AK Parti iktidarının Bartın ve ülke genelindeki icraatlarının yanı sıra programı arayan vatandaşların sorularını da yanıtlayan Milletvekili Tunç, yaklaşık 2 saatlik programa Ankara'daki yoğun komisyon toplantılarının ardından katıldı ve programın hemen ardından yine Ankara'ya döndü.

Yoğun bir süreçte ABA TV aracılığı ile halkla buluşan Milletvekili Tunç'un programından satır başları:
 
YARGI’DAKİ AĞIR İŞLEYİŞİ HIZLANDIRMAK AMACINDAYIZ

Yargı sorunlarının çözümünde herkes mutabık... İktidarımızda ne zaman yargıyla ilgili çözüm üretilse 'yargı yürütmenin emrine giriyor' dediler. Bunu en son 12 eylül referandumunda da gördük. 12 referandumu için 'hak ve özgürlükleri genişleten maddeler de var ama bu referandum ile yargı ele geçirilmeye çalışılıyor, 'hayır''deyin dediler. Ama milletimiz bu propagandalara itibar etmedi ve anayasa değişikliği gerçekleştirildi. Bu değişikliğin ardından HSYK üyelerini kim belirledi? Ekim ayında her ilimizde adliyelerde 11 bin hakim ve savcı oy kullandı. Hani muhalefet HSYK üyelerini hükümet atayacak diyordu. Seçim yapıldı ve yargı çalışanları kendi kurumları ile ilgili kurulu kendi oyları ile belirledi. Bundan daha güzel bir uygulama olabilir mi? Ama onlar oradaki 250 kişinin oyuyla belirlensin dediler. Hangisi hukuk devletine uygun. Biz şimdiye kadar ki uygulamayı demokratik hukuk devleti ilkesine aykırı dedik. Adalet komisyonunun gündemine olan konu şu. Şu anda 1.5 milyon dosya bekliyor. 2001 krizinde açılan çek davaları hala sonuçlanmadı. 320 bin davadan yüzde 80'i sonuçlanmadı. Ama ülkemizde yargıdaki ağır iş yükünün hafifletilmesi için daire sayısı, hakim sayısı, Yargıtay’daki, Danıştay’daki üye sayısını arttırmak gerekiyor. Bunu sadece hükümet değil, Yargıtay başkanı da söylüyor hatta yeni bir Yargıtay’a ihtiyaç var diyor. Bu 57. hükümetin programında da var. Ancak bugüne geliyoruz, sorunu çözelim diyoruz. Tasarının adalet komisyonunda görüşmelerine başlanıyor. Sabah 10.00'dan gece 02.00'ye kadar konuşuluyor ama bir türlü maddelere geçilemiyor. Bizim yargı yükünün hafifletilmesi konusundaki önerilerimiz çözüm değildir deniyor. Ama çözüm önerisi de sunulmuyor. Sadece karşıyız diyorlar. Tasarının yasalaşmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya,  1 kişiye yaklaşık 2 saat konuşma hakkı veriyor. Ama söz alanlar Ergenekon davasından bahsediyor, duble yollardan bahsediyor, yapılan yollar kalitesizmiş vs... Komisyonda konuşulan konulara bakın.. Tabi burada maksat tasarının görüşülmesini engellemek.

Maddelere geçişi ertesi gün yaptık. Bir sonraki gün Saat 13.00'de toplandık. 15 maddelik tasarının saat 08.00'e kadar 1. maddesini görüştük. Komisyon Başkanımız iyi bir hukukçu. Ve Çok hoşgörülü. Tabi tasarının geciktirilmesine yönelik tavır ve davranışlar olunca önerge verildi. 5 dk ile sınırlandırılması için. Bu normal. O işin de bitirilmesi lazım. Bir tarafta görüşmeleri geciktirmeye çalışan vekiller, diğer tarafta genel kurula gönderilmesi için çalışan vekiller var. Bu önerge verildikten sonra CHP'li vekiller biz komisyon çalışmalarından ayrılmak durumundayız ve istifa ediyoruz'' dediler. İstifalar komisyonun çalışmasına engel değildir. Burada üyeliklerde boşalma var. Boşalma olduğu takdirde yeni üye seçilinceye kadar komisyon çalışmalarına devam eder deniyor. Bizde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu geniş kapsamlı bir yargı reformu değil. Ama bir rahatlama sağlayacak, işleyici hızlandıracak bir düzenleme.
Biliyorsunuz 102. maddeden dolayı tahliyeler oldu. Bunun kusurunu hükümete atmaya çalıştılar. O gün o faturayı bize çıkaranlar bugün daire sayısının arttırılmasına karşı çıkıyorlar.

