İstifadan Sonra Söz Savunmanın

Geçtiğimiz günlerde partisinden istifa eden Amasra Belediye Başkanı Emin Timur'un açıklamalarına CHP Amasra İlçe Başkanlığından yanıt geldi:

Çok değerli Cumhuriyet Halk Partililer, çok değerli Amasralı hemşerilerimiz ve basın mensuplarımız;

Belediye Başkanı Emin Timur, basın mensuplarına yaptığı açıklamada CHP’den istifa gerekçesi olarak teşkilatlarımızı ve Milletvekilimiz sayın Rıza Yalçınkaya’yı suçlayıcı açıklamalarda bulunmuştur.

Basit ve iftira dolu gerekçelere cevap verip sizlerin değerli vaktinizi aldığımızdan dolayı affınıza sığınıyoruz.

Yerel seçimlerin ardından edindiğimiz bilgiler doğrultusunda Emin Timur; 30 Mart yerel seçimleri öncesinde başlattığı AK Parti ile görüşmelerine 30 Mart yerel seçimlerinin ardından devam etmiş yapılan görüşmelerin sonucunda CHP den istifa kararı almıştır.

Belediyenin işçilere olan borçları, Termik Santralin kurulmaması, Yüksekokul ve Hastane yapılması karşılığında AK Partiye geçeceği söylentilerini yayarak yaklaşık bir aydır kamuoyunun nabzını tutmuş, bilinçli olarak bilgi kirliliği yaratmıştır. AK Partiye geçmesi yönünde kendisine yeşil ışık yakılmasının ardından İl, İlçe teşkilatlarımızı ve Milletvekilimizi kendi amacı doğrultusunda karalayarak istifa etmiştir.

Emin Timur’un AK Partili yetkililer ile yaptığı görüşmelerde ve halkın içinde yaptığı sohbetlerde “CHP yi Amasra’dan sileceğim, Milletvekilini bitireceğim” sözlerini kendisine hatırlatmak isteriz.

Kendisinin 6 yıldır CHP teşkilatı tarafından nasıl yıpratıldığını ve kirli oyunlar oynandığını iddia eden ve kamuoyu ile paylaşan, CHP teşkilatlarını kamuoyu karşısında küçük düşürmeye ve partimiz içerisinde kutuplaşma yaratmaya çalışan Emin Timur, bu niyetini açıkça ortaya koymuştur.

Madem 6 yıldır CHP teşkilatı ve Milletvekilimiz Sayın Rıza Yalçınkaya’dan rahatsızlığı söz konusu idi neden kendisi 30 Mart Yerel seçimlerinde partimizden aday oldu. Onurlu bir davranış göstererek adaylığı geri çevirmesi, bağımsız aday olması ya da şu an da geçmeyi düşündüğü AK Partiden aday olması dürüst ve onurlu bir davranış olurdu.

Emin Timur 6 yıldır devam ettiğini iddia ettiği rahatsızlıklara rağmen CHP den aday olarak CHP’li seçmenin oyları ile Belediye Başkanlığını kazandıktan sonra AK Partiye geçme hesaplarını ne zaman yapmaya başlamıştır.

Amasralı seçmenin verdiği oylar ile Belediye Başkanı seçilen Emin Timur, seçim çalışmalarında sivil toplum kuruluşları ve Sendikaları ziyareti esnasında kamuoyu tarafından duyulan “Emin Timur seçimleri kazandıktan sonra AK Partiye geçecek” dedikoduları nedeniyle vatandaşların kendisine “seçimlerin ardından CHP den istifa ederek AK Partiye geçeceğiniz söyleniyor. Bu doğrumu. Şayet doğru ise sizin adaylığınızı desteklemiyoruz” sözlerine cevaben “kesinlikle böyle bir şey yok, ben dededen babadan CHP liyim, CHP kültürü ve gelenekleri ile büyüdüm, AK Partiye geçmektense Belediye Başkanlığından istifa ederim” dediğini tüm Amasra halkı bilmektedir.

Emin Timur kendi şahsi meselesini Tüm Amasra’ya mal etmektedir. Unutmamalıdır ki CHP Geleneğinde ve kültüründe Kendisine inanmış kendisine oy vermiş insanları sırtından hançerlemek, onlara ihanet etmek, takiye yapmak yoktur.

