Meclis Güçlü, İstikrar Sürekli, Kalkınma Hızlı Olacak

Milletvekili Tunç’tan Cumhurbaşkanlığı Sistemi İle İlgili Açıklama: “Meclis Güçlü, İstikrar Sürekli, Kalkınma Hızlı Olacak”

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı sistemini getiren Anayasa değişikliğinin ülkemizin geleceği için çok önemli değişiklikler olduğunu belirterek; “bu değişikliklerle darbeci ruhun, vesayetçi anlayışın izlerini anayasamızdan siliyoruz, Anayasamız daha demokratik hale geliyor, Cumhuriyetimiz daha da güçleniyor, bu değişiklikle meclis daha da güçlü olacak, koalisyonlar tarihe karışacak, istikrar sürekli, kalkınma hızlı olacak” dedi.

Anayasa değişikliğinin içeriğini olduğundan farklı gösterme çabası içerisinde olanların çabalarının boşuna olduğunu belirten Milletvekili Tunç; güneşin balçıkla sıvanamayacağını, rejim değişikliği yapılıyor eleştirilerinin artık bayat eleştiriler olduğunu ve milletin bu değişikliklerle rejimin değişeceğine inanmayacağını ve inanması için de bir sebep olmadığını söyledi.

Milletvekili Tunç açıklamasında şunları ifade etti:

“Yapılan nedir? Yürütmede çift başlılık ortadan kaldırılmaktadır. Anayasamıza göre yürütme çift başlıdır, bir tarafta halkın seçtiği Cumhurbaşkanı, diğer tarafta yine halkın seçtiği Başbakan. Şu anda uyum sorunu yok, ancak bunun ilanihaye böyle devam etme garantisinin olduğunu kimse söyleyemez. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda ülkemizin çözümü mümkün olmayan siyasi krizlerle karşı karşıya kalmaması için yürütmeyi çift başlı olmaktan kurtarmak neden rejim değişikliği olsun, aksine rejimi daha da tahkim eden, güçlendiren bir değişikliktir.  

“Milletin, yürütme organını doğrudan seçmesi daha demokratik bir sistemdir”

Diğer önemli husus, Halkın yürütme organını, yani hükümeti, parlamento içinden dolaylı seçmesinin yerine  doğrudan seçmesini öneriyoruz. Halkın 5 yıllığına doğrudan seçtiği, 5 yıl sonra hesabını sorma imkanı bulduğu, beğenirse yeniden seçme imkanının olduğu, beğenmezse bir sonraki seçimde değiştirebildiği, koalisyon ihtimalinin artık ortadan kalktığı, istikrar üreten bir hükümet sistemine geçiş, Cumhuriyet rejimini daha da güçlendirecektir.

“Parlamenter sistemin ülkemize maliyeti ağır oldu”

Parlamenter sistemin ülkemize maliyetini burada yeniden tekrar etmeye gerek yok, tek başına iktidarlar dışında, siyasi krizlerle, ekonomik krizlerle, güvenlik sorunları ile vesayetçi anlayışlarla ve darbelerle anılan bu sistem Cumhuriyetimizin güçlenmesini, ülkemizin muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmasını geciktirdiği tartışma götürmez bir gerçektir.”

“Dikta eleştirileri abesle iştigaldir”

Cumhurbaşkanlığı sisteminin tek adam rejimine ve diktaya yol açacağı eleştirilerinin tamamen bir algı yönetiminden ibaret olduğunu belirten Milletvekili Tunç; “Teklifin maddelerine bakıldığında, şu anda vatana ihanet dışında soruşturulamayan bir Cumhurbaşkanı vardır. Bu değişiklikle TBMM, Cumhurbaşkanını, yardımcılarını ve bakanları görevleri ile ilgili soruşturabilecektir. Milletvekilleri, yürütmeyi, meclis araştırması, genel görüşme ve soru önergeleri ile denetleyebilecektir. Kanunları yapmak, bütçeyi onaylamak Meclisin yetkilerindendir. Yasamayı güçlendiren, yürütmeyi yasamanın denetimine tabi tutan bir anayasa değişikliğinin dikta rejimine yola açacağını iddia etmek abesle iştigaldir.” Dedi.

“TBMM’nin Üstünlüğü Esastır”

Cumhurbaşkanı kararname çıkaracakmış, bu nedenle artık meclise gerek kalmayacak diyenler olduğunu belirten Milletvekili Tunç; “Kararname çıkarma yetkisi şu anda da var, kararnamenin kanuna aykırı olamayacağının, kanun çıkarılan bir konuda kararnamenin hükmünün kalmayacağının, temel haklar ve siyasi hakların kararname ile düzenlenemeyeceğinin, kısacası, Yasamaya, TBMM’ne üstünlük tanınacağının açıkça düzenleyen bu Anayasa değişikliğinin tek adam rejimine yol açacağını söylemenize bu millet hiç itibar etmeyecektir.” Dedi.

