Kardeşlik Hukukumuz Terörün Panzehiridir

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, HDP Grubunun Uludere olayının araştırılması için verdiği önerge hakkında bir konuşma yaptı.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, HDP Gurubunun Uludere’de 34 vatandaşın ölümü ile sonuçlanan olayın araştırılması için verdiği önerge hakkında konuşarak, Uludere’de 34 vatandaşımızın ölümü hepimizi derinden üzmüştür ancak bu olayın en önemli sebebi de PKK terör örgütüdür, terörle mücadele zorunluluğu olmasa bu olayda gerçekleşmeyecektir, olay sonrası adli ve idari soruşturmalar yapılmış, meclis komisyon kurarak konuyu incelemiş ve olayın mağdurlarına tazminat ödenmiştir, önemli olan bundan sonra bu tür olayların gerçekleşmemesi için gerekli dikkatin gösterilmesidir.” dedi.

“4 yıl önce Uludere'de 34 vatandaşımızın ölümü hepimizi üzmüştür”

28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak Uludere'de, Irak sınırında yapılan hava harekatı sonucu meydana gelen ölüm olaylarının araştırılması için komisyon kurulması talebini içeren HDP Grubu önerisi hakkında konuşan Milletvekili Tunç, “Uludere'de 34 vatandaşımızın ölümüyle sonuçlanan bu olay hepimizi derinden üzmüştür. Gerçekten hiçbir vicdan böyle bir vahameti kabul edemez. O günkü hepimiz -Mecliste olanlar var- olayı kınamıştık ve bu olayın sorumlularının tespiti için, bulunması ve cezalandırılması için gerekli neyse, herkesin, her kurumun üzerine düşen görevi yapması gerektiği hususunda tüm siyasi partiler bir görüş birliği içerisindeydi. Bu olayın gerçekleşmesinin hemen akabinde yürütme olarak Hükûmet ve ilgili bartin.info bakanlıklar devreye girerek idari soruşturmaları başlatmıştır. Yasama olarak da Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu konuyu ele alarak bir alt komisyon oluşturarak bölgede inceleme yapıp raporunu Meclise sunmuştur. Bu raporda, muhalefet şerhiyle beraber tüm milletvekillerinin görüşleri buraya yansımıştır, yapılan incelemeler buraya yansımıştır ve hangi hususların tespit edildiği de burada vardır.” Dedi.

“Failleri Yargı soruşturacak”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun “Hani failler peki? Nerede failler?” şeklindeki sataşması üzerine Milletvekili Tunç, “Failleri yargı araştıracak. Burada bir ceza soruşturması yapmıyoruz. Failleri araştıracak olan yargıdır, cumhuriyet savcılıklarıdır.” Şeklinde cevap verdi.

Hükümet tüm yetkilileri ile bölgedeydi

Milletvekili Tunç konuşmasının devamında, “Şimdi, bu raporda tespit edilen hususlar var. Bu rapordaki tespit edilen hususlarla ilgili kim ne yapması gerekiyorsa o görevini yapacaktır. Yasama, komisyon kurmuş, görevini yapmış, yine, komisyon kuralım istiyoruz. Yargı, soruşturmalar başlatmış, hem askerî savcılık hem sivil savcılık ve Hükûmet de tüm bakanlarıyla beraber bölgede olmuş. Sayın Başbakanımız; o zamanki Başbakanımız, şimdiki Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan, ana muhalefet lideri Sayın Kılıçdaroğlu, hepsi bölgeye gitmişler, Uludere'de, Gülyazı'da, o köylerde mağdurlarla görüşmüşler, o mağdurların ifadelerini almışlar. Komisyon olarak siz onların görüşlerini aldınız, o bölgedeki yetkilileri dinlediniz, mülkî amirleri, askerî yetkilileri, tüm bunlar ışığında bir rapor ortaya çıkardınız ve bu rapordan hangi sonuçlar çıkarılması gerekiyorsa bu sonuçları çıkaracak olan da -Meclisin çalışması ortadadır- ilgili kurumlardır.” Dedi.

Vefat edenlerin yakınlarına tazminat ödendi, maaşlar bağlandı

Bu olay sonrası vefat edenlerin yakınlarına 5233 sayılı Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun'a göre tazminatların ödendiğini belirten Milletvekili Tunç, “Devlet burada "Evet, bir hata var. Bu hatanın karşılığı sana tazminat ödüyorum." demiştir. Yine bunun dışında, Başbakanlık da bu ödemelerin dışında ayrıca 3,4 milyon lira kaynak sağlamış ve ödemeler yapmıştır. Ve eşi vefat eden 28 vatandaşımıza, 28 kadına da maaş bağlamıştır. Olayın mağduru olan köylere eğitim, altyapı, yol ve içme suyu yatırımları yapılmış; çocukların eğitimiyle ilgili tüm destek ve yatırımlar sağlanmıştır. Bölgede yaşayan insanların geçim sıkıntısına ve kaçakçılık sorununa çözüm bulunabilmesi, güvenlik sorunlarına önemli ölçüde katkı sağlanması amacıyla bölgede yeni bir sınır kapısı açılmasıyla ilgili girişimlerde bulunulmuş, ancak Irak devletinin bu konuya sıcak bakmaması nedeniyle bu konuda herhangi bir ilerleme sağlanamamıştır.” Dedi.