CHP VEKİLLERİNİN ÇAĞRISINA CEVAP

En son Mısır'da yaşanan olaylar tabi hepimizi üzüyor ama bu bir demokrasi arayışıdır ve burada Türkiye bu tür ülkeler için model konumundadır. Temennimiz huzurun sükunun ve biran önce sağlanması. Türkiye bölgenin lider ülkesi. Bir ağabey konumunda. Dış politikada önemli katkılar sağlıyor. Şimdi burada bu olayların ardından CHP'li vekiller halkı direnişe çağıran bir bildiri yayınlıyor. Bu, seçilmiş vekillerin yapmayacağı bir şey. Bu kaba güçtür. Neden buna ihtiyaç duyuyorsunuz. Seçimlere 5 ay var. Sandıktan size teveccüh yok mu? Halkı niye sokaklara davet ediyorsunuz. Bu CHP'ye de zarar getirir. Bu bildiriye katılacak halk da bulamazlar, buna CHP'liler de karşı çıkar.

AK PARTİ İKTİDARINDA 81 VİLAYETİMİZ ŞANTİYEYE DÖNDÜ

Ülkemizde 2002 den bu yana istikrar sağlandı. 81 vilayet şantiyeye döndü. Çok değil bundan 10 yıl öncesini hatırlayalım. MHP-DSP-ANAP hükümeti döneminde bankalar birbir batmaya başladı, içi boşaltıldı. IMF'nin kapısına dayandık borç için. Ne durumlara düştük. Ülkede karanlık bir tablo varken halkımız genç bir partiyi yüzde 34 ile iktidara getirdi. 4 buçuk yılda o parti 81 vilayeti her alanda şantiyeye çevirdi.  Eğitim başta olmak üzere Ekonomi, Sanayi, Tarım, Bayındırlık hizmetleri, duble yollar, toplu konutlar, barajlar, havaalanları, hızlı trenler, kültür, turizm her alanda ülkemiz AK Parti ile ileriye gitti. Bu kalkınmayı gören vatandaşlarımız 2007'de AK Parti'yi yüzde 47 ile tekrar iktidara getirdi. Cumhuriyet tarihi boyunca 6 bin km bölünmüş yol yapılmışken iktidarımız döneminde 14 bin km duble yol yaptık. Ankara'dan Bartın'a gelirken dağların nasıl yere indiğini görüyorum, bunu herkes görüyor. Hemen hemen her ilde havaalanı açıldı. 2002'de iç hat seferlerini kullanan 8 bin kişi varken bugün 45 bine yükseldi. Artık sadece zengin değil, normal vatandaşlarımızda uçağa biner hale geldi. İstanbul’dan denizin altından tünel açıldı. Ulaşım anlamında her alanda büyük icraatlar yapıldı. Ülkemize gelen turist sayısı 8 milyondan 25 milyona çıktı. Ülkemizde Cumhuriyet tarihi boyunca 40 bin toplu konut yapılmışken sadece biz 400 bin adet yaptık. Bartın'da 720 adet konut yapıldı. Şimdide 100 lira taksitle yoksul konutları yapıyoruz. Önceden bir memur veya işçi emeklisi daire alması hayaldi. Emekli olunca emekli ikramiyesini peşinatına vererek geri kalanını borçlanarak daire alabiliyordu. Şimdi emekli olmadan kira öder gibi ev sahibi oluyor. Her ilde üniversite kuruldu. Eğitim yatırımlarımızda devasa boyutta. Okullar bilgisayarlarla, internetle donatıldı. Son teknoloji olan akıllı tahtalara kavuşmaya başladı. Adalette mevzuat alanının dışında da çok önemli gelişmeler oldu. Fiziki mekanlar olarak da genişledi. Amasra Adalet Sarayını yapıyoruz. Tarihi ve turistik ilçemize yakışan bir görüntüde tamamı taş kaplama 4 kat üzerine 3000 metre kapalı alını olacak. Yine Bartın Adalet Sarayı'nı 2011 yatırım programına aldık. inşaatının ihalesini yapacağız. Amasra yolcu iskelesi projemiz ile ilçemize denizden de turist gelecek. İmar planı ile ilgili sorunlar vardı bunlar aşıldı. Etüd ve proje çalışmaları ile bürokratik işlemleri tamamlandı. DLH Genel Müdürlüğüne gönderildi ve ihale aşamasına gelindi.