Milletvekili Tunç; “TBMM’nin çıkaracağı kanunlara tabi olan, TBMM tarafından soruşturulabilen, Ülkeye yapacağı hizmet için gerekli olan bütçede TBMM’nin onayına muhtaç olan ve yaptığı işlemler yargı denetimine tabi olan bir yürütme organının diktatörlüğe yol açacağını söylemenin hiçbir inandırıcılığı yoktur.” Dedi.

“Meclisin de Cumhurbaşkanı Seçimlerini yenileme yetkisi var, eleştirenler bundan hiç bahsetmiyorlar”

Cumhurbaşkanının meclis seçimlerini yenileme yetkisi üzerinden bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirten Milletvekili Tunç; “Sanki Cumhurbaşkanı canı istediğinde Meclisi feshedebilecek, böyle bir şey yok, aylarca meydan meydan seçim kampanyası yapan ve sonuçta halkın yüzde 50’den fazlasının oyunu alan bir Cumhurbaşkanı Meclisi feshettiğinde kendi görevi de sona erecek, o zaman bu yetkisini canı istediğinde kullanabilecek nasıl dersiniz, artık içinden çıkılamayan bir devlet krizi ile karşı karşıya kalındığında bu yetkiyi kullanacaktır. Bu yetkiyi önemli bir gerekçe yokken kullanan bir Cumhurbaşkanının yeniden seçilme durumu olabilir mi? 2001 krizinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Merhum Başbakan Bülent Ecevit hükümeti arasında çıkan kriz, meclisin seçim kararı alması ile çözüldü ve AK Parti iktidarı yönetimi devraldı, ama asıl soruna yol açan Ahmet Necdet Sezer görevine devam etti. Bu sistem, krize neden olan tarafı sandığa gömecek bir sistemdir. O nedenle, Cumhurbaşkanının fesih yetkisinden bahsederken Meclisin de Cumhurbaşkanının görevini sona erdirebileceğini, devlet krizi ortaya çıktığında birlikte seçim ilkesi gereğince halkın hakemliğine başvurulmasından daha doğru ne olabilir?” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
AnayasaCumhurbaşkanlığı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bekir 2 yıl önce

haberi baştan okuyalım; meclis işlevsiz, istikrar iş adamları için sürekli, kalkınma Allahın sevdiği kulları için hızlı olacak... halk da 8-10 tl ye benzin alsın..

Avatar
vatansever 2 yıl önce

ülkücü ve milliyetçi, bir türk vatandaşı olarak sayın vekile katılıyorum. chp hdp pkk ve fetö hayır oyu verecekse benim gibi vatansever milliyetçilerin tercihi evet olacaktır. türkmen beyimizin duruşunu tebrik ediyorum.

Misafir Avatar
vatansever 2 yıl önce @vatansever

atatürkçülük maskesi ile millete çektirmediğiniz cefa kalmadı halen daha sakız gibi atatürk ilkeleri diyorsunuz. atatürk gelse sopa ile kovalardı sizi. adını maske ile kullandığınız atatürk partili bir cumhurbaşkanıydı. bugün getirilmek istenen değişiklik aslında o gün uygulanmakta olan sistemden farklı değildir. cehalet bile geçicidir unutma.. ama sende baki olan başka meziyetler var

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
bekir 2 yıl önce @vatansever

önerine ihtiyacım yok, bilimsellik cehaletle tartışmaz. o yüzden aldığın karar hakkında hayırlı olsun. ama gerçek yurtseverleri bağlamaz, bilesin. atatürk ilkeleri bu ülkenin tutkalıdır..

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
vatansever 2 yıl önce @vatansever

ne oldu vatansever ismi sen de alerji mi yapıyor. merak etmeyin az kaldı, maskeler düştü keliniz göründü. bu millet uyandı. sen önce kendi ismine bak bir anlamını öğren sonra yazarsın tripli ergen.. hilafet makamını sorgulamak senin neyi,ne, önce bir abdest al, ağzını çalkala..

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
bekir 2 yıl önce @vatansever

bari rumuzunu değiştir, zira vatan sevgisi cehaletle doğru orantılı değil.. bu arada referandumun parti gözetmeksizin hilafetçilerle cumhuriyetçiler arasında geçeceğini de hatırlatırım. bunu ben iddia etmiyorum, iktidarın ideologları o yönde açıklamalar yapıyor..

Beğenmedim! (3)
Avatar
neron 2 yıl önce

buna kim inanır tabiki kadi̇r ''i̇nanir''