Karakaş'tan İnsan Hakları Günü Mesajı

Karakaş'ın mesajı:

1948′de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, insanın doğuştan sahip olduğu kişisel hak ve özgürlükleri tanımlar, her insanın yasa önünde eşit olduğunu, işkenceye, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabi tutulamayacağını ilan eder. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda uluslararası toplum tarafından sürdürülen çabalara yol gösterici işlevini bugün de sürdürür. 1948′de kabul edildiği tarih 10 Aralık, her yıl Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanır.
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca kabulünün yıldönümü olan bugün, insanlık tarihinin önemli bir kilometre taşıdır.

BM Genel Kurulu’nun kabul ettiği Beyanname, ülkemiz tarafından da 6 Nisan 1949′da onaylanmıştır. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, önsözüyle birlikte 30 maddeden oluşmaktadır.

Buna göre, can ve mal güvenliği, din ve vicdan özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü ve siyasi haklar, çalışma hakkı, adil ve eşit ücret, insan haysiyetine yaraşır bir yaşam düzeyine kavuşma hakkı ve sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı, temiz bir çevrede yaşama hakkı, bilgisayar verilerine karşı özel hayatın korunmasını isteme hakkı, sanat ve bilim özgürlüğü, tüketici hakkı, tıbbi ve biyolojik gelişmelere karşı korunma hakkı… Bu haklar sürekli gelişmektedir. Avrupa Birliği tarafından hazırlanmakta olan Temel Haklar Sözleşmesinde de onurlu yaşama hakkı, özgürlük, eşitlik, dayanışma, vatandaşlık hakları, adli haklar, ana başlıklar altında güvence altına alınmıştır.

İnsan haklarının evrenselliği ve herkese eşit şartlarda uygulanması uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmıştır. Sözleşmeleri onaylamak, bu sözleşmelerde belirlenen kuralları uygulamayı gerektirir. Türkiye bu sözleşmelere taraf ülkeler arasında yer almaktadır.
Ülkemizde son yıllarda yaşanan bazı olaylar, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerdeki esaslara pek çok yönden ters düşmektedir. İnsan Hakları Evrensel Bildirisinde yer alan 9.Madde, “ Hiç kimse, keyfi olarak tutuklanamaz, alıkonulamaz, sürülemez.” demektedir. Adil yargılama, tarafsız mahkeme, eşit uygulama, herhangi bir kişi açık bir yargılama ile yasa gereği suçlu olduğu saptanmadıkça, suçsuz sayılır, gibi ayrıca yer alan maddelere rağmen, ne yazık ki ceza evleri gazeteci, yazar, milletvekili, bilim adamları ile doludur. Bildiride yer alan pek çok madde, açıkça ihlal edilmektedir. Adil ve tarafsız yargıdan artık söz edilememektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi, insan hakları alanında yalnız yasalardan değil, uygulamadan kaynaklanan bu sorunları çözüme kavuşturmayı da bir hedef olarak görmüş ve bu hedefe programında yer vermiştir.

Programın temel hedeflerinde yer alan konulardan birisi de, cinsiyet eşitliği, kadının erkeklerle eşit hak ve olanaklara sahip olmasıdır.
İnsan Hakları Evrensel Bildirisinde yer alan temel hak ve özgürlüklerin gereği olan eşitlik ilkesi, Cumhuriyet Halk Partisinin programında cinsiyet eşitliği olarak özel bir öneme sahiptir. Parti tüzüğüne cinsiyet kotası uygulamasını koyan ilk ve tek parti Cumhuriyet Halk partisidir. Çünkü kadın hakları ve özgürlüklerinin, kadın-erkek eşitliğinin ilkelerinin kavranmasını ve bu ilkelerin uygulanmasını, demokratik bir toplumun temel gereklerinden, olmazsa olmaz şartlarından biri olarak görmektedir.

Kadın ve erkeklerin ailede, toplumda ve yaşamın her alanında eşit fırsatlara, aynı hak ve yükümlülüklere sahip olması temel bir insan hakkıdır. Tüm temel hak ve özgürlüklerin gerçekleşmesi için ön koşuldur.

CHP, eğitim, sağlık, istihdam, siyaset ve toplumda kadınların erkeklerle eşit, özgür ve dayanışma içinde yaşayabilecekleri bir Türkiye hedeflemektedir.

Kadın-erkek eşitliğini ve cinsiyet ayrımcılığına karşı önlem alınmasını istemek yurttaşlar için bir hak; devlet için bir sorumluluktur.
Yasalar önünde eşitlik önemli bir göstergedir. Ancak, kadın-erkek eşitliğini sağlamada yeterli değildir. Fırsat eşitliği desteklenmelidir. Asıl olan, “sonuçlar da eşitlik” anlayışıdır. Kota uygulaması kadınların temsilini sağlamada bir yöntem olarak benimsenmelidir. Kadın sorunları, ancak kadınların içinde bulunduğu süreç ve kurumlarda çözülebilir. Kadın katılımı yoksa, demokrasinin varlığı ve işleyişi de eksiktir.
Cumhuriyet Halk Partisinin, kadın hakları ve kadın-erkek eşitliğine ilişkin temel politik hedeflerini; kadınların ekonomik bağımsızlığını ve iş gücü piyasasında kadın-erkek eşitliğini sağlamak, eğitimde kadın-erkek eşitliğine ulaşmak, kadına yönelik şiddeti durdurmak, karar verme süreçlerinde kadın-erkek eşitliğini sağlamak, kadın-erkek eşitliğini tüm politika alanlarında gözetmek, şeklinde sıralayabiliriz.

Biz CHP olarak diyoruz ki; kadın-erkek eşitliği sosyal demokrasinin vazgeçilmez ilkelerinden biridir.

Ulu Önder Atatürk; çağdaş ve aydınlık bir Türkiye için kadınların toplumdaki yerini ve önemini, şu tarihi sözlerle anlatmıştır:
“Bir toplum, bir millet, ERKEK ve KADIN denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!”

10 Aralık ! Dünya İnsan Hakları Günü.. Kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı, hepimize kutlu olsun.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.