Emin Timur açıklamalarında istifasına teşkilatlarımızı ve Sayın Milletvekilimizi gerekçe göstereceğine onurlu bir davranış göstererek gerçek niyeti olan AK Partiye geçiş için CHP’nin sırtına basmaya çalıştığını kamuoyuna açıklasın.

2013 yılı Temmuz ayında İl Başkanlığında, Bartın, Amasra, Ulus, Kurucaşile örgütlerinin katıldığı toplantıda adayların belirlenmesi için kamuoyu araştırması yapılması kararı bütün örgütlerin imzası ile karar altına alınmış ve Genel Merkeze İl Başkanı tarafından bu karar iletilmiştir. Karara istinaden Amasra’da Belediye Başkanı aday adayları Genel Merkeze bildirilmiş ve Genel Merkezce kamuoyu araştırması yaptırılmıştır.

Seçilen Belediye Meclisi üyelerimizin adaylığı tespitinde, İlçe Başkanımız Bora Işıkal adaylarımızı Emin Timur ile makamında görüştürmüş ve mutabık kalınmıştır. Daha sonraki aşamada İlçe Başkanlığı binamızda İlçe yönetim kurulu üyeleriyle, Emin Timur’unda katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Belediye Meclisi üyeleri adaylarımız tek tek değerlendirilip Belediye Başkanının da görüşü alındıktan sonra listeler oluşturulmuştur.

Emin Timur yaptığı açıklamada kendisinin oluşturduğu 15 kişilik ekiple seçimleri kazandığını ve halkın CHP’ye değil kendisine oy verdiğini söyleyecek kadar teşkilat disiplininden uzak, Amasra Halkının CHP’ye verdiği oyları küçümser bir tutum sergilemiştir.

Oysaki seçim sürecinde, İlçe Başkanımız Bora Işıkal, İlçe yönetimimiz, Kadın kollarımız, Belediye Meclisi üyesi adaylarımız, İl Genel Meclisi üyesi adaylarımız ile birlikte esnaf ile yapılan görüşmelerde, Pazaryerinde köyden gelen vatandaşlarımızla yapılan görüşmelerde devlet kurumları ve sivil toplum örgütleri ile yapılan görüşmelerde, kahve toplantılarında, son gün yapılan Karadeniz market karşısındaki geniş halk toplantısında yanınızda değiller miydi? İlçe Başkanımız Bora Işıkal bütün kahvehanelerde ve büyük halk toplantısında konuşma yapmadı mı? Bu değindiğimiz çalışmalara Amasra halkı şahittir, ayrıca fotoğraf ve video görüntüleri ile belgelidir.

CHP teşkilatını kendisine karşı ilgisiz kalmakla suçlayan Emin Timur 2011 genel seçimlerinde partisinin milletvekili adayı Rıza Yalçınkaya ile çalışmak yerine 15 gün Tayland’da tatil yapmayı tercih etmiştir. Partisinin seçim bürosuna dahi ayak basmamıştır. Buna rağmen kendisine ilçe teşkilatımız ve sayın milletvekilimiz tarafından eleştiri yapılmamıştır. Sizin destek olmadığınız milletvekilimiz Rıza Yalçınkaya ise, kadro ihtası için İç İşleri Bakanlığı ile görüşüp size yardımcı olmadı mı, Atatürk Tören Alanı için Kültür Bakanlığından ödenek çıkarmadı mı, Çöp aracı ihtiyacını gidermek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşüp yardımcı olmadı mı, İşlerinizi gördürmek için defalarca TBMM’de Rıza Yalçınkaya’nın yanına gitmediniz mi, oda size gereken yardımlarda bulunmadı mı.

İktidar Partisinin Amasra Belediyesi ve sizin üzerinizde kurduğu siyasi baskı, uyguladığı politikalar SGK borçları konusunda ilçe yönetimi ve Milletvekilimiz sn. Rıza Yalçınkaya’nın sizin yanınızda olmadığı ve sizi yalnız bıraktığından bahsediyorsunuz. Oysaki sn. Rıza Yalçınkaya SGK borçları için ilgili Bakan ve SGK kurum yetkilisi ile görüşüp borçların yapılandırılması için talepte bulunmuştur. Aynı zamanda ilçe yönetim kurulu üyesi arkadaşımız ile görevlendirdiğiniz Belediye Başkan vekili arkadaşımız SGK Bartın il müdürü ile görüşerek konunun çözümü için uğraş vermişlerdir. SGK İl Müdürü, arkadaşlarımıza Belediye Başkanının borçların yapılandırılmasına yanaşmadığını konunun çözümü için çaba göstermediğini söylemiştir. Dolayısıyla da borçlar yapılandırılmadığı için anaparayla birlikte faizi de ödemek durumunda kalınmıştır. Oysaki yapılandırma yapılmış olsaydı faizler ödenmemiş olacaktı.