KOZCAĞIZ'IN İLÇE OLMASI

Milletvekili Tunç, Kozcağız'ın ilçe olması ile ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı:
Kozcağız'ın ilçe olması ile ilgili CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, bir kanun teklifi verdi. Aynı teklifler önceki yıllarda da verilmişti. Son teklifte oradan alınmış. Biraz da acele hazırlanmış. Mesela teklifte Kozcağız için Bucak merkezi deniyor ama Kozcağız bucak  değil, belde olmuş bir yer. Eski tekliflerden alındığı belli. O bölge ilçe olması gerekir. Keşke Bartın il olduğunda Kozcağızın da ilçe olması sağlansaydı ama olmamış. Şimdi siyasi olarak kullanılmaya çalışıyor. Bunu siyasi ranta dönüştürme çabası var. 1999'da Rıza bey belediye başkanıydı ve onun partisi iktidardaydı. O zaman Kozcağız'ı ilçe yapmak niye akıllarına gelmedi. Seçimlere 5 ay kala ilçe teklifi yapılıyor. İlçe olmak için mücadele veren Türkiye genelinde 30-40 bin nüfusu olan beldeler var. Biz Kozcağız için gereken destekleri veririz ama önemli olan o beldeye hizmet verebilmektir. Kozcağız'ı biz çok daha geliştirecek projelere imza atıyoruz. Şu anda Bartın’da inşaatına devam ettiğimiz Kirazlıköprü Barajının yanı sıra, 3 bin hektarlık alanı sulayarak, Kozcağız’da tarım arazilerine hayat verecek Kozcağız Barajını yatırım programına aldık. Aile Sağlığı Merkezi inşaatını tamamladık, PTT Bank’ı hizmete açtık, Kozcağız’ı diğer beldelerimize bağlayan Kozcağız-Kumluca, Kozcağız-Hasankadı yollarında önemli çalışmalar yaptık ve yapıyoruz, Kozcağız’da yeni okullar inşa ettik. 2011 yılında Perşembe-Kozcağız yolunu da bitirmiş olacağız.

