Timur Partisinden İstifa Etti

BARTIN'ın Amasra İlçesi Belediye Başkanı CHP'li Emin Timur, partisinden istifa etti.

Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, makamında düzenlediği basın toplantısında, 6 yıldır üyesi olduğu CHP'den istifa ettiğini açıkladı. Parti içinde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle istifa ettiğini belirten Timur, "İktidar partisinin Amasra Belediyesi'nin ve benim üzerimde kurduğu siyasi baskı ve uyguladığı politika aşamasında, ilçe yönetimi yanımda yer almadığı gibi adeta kendi partimin muhalefetiyle mücadele eder duruma geldim" dedi. Görevine bağımsız olarak devam edeceğini belirten Başkan Timur, herhangi bir partiyle görüşüp görüşmediğine ilişkin soru üzerine, "Bir partiyle görüşmedim. İlerleyen dönemlerde de ne olacağını bilmiyorum" dedi. (DHA-Politika - Türkiye-Bartın - Ayhan ACAR )

CHP’li Amasra Belediye Başkanı Emin Timur partisinden istifa ederek Başkanlığını bağımsız olarak sürdüreceğini açıkladı. Başkan Timur açıklamasında istifasına CHP İl ve İlçe teşkilatı ile Milletvekili Rıza Yalçınakaya’nın davranış ve tutumlarının sebep olduğunu ifade etti. Yerel seçimlerde Ulus Belediyesi’ni kaybeden CHP’nin Amasra Belediye Başkanı’nın da istifası ile birlikte Bartın’da temsil ettiği belediye kalmamış oldu.

Başkan Timur bu açıklamayı yaklaşık 6 yıldır parti içinde çektiğim sıkıntılardan dolayı ilçe başkanı ve bazı üyelerin iftira dolu kampanyaları yüzünden üzülerek yapma gereği duyduğunu ifade ederek başladığı açıklamasında şunları söyledi;

Cumhuriyet Halk Partisi Parçalanmış Bir Görüntü Sergiledi

2004 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden en çok oy alarak benimde içinde bulunduğum dört meclis üyesiyle belediye temsil edildi. Ancak bu seçimlerde şuan ki ilçe başkanı ve ekibi Cumhuriyet Halk Partisi adayı karşısına bağımsız bir aday çıkartarak partimize 58 oyla seçim kaybettirdi ve akabinde Cumhuriyet Halk Partisi fiilen parçalanmış bir görüntü sergiledi.

2007 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nin durumunun düzeltilmesi teşkilatın toparlanması için ilçe başkanlığına aday oldum. Tüm delegelerin oylarıyla İlçe başkanı seçildim. Disiplinli ve programlı bir çalışmayla kadın kollarını ve gençlik kollarını yeniden yapılandırarak çalışmalara başladım. İki yıl sonunda Cumhuriyet Halk Partisinin üye sayısı artmış, ilçemiz halkımızın umudu haline gelmiştir ve hazırladığımız programlarla 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden Belediye Başkan adayı oldum.

5 Yılda Yaptıklarım Bunun Kanıtıdır

2009 yerel seçimleri Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçemizde zaferiyle sonuçlanmış %55 oy ile Belediye Başkanlığı 7 Belediye Meclis üyeliği ve ilk defa İl Genel Meclisine 1 üye göndermiştir. İlçemizin uzun yıllardır biriken sorunlarına çözüm üretmek için yoğun bir çalışma ortamına girdim ve 5 yılda yaptıklarım bunun kanıtıdır.

Milletvekilinin Şahsi Hesap Ve Hırsı Yüzünden

Seçimlerden sonra İl ve İlçe teşkilatının yeniden yapılandırılması gündeme gelmiş ancak parti üyelerinin görüşü ve istekleri doğrultusunda seçim yapılması gerekirken Sayın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın bizzat müdahalesi ile ilçe başkanlığı seçimi güçlükle yapılabilmiş ve ara formül bulunarak Hasan Kurt kongrede ilçe başkanı olmuştur. Daha önce partimize oy kaybettiren kişilerin, Sayın Milletvekilinin şahsi hesap ve hırsı yüzünden seçilen yönetim ve ilçe başkanı yine Bora Işıkal ve arkadaşları tarafından on üç ay sonra istifaya zorlanmıştır.

