İşte Torba Kanun
AK Parti Bartın Milletvekili ve Grup Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Tunç, Kamuoyunda “Torba Kanun” olarak bilinen İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Tasarısının, Milletvekillerinin yaz tatili yapmadan 100 gün boyunca süren geceli gündüzlü çalışmasının ardından kanunlaştığını belirterek, tasarının 44 Kanunda değişiklik içeren ve geniş toplum kesimlerini ilgilendiren çok önemli yenilikler getirdiğini söyledi.

Milletvekili Tunç, tasarıyla, Soma Maden Kazası mağdurlarına yönelik düzenlemeler başta olmak üzere, tasarıda, Maden işçilerinin çalışma, emeklilik şartlarına yönelik düzenlemeler, Çalışma Hayatı, Taşeron Sistemi ve Sosyal Güvenliğe yönelik düzenlemeler, 40 bin öğretmen atamasına yönelik düzenlemeler, Bazı vergi ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına dair düzenlemelerin yer aldığını belirtti.

SOMA MADEN KAZASI MAĞDURLARININ SGK VE MAAŞ BAĞLAMA SORUNLARI ÇÖZÜLDÜ

Soma’da hayatını kaybeden madencilerin SGK’ya olan her türlü borçlarının silinerek borcundan dolayı aylık bağlanamayan madenci yakınlarına aylık bağlanma imkanının getirildiğini belirten Milletvekili Tunç, Ölüm aylığı için gerekli olan 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim ödeme şartının kaldırılarak, hayatını kaybeden madencilerin yakınlarına ölüm aylığı bağlanabileceğini söyledi. Madencilerin anne-babalarına aylık bağlanması için gereken muhtaçlık şartının da kaldırılarak anne- babalara aylık bağlanacağını belirten Milletvekili Tunç, Madencilerin yakınlarından birinin, eş ve çocuklardan birisi, eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerden birisinin kamuda istihdam edileceğini söyledi. Tunç, Madencilerin yasal mirasçılarına konut tahsis edilmesi amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından bedelleri karşılanarak konut yaptırılacağını ve bu konutlar madencilerin mirasçıları adına kura ile bedelsiz olarak verileceğini söyledi.

MADEN İŞÇİLERİNİN ÇALIŞMA VE EMEKLİLİK ŞARTLARINDA KOLAYLIKLAR GETİRİLDİ

Maden sektöründe çalışan tüm işçiler için “55” olan emeklik yaşının “50” olarak yeniden düzenlendiğini belirten Milletvekili Tunç, yıpranma payını düştükten sonra madencilerin 43 yaşında emekli olabileceklerini söyledi. Linyit” ve “Taşkömürü” çıkaran madencilere ödenecek ücret miktarının asgari ücretin iki katından az olamayacağını belirten Milletvekili Tunç, “Maden sektöründe çalışan tüm işçiler için çalışılmayan günler de çalışılmış gibi yıpranmaya (fili hizmet süresi zammına) dâhil edildi. Maden yeraltı işlerinde çalışanların hafta tatil, genel tatil, ulusal bayram, yılık izin, sıhhi izin, eğitim, kurs ve iş öncesi ve sonrası hazırlık süreleri de yeraltında çalışılıyormuş gibi SGK’ya bildirilerek bu sürelerde yıpranmaya dâhil edildi.” Dedi. Yer altında çalışan madencilere İş Kanununda sayılan zorunlu ve olağanüstü haller dışında fazla çalışma yaptırılamayacağını belirten Milletvekili Tunç, Zorunlu ve olağanüstü hallerde yapılacak fazla çalışma için ise saat başı ücretin en az iki katı olarak ödeneceğini söyledi. Yer altı işlerinde çalışan işçilerin işten çıkarılmasının kıdem süresine bakılmaksızın ancak gerekçe ile yapılabileceğini belirten Milletvekili Tunç, “gerekçesiz işten çıkarma yapılamayacak, böylece iş güvencesi güçlendirilmiş oldu” dedi. Tunç tasarıyla, Yeraltında çalışan işçiler için yılık izin sürelerinin 4 gün artırıldığını, Madenciler için yer altında çalışma süresinin haftalık 36 saat, günlük ise 6 saatle sınırlandırıldığını söyledi.

TAŞERON İŞÇİLERİNİN MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİNE YÖNELİK DÜZENLEMELER YAPILDI

İşverenlerin, taşeron firmalara (alt işverenlere) iş vermeleri halinde, işçilerinin ücretlerinin ödenip ödenmediğini kontrol etmekle ve varsa ödenmeyen ücretleri taşeron firmaların hak edişlerinden keserek işçilerin banka hesabına yatırmakla yükümlü tutulduğunu belirten Milletvekili Tunç, böylece maaş ödenmesinin garanti altına alındığını söyledi.

Taşeron firma değişse bile işçi aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorsa, izin sürelerinin, işçilerin daha önceki çalışmaları dikkate alınarak hesaplanacağını belirten Milletvekili Tunç; “Asıl işveren izinlerin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmekle yükümlü olacak, Kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan işçilerin çalıştıkları süre, firmanın değişmesinden bağımsız olarak kıdem tazminatında dikkate alınacak ve kamu kurumu tarafından işçiye ödenecek.” Dedi.

