Kürt vatandaşlarımızı PKK Zulmünden Kurtaracağız

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, TBMM Genel Kurulunda HDP grup önerisi aleyhinde yaptığı konuşmada “Kürtlere yönelik zulüm politikasını işleyen PKK terör örgütüdür. Türkiye Cumhuriyeti'nin PKK terör örgütüyle mücadelesi söz konusudur.” Dedi.

Kürtlere yönelik zulüm politikasını işleyen PKK terör örgütüdür.

HDP grup önerisine geçmeden önce, burada benden önce konuşma yapan milletvekillerimizin bazı cümleleriyle ilgili açıklamalar yapmakta fayda olduğu kanaatindeyim diyerek söze başlayan Milletvekili Tunç; “Şimdi, şöyle bir cümle kullanıldı; "Kürtlere yönelik düşmane tutum, Kürtlere yönelik zulüm politikası işlenmektedir." denildi. Buradan şunu tekrar ifade ediyoruz: Kürtlere yönelik zulüm politikasını işleyen PKK terör örgütüdür. Türkiye Cumhuriyeti'nin PKK terör örgütüyle mücadelesi söz konusudur. Bunu bütün Türk milleti de bilmektedir, Güneydoğu Bölgesi'nde yaşayan Kürt kökenli vatandaşlarımız da bilmektedir, bütün dünya da PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmiştir ve bu mücadele dağlarda ve şehirlerde bir tek terörist kalmayıncaya kadar devam edecektir, bu kararlılıktan Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini hiç kimse vazgeçiremeyecektir.” İfadelerini kullandı.


PKK, Kürt vatandaşlarımızın sorunlarını çözdüğü için AK Parti’den rahatsızdır

Milletvekili Tunç konuşmasının devamında, “terör örgütü PKK, Kürt kökenli vatandaşlarımızın haklarını savunan bir örgüt değildir değerli milletvekilleri; bilakis, onların insan haklarından kaynaklanan sorunlarını son on üç yılda gideren AK PARTİ'den rahatsızdır; son on üç yılda bölgeye yatırım üstüne yatırım yapan, havaalanları yapan, hastaneler yapan, orayı yeniden imar eden AK PARTİ Hükûmetinden, Recep Tayyip Erdoğan'dan, Ahmet Davutoğlu'ndan ve AK PARTİ kadrolarından terör örgütü PKK rahatsızdır.” Şeklinde konuştu.

PKK terör örgütü, bölge insanının huzuru yakalamasından rahatsız olmuştur

Kürt vatandaşlarımızla ilgili olarak, ret ve asimilasyon politikalarını ortadan kaldırarak en temel insan haklarından yararlandırılmadığı yönündeki eleştirileri ortadan kaldırdıklarını söyleyen Milletvekili Tunç, “AK PARTİ, terör örgütünün malzeme olarak kullandığı hususları ortadan kaldırdığı için hep hedef olmuştur ve olmaktadır. PKK terör örgütü, bölge insanının huzuru yakalamasından rahatsız olmuştur, çözüm sürecinden rahatsız olmuştur; 2002 yılından bu yana, AK PARTİ'nin iktidara gelmesinden itibaren gerek demokratikleşme adımları gerek bölgeye yapılan yatırımlardan çok rahatsız olmuştur. Daha ilk iktidara geldiğimizde, yıllarca devam eden olağanüstü hâli kaldıran AK PARTİ'nin bu uygulamasından terör örgütü PKK rahatsız olmuştur. "Ana dilde savunma yapabilirsin." diyen AK PARTİ iktidarından, Türkiye Büyük Millet Meclisinden rahatsız olmuştur.” Dedi.

Tunç’tan HDP’lilere: “Ben PKK'ya söylüyorum, siz niye rahatsız oluyorsunuz?

Tunç, HDP sıralarından sataşmalar üzerine de “Ben PKK'ya söylüyorum, size ne oluyor? PKK rahatsız olmuştur. HDP olarak niye oradan itiraz ediyorsunuz, Siz niye rahatsız oluyorsunuz? Diyerek HDP’lilere tepki gösterdi.

