Hayır İçin Üretilen Yalanlara Cevap Veriyor
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’da gerçekleştirdiği toplantılarda 16 Nisan Halkoylamasına sunulacak Anayasa değişikliği bilgilendirme toplantılarına hız kesmeden devam ediyor. Tunç, her yerde madde madde değişikliği anlatıyor, hukukçuluğunun avantajı ile dinleyenlerin kafasında hiçbir soru işareti bırakmıyor.

Teşkilata, Muhtarlara, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerine ve çeşitli toplum kesimlerine yönelik toplantılarda ve köy köy kahvehane toplantılarında 18 Maddelik anayasa değişikliğinin içeriğini halka anlatan Milletvekili Tunç, CHP’nin imzasız beyaz kağıda yazdığı ancak Anayasa değişikliğinin maddeleri ile ilgisi olmayan çarpıtmalarına cevap vererek, doğrusunu aktarıyor. Milletvekili Tunç, Hukukçu kimliği ile her bir maddenin faydasını anlattığı konuşmalarında Cumhurbaşkanlığı sisteminin bu ülkenin geleceği için önemine değiniyor.  

Cumhurbaşkanı Meclis seçimlerini yenilerse, kendisi de seçime gitmek zorunda, onun için Meclisi istediğinde feshedecek koca bir yalan

Milletvekili Tunç, yalanlardan birinin Cumhurbaşkanının istediği zaman meclisi feshedebileceği yalanı olduğunu belirterek, bunun aslı şudur: Cumhurbaşkanı da Meclis’te seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek, bu takdirde hem Cumhurbaşkanlığı hem de Meclis seçimi birlikte yapılacak, Cumhurbaşkanı seçimleri yenileme kararı aldığı takdirde kendi görevi de sona erecek, Cumhurbaşkanı 1.döneminde seçimi yenilediği takdirde kendi görev süresinden harcamış olacak, Cumhurbaşkanı 2.döneminde seçimi yenilediği takdirde aday olamayacak, işin aslı böyle iken Cumhurbaşkanı canı istediğinde Milletvekili seçimlerini yenileme kararı alır mı? Çok büyük bir devlet krizi ile karşı karşıya kalındığında milletin hakemliğine başvurulması gerektiğinde zorunlu ve istisnai olarak kullanılabilecek bir yetkidir bu. Mesela 15 temmuz darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı başkanlığında Bakanlar Kurulu OHAL kararı aldı, Meclis onaylamasaydı, ne olurdu, darbecilerle mücadele yapılamazdı, böyle bir durumda çözüm yolu ne olacaktı, seçimleri yenileyerek, milletin hakemliğine başvurmak olacaktı, gelecekte buna benzer içinden çıkılamayacak bir devlet krizi olduğunda, milletin bekası söz konusu olduğunda Millete gitmekten başka çare olamayacağından bu yetki kullanılabilecektir.”

18 yaşında Milletvekili olan 2 yıl sonra emekli olamaz

Milletvekili Tunç, “öyle yalanlar uyduruyorlar ki, 18 yaşında Milletvekili olacak gençlerin 20 yaşında emekli olabileceğini belirterek, halkı kandırabileceklerini sanıyorlar. Ben 10 yıldır milletvekiliyim, ama emekli olamadım, neden çünkü Milletvekilleri de milletvekili olmayan vatandaşlar gibi sigorta primini doldurmak, emeklilik yaşını beklemek zorunda. Bu da külliyen yalan. Biz gençlerimize güveniyoruz, demokratik ülkelerde reşit olma yaşı ile birlikte seçme hakkı ve seçilme hakkı veriliyor, biz de niye verilmesin, 18-25 yaş arasında 6,5 milyon genç var, bu kadar genç nüfusun mecliste birkaç tane temsilcisinin olması, kanunlar yapılırken genç bakış açısının da yansıması, gençlerin tecrübe kazanması neden rahatsız ediyor, hayırcıların küçümsediği o gençler, 15 temmuz gecesi, o hayırcılar bankamatik kuyruğuna, markette makarna kuyruğuna girerken, küçümsedikleri gençler, tankın topun tüfeğin karşısına dikildi, bayrak için, vatan için şehit oldu, gazi oldu”

