MHP'den Kadına Karşı Şiddete Hayır Günü mesajı

MHP Bartın Kadın Kolları Basın Açıklaması:

Uluslararası Kadına Karşı Şiddete Hayır Günü”. 25 Kasım 1960'ta Dominik Cumhuriyeti'ndeki diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kadının öldürülmesinin ardından, 39 yıl sonra 1999'da 25 Kasım tarihi, Birleşmiş Milletler tarafından ‘Uluslararası Kadına Karşı Şiddete Hayır Günü' ilan edilmiştir.

Bu tarihten günümüze kadar geçen sürede kadına karşı şiddetin azalmadan sürdüğüne şahit oluyoruz. Kadına yönelik şiddet, tüm dünyada konumları ne olursa olsun bütün kadınların maruz kaldığı çok ciddi ortak bir problem.

Uluslararası insan hakları hukukuna göre devletler; kadınların eşitlik, yaşam, özgürlük ve güvenlik haklarını, ayrımcılık, işkence ve zalimane, insanlık dışı ya da onur kırıcı muameleye maruz kalmama hakkını güvence altına almak için gereken önlemleri almak zorundadır. Devletler bu hakları gerçekleştirecek, insanları bu hakların ihlallerinden koruyacak ve hakları ihlal edenlere tazminat sağlayacak politika ve planlara sahip olmalıdır.

Cinsiyete dayalı şiddet, uluslararası sözleşmeler yoluyla korunan evrensel insan haklarının ihlalidir. Bu ihlal, kişi güvenliği hakkının, en yüksek standartta fiziksel ve manevi sağlığa sahip olma hakkının, aşağılayarak yaşam hakkının doğrudan ihlali anlamına gelmektedir. "Fiziksel, cinsel veya psikolojik zarar ya da acı ile sonuçlanan, ister özel alanda, ister kamusal alanda olsun, baskı veya özgürlüğün engellenmesi” olarak tanımlanan cinsiyete dayalı şiddet, kadınların erkeklerle eşit bir biçimde haklarını ve özgürlüklerini kullanmasını ciddi bir biçimde engelleyen bir ayrımcılık türüdür. Yalnızca özel alanda değil ama aynı zamanda toplumsal alanda da cinsiyete dayalı şiddet bir araç olarak kullanılmakta ve yeniden üretilmektedir.

Maalesef ülkemizde de kadınlarımız, ciddi ölçüde şiddete maruz kalmakta; sosyal, siyasal ve iktisadi haklarından mahrum bırakıldıkları gibi şiddetin derecesi giderek artan şekilde kadınlarımızın hayatlarına mal olabilmektedir. Yapılan araştırmalar, Türkiye’deki vahim tabloyu ve AKP iktidarının 2002 yılından bu yana yol katedemediğini; üstelik giderek kötüye giden bir tabloyu ortaya koymaktadır. Nitekim Adalet Bakanlığı verilerine göre; töre ve namus cinayetlerinin de aralarında bulunduğu değişik nedenlerle öldürülen kadın sayısı 2002 yılında toplamda 66 iken, bu sayı her yıl artarak 2004'te 164'e, 2005 yılında 317'ye, 2006'da 663'e, yükselmiştir. 2007 yılında ise 1011 kadın öldürülmüştür. 2009 yılının sadece ilk 7 ayında 953 kadın cinayeti işlenmiş; 15 bin sanığın ancak 3'te biri cezalandırılmıştır. Cezalandırılan faillerin hemen tamamı ise ‘'haksız tahrik'' indiriminden yararlanarak hafif cezalar almışlardır.
Maalesef mevcut hükümet, bu tespite ve kabule rağmen kadına yönelik şiddete ilişkin önlem almamaktadır. Konuyla ilgili yasa, 1998 yılında çıkmışsa da bu konuda gerekli acil adımlar atılmamakta ve kadının en temel insani hakları göz ardı edilmeye devam edilmektedir.
Kadınlara karşı uygulanan cinsiyete dayalı şiddet, kendisini ekonomik alanda da göstermektedir. Kadınlar fabrikada, tarlada, evde kısacası yaşamlarını sürdürdükleri her alanda ekonomik yönden şiddete uğramaktadırlar. Tekstil, kimya, tarım, hizmet iş kolu gibi birçok alanda ucuz iş gücü olan kadınlarımız, sendikasız, sigortasız ve düşük ücretlerle sağlıksız ortamlarda çalıştırılmaktadır. Dünya geneliyle kıyaslandığında kadınlarımızın işgücüne katılma oranları çok düşüktür. 2009 yılı için ülke genelinde bu oran %26’dır.
Ne yazık ki, mevcut iktidarca kadın ve erkek eşit sayılmamaktadır. Anayasa’nın eşitlik ilkesi bile kadına ikinci sınıf olma muamelesini reva görür bir hale dönüştürülmüştür. Şimdiki söylemleri yavaş yavaş değişse de iktidar bunu uzun bir müddet kadın ve erkeğin fıtratının, yani yaratılışta getirdikleri özelliklerin aynı olmamasıyla açıkladı. Hiç kimse yaradılıştan gelen farklılıklara ve cinslerin üstün özelliklerine söz söyleyemez ve bu tartışma konusu dahi olamaz. Bugün gelişmiş ülkelerdeki kavram “Toplumsal Cinsiyet” dir ve bu kavram çerçevesinde kadın ve erkek, yurttaş olmanın ve tabi ki insan olmanın hak ettiği saygıyı görmekte eşit haklara sahip olmalı ve aynı saygın muameleyi görmelidir.

Şiddet yanlısı olanlar ve buna prim verenlerce eşitlik talebinin aynılık talebi olmadığı anlaşılmamakta veya anlaşılmak istenmemektedir. Eşitlikten kastedilen, kadın-erkek tüm yurttaşların, temel hak ve özgürlüklerden eşit bir şekilde yararlanmasıdır. Bugünkü iktidar, “kadınların fıtratı” açıklamasıyla kadınların haklarını ve hareket alanlarını din çerçevesinde kısıtlamaktadır. Ayrıca şiddet gören kadınlara ve çocuklara sığınak ve rehabilitasyon sağlama görevini tam olarak yerine getirmemektedir. Kadınlarımız, iyiliksever insanların insafına terk edilmiştir.

Hayatlarının her alanında şiddete maruz kalan kadınlarımızın evli ya da bekâr olmaları; eğitim düzeylerinin ne olduğu bu durumu değiştirmemektedir.

Kadınlara şiddet uygulanması bir insan hakkı ihlalidir. Bu nedenle, İnsan Hakları Sözleşmesine, Çocuk Hakları ve Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmelerine taraf olmuş Devlet, her bir kadının ve kız çocuğunun can güvenliğini, beden dokunulmazlığını, haklarını ve sağlığını korumak yükümlülüğü altındadır. Bu yükümlülük, Devletin asli görevi olmakla hükümetlerin yerine getirmesi zorunlu icraatlarındandır. Kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak, herkesin görev üstlenmesi gereken bir mücadele alanıdır.
Bu tespitler ve sorumluluk duygusu ile Milliyetçi Hareket Partisi, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılık ve Şiddeti Önleme konusunda milli, manevi ve evrensel değerlerle kadınlarımızın yanındadır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.