İddialar Tamamen Asılsız
AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, TBMM’de görüşmeleri devam eden Anayasa değişikliği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, CHP ve HDP’nin Cumhurbaşkanlığı sisteminde Meclisin yetkilerinin ortadan kaldırıldığına ilişkin propagandasını tamamen asılsız olduğunu söyledi.

Tunç açıklamasında; “Cumhurbaşkanlığı sistemi ile Meclisin yetkileri artıyor, Cumhurbaşkanının Meclisi fesih yetkisi tek taraflı değil, Cumhurbaşkanı bu yetkisini kullandığında kendi görevi de sona ermekte, Meclis’in de Cumhurbaşkanının görevini sona erdirme yetkisi var, sistem karşılıklı denge denetim mekanizması içeriyor” dedi.  

MECLİSİN YETKİLERİ ZAYIFLAMIYOR AKSİNE GÜÇLENİYOR

CHP’nin Meclisin yetkilerinin zayıflatıldığına ilişkin iddialarının bir gerekçesinin bulunmadığını belirten Milletvekili Tunç; “Yürütmenin kanun teklif etme yetkisi kaldırılarak bu yetki münhasıran TBMM’ye ait olacak, Meclis Kanun koyma, değiştirme ve kaldırma, Bütçeyi onaylama yetkisine sahip olmaya devam edecek, Cumhurbaşkanını, yardımcılarını ve bakanları görevleri ile ilgili bir suçtan dolayı soruşturabilecek, Meclisin salt çoğunluğu ile soruşturma önergesi verilebilecek,  5’te 3 çoğunluğu ile Soruşturma Komisyonu kurulabilecek, 3’te 2’sinin gizili oyu ile Yüce Divan kararı alabilecek, Meclis Araştırması, Meclis Soruşturması ve Soru önergeleri ile yürütmeyi denetleyebilecek.” Dedi.

CUMHURBAŞKANININ MECLİSİ FESİH YETKİSİ ÇARPITILARAK ANLATILIYOR, BU BİRLİKTE SEÇİME GİTME İLKESİDİR

Anayasa değişikliği teklifinde Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin birlikte yenilenebileceğinin düzenlendiğini belirten Milletvekili Tunç; “Cumhurbaşkanı Milletvekili seçimlerini yenileme kararı alırsa, kendi görevi de son bulacak, TBMM de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yenileme kararı aldığında, Milletvekili seçimleri yenilenecek. Birlikte seçime gidilerek sistemin tıkanması önlenecek, bu durum, Cumhurbaşkanı ile Meclis arasında denge-denetim sistemini getirecek, uzlaşmayı sağlayacak.” Dedi.

MECLİS, CUMHURBAŞKANINI SORUŞTURABİLECEK

Değişiklik gerçekleşir ve Milletimiz de referandumda onayladığı takdirde Yasama, Yürütme ve Yargı birbirinden daha bağımsız olacak diyen Milletvekili Tunç;  “Bakanlar, Cumhurbaşkanınca Meclis dışından atanacak, Milletvekili bakan atanırsa Milletvekilliği sona erecek. Yürütme kanun teklif edemeyecek, Cumhurbaşkanı kararname çıkarabilecek böylece, yürütme ile ilgili hususlarda daha hızlı ve etkin karar alabilecek, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi kanunlara aykırı olamayacak, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kanun arasında farklılık varsa kanuna üstünlük tanınacak. Temel hak ve Özgürlükler konusunda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamayacak. Kanun teklif etme ve bütçeyi onaylama yetkisi Mecliste olacak, Meclisin denetim yetkisi devam edecek. Cumhurbaşkanı ve bakanların yürütme ile ilgili işlemleri yargı denetimine tabi olacak, Mecliste en fazla üyeye sahip iki parti’nin Kanunların, TBMM İçtüzüğünün ve Cumhurbaşkanı Kararnameleri’nin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurabilecek. “ şeklinde konuştu.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halim 2 yıl önce

Yasama, yürütme, yargı,ordu, İçişleri,tüm bakanlıklar, ıvır zıvır hepsi başkana bağlı olacak, anayasa mahkemesi falan da onun atadığı üyelerden oluşacak, başkandan onaysız bişey yapılamayacak.... Yanlış biliyorsam duzeltin lütfen, bu demokrasi olacak he mi?? Bana göre asıllı olan sizin söylediklerinizden çok iddialar sayın vekil.. bu arada siz ne yapacaksınız yeni sistemde, esas konu bu. Başkanlık gelirse ekstra 600 kişi için maaş gereksiz bence..

Avatar
mahmut 2 yıl önce

yeni sistemde türkiye büyük millet meclisine'de gerek yok zaten lağvedin gitsin.....milletvekilini seçmek için boş yere seçim yapmayalım.istediğini başkan vekil olarak atasın.....ama unuttukları bir şey var! göklerden gelen bir karar var...millet bu yasaya 'hayır' diyecektir.