Cumhurbaşkanı kararnamesi kanundan üstün değil

Milletvekili Tunç, “Cumhurbaşkanı kararnamesi ile vatandaşların malına mülküne el konulabileceği, maaşlarının bile düşürülebileceğine ilişkin yalanlar üretiyorlar, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, bu günkü Bakanlar Kurulu kararnamesi. Yürütme ile ilgili çıkarılabilecek, temel hak ve özgürlükler, siyasi haklar kararname ile düzenlenemeyecek, Kararname kanuna aykırı olamayacak, kanun üstünlüğü devam ediyor, kanuna ve anayasaya aykırı olan Cumhurbaşkanlığı kararnameleri hakkında Meclisteki birinci ve ikinci parti Anayasa mahkemesine başvurarak iptal ettirebilecek. Cumhurbaşkanın tüm işlemleri hakkında idari yargıda dava açıp iptali söz konusu olabilecek”

Cumhuriyet Rejimi değişmiyor, Cumhuriyet güçleniyor

Milletvekili Tunç, Anayasa değişikliği ile Cumhuriyetin elden gideceği, diktatörlüğün geleceğine yönelik yalanların da sürekli tekrarlandığını belirterek, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde halk hükümetini doğrudan sandıkta belirleyecek, Milletvekillerini de doğrudan sandıkta belirleyecek, Meclis, Cumhurbaşkanlığı hükümetini denetleyecek, Cumhurbaşkanını, yardımcılarını ve bakanlarını gerektiğinde 301 milletvekilinin önergesi ile soruşturma başlatıp, yüce divana gönderebilecek, halkın en fazla iki dönem için seçtiği, halka karşı siyasi sorumluluğu olan, Meclise karşı cezai sorumluluğu olan bir Cumhurbaşkanının diktatör olacağını iddia etmek bu millete saygısızlıktır, bu milletin diktatör seçecek karakterde olduğunu zannedenler gafildirler, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, hükümet kurma yetkisini doğrudan doğruya halka vermektir, yani Cumhuriyetin ta kendisidir.

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile bölgesel yönetim oluşturulabileceği de yalandır

Türkiye Cumhuriyeti Laik Demokratik, Sosyal bir hukuk devletidir, devleti ve ülkesi ile bölünmez bir bütün olduğunu belirten Milletvekili Tunç; “Üniter yapı, Anayasanın değişmez maddeleri kesinlikle korunmaktadır. Bu şekilde bir kararname çıkarılamaz, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri Anayasaya kanuna aykırı olamaz, Anayasa mahkemesinin denetimine tabidir.”

Silahlı Kuvvetler Devlet Denetleme Kuruluna tabi oluyor, darbelere karşıyım diyen buna hayır diyebilir mi?

Milletvekili Tunç, bu ülkenin her 10 yılda bir darbeye maruz kalmaması için, gelecekte çocuklarımız bir daha 15 temmuzları, 12 eylülleri, 27 mayısları yaşamaması için, bu 18 Maddelik Anayasa değişikliği ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin Devlet Denetleme Kurulu’nun denetimi kapsamına alınmakta olduğunu belirterek, demokrasiye inanan, Cumhuriyeti savunan herkesin bu değişikliğe EVET diyeceğini sözlerine ekledi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet murad 2 yıl önce

Bizde maddeleri tek tek okuduk .hiç milletvekilinin söylediği gibi değil o işler.başkan 2. Dönemde meclisi feshedip seçimleri yenileme kararı aldiğinda önünde tekrar aday olmaması için hiç bir engel yok.bari yalan söylemeyin arkadaş.....