DESTAN SAYILACAK HİZMETLERE İMZA ATTIK

Biz iktidarımız ile destan sayılacak hizmetlere imza attık. Sadece Köy-Des Projesiyle 70 trilyon köylere harcadık. 1800 km yol yaptık. 320 ünite içme suyu projesi gerçekleştirdik. Grup yollarının hemen hemen tamamını asfalt yaptık. Şimdi vatandaş mahalle aralarını da istiyor ona da sıra gelecek. Parke taşı istiyor. 70 trilyonla çok önemli hizmetler yapıldı.  Ama bitmedi, yapacak çok işimiz var. Ödenek geldikçe ilimizin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. 262 köyümüzün yüzde 95'ini birbirine asfalt yollarla bağladık. Bunların bir kısmı birinci kat asfalt, bir kısmı 2. kat. Sıcak asfalt döktüğümüz köy yollarımız var. 2011 için ödenek noktasında sıkıntı yok. İktidarımızda milletin kaynakları millete hizmet olarak aktarılıyor. Köylerimizde sorunlar yüzde yüz tamamlandı demiyoruz, eksik yerlerimiz elbette var. Biz herşey bitti, tamamladık demiyoruz. Ama artık kadınlarımızı omzunda su taşımaktan önemli ölçüde kurtardık. Şimdi evlerden su akıyor. Eksiklikleri tamamlıyoruz. Hasankadı Özbaşı'nda ciddi yol çalışması yaptık. Stabilize ve asfaltını yapacağız. Özbaşı bizim için önemli. Oradaki ulaşım sorunu da çözülmüş olacak.

TORBA YASA SORUSU

Bazı Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ve Sosyal güvenlikle ilgili önemli konuları içeren Torba yasa tasarısı önemli bir tasarı. Birçok belediyemizde personel maaşı verilemiyor. Belde küçük, ama çok sayıda işçi var. Bu işçiler maaşlarını alamıyor. İşçilerin mağduriyetini gidermek istiyoruz. Belediyede alamadığı maaşı başka kurumdan alsın istiyoruz.

DOĞALGAZ

Doğalgaz önemli. Özellikle kış mevsiminde hava kirliliği açısından çok önem taşıyor. Belediyeler kararlarını aldı. Tabi evlere henüz gelmedi ama sanayicimiz doğalgazı kullanmaya başladı, yatırımcımızın enerji maliyeti azaldı. Şu anda OSB ve OSB dışında bazı fabrikalar kullanmaya başladı. İnşallah Bartın şehir merkezi de kullanacak. Biz, ihale kapsamına Bartın il merkezine yakın olduğu için Amasra ve Kozcağız'ı da eklemeye çalışıyoruz.
Bartın OSB genişletildi. 70 hektarlık alanda 4 fabrika vardı. AK Parti hem alanı genişletti hem fabrika sayısını 30'a çıkardı. Bu da yetersiz. 107 hektarlık alanı daha ilave ederek OSB’yi iki katına çıkarıyoruz. OSB'yi köy köprüsünden kurtarıp OSB'ye yakışan köprüyü kazandırmış olacağız. Bunun için gerekli olan 3 milyon TL. ödeneği İl Özel idaremize aktardık.

SANTRAL ÜZERİNDEN SİYASET YAPILIYOR

Santral sürekli gündemde tutuluyor. Seçim öncesi propaganda artıyor. Amasra Fatih Sultan Mehmet'in emaneti 3 bin yıllık geçmişi olan önemli bir ilçemiz. Biz şimdiye kadar Amasra'nın doğasına zarar verecek bir faaliyete izin vermeyiz dedik. Ama birileri ısrarla yapılacak diyor. Çevre bakanımız ve diğer ilgili bakanlarımız Bartın ve Amasra ziyaretlerinde Amasra'yı zarar verecek faaliyete izin vermeyeceklerini söylediler. Burada santral yapımı için Tarlaağzı ve Gömü Köyleri uygun bulunmadı. Delikliburun veya Filyos ile ilgili format verildi. Çevre kanununu çıkaran bir iktidarız. Kyoto Protokolünü biz imzaladık. Amasra’yı turizmde bir marka yapmak için çalışıyoruz, Biz yolcu iskelesini dünyanın her yanından turist gelsin diye yapıyoruz. Amasra'ya tünel yapıyoruz. Öyle vaktinde Bartın il merkezinden hemşehrilerimiz Amasra’ya yemek yemeye gidebilecek. Amasra'yı, sadece yaz mevsiminde değil 12 ay sirkülasyonun olduğu yer haline getirmek istiyoruz. Çakraz Kurucaşile yolunu yapıyoruz. Şimdi böylesine ciddi yatırımlar yaptığımız bir ilçemizin kirletilmesine nasıl göz yumarız. Yine Ulus-Pınarbaşı, Ulus çevre yolunu tamamladık. Ulus girişinde Samat Mahallesi'nin bulunduğu mevkiideki köprünün inşaatına da yakın zamanda başlayacağız. Bartın 3 köprüsü de yapılıyor. Çıkışında kamulaştırma sorunu var. Bartın ve Safranbou arası turizm yolu. Safrabolu'ya gelen turistler Amasra'yı görmeden gitmek istemiyor. Bartın - Safranbolu arası Ovacuma'ya kadar duble yol olacak. Tabi geçmişte zaman zaman gündeme gelen doğal ağaçlık bölgeye dokunulmayacak. Yolun diğer bölümü başka güzergahtan geçecet.