2013 yılında İlçe Başkanlığımızın düzenlemiş olduğu dayanışma yemeğini kendi çaba ve gayretlerinizle düzenlediğinizi söylüyorsunuz. Yalanın bu kadarı da pes doğrusu. Konuşma yapmanız için söz verilmedi diyorsunuz siz konuşma yapmak istediniz de biz hayır mı dedik.

CHP’de parti içi demokrasi vardır ve herkes konuşmakta özgürdür. Dayanışma yemeğinin olduğu gün Milletvekilimiz sn. Rıza Yalçınkaya ve 7 Milletvekilimizle sizi ziyarete geldik bir karşılama dahi yapmadınız. Belediye binasının ışıkları yanmıyordu karanlıkta merdivenleri çıkmak zorunda kaldık, saygı gereği insan giyimine kuşamına dikkat eder fakat siz saygı duymadığınız, ciddiye almadığınız ve değer vermediğiniz için odanızın kapısına kadar gelen Milletvekillerimizi eşofmanlarınızla karşıladınız.

Ayrıca Emin Timur Özel Hayatı ile ilgili CHP teşkilatı tarafından söylentiler çıkartıldığını söyleyebilecek kadar çirkin sözler sarf ederek teşkilat mensuplarımıza hakaret etmiştir.

Kendisinin de çok iyi bildiği üzere bu söylentilerin kaynağı, bu söylentilerden sonra belediye ye işe aldığı kişidir. Kamuoyuna yayılan bu söylentiler üzerine kendisi ile görüşme yapılmıştır. Görüşmede kendisine bu söylentilerin kaynağı ve aslı sorulmuştur. Ancak bahsettiği gibi kendisine istifa etmesi için kesinlikle baskı yapılmamıştır.

Yerel seçimler öncesinde; AK Partili Belediye Başkan adayının söylediği “Termik Santrale bizde karşıyız”sözüne karşı; “olabilir sen de Amasralısın karşı olman çok normal, mensup olduğun parti termik santrale karşı değil ne yapacaksın Ali Kardeşim Partini ne yapacaksın. Sen iktidar partisine, Hükümetine, Bakanına “hayır efendim ben burada termik santral istemiyorum” yaptırmayacağım diyebilecek misin? Hiç zannetmiyorum çünkü süreç hızla ilerliyor.” söyleminde bulunmuştunuz.

- Yukarıda bahsettiğiniz üzere siz Ak Parti’ye geçmeniz durumunda, Termik Santral konusunda iktidar partinize, hükümetinize ve bakanınıza “Hayır, Ben Amasra’da Termik Santral istemiyorum, yaptırmam” diyebilecek misiniz. Belediye meclisi kabul etmediği halde Hema şirketinden traktör aldınız. Hema şirketinin kuyularına basın eşliğinde inip, sanki Amasra’da ilk defa kömür çıkarılmış gibi şirketin reklamını yaptınız. Dolayısıyla Termik Santral konusundaki gerçek düşüncelerinizi ortaya koymuş oldunuz.

- Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan yardımcısı Mehmet Ali Şahin seçim döneminde, Amasra’ya Ali Yıldırıma destek olmak için geldiğinde, halka hitaben yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak adeta alay edercesine söylemlerde bulundunuz. Şimdi ise aynı Genel Başkan Yardımcısının yanına hangi gerekçe ve nedenlerden dolayı gittiniz. Ankara’da yapılan bu görüşme CHP’den istifa etmenizin gerekçesi olabilir mi? Yapılan görüşme ve pazarlıklarda Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Ak Partinin adayına 3000 oy kazandırma vaadinde bulundunuz mu?

Belediye borçlarının yüksekliği, maaşların ödenmemesi hususunda Belediyenin tek harcama yetkilisi olarak siz sorumlu değil misiniz? Belediye meclisinin ve ilçe teşkilatının tüm uyarılarına kulak asmayarak belediyenin borç batağına sürüklenmesine neden olmadınız mı? Gereksiz harcamalarınızın sorumlusu olarak da CHP teşkilatını ve Milletvekilini mi sorumlu tutuyorsunuz?