Kendi Partimin Muhalefetiyle Mücadele Eder Duruma Geldim

Belediye Başkanlığımın ikinci yılından sonra, Sayın Milletvekilinin desteği ile partinin yönetimini ele geçiren bu kişiler ilçe teşkilatı ile ilişkilerimi bozmuş aleyhimde çalışmalara başlamışlardır. İktidar partisinin Amasra Belediyesinin dolayısıyla benim üzerimde kurduğu siyasi baskı ve uyguladığı politika aşamasında ilçe yönetimi yanımda yer almadığı gibi adeta kendi partimin muhalefetiyle mücadele eder duruma geldim. S.S.K belediye gelirlerimize el koyduğunda müze müdürlüğü ve çevre müdürlüğü gibi devlet kuruluşlarının çıkardıkları zorluklar ve engellemelerle il ve ilçe teşkilatları ve Milletvekili adeta beni kendi başıma bırakmış destek anlamında bir basın açıklaması yapma gereği bile duymamışlardır.

Milletvekilinden Gördüğüm İlgi Ve Alaka Ortadadır

2013 yılında şahsi çapa ve gayretlerimle ilçemizde düzenlenen partimizin dayanışma yemeğinde ilçe başkanı, il başkanı ve sayın milletvekili konuşma yapmış ama Amasra’mızın Şehri emini olan Belediye başkanına söz verilmemiştir. Bu davranış kanımca ilçe teşkilatının şahsıma olan niyet ve düşüncelerini ortaya koymaktadır. Oysa beş yıl içersinde ilçemize meclisimizle beraber yaptığımız hizmetler, genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin Amasra da birinci parti yapmış,Bartın ilinden bir milletvekili çıkartılmasında Cumhuriyet Halk Partisi adına önemli rol oynamıştır. Bunun kanıtı 1997 den buyana Sayın Rıfat Açıcı’nın belediye başkanlığından düşmesiyle o dönemden buyana seçim sonucu incelendiğinde açıkça görünür. Beş yıllık sürem içersinde Sayın Milletvekilinden gördüğüm ilgi ve alaka ortadadır. Amasra ya geldiğinde Belediyeye uğramayan sorunlarımızla ilgilenmeyen ve seçmene şahsımla sorunu varmış gibi mesajlar vererek insanları partimizden ve belediyeden soğutmaya çalışmıştır.

Kin ve Nefret Dolu Sözlerle Yüzüme Söylemişlerdir

İlçe başkanı Bora Işıkal ve çevresi belediyenin yaptığı hiçbir icraatta yanında olmamış hatta açılışlarda bulunmamışlardır.4 yıldan beri yapılan Amasra Temmuzu Kültür ve Sanat Günleri etkinliklerinde ne sayın milletvekili nede ilçe başkanı katılma gereği duymamışlardır.2013 yılının ortalarında İl Başkanı, İlçe Başkanı, İl Genel Meclis Üyesi ve bir Meclis Üyesinin bulunduğu ortamda bazı nedenleri ileri sürerek benim belediye başkanlığımdan istifamı istemişlerdir ve bu kişiler benim istifa etmemem durumunda istifaya zorlamak için her türlü şeyi yapacaklarını kin ve nefret dolu sözlerle yüzüme söylemişlerdir.Bunlara Sayın İl Başkanı da şahittir.Tüm bu olumsuzluk ve vefasızlıklara rağmen seçmene verdiğim vaatlerin tamamını yapmış bir Belediye Başkanı olarak mutluyum, huzurluyum ve gururluyum.

