Hedefimiz güven veren bir adalet sistemi

MİLLETVEKİLİ YILMAZ TUNÇ TBMM’DE YARGITAY BÜTÇESİ HAKKINDA KONUŞTU:
“HEDEFİMİZ GÜVEN VEREN BİR ADALET SİSTEMİ”

Mevzuat yenilendi, adalet saraylara taşındı

Öncelikle hukuk sistemimizde güncelliğini kaybeden temel kanunların tamamına yakınının Meclisin iradesiyle yenilendiğini belirten Milletvekili Tunç; bilişim teknolojisiyle donatılmış modern adalet saraylarının inşa edildiğini, adliyelerin bodrum katlardan kurtarıldığını, Son dokuz yılda hâkim ve cumhuriyet savcısı sayısının yüzde 25, diğer yargı çalışanlarının sayılarının ise yüzde 55 oranında artırıldığını, Adalet sisteminin güçlü ve sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi, toplumda adalete güven duygusunun sağlanması için "Yargı Reformu Stratejisi" belgesinin hazırlandığını, yüksek yargıda da ilk defa planlı reform uygulamasına gidildiğini söyledi.

Yargıtay ve Danıştay’da Daire ve Üye sayası artırıldı

Yargı  hizmetlerinin hızlandırılmasıyla ilgili yasal düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilerek yürürlüğe girmiş bulunduğunu belirten Milletvekili Tunç, Yargıtay’daki iş yükünün azaltılması ve yargılamaların çabuklaştırılması için Yargıtay’da hukuk dairelerinin sayısının 21'den 23'e, ceza dairelerinin sayısının 11'den 15'e, üye sayısının 250'den 387'ye çıkarıldığını söyledi.

Yargıtay bütçesi 103 milyon TL.

Yargıtay’ın 2012 bütçesinin 2011 yılına göre yüzde 35 artırılarak 76 milyondan 103 milyon liraya çıkarıldığını belirten Milletvekili Tunç, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay için yeni hizmet binalarının yapıldığını ancak Yargıtay’a yeni hizmet binasının yapılacağı yerle ilgili idare mahkemesi kararı nedeniyle gecikme olduğunu, Sayın Başbakanımızın talimatıyla yeni bina yapımı sürecinin hızlandırıldığını, önümüzdeki süreçte Yargıtay’ın saygınlığına uygun yeni bir hizmet binasına da kavuşacağını söyledi..

Yargılamayı  Hızlandıracak Düzenlemeler

Her uyuşmazlığın mahkemelere gitmesini önlemek amacıyla alternatif çözüm yollarından olan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanun Tasarısı"nın Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edilmiş olmasının, 2005 yılında yürürlüğe girmiş bulunan ceza yargılamalarında uzlaşma müessesesinin daha da etkinleştirilmesine dönük çalışmaların, kamu denetçiliği kurumunun Anayasa'mızda yerini almasının ve bu kurumun faaliyete geçecek olmasının, ilk derece mahkemelerinde yargının hızlanmasında büyük rolü olan UYAP'ın yüksek yargı organlarında da yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların, istinaf mahkemelerinin faaliyete geçirilmesi yönündeki çalışmaların, yüksek yargının ilk derece mahkemesi olarak baktıkları davaları asgariye indirecek düzenlemelerin yapılmasının, yargılamanın hızlandırılması ve güven veren bir adalet sisteminin oluşturulmasını sağlayacak önemli çalışmalar olduğunu belirten Milletvekili Yılmaz Tunç; 12 Eylül 2010 referandumundan sonra yargılama faaliyetini yürüten bütün kurumların inisiyatif alması nın ve etkili sonuçları hedefleyen yapıcı bir iş birliği içinde olmasının da ülkemiz adına memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Milletin aleyhinde karanlık planlar üretenlerden hesap soran bir yargıdan kimse rahatsız olmamalı

Milletvekili Yılmaz Tunç, Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, hukukun üstünlüğü ilkeleri güçlendikçe bu durumdan rahatsız olanlar olsa da milletin olup bitenleri çok iyi gözlemlediğini belirterek; “Bugün ülkemizde yanlış iş yapanlardan, milletin aleyhinde karanlık planlar üretenlerden hesap soran, sıfatı ne olursa olsun herkesin kanun önünde eşit olduğunu gösteren bir yargıdan hiç kimsenin rahatsız olmaması gerekir. Ülkemiz her alanda olduğu gibi adaletin tesisi, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanmasında da ilerlemeye devam edecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmaması lazım.” Dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yıldırım 8 yıl önce

Malesef şike yasasında milletin güvenini sarstınız,millete kulak vermediniz,çetelere boyun eğdiniz

Avatar
mahmut güven 8 yıl önce

ne güveni sayın tunç? yıldırım beye aynen katlıyorum. hatta şike yasasını aynen kabul eden komisyonda sizi de gördük. hayırlı olsun. bir gün gelecek sizden de hesap sorulacak unutmayın