CHP’den istifanızın ardından geçmeyi düşündüğünüz Ak Parti hakkında yerel seçimlerde, “orada hırsızlar dolu” dediğiniz partiye geçmeye çalışmak insan onuru ve siyasi ahlakla bağdaşmakta mıdır, bir birey olarak siz bunu kendinize yakıştırabiliyor musunuz. Biz bir CHP’li belediye başkanının bu şekilde tutumundan utanç duyması gerektiğini düşünüyoruz.

Belediye Başkanı Emin Timur’un yaklaşık 4 ay önce AK Parti Belediye Başkan adayı, AK Parti İlçe Teşkilatı, Milletvekili Yılmaz Tunç ve Sayın Başbakan yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile ilgili yaptığı konuşmaları ve cuma günü CHP İlçe Teşkilatı ve Milletvekili ile ilgili yaptığı suçlayıcı basın açıklamasını siz değerli halkımızın takdirine sunuyoruz.

Siyasetçiler istikrarlı dürüst ve sözüne güvenilen örnek insanlar olmalı özellikle Belediye Başkanı konuştuğu kelimelere çok dikkat etmeli, günü kurtarmak, şahsi menfaatleri için siyaset yapmamalıdır.

Halkın oyları ile seçilen kişiler halka karşı olan sorumluluklarını yerine getiremediklerini anladıklarında başkalarına çamur atmak yerine bulundukları görevden istifa etmelidir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
AmasraCHP
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
halk partisi 5 yıl önce

halka inemedi. mübarek ramazan günü çay servisli basın açıklaması. güzel... devam... hep muhalefet kalacaksınız......

Avatar
ulus 5 yıl önce

emin timur olayın da kimin doğru dediği belli değil at izi it izi birbirine karışmış fakat............en güzel yapılması gereken önseçimle aday belirlemek.....delege sistemini üye sistemini güzel yapmak herkes kendini partiden büyük görüyor rzı da ben büyüğüm diyor,,eminde ben partiden büyüğüm diyor ..ulusda ,,hüseyin ulus diye bir belediyye başkanı vardı oda ben partiden büyüğüm diyordu aday olmazsam bağımsız çıkarım diyordu 30 martda güp diye gitti.

Avatar
haberci 5 yıl önce

yarın öbür gün akp ye geçtiğini bildirir gazetelere. eee adalet partasi genel başkanı , akp genel başkan yardımcısı süleyman soylu da bartında. kuvvetle muhtemel görüşme olur ve akp emin timur a kucak açar.. aha da bunu not edin bir kenara

Avatar
Bunlar hep böyle @halk partisi 5 yıl önce

bunlar hep böyle değil mi? bunlar camide içki de içmişlerdi. allah senin gibi yorumcuları başımızdan eksik etmesin, çay içmişlermiş. konu ne sen neden bahsediyorsun. ortada bartın'da siyasetin ne kadar kirli olduğu gerçeği var. bunu konuşalım. chp mhp akp değil mesele. azıcık dışarıdan bakın şu memlekete.

Avatar
valla @Bunlar hep böyle 5 yıl önce

haber resmini görünce haberi okumadım bile. oradaki bardaklarda çay yok mu? ha istifaya gelince al birini vur ötekine. başkan chpden istifa edip bağımsız olarak seçimlere girmeyi göze alamadı. chp timurdan başka aday gösterseydi seçilemezdi. siyaset üslubuna gelince uçkura kadar inen siyasetten bir beklentim yok

Avatar
gözlere bak maaşallah 5 yıl önce

Hiç edilen milyonlari görmeyen gözler ufacik çay bardaklarini nasil da gorüyor degil mi? Allah'in terazisi sizin gözleriniz gibi değil beyler...

Avatar
açıklama parti binasinda 5 yıl önce

Parti binasında yapılan açıklamanın fotoğrafı çay bahçesinden verilirse herkes yorum yapar tabi. Halil Tekin videosunu paylasmis. Bir de oradan izleyin ve yargısız infaz yapmayın. Ayrıca oruç tutan da tutmayan da herkese hesap vermek zorunda değil.

Avatar
abuzittin 5 yıl önce

(editör notu: işin gücün yok mu senin ?)