40 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI VE MEMURLARA YÖNELİK ÖNEMLİ DÜZENLEMELER YAPILDI

Mili Eğitim Bakanlığına 35 bini 2014 yıl sonuna kadar kullanılmak üzere 40 bin öğretmen kadrosunun ihdas edildiğini belirten Milletvekili Tunç, tasarıyla ayrıca, SGK, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Afyon Kocatepe Üniversitesine ve Sakarya Üniversitesine de çeşitli kadroların ihdas edildiğini söyledi. Tunç, İŞKUR’da çalışan iş ve meslek danışmanlarının özel hizmet tazminatlarının da düzenlenerek, maaşlarında artış sağlandığını belirtti.

AİLE HEKİMLERİ NÖBET TUTACAK

Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca belirlenen aile sağlığı merkezlerinde, aile hekimlerine, aile sağlığı elemanlarına, gerektiğinde Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları personeline çalışma saatleri dışında nöbet görevi verilebileceğini belirten Milletvekili Tunç; Aile sağlığı merkezleri ve toplum sağlığı merkezlerinde nöbet uygulamasına geçilmesi nedeniyle buralarda çalışan sağlık personeli için bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir nöbet saati için nöbet ücreti ödeneceğini, Ancak, aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde ayda 60 saatten, diğer yerlerde ve hiçbir şekilde ayda 130 saatten fazlası için ödeme yapılmayacağını, Ayrıca, tıpta uzmanlık eğitimi çerçevesinde eğitim alan yabancı uyruklu doktorların da nöbet ücreti alabileceğini söyledi.

ÇALIŞMA HAYATINA YÖNELİK DİĞER ÖNEMLİ DÜZENLEMELER

Tasarıyla, İşveren sendikalarınca dayanışma ve yardım fonu oluşturulabileceğine ve bu fondan işçilerin sigorta primleri işveren payının karşılanabileceğine yönelik düzenleme yapıldığını belirten Milletvekili Tunç, “Toplu sözleşme yetkisine sahip olmak adına Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 41 inci ve 43 üncü maddesinde yer alan “kurulu bulunduğu işkolunda en az yüzde üç üyeye sahip olma” şartı “yüzde bir” e indirildi. Ancak Ekonomik ve Sosyal Konsey üyesi işçi konfederasyonlarına üye olmayan işçi sendikaları için bu oran yüzde üç olarak uygulanacak.” Dedi.

SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ YENİLİKLER

Türk vatandaşlığından çıkan mavi kartlılara sosyal güvenlik açısından borçlanma hakkı getirildiğini belirten Milletvekili Tunç tasarıya göre; “Türkiye ile arasında ikili sözleşme bulunan ülkelerde yaşayan vatandaşların emeklik işlemleriyle ilgili olarak esas alınacak süre diğer ülkedeki ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilecek. Bu konularda dava açanların davalarından feragat etmesi halinde, yargılama giderlerine hükmedilemeyecek.” Dedi.

Daha önce 2 çocuk için geçerli olan doğum borçlanmasının 3’e çıkarıldığını belirten Milletvekili Tunç, Bağ-Kurlular ile memurların da bu haktan yararlanmasının sağlandığını söyledi.

BORÇLAR YENİDEN YAPILANDIRILDI

Milletvekili Tunç, kabul edilen torba kanunla, Vergi borçları, Genel Sağlık Sigortası ve SGK Prim borçları, oda ve borsalara olan borçlar, esnaf ve sanatkârların üyesi oldukları odalara olan aidat borçları, Araç muayenelerinin gecikmesinden doğan cezalar, gümrük vergileri, idari para cezalarının yeniden yapılandırılacağını söyledi.

TASARIYLA GETİRİLEN DİĞER BAZI ÖNEMLİ DÜZENLEMELER

Milletvekili Tunç, kabul edilen kanunun, Belediyelere Öğrenci Yurdu yapabilme imkanı başta olmak üzere, Barolar Birliğinin yönetmelikle getirdiği Avukatlık Sınavı Kaldırıldıması, MEB sınavlarına ilişkin davalarda ivedi yargılama usulü getirilmesi, Kamu düzeninin korunması, Suç işlenmesinin önlenmesi ve Milli Güvenlik konularında İnternet Erişimi ile ilgili TİB’e yetkiler verilmesi, Artvin Yusufeli, Denizli Acıpayam, Batman Hasankeyf, Sakarya Kocaali Baraj sahalarında kalan vatandaşların sorunları çözülmesi gibi çok sayıda düzenleme içeriyor dedi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
engin 4 yıl önce

sayın vekilim bu kanunları çıkması güzel yanlız amasra da üretilen kömür kurum fiyatı 425,00 tl zonguldak ttk kömürü 450,00 tl amasra kömürü maximum 5,500 kalori piyasada satılan ital kömürler 7000-7500 kalori ve piyasa fiyatı 400-450 tl ye satılyor parakende bu durumda yerli üreticiler nasıl rekabet edecek bu duruda kendi madencilik sökterümüzü kendi elimizle bitiririz ,.acilen yerli üreticiyi korumak için kendi kaynaklarımızı değerlendirmek için acil önlemler alınmalı.