Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, canlı hayvan ve et ithalatı ile geniş tüketici kitlesinin mağduriyetini önlediğini, şimdi de bu operasyondan elde edilen vergi gelirlerinin, besicilik ve süt fiyat istikrarı için kullanılmaya başlandığını, 2011 yılı bütçesine 440 milyon TL kaynak ilave edilerek hayvancılık desteklerinin toplam 1 milyar 700 milyon TL’ye çıkartıldığını, Besicilik için 390 milyon TL, süt tozu ihracatı için de 50 milyon TL kaynak ayrıldığını söyledi.  

2011 YILINDA İLK DEFA UYGULANAN DESTEKLER

2011 yılında ilk defa besi hayvancılığına destek getirildiğini belirten Milletvekili Yılmaz Tunç, Mevcut besi hayvanını kestirip yerine yerli besi materyali bağlayan üreticiye hayvan başına 300 TL destek verileceğini, Süt priminin yüzde 50 oranında arttırıldığını, ödemelerin, 2011 yılı içerisinde üçer aylık dönemler halinde yapılacağını söyledi.  İlk kez süt tozu ihracat desteği getirildiğini belirten Milletvekili Yılmaz Tunç,  20 bin ton süt tozunun ihracatının planlanarak 50 milyon TL kaynak ayrıldığını, böylece, gümrüksüz süt tozu ithalat hakkı bulunan ihracatçılarımızın ihtiyaç duyduğu yaklaşık 18 bin ton süt tozunun tamamının yurt içerisinde ürettirilerek destekleneceğini söyledi.

HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için hayvan başına verilen desteğin yüzde 50 arttırılarak 10 TL’den 15 TL’ye çıkarıldığını, “Halk Elinde Islah Projesi” nin 2011 yılında ülke genelinde uygulamaya geçilerek daha verimli hayvan materyali elde etme imkânının getirildiğini belirten Milletvekili Tunç, Organik hayvancılık yapan üreticilerin de destekleme kapsamına alındığını ve tüm desteklerin yüzde 50 fazlası oranında desteklenmelerinin kararlaştırıldığını, Yem bitkileri desteklerinin de artırıldığını, diğer destekleme uygulamalarının da 2010 yılında olduğu şekliyle devam edeceğini söyledi.

Milletvekili Tunç, süt prim desteğinin yüzde 50 artırılarak 4 krş/lt’den 6 krş/lt ye, brucella aşı desteğinin, 20 TL.’den 25 TL’ye,  manda desteğinin 250 TL.’den 300 TL.’ye, suni tohumlamadan doğan buzağı desteğinin 60 TL.’den 75 TL.’ye, küçükbaş hayvan desteğinin 10 TL’den 15 TL.’ye, slajlık mısır desteğinin dekar başına  50 TL.’dan, 55 TL.’sına,  Korunga desteğinin dekar başına  80 TL’den 90 TL.’sına, yonca desteğinin dekar başına 125 TL.’den 130 TL’sına çıkarıldığını söyledi.     

BARTIN’DA KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARI İÇİN 2,2 MİLYON TL DESTEK

AK Parti Bartın Milletvekili Av.Yılmaz Tunç, Bartın’da Kırsal Kalkınma Yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında da  toplam 2,2 milyon TL. destek sağlandığını bunun 1,4 milyon TL.sının hibe olduğunu açıkladı.
Milletvekili Tunç, 2006-2010 yılları arasında KKYDP kapsamında Bitkisel ürün işlenmesi ve paketlenmesi, hayvansal ürün işlenmesi ve paketlenmesi, soğuk hava deposu sektörlerinde olmak üzere toplam 6 projeye 730.625 TL. hibe sağlandığını bu sektörlerde 36 kişilik istihdam sağlandığını söyledi.

Milletvekili Tunç, 2007-2010 yılları arasında  164 adet Bahçe, el traktörü ve ekipmanları, 36 adet sıkmalı çayır ve yonca biçme makinesi, 21 adet pülverizatör, 19 adet süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, 18 adet motorlu tırpan, 6 adet balyalama makinesi, 2 adet slaj makinesi, 1 adet yem hazırlama araçları, 1 adet arıcılık makine ve ekipmanı  olmak üzere 268 adet makine ve ekipman için 770.348 TL. hibe sağlandığını söyledi.

BARTIN’DA KOOPERATİF PROJELERİ İÇİN 2,3 MİLYON TL. DESTEK

Kooperatif projeleri kapsamında da 3 kooperatifin desteklendiğini  bu destekten 222 ailenin faydalandığını belirten Milletvekili Yılmaz Tunç, kooperatif projeleri için toplam 2,3 milyon TL. kredi desteği sağladıklarını söyledi.

BARTIN’DA AK PARTİ İKTİDARINDA TARIMA 33 MİLYON TL. DESTEK SAĞLANDI

Milletvekili Tunç, Bartın’da 2003-2010 yılları arasında toplam tarımsal destekleme miktarının 33 milyon lirayı aştığını, çiftçimizi desteklemeye ve tarımsal üretimi artırmaya devam edeceklerini belirterek, “tarıma verdikleri önem nedeniyle Başbakanımıza ve Tarım Bakanımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Yılmaz Tunç
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.