Adli ve İdari Soruşturmalar açıldı, Meclis konuyu inceledi

Olayın aydınlatılmasına yönelik olarak Genelkurmay Başkanlığının olay hakkında soruşturma başlattığını hatırlatın Milletvekili Tunç, İçişleri Bakanlığı’nın müfettişler görevlendirdiğini, idari yönden inceletme başlattığını ve hazırladıkları raporu da Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna gönderdiğini, Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturma başlattığını, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İnceleme Komisyonunda da tüm siyasi partilerin müşterek önergesiyle komisyon kurulduğunu ve çalışmasını yaptığını, Alt komisyonun, meydana gelen olayla ilgili hemen olaydan bir ay sonra bölgede incelemeler yaptığını ve tüm ilgililerle görüşmeler yaptığını belirtti.

Uludere olayının en önemli sebebinin bölgede devam eden terör olaylarıdır

Uludere olayının en önemli sebebinin bölgede devam eden terör olaylarıdır diyen Milletvekili Tunç, “Güvenlik güçlerimiz, terörle mücadele için bölgededir. Bölücü terör örgütünün, sınır ötesini de kullanarak ülkemizin özellikle Güneydoğu Bölgemizdeki sınır illerindeki terörist faaliyetleri olmasa böyle bir harekâta da gerek kalmayacağı hepimizin malumudur. O nedenle, bu olayın birinci sorumlusu PKK ve benzeri terör örgütleridir. Terör bittiğinde bölge huzur ve sükûna kavuşacaktır. PKK'nın hedefi bellidir, otuz yıldan bu yana hem milletimizin tamamını huzursuz etmekte hem de asıl, bölgede yaşayan Kürt vatandaşlarımıza büyük zarar vermekte, onlara âdeta zulmetmektedir. Devletimiz ve güvenlik güçlerimiz ise bölge halkını terörün bu zulmünden kurtarmak için cansiperane mücadele etmektedir. Bu mücadeleyi yaparken şehitler verilmektedir. Dün de şehitlerimiz vardı, bugün de şehitlerimiz var, şehidimiz var. Şehitlerimize buradan bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz. Bu mücadelede hayatını kaybeden sivil vatandaşlarımız var. Elbette ki üzülüyoruz ama terör olmasa, bu mücadele olmasa bu elim olaylar, hepimizi üzen, herkesi üzen bu olaylar gerçekleşmemiş olacak.” Şeklinde konuştu.

Terör örgütü Türkler ve Kürtler arasında kardeş kavgası çıkarmayı başaramayacak

Milletvekili Tunç konuşmasının devamında: “Terör örgütünün bölücü hedeflerini benimseyip dillendirenler şunu bilmeliler ki, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü, bölücü terör örgütüne, bütün hainlere ve onları kullananlara rağmen korunmuştur ve korunacaktır. Türkler ve Kürtler arasında bin yıldan fazladır süren kardeşlik hukuku, tarih ve kader birliği her türlü ayrılıkçılığın panzehridir. Otuz yılı aşkın, Türkler ve Kürtler arasında kardeş kavgası çıkarmayı başaramayan bölücü terör örgütü, bundan sonra da başaramayacaktır.” Dedi.

Önemli olan bundan sonra böyle elim olayların olmamasını sağlamaktır

Uludere'de dört yıl önce meydana gelen elim olay sonrası, devletin tüm kurumları bu konu üzerinde hassas bir şekilde durup yaraları sarmak için çalışmış olmasına rağmen, sürekli bu olayın kasıtlı gerçekleştiğini ifade etmenin, kardeşliğimizi koruma ve güçlendirmeye yönelik bir faydasının olmayacağı kanaatindeyim diyen Milletvekili Tunç, “Konuyla ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Uludere Alt Komisyonu incelemesini yapmıştır. Yargının soruşturduğu hususlar vardır, idari soruşturmalar vardır. Meclis olarak yeniden bir araştırma komisyonu kurduğumuzda inceleyeceğimiz hususlar, dinleyeceğimiz kişiler, getireceğimiz belgeler hepsi aynı olacaktır. O nedenle, aynı amaçla, tekrar, aradan bu kadar zaman geçtikten sonra bir kez daha komisyon kurulmasını talep etmek bu acıların tazelenmesi anlamına gelecektir. Önemli olan, bundan sonra bu olayların gerçekleşmemesi için ilgililerin bu konuda, terörle mücadele ederken daha dikkatli olmaları konusunda zaten muhalefet şerhinde de belirtmişsiniz. Muhalefet şerhi, alt komisyonun raporu bir bütün, hepsini birlikte değerlendirmek gerekir. Dolayısıyla, yeni bir komisyon kurulması ihtiyacı olmadığı kanaatindeyim.” Dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Yılmaz TunçTBMMUludereHdp
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bahri gü.... 5 yıl önce

seviyoruz seni vekilim