Sevinç: Kurucaşile'nin Bahtı Açılmıştır
KURUCAŞİLE'NİN BAHTI AÇILMIŞTIR

CHP Kurucaşile Örgütü ve Partili Üyeleri 2.Kez Ziyaret Eden  Chp Bartın Milletvekili Aday Adayı Yük.Müh.-Ekonomist  Canip Sevinç, “Kurucaşile’den ve ilimizden göçü durdurmadan, insanımıza yerinde iş vermeden, her yerde üretim yapmadan, üretimi ulusal kaynaklarımız ile yapmadan, bölgemiz de, ülkemiz de kurtulamaz” dedi.

Canip Sevinç burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Kurucaşile'nin kömür ve Silisyum yatakları gibi iki önemli maden kaynağında geçmişte 100 civarında istihdam olmasına karşın bugün bu iki sektörde plansızlık, projesizlik nedeni ile tamamen atılı durumda bırakılmıştır. Çimento sektörü için çok önemli hammadde kaynakları olan silisyumun yanında,kalsiyum ve kireçtaşı (içerisinde %90 oranında kalsiyum karbonat içeren kayaç) ve ayrıca demir çelik endüstrisi için son derece büyük bir öneme sahip olan ve geçmiş yıllarda bir miktarda bu amaçla üretilerek ERDEMİR'de kullanılan ve kimyasal kireç taşı olarak tanımlanan dolamit' te bölgede büyük rezervler halinde mevcuttur.

Cumhuriyetin ilk yıllarında madenciliğin ülkemiz GSYIH'daki payı %40'ların üzerinde iken bugün %2'lerin altındadır. Bunu AB ülkeleri düzeyine %15-20'lere çıkarmalıyız. Madencilik istihdam ve kalkınma için temel sektörlerden birisidir. CHP iktidarında bu amaç için çalışılacaktır. Endüstrileşme, sanayileşme çabaları bu sektörle tamamen iç içedir.

TAP (Taşkömür Arama Projesi ) projesi ile havzada yeni kömür aramaları yapılacak ve uygun işletilebilir rezerv bulunması halinde derin kuyular sürülerek Amasra örneği yeni bir taşkömürü işletmesi daha kurulacaktır. Arama tarama yapılmadan havzada kömür olmadığını söylemek bilimle bağdaşmaz. Üstelik net sonuç alabilmek için sığ değil derin aramaların gerekliliği vardır. MTA taşkömürü havzasında nerede ise son 30 yıldır arama yapmamaktadır.

Son yıllarda dünyada yeni enerji kaynakları öne çıkmıştır. 10 yıl önce hiç söz konusu edilmezken bugün ABD'de SHALEGAS önemli bir yeni enerji kaynağıdır. Bu kaynaklar arama yapılmadan bulunmuş değildir.

Diğer taraftan 10 Yıl öncesinde en büyük yenilenebilir enerji kaynağımız olan Güneş Enerjiside dünya için bugünkü düzeyde önemli ve uygulanabilir değildi. Bugün ülkemiz için önemli bir hale gelmiştir. Güneş Enerjisi iki farklı teknolojide gelişmektedir. Bunlardan Photovoltaik (PV) denen güneş enerjisi teknolojisinin de bilinenin aksine esası madenciliğe dayanmaktadır. Silisyum (doğal) veya silikon (silisyum bileşiği yapay) hammaddeleri olmadan, bunları üretmeden GE (Güneş Enerjisi)'den yararlanabilmek mümkün değildir. Oysa ülkemizde GE Panelleri üretmek için planlanmış,düşünülmüş,üretim yapılan ve üzerinde bu amaçla çalışılan tek bir maden işletmeside yoktur. Böyle bir düşüncede ortaya çıkmış değildir. Üstelik halen %100 ithal edilen ve ileri teknolojilerle üretilen bu doğal-cam (kristalin) PV-Paneller çokta pahalı hatta bir GES (Güneş Enerji Sistemi) sisteminin toplam maliyetinin % 70'nine yakınını teşkil etmektedir. Oysaki bunların esası %80 mertebesinde saf kristal silisyum veya silisyum dioksittir. Her ikisi de ülkemizde her yerde bol olmakla birlikte zaman içinde tahrip edilerek yol yapımında, inşaatlarda çok çeşiti alanlarda kullanılarak yok edilmişlerdir. Yüksek tenörlü görünür rezervlerin büyük bölümü kullanılmıştır. Endüstri bölgelerine uzaklığı ve zaten hiçbir yatırım yapılmaması nedeni ile Kurucaşile gibi bazı yerlerdeki rezervlerdir yalnızca elde kalan.

GES enerji sistemlerinin bir ülke için ekonomik olabilmesinin ve yaygın kullanımının geliştirilebilmesinin şartı maliyetlerinin düşük ve geri dönüşlerinin daha kısa süreli olmasında yatmaktadır. Güneş Enerji Üretim Sistemini teşkil eden en önemli komponetlerin başında yer alan PV paneller dışarıdan ithal edilip,dışarıdan getirildikçe, bu sistemlerin geliştirilmesi AR-GE faaliyetleri ulusal imkanlarla geliştirilmedikçe bir gurup uzman olarak bizim hesaplamalarımıza göre GE ile üretilen elektriğin maliyeti örneğin doğalgazdan daha da yüksek olacaktır. Bu durumda da GE yatırımı cazibesini yitirecektir. GE içinde diğer enerji kaynaklarımızı değerlendirmekte olduğu gibi mutlaka ulusal GE madenciliği,metalurjisi ve ekipmanları yerli üretilmelidir.

ŞİŞE CAM'ın bir süreden beri Kurucaşile ilçemizdeki rezervleri ulaşım başta olmak üzere farklı nedenlerle kullanmaması sonucu buradaki silisyum yatakları çok şanslı bir şekilde günümüz ihtiyaçlarına ve teknolojilerine göre değerlendirilebilme fırsatı yakalamıştır. Saf olarak silisyum üretimi silisyum oksidin grafit ile silisyumun elektrik fırınlarında indirgenmesi (ergitme) ile elde edilir. Bu aşamada yarı iletken silisyum özel ve çok ileri bir teknik ile örneğin germanyum ile kirletilerek (ki bu atomik düzeyde ileri bir işlemdir) PV PANEL'in hammaddesi üretilir. Bu madde üretilmeden GE üretilemez. Filyosta kurmayı ve geliştirmeyi planladığımız "Yerli enerji ekipmanları endüstrimiz" içinde PV-Panel ve GES sistemleri yer almaktadır. Bu endüstrinin bu mutlak gerekli hammaddesi Kurucaşile kömürlerini,Kurucaşile Silisyum rezervlerini kullanarak gerçekleştirilebilir. Bu ciddi bir potansiyeldir. 2007 yılında Zonguldak Maden Mühendisleri Odasındaki Smpozyumda CBM (Coal Bed Methane)'nin"Kömür Kaynaklı Metan Gazı" havzamız için kömürden sonra ikinci bir enerji kaynağı olacağını değerlendirilmesi gerektiğini öne sürdüğümde buna hayalperestlik olarak bakılmıştı. Fakat bugün 2 farklı firma birsüreden beri bu enerjiyi üretme işini rödövansla TTK'dan aldı. HEMA ve DELTA firmaları Taşkömürü Havzasının tamamında bu gazı üretmek için çalışıyorlar. Yine işin uzmanı olarak bugünden öngörüyorumki Kesinlikle yakın gelecekte 4-5 yıl içinde de Kurucaşile doğal silisyum yatakları PV-Panel üretimi için yapacağımız madencilik ve metalurji projeleriyle üretilecektir. . Yoksa dışa bağımlı ve pahalı güneş enerjisinin ülkemizde önemli bir gelişme şansı olmayacaktır. Bu Kurucaşile ilçemiz için yeni bir şanstır.

Kurucaşile' nin kömür, kalker ve dolamitten çok daha önemli olarak şimdide  saf silisyum yatakları dolayısı ile bahtı çok açılmıştır. Bunu görüyorum. Ve bu fırsatı istihdam, üretim ve kalkınmamız için kullanacağım.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Arıthalk 5 yıl önce

Siyasilerin birbirlerini eleştirip hizmet için arayışlar yapmadıkları sürece me partileri nede Bulundukları iller ilerleye bilir. Bir CHP millet vekili aday adayının bu şekilde düşünüp planlar yapması beni gerçekten düşündürmüştür. Keşke tüm CHP şiler yıllardır eleştiri ve boş işlerle uğraşacaklarına bu tarz icraatlarla uğraşsalardı şuan mecliste daha farklı noktada olurlardı. www arithalk com

Avatar
Memoli 5 yıl önce

canip sevinç'i bir kez daha kutluyorum. abd'nin kritik mineraller stratejisinin üç ayağından biri yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. bu kaynaklar içinde de güneş enerjisi özellikle ön plana çıkmaktadır. bu çerçevede canip sevinç'in söyledikleri ile gelişmiş ülkelerin yaptıkları birebir örtüşmektedir. ç ağdaş uygarlık seviyesine ulaşmada canip sevinç gibi dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden kişilere çok fazla ihtşyacımız var.

Avatar
nusret 5 yıl önce

Canip beyi Anakaradan tanırım. İnanın bartınla alakalı çok güzel ve özel projeleri var. Destek sizlerden hizmet Canip beyden.