alan yetkilerin kullanılmasından ibarettir.” Dedi.

“Farklı bir siyasal tabloda çıkması muhtemel gerilimlerin anayasal mekanizmalar içinde çözümü çok zor olacaktır”

Günümüzde sistem krizinin olmamasının nedeninin  Cumhurbaşkanının kurucu lideri olduğu AK Parti’nin parlamentoda çoğunlukta olması, Başbakan ile uyumlu bir çalışma sergilenmesinden kaynaklandığını belirten Milletvekili Tunç, “Şu andaki uyumun sonsuza kadar devam edeceğini düşünebilir miyiz?, Farklı bir siyasal tabloda çıkması muhtemel gerilimlerin anayasal mekanizmalar içinde çözümü çok zor olacaktır.”

“Bir arabada iki direksiyon ve iki şoför olursa, araba devrilir”

Halkın seçtiği ve yürütme ile ilgili yetkileri olan Cumhurbaşkanı ile yürütmenin başında bulunan halkın seçtiği Başbakan adeta bir arabanın iki direksiyonundaki iki şoför gibidir diyen Milletvekili Tunç, “Farklı siyasi eğilimlerde oldukları ya da aralarında uyum olmadığı takdirde direksiyonların farklı taraflara çevrilmesi durumunda o arabanın devrilmesi mukadderdir.” Dedi.

“Anayasa’da Cumhurbaşkanının konumuna uygun bir hükümet modelini belirlemek zorundayız”

Milletvekili Tunç, “İşte bu nedenlerle, ya Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin anayasa hükmünü değiştirmemiz gerekecek, -ki bu mümkün değildir- milletimiz “bu yetkiyi ben kullanacağım, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kriz vesilesi yapılmasını istemiyorum” diyerek bu yetkiyi uhdesine almıştır. Ya da, Bu yetkinin geri alınması mümkün olamayacağına göre; Yapacağımız iş; Anayasa’da Cumhurbaşkanının konumuna uygun bir hükümet modelini belirlemektir.” Dedi.

“Hükümet Sistemi değişikliği rejim değişikliği değildir”

Hükümet sistemi değişikliği rejim değişikliği değildir diyen Milletvekili Tunç, “Parlamenter Sistem’de, Başkanlık sistemi de her ikisi de demokratiktir ve Cumhuriyet rejiminin içerisindedir. Hangisinin tercih edileceği kurucu iktidarın yani Meclisin ve nihayetinde milletin yetkisindedir.”

“Başkanlık Sistemi Kuvvetler Ayrılığı ilkesine en uygun sistemdir”

Demokrasi ve Cumhuriyetin en bariz özelliğinin, Yasama-yürütme ve yargının birbirinden bağımsız olması yani hepimizin mutabık olduğu “kuvvetler ayrılığı” ilkesi olduğunu belirten Milletvekili Tunç;  “Yürütme’nin yasamanın içinden çıktığı parlamenter sistemde kuvvetler ayrılığı zayıftır. Yürütmenin ayrı, yasamanın ayrı seçildiği Başkanlık sistemi ise kuvvetler ayrılığı ilkesine en uygun sistemdir.” Dedi.  

“Başkan’ın diktatör olacağını iddia etmenin mantiki hiçbir izahı yoktur”

Başkanlık sisteminde Parlamento daha güçlüdür diyen Milletvekili Tunç; “Parlamentonun koyduğu kanunlar çerçevesinde icrai görev yapabilen, parlamentonun öngördüğü bütçe ile sınırlı olarak halka hizmet eden, seçimle gelip seçimle gidecek olan Başkanın diktatör olacağını iddia etmenin mantıki hiç bir izahı yoktur.” Dedi.

“Başkanlık Sisteminde koalisyon yok istikrar ve kalkınma vardır”

Başkanlık sisteminde koalisyon ihtimali yoktur ve istikrar üretir diyen Milletvekili Tunç, “İstikrarın sonucu da kalkınmadır, halkın refahının artması, ülke ekonomisinin katlanarak büyümesi demektir.” Dedi.

“Sistemin adı Cumhurbaşkanlığı ya da Başkanlık farketmez, ülkemize en uygun hükümet modelini Meclis belirleyecektir”

Milletvekili Tunç, konuşmasında, “Üniter yapımızı koruyarak, dünya uygulamalarındaki aksaklıkların da giderildiği ülkemize uygun bir hükümet modelini -bunun adı Başkanlık ya da Cumhurbaşkanlığı sistemi olsun farketmez- bu Meclis belirleyecektir. Eyvah dedirtecek fırsat kayıpları yerine, fırsatları geleceğe aktaracak rasyonel yapılanmayı tercih etmek zorundayız.” Dedi.

“Çocuklarımızın geleceğini düşünelim, Cumhuriyetimizi güçlendirelim”

Anayasa değişikliğini Cumhurbaşkanımızın şahsına hapsetmeden, çocuklarımızın geleceğini düşünerek daha geniş bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini belirten Milletvekili Tunç, “gelecekte muhtemel kriz tehlikesini ortadan kaldıralım, Cumhuriyetimizi güçlendirelim. Bu duygu ve düşüncelerle, 2017 bütçesinin milletimiz için hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygılarımla selamlıyorum.” Dedi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.