Seçim Sonuçları Neden Yayınlanmıyor?

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM başkanlık divan üyesi M. Rıza Yalçınkaya Cumhurbaşkanı seçimleri kesin sonuçlarının, YSK tarafından verilmesine rağmen Resmi Gazete'de yayımlanmamasına ilişkin yazılı soru önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Bülent Arınç tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 99. maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.

M. Rıza YALÇINKAYA
CHP Bartın Milletvekili
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi

Ülkemizde, devletin yayın organı olan ve birçok resmi işlemin geçerliliğinin bağlandığı Resmi Gazetenin kökeni, Sultan II. Mahmut döneminde Tarihçi Esat Efendi’nin yönetiminde 11 Kasım 1831 tarihinden itibaren haftada bir yayımlanmaya başlanan “Takvim-i Vekayi” gazetesine dayanmaktadır. Ancak Resmi Gazete, 183 yıllık tarihinde ilk kez AKP iktidarı döneminde sansür uygulamaları ile karşılaşmış bulunmaktadır.

Yüksek Seçim Kurulu’nun cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin kesin sonuçlarının Resmi Gazete’de yayımlamasından sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görevinin sona ereceği bilinmektedir. Ancak Yüksek Seçim Kurulu’nun, 15 Ağustos 2014 tarihinde kesin sonuçlarla ilgili kararını Resmi Gazete’ye elden “zimmet karşılığı” teslim ettiği, ancak Hükümetin Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının yayınlanmaması için Resmi Gazete’nin bağlı bulunduğu Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü’ne baskı uygulayarak bu kararın yayınlanmasını engellediği bilgisi kamuoyuna yansımıştır.

Yüksek Seçim Kurulunun görevleri Anayasanın 79’uncu maddesinde tanımlanmaktadır. Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin seçim tutanaklarını kabul etme görevi Yüksek Seçim Kurulunundur. Türkiye Cumhuriyeti’nde tüm kurum, kuruluş ve kişiler, Yüksek Seçim Kurulu kararlarına uymak ve gereğini yerine getirmek zorundadır. Bu çerçevede Resmi Gazete’nin söz edilen kararı yayınlamaması bir Anayasa suçu olarak değerlendirilmelidir.

Bu bilgiler ışığında

1. Resmi Gazete’nin, Yüksek Seçim Kurulu’nun cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin kararını yayınlamadığına ilişkin iddialar doğru mudur? İddialar doğru ise Resmi Gazete’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin kararı yayınlamamasının nedeni nedir?

2. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının engellenmesi sansür değil midir?

3. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü yetkilileri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

4. Hükümetin, resmi Gazete’de yayınlanmasını engellediği başka kararlar var mıdır?

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Cumhurbaşkanlığı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmet Çelik 6 yıl önce

napacan kesin sonuçları acaba merak ettim, zaten 2002 den beri şamaroğlanına döndünüz daha neler le uğraşıyonuz

Avatar
milletvekili 6 yıl önce

rıza bey belediye başkanı seçilseydi. o gün hemen vekillikten istifa mı edecekti?