Avatar
vatansever 2 yıl önce

sayın vekil; biz milliyetçi türk ülkücüleri olarak, başbuğumuzun izinde ve türkmen beyimiz devlet bahçelinin sözüne sadık kalarak evet diyeceğiz. siz de hükümet olarak başta fetö, pkk, hdp ve deaş gibi terör örgütleri ile mücadele olmak üzere tüm icarratlarınızda milli ve yerli duruş gösteriniz. bu vatan bizim, başka bir türkiye yok..

Misafir Avatar
vatansever 2 yıl önce @vatansever

vatan için evet, türklük için evet, devlet için evet.. mhpli, milliyetçi, vatansever ülkücüler olarak hareketimizin lideri, başbuğun emaneti, türkmen beyimiz sayın devlet bahçeli nin ve yol arkadaşlarının aldıkları kararın arkasındayız. biz fetö tehlikesini çok daha oncesinde görmüştük ve uyarmıştık.. şimdi mesele parti değil vatan müdafası. ülkümüz millet, kararımız evet...

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
ülkücü türk 2 yıl önce @vatansever

sen kime ne hakla cahil diyorsun..siz bu kafayla muhalefet ede ede akp daha bir asır iktidar olur..

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
ali 2 yıl önce @vatansever

ne kadar cahilsin, sana bir tavsiye başkalarının ipiyle kuyuya inme. biraz oku düşünmeye çalış senin için zor ama biraz kafa yor. verilen sözleri yapılan ve yapılmayan tutulmayan sözleri düşün. interneti kullanabiliyorsan youtube da geçmiş tarihli bir sürü video var. senin türkmen beyinin de videoları var otur izle. dün ne diyordu bugün ne diyor.

Beğenmedim! (7)
Avatar
halim selim 2 yıl önce

sayın vekil ömrünün tamamında vekilliği garantilemek için evet diyor bence... ben de okudum 18 maddeyi ve figüran olarak kalacak vekiller ve tbmm görüyorum metinde. bu arada biraz tarafsız ol eyy editör:-)) ilelebet cumhuriyet diyorum.

Avatar
ali 2 yıl önce

cahilsiniz işte, sen 18 maddeyi okudun mu? yok o evet diyormuş evet derim. yok o hayır diyorsa ben evet derim. asıl sen bu kafayla giderde evet dersen akp 1000 sene iktidar olur.

Misafir Avatar
milliyetçi 2 yıl önce @ali

sen kimsin de milliyetöilere laf ediyorsun.. önce abdest al, ağzını çalkala.. biz evet diyoruz da size batan ne.. pkk ile hdp ile fetö ile, almanya ile mi hareket edecektik.. milliyetçi vatanını sever, küçük hesap peşinde koşmaz, ettiğin boyundan büyük laflara dikkat et..

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ali 2 yıl önce @ali

acıyorum size, evet dediğinizde seçtiğiniz başkan ben türklüğü kaldırıyorum derse ne yapacaksınız terör örgütlerine kucak açarsa ne yapacaksınız. anayasanın ilk 4 maddesine dokunmayacağız dedi hemen atladınız evet diye. başkan seçilirlerse ne ilk 4 madde kalır ne cumhuriyet ne vatan ne millet. öyle dımdızlak kalırsın meydanda.daha 4-5 ay önce hayır diyordunuz ne değiştirdi kararınızı. bu kadar kolay mı fikir değiştirmek. yanar döner milliyetçileri sizi. su milliyetçileri.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
ülkücü 2 yıl önce @ali

merak etme biz neye oy verdiğimizi biliyoruz, sizin gibi aklımızı terör örgütlerine kiraya vermedik. bu sandıktan kesinlikle evet çıkacak, milletin feraset ve cesareti statükoyu yenecek.. biz parti değil vatan derdindeyiz.. mhp bizim davamız, türkiye bizim sevdamız.. kararımız evet.. biz milletimizden yanayız, siz milletin görüşüne bile tahammülünüz yok.. 411 el kaosa kalkti, 367 kararı gibi hazimsizliklarinizi unutmadik, buraya not alalım dursun...

Beğenmedim! (4)
Avatar
bartınlı 2 yıl önce

bartın evet diyecek..