Milletvekili Tunç konuşmasının devamında; “Ana dilde propaganda yapamazdınız, bölgede kendi dilinizde konuşamazdınız. Konuştuğunuzda hakkınızda hemen soruşturma açılırdı. Ana dilde propaganda yapılmasının yolunu açan AK PARTİ iktidarıdır. Çocuğuyla cezaevinde kendi diliyle annesi babası konuşamazdı; bunun yolunu açan AK PARTİ iktidarıdır. Terör örgütü PKK bunlardan hep rahatsız olmuştur ve hâlâ olmaktadır. Ana dilde özel öğretim kurumlarının açılmasından rahatsız olmuştur, TRT Kurdî'nin, TRT Şeş'in açılmasından ve yirmi dört saat yayın yapmasından PKK terör örgütü hep rahatsız olmuştur ve olmaktadır.” Dedi.

Terör Örgütü, Güneydoğu Bölgemize yapılan yatırımlardan rahatsız olmuştur

Milletvekili Tunç, “Yine, güneydoğuya yapılan o büyük yatırımlardan, belki hiç hayal edemediğimiz, Yüksekova'ya havaalanı, büyük hastaneler... Geçmişte, o bölgede -hatırlıyoruz- kış günlerinde hamile kadınlarımızın kızaklarla şehir merkezlerine, hastanelere, sağlık merkezlerine nasıl ulaştırılmak istendiğini ama şimdi paletli ambulanslar, helikopterler o bölgedeki vatandaşımızın hizmetindedir. Bu hizmetlerin hepsinden PKK terör örgütü rahatsızdır, rahatsız olmaktadır. Mardin'de geçen hafta yapılan toplantıda 10 maddelik bir eylem planı açıklandı. Bu eylem planı, hem terörle mücadeleyi, terörle mücadelenin sosyal, kültürel boyutlarını ele alan bir eylem planı, yine, bu eylem planından da PKK terör örgütü rahatsızdır. Kısacası, Türkiye'nin, bölgenin, Kürt kökenli vatandaşlarımızın dirliğinden, huzurundan ve Türkiye'nin demokratikleşmesinden bu örgüt, eli kanlı örgüt hep rahatsızdır. O rahatsız olsun, hem PKK'yla mücadelemiz devam edecek hem de bölge insanımızın hem insan haklarından kaynaklanan sorunlarını gidermeye devam edeceğiz hem bölgeyi yatırım yağmuruna tutmaya, onların ihtiyaçlarını gidermeye devam edeceğiz.” Dedi.

Gerçekleri çarpıtmamak gerekir

Milletvekili Tunç; “Bakın, oradaki vatandaşlarımız nereden kaçıyor, nereye gidiyor? PKK terör örgütünün zulmünden kaçarak güneye, yurt dışına kaçmıyor, Kobani'ye gitmiyor. Nereye gidiyor? Ankara'ya geliyor, İstanbul'a geliyor, yine Türkiye Cumhuriyeti'nin içerisinde, o zulümden kaçarak yine kendi ülkesine sığınıyor. İşte, değerli milletvekilleri, buradan PKK terör örgütünün işine gelecek açıklamalar yapmamak gerekir, buradan gerçekleri çarpıtmamak gerekir.” Dedi.

Cizre’deki yaralılar için bekleyen ambulansların kamera görüntülerini göstererek cevap verdi

Milletvekili Tunç, HDP’nin Cizre’de bodrum kattaki yaralılara ambulans gönderilmediği iddiaları ile ilgili olarak ta şunları söyledi: “Günlerce konuşuldu, "ambulanslar" denildi, ambulanslarla ilgili, Sağlık Bakanımız Sayın Doktor Mehmet Müezzinoğlu açıklamalar yaptı defalarca, bu açıklamalara rağmen yine aynı kara propagandayı devam ettirdiniz. 200 metre mesafede ambulanslar bekliyor, yaralıların ambulanslara nakledilmesi mümkün ama nakledilmiyor. Bu propaganda hep yapıldı, hâlâ da yapılmaya devam ediliyor.” Dedi. Tunç, ambulansların kamera görüntülerini de göstererek; “İşte, o bahsedilen yere 200 metre mesafede ambulanslar burada, hazır bekliyorlar, günlerce beklediler ama maalesef, kara bir propagandayı sürekli gündemde tuttular. İşte ambulanslar, günlerce o bahsedilen, iddia edilen yaralıların ambulanslara alınması için beklediler. İşte ambulanslar, bekledi ama maalesef bu propagandayı hep yaptılar.” Dedi.