BARTIN’A 500 TRİLYONU AŞKIN YATIRIM YAPTIK

Kültür merkezimiz, 1993'de temeli atılmış çürümeye terk edilmişti. 1991'de il olan Bartın'ın kültür merkezi yok. Bunu biz yapıyoruz. Bartın, sergi salonları ile devasa kültür merkezine kavuşmuş olacak. Bartın 91 yılında il oldu ama sadece Kaymakamlık binasına Valilik tabelası asıldı. 1991'de il yapıyorsunuz ama AK Parti'ye kadar vilayet konağı yok. Şimdi biz Hükümet Binası inşaatını başlattık ve tamamladık. Sağlık müdürlüğü binası hastane olarak kullanılıyordu. Devlet Hastanesi yarım kalmıştı tamamladık. Göğüs Hastanesi'ne ek bina yaptık. Ağız diş sağlığı Merkezi'ni yapacağız. Bartın'da en önemlisi Devlet Hastanemize ilave 200 yataklı ek blok yapılacak. Yatırım programına aldık. Ulus'ta yeni ilçe hastanesini yatırım programına aldık. Kumluca'ya sağlık merkezi, Hasankadı'ya sağlık merkezi, Arıt’a sağlık merkezi yapıyoruz. Diğer alanlarda olduğu gibi sağlıkta da büyük reformlar yaptık. 57 aile hekimimiz canla başla çalışıyor. Halkımızla yakından ilgileniyorlar. Artık doktor yaşlılarımızın ayağına gidiyor. Kan alınıyor tahlili yapılıyor. İlacı yazılıp gönderiliyor. Türkiye de artık vatandaşlarımızın aile doktorları var. Eskiden yabancı turist rahatsızlanırdı ve yabancı sigorta şirketi ile helikopterle  alınırdı haberlerde birinci haber olarak çıkardı. Hastane imkanlarını da arttırdık. Bir emar (MR) için günlerce beklemeye gerek yok. İnsanımız daha iyisine layık.

İnkumu yolunu önceki yıl asfaltladık. Karayolları ağında değil ama bölge müdürü bizi kırmadı. Çakraz'ın en büyük beklentisi kanalizasyon. Özel idare 3 trilyonluk proje hazırladı. Bu sorunu da çözmüş olacağız. İnkum derin deniz deşarjı konusunda da çalışmalarımız sürüyor. Şehir içinde karayollarımız kaldırım çalışmaları yapıyor. Bunların yanında tarımda desteklerimiz var. Turizmde ciddi çalışmalarımız söz konusu. Küre Dağları Milli Parkı'nın yüzde 52 si Bartın sınırları içinde. Ziyaretçi merkezleri inşa ettik. Milli Parkla ilgili çalışmalarımız devam edecek. Bartın'da iktidarımız döneminde 500 trilyonu aşkın yatırım gerçekleştirdik.

BARTIN KENT KONSEYİNİ BİR KEZ BİLE TOPLAMAYANLAR BARTIN PLATFORMU ADI ALDINDA CHP-MHP BİRLİKTELİĞİ İLE YETİNİYOR

Bartın'da bir platform kuruluyor ama ben davet edilmedim, edilmemiz gerekirdi. Çok sonra gösterilerin yapılacağı toplantıya davet edildik. CHP ve MHP'li belediye başkanıyla platform yönetimi oluşturuldu. Platform, siyasi bir oluşum haline geldi. Tabi sivil toplum örgütleri de var ama Bartın'da bütün kesimleri, bütün siyasi partileri kapsayan bir Kent Konseyi var. Bu niye toplanmıyor.

İCRAATLARIMIZI BARTIN HALKI TAKDİR EDİYOR

Dünya'nın 17., Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduk. Milletimiz 2 genel, 2 yerel ve 2 referandumda tercihini AK Parti'den yana kullandı. Halkımız, hizmetleri görüyor, yapılanları istikrarı görüyor. 8 yıldır koşturan gecesini gündüzüne katan Başbakanımız var. Biz,"Türkiyeyi hak ettiği noktaya getirmek için çalışıyoruz. Önümüzdeki genel seçimlerde de iki milletvekilliğini de kazanarak Bartın'a daha büyük hizmetler yapmak istiyoruz. Son seçimlerde aldığımız oy 54 bin, ikinci parti 23 binde kaldı. Halkımızın AK Parti’ye olan güveni giderek artıyor. Onların bu güvenlerini boşa çıkarmamak, Bartın’a yeni yeni eserler kazandırmak için çalışıyoruz, TBMM çalışmalarının ardından her hafta sonu halıkımızı içindeyiz, şehirlerde esnaf esnaf  dolaşıyor, köylerimizde köylülerimizle birlikte oluyoruz, hemşehrilerimizin güler yüzü ve ilgisini gördükçe çalışma azmimiz daha da artıyor.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yurttaş 8 yıl önce

İNŞALLAH MISIRIN DÜŞTÜĞÜ DURUMA BİZ DÜŞMEYİZ ,ÇÜNKÜ MISIRIN BU DURUMA DÜŞMESİNDEKİ EN BÜYÜK NEDEN NÜFUSUNUN %50 DEN FAZLA GENÇ OLMASI VE BU GENÇLERİN İŞSİZLİĞİ VE İŞ BULAAMAMASI BUNUN YANINDA İKTİDARDEKİLERİNDE YANDAŞLARININ VE AKRABALARININ LÜKS İÇİNDE YAŞAMASIDIR .ŞU AN GENÇLER BARTINDA YA DÜŞÜK ÜCRETLİ GEÇİÇİ İŞLER DE ÇALIŞIYOR YADA BABASININ EMEKLİ MAAŞINI TIRTIKLIYOR YAPILAN HİZMETLER HALKIN GERÇEK SORUNU OLAAN İŞSİZLİĞİ ÇÖZEMİYOR ,BARTINDAKİ BİR ÇOK İŞ YERİ TEŞVİKLE GELENLER BAŞTA 400 TL MAAŞ ANCA VERİYOR VE KİMSEDE BU İŞE DUR DEMİYOR ,TEEKRAR EDİYORUM İNŞALLAH SONUMUZ MISIR GİBİ OLMAZ

Avatar
mahmut hüdayi 8 yıl önce

bartınlı bartında büyümüş bartını bilen bir vekil istiyorum.
danışmanı bile bartınlı olmayan , sadece bartın doğumlu olan bir vekil istemiyorum.

Avatar
atanur 8 yıl önce

Selam hemşehrilerim...uzun zaman oldu yazmayalı...Sayın Vekilime yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum...Ülkemiz tarihinin en istikrarlı dönemini yaşarken, dünya ekonomik daralmasına rağmen güçlü ve büyüyen bir ekonomiye sahipken, demokrasi standartları yükselerek İslam ülkeleri içinde model ülke olurken kimse canım ülkemde karışıklık çıkmasını, halkımızdan direniş yapmasını beklemesin...Murathan MUNGAN ın şiiri geldi aklıma, ESKİDENDİ ÇOK ESKİDEN...Halkımız artık herşeyi anlamakta ve analiz yapmaktadır...Memleketimizin insanına herzaman sahip çıkacağız...selamlar...