İstanbul’daki Hemşerilerine Sistemi Anlattı
AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, İstanbul’da faaliyet gösteren Bartın derneklerini ziyaret ederek, 16 Nisanda halkoylamasına sunulacak anayasa değişikliğinin memleket meselesi vurgusu yaptı, neden evet denileceğini anlattı.

Milletvekili Tunç, İstanbul Ümraniye’de Bartın Dernekler federasyonu tarafından düzenlenen Bartınlılar buluşmasında ve  Büyükçekmece Bartın Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, İstanbul'un Pendik ilçesinde bulunan Bartın İli Uluslular Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ile Boyabatlılar dernekleri ziyaretinde, Bartınlı hemşerileri ile buluşarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin Ülkemiz için önemini anlattı.

Milletimizin bekası için tarihi bir fırsattır

Milletvekili Tunç "Bugüne kadar verilen bütün çaba, bir yönetim sistemi değişikliği içindir. Hatırlanacağı gibi 2007’de Cumhurbaşkanı seçtirilmedi. Bunun için de bir anayasa değişikliği yapıldı ve 2014 yılında ilk kez milletin oyuyla Cumhurbaşkanı seçildi. Ancak bugün Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında bir sorun olmaması, gelecekteki riskleri ortadan kaldırmamaktadır. Bu açıdan Cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği milletimizin bekası için tarihi bir fırsattır. Milletimiz, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın çağrısıyla, istiklaline ve istikbaline sahip çıkma konusundaki kararlılığını tüm dünyaya adeta haykırmıştır. Bugün bize düşen ise iradesine sahip çıkan milletimiz için yetki ve sorumluluğun Cumhurbaşkanında toplandığı, yürütme, yasama ve yargı arasındaki sınırların daha açık ve net bir şekilde çizildiği yeni bir yönetim sistemini hayata geçirmektir.

Mevcut sistemi mükemmel gösterme gayretindeler

Milletvekili Tunç, sürekli çarpıtmayla, iftiralarla, yalan yanlış algılarla siyaset yapanlar, parlamenter sistemin yol açtığı Türkiye’nin geçmişte yaşadığı darbeleri, muhtıraları, krizleri, sıkıntıları görmezden gelerek, mevcut sistemi mükemmel gösterme gayreti içinde olduklarını, neye hayır dediklerini halen anlamış değiller” dedi.

Mesele bir şahsın ya da bir partinin meselesi değil

Milletvekili Tunç Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nedir? çift başlı yürütme organını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Mevcut sistemde yürütme, yapılan tek seçimle belirlenmekte, kimin Başbakan olacağı belli değil mecliste temsilde az olan partiden bile başbakan olabiliyor, Başbakan ve Bakanlar Kurulu yasamanın içinden çıkmaktadır. Ancak yeni sistemde iki seçim yapılacak, Cumhurbaşkanı ayrı seçilecek, seçilen Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olacak, bu sayede 'Hükümet kuruldu, kurulmadı' sıkıntısı ortadan kalkmış olacak. Kısacası Cumhurbaşkanı, kabinenin başı olarak seçimden itibaren, Hükümet arayışı problemi olmaksızın görevine başlayacaktır. Bu da seçimlerle birlikte hızlı karar alabilen, hızlı ve etkin bir şekilde önüne koyduğu hedefleri gerçekleştirecek bir Türkiye tablosu ortaya koyacaktır. Bu nedenle bu mesele bir şahsın ya da bir partinin meselesi değil, memleket meselesidir. “dedi.

Erbakan, Özal, Türkeş ve Demirel de Başkanlık Dedi

Milletvekili Tunç: “Bizim halkın seçtiği başbakanla halkın seçtiği cumhurbaşkanını tek kişide birleştirmemiz lazım. O da yürütmenin tek başlı olması, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiştir. Bu geçmişte başkanlık sistemi olarak hep savunuldu. Rahmetli Özal bu sistemin Türkiye’yi daha ileriye taşıyacağını söylüyordu. Rahmetli Erbakan başbakanlık ve cumhurbaşkanlığını tek kişide birleştirip icraya kuvvet vermemiz lazım dedi. Daha öncesinde Demirel başkanlık sistemi gerekir dedi. Alparslan Türkeş bu milletin doğasına en uygun sistemin başkanlık sistemi olduğunu söyledi. Bu tarihsel sürecimiz ve en son gelinen noktada 15 Temmuz Darbe girişimi ile birlikte ortaya çıkan tabloda Milliyetçi Hareket Partisi ile bir uzlaşma zemini ortaya çıktı. İki parti yetkilileri bir araya gelip konuşarak gelecekte oluşabilecek muhtemel krizlerin ortadan kaldırılması için bir hükümet modelinin belirlenmesi konusunda çalışma başlattılar. MHP ve AK Parti  anlaşarak konuyu meclis gündemine getirdiler. Mecliste 339 oyla kabul edildi. 367’de olsaydı yine millete soracaktık. Çünkü başından beri milletin buna karar vermesi gerekir dedik. Şimdi karar milletin” şeklinde ifade etti.

10 yılda bir darbeye yol açan sistemin savunacak neyi var ?

Milletvekili Tunç İstanbul’daki dernek ziyaretlerinde yaptığı konuşmasında 16 nisan tarihinin ülkemizi için çok önemli olduğunu belirterek, bu referandum bir siyasi parti meselesi değil, anayasamızı her 10 yılda bir darbeye yol açan maddelerinden ayıklamamız için, milletin, ülkeyi yönetecek hükümeti doğrudan doğruya sandıkta belirleyebilmesi ve koalisyonlara, 1,5 yılda bir dağılan hükümetlere son verip, istikrarı kalıcı hale getiren bir yönetim sistemi için, hükümeti denetleyecek, kanun yapacak ve milleti güçlü bir şekilde temsil edecek bir Meclis için ve en önemlisi tarafsız yargı için sandık başına gideceğiz ve Evet diyeceğiz dedi.

Milletvekili Tunç’a, sizinle gurur duyuyoruz

Milletvekili Tunç’a Bartınlı hemşerileri, ziyaretinden ve anayasa değişikliği ile ilgili bilgilendirmeleri için çok memnun kaldıklarını, yoğun halkoylaması çalışmaları arasında kendilerine de zaman ayırmalarından dolayı duyduğu memnuniyetlerini belirterek, teşekkürlerini ilettiler. Bartın’a ve ilçelerine yapılan büyük yatırımlardan dolayı gurur duyduklarını ifade ettiler.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.