HDP’nin 6 Suriyelinin El Nusra’ya teslimi ile ilgili iddiası soruşturuluyor

Milletvekili Tunç konuşmasının devamında, “HDP Grubu önerisinde de yine bir iddia var. İddia şu: 25 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye'de çeşitli hastanelerde tedavi olmuş 6 Suriyeli vatandaş EĞİTİM-SEN'in Genel Merkezinde gözaltına alınıyor, savcılık soruşturma yaptıktan sonra suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle serbest bırakıyor, serbest bırakıldıktan sonra da bunlar İçişleri Bakanlığının ilgili birimlerince El Nusra terör örgütüne teslim ediliyor. Bu bir iddia. Bu iddiayla ilgili olarak tabii, gerekli adli soruşturmalar, idari soruşturmalar başlatıldı. Burada HDP Milletvekili Sayın Baydemir'in de bir dilekçesinin ardından İçişleri Bakanlığı müfettişleri de görevlendirilerek bu iddianın doğru olup olmadığıyla ilgili bir araştırma yapılıyor. Ayrıca, cumhuriyet savcılığının da "Böyle bir iddia gerçek mi, değil mi?" bununla ilgili araştırması devam ediyor. Bu araştırmaların, bu soruşturmaların, adli ve idari soruşturmaların da bitmesini şu anda beklememiz gerekiyor.” Dedi.

Türkiye’nin Terör örgütleri ile irtibatlı olduğunu göstermeye çalışan kara propagandaya kimse inanmıyor

Milletvekili Tunç konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; şunu ifadeyim, Türkiye Cumhuriyeti devletini teröre destek veren, terör örgütleriyle, DAİŞ'le, El Nusra'yla, El Kaide'yle irtibatlı göstermeye çalışan bu propagandalarınıza hiç kimse inanmaz, dünya da inanmıyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti 30 Eylül 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla bu örgütleri terör örgütü listesine almış ve almakla da kalmamış, sadece kâğıt üstünde, Resmî Gazete'de yayımlanan bir karar olarak bu kalmamış, DAİŞ'le mücadelede, DAİŞ benzeri terör örgütleriyle mücadelede de aktif rol almıştır. Bu anlamda, DAİŞ şüphesiyle 2.500'den fazla kişi yakalanmış, bine yakın kişi tutuklanmıştır. Bununla ilgili hem hukuki mücadele devam etmektedir hem de koalisyon güçlerine yardım anlamında, DAİŞ'le mücadele anlamında da Türkiye aktif rol almıştır. Bu anlamda, İncirlik Hava Üssü'nü koalisyon güçlerine açan ülke Türkiye'dir. Türkiye'yi DAİŞ terör örgütüyle irtibatlıymış, El Kaide bağlantılı örgütlerle irtibatlıymış gibi göstermenin hiç kimseye bir faydası yoktur. Buna ilişkin uluslararası belgeler de vardır, Avrupa Birliği normları da vardır. Burada da Türkiye'nin bu anlamda bir irtibatının olmadığına ilişkin belgeler de ortadadır.” Dedi.
Tunç konuşmasının sonunda, HDP grup önerisinin, araştırma önergesinin konusuyla ilgili soruşturma devam ettiğinden grup önerisinin gündeme alınmasına katılmadığımı belirtti.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Yılmaz TunçTBMMHdp
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
asım berk 5 yıl önce

suriyeyi'de esad'tan kurtarıyordunuz...

Avatar
yılmaz morgül 5 yıl önce

hiç güleceğem yoktu. 'abdullah öcalan yaşatmayı seçti' diyen muhalefet miydi?

Avatar
gurbetçi 5 yıl önce

Önce kendi hemşerilerini kurtar be!!Kürtleri sonra hallederiz.

Avatar
TÜRK VATANDAŞI 5 yıl önce

sayın vekil hep kürtler üzerinden siyaset yürütüyor ve devletin imkanlarını onlara kanalize ediyorsunuz .bilmem haberiniz var mı? ama bu topraklarda türkler de yaşıyor...

Avatar
halim 5 yıl önce

bartın milletvekilinin kürt sorunu konusunda ahkam kesmesi komik geliyor... termik santral konusundaki yaklaşımınızı da açıklarsanız sevinirizzzz .. çed toplantısına sizi de beklerizzzz

Avatar
a.hakan 5 yıl önce

siz önce inançlı kimseleri yargısız infazlardan koruyun.hani alnı secdeli kimse sizin zamanınızda asla zarar görmeyecekti.?

Avatar
BAHRİ ABDİPAŞA 5 yıl önce

sayin veki̇li̇m si̇z bunlara bakmayin si̇zleri̇ sevi̇yoruz