Hakaret Derecesinde İftira Kampanyaları Başlattılar

Her şeye rağmen Amasra halkından partili-partisiz tüm kesimlerinden aldığım izlenimler sonucu 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisinden yeniden aday adayı olmaya karar verdim. Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezinin almış olduğu partimizin ülke genelindeki oy oranından yüksek oy alan belediye başkanları ile devam edelim ilke kararına rağmen aday adaylığım sürecindeki yaşadıklarım beni son derece üzmüş ve bir o kadar hırslandırmıştır. Sayın milletvekili ve ilçe teşkilatı aday olmamam için yoğun bir uğraş verdiler; parti içi demokrasisi hikayeleri ile önce iki aday son günlerde de üçündü aday çıkardılar.Bunlar yetmedi şahsımı karalayıcı çirkin hakaret derecesinde iftira kampanyaları başlattılar; ve bunu parti genel merkezine sözlü ve yazılı olarak ilettiler.

İl Başkanı “Ben Yapacağımı Bilirim” Demiştir

Bunların derdi seçim kazanmak değil M. Emin Timur’a seçim kaybettirmekti. Belediye Meclis Üyesi adaylarının seçimin de hiçbir şekilde fikrim alınmamış hatta İl Başkanı ve Merkez İlçe Başkanı, Amasra İlçe Başkanı ve benimde bulunduğum toplantıda İl Başkanının meclis üyesi adaylıklarının seçiminde Belediye Başkanının fikri alınır ifadesi üzerine Amasra İlçe Başkanı elindeki evrakları İl Başkanı’na fırlatarak toplantıyı terk etmiştir. Ve İl Başkanı ben yapacağımı bilirim demiştir. Aynı şekilde İl Genel Meclisine seçilecek adayları da beni hedef alan kişilerden seçmesi manidardır. Seçim öncesi Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve iktidarın yaptırdığı tüm anket sonuçları şahsımı açık ara önde gösterince gerçek partili arkadaşlarımın da yoğun çabaları ile emellerine ulaşamadılar. Bu da yetmedi seçim süresince sergiledikleri davranış ve tavırlarla seçimi nasıl kaybettiririz uğraşı içine girdiler.

Haince ve sinsi duruşuna rağmen

Seçim sürecinde ilçe teşkilatından maddi ve manevi destek görmedim. İlçe yönetimi seçim bürosuna birkaç kez kerhen gelmişse de, ilçe sekreterinin eşi ve kızı AK Parti seçim bürosunda afiş ve broşür dağıtarak bir militan gibi çalışmıştır.İlçe başkanın eşi ve kızı ise mazeretsiz oy kullanmaya dahi bile gelmemişlerdir; ve bazı teşkilat mensupları ise Amasra’da oy kullanmamak için seçmen kütüğünü başka yere almışlardır. İlçe teşkilatından bazıları bu haince ve sinsi duruşuna rağmen partili-partisiz bir ekiple can siper hane çalışıp halkımızın teveccühü ile seçimleri yine ezici bir çoğunlukla aldık. Bu başarı ilçe örgütünün başarısı olmayıp kişisel çabalarımla kurduğum çok kalabalık olmayan yaklaşık 15 kişi olan bir ekibin başarısıdır.

Seçimi kazandığımızdan rahatsız olmuş ve üzülmüşlerdir

Göreve geleli üç buçuk ayımızı doldurduk. İlçe başkanı ve beraber olduğu şer odakları olumsuz tavırlarından vazgeçmedi.Sayın Rıza Yalçınkaya ve ilçe yöneticilerinin bazıları buna ilçe başkanı da dahildir.Seçimden üç buçuk ay geçmesine rağmen bir tebrik dahi etmemişlerdir.Adeta seçimi kazandığımızdan rahatsız olmuş ve üzülmüşlerdir.

İlçe Yönetiminin Her Türlü İmkanı Varken Çalışmadığını Göstermektedir

İlçe başkanının son tavrı ise şu olmuştur.2014 Temmuz ayı grup toplantısı yapılacaktı bundan önceki grup toplantıları Belediyemizdeki toplantı salonunda yapılırdı.Bu toplantı ise benden habersiz meclis üyelerini çağırarak parti binasında yapıldı.Parti tüzüğüne göre belediye başkanı doğal üye olarak toplantılara davet edilmesi gerekirken toplantıya çağırılmamıştır.Toplantıda belediye meclis üyelerinin belediye başkanı gelmeyecek mi sorusu üzerine Amasra ilçe başkanı ister çağırırım ister çağırmam diye cevap vermiştir.Halbuki parti tüzüğüne göre partili belediye başkanı parti grubunun doğal üyesidir.çağırılıp çağırılmamak ilçe başkanının inisiyatifinde değildir.Buda gösteriyor ki ilçe başkanın parti tüzüğünü bilmekten ve aynı zamandan siyasi ahlak kurallarından ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkelerinden ne kadar uzak olduğunu göstermektedir. 2014 yerel seçimleri Cumhuriyet Halk Partisinin 2009 seçimlerine göre özellikle köylerinde oy kaybetmesine rağmen ilçe merkezinde oy yitirmemiştir. Buda ilçe yönetiminin her türlü imkanı varken çalışmadığını göstermektedir.

Israrla Koltuklarına Yapışmaya Devam Etmişlerdir

Yukarıda izah etmeye çalıştım tüm bu olumsuzluklara gerek il başkanına gerekse Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezine defalarca iletmeme rağmen hiçbir ilerleme kaydedilmemiş aksine daha da kötüye gitmiştir. Bartın il genelinde yerel seçimlerde örgütler başarısız olmuşlardır.Bu başarısızlığın nedenleri ortadadır ve istifa etmelidirler.Parti içindeki bu çekişmeler partiye de büyük zarar vermektedir.Bu durum uzun zamandan beri devam etmektedir.Benim ve ailemin huzurunu kaçıracak noktaya gelmiştir. Sayın Amasra ilçe başkanı ve bazı yöneticiler, parti üyeleri,parti içindeki bu sıkıntıları giderecekleri yerde körüklemektedirler.Partisini düşünen parti yöneticileri ve üyeleri olsalardı çoktan partiden ayrılmaları gerekirdi ama onlar ısrarla koltuklarına yapışmaya devam etmişlerdir.

Sorun Çözmeye Değil Amasra Ya Tatile Gelmişlerdir

Genel merkezinde, milletvekilinin de bu Durumları bilmesine rağmen hiçbir şey yapılmaması hatta bu durumdan neredeyse hoşnut görünmeleri Amasra da parti içi derin yaralar açmıştır; ve gidişat 2004 yılında ki gibi olmaya başlamıştır; ve nihayet sorun çözme ve nedenlerini araştırmak için Amasra ya gelen genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba ve Erzincan Milletvekili Muharrem Işık hem şahsımı hem de ilçe örgütünü dinlemişlerdir.Ancak zamanlarının çok kısa olduğunu ileri sürerek sorunların derinine inmemişlerdir.Sanki sorun çözmeye değil Amasra ya tatile gelmişlerdir.Kendilerine sorunlardan bahsettiğim de “Ne olmuş yani Türkiye’nin her yerinde Cumhuriyet Halk Partisin de böyle sorunlar var” demiştir. Rıza Yalçınkaya’nın bir tebrik ziyaretini dahi çok gördüğümü söylediğimde yine tebrik etmediyse ne olmuş dünyanın sonumu gelmiş şeklinde cevap vermiştir.

Canlı balıkta rakı içmek ve balık yiyebilmek için

Sayın parti yöneticilerinin bazı kişilere söylediği şu söz önemlidir.” Öyle anlaşılıyor ki belediye başkanı seçim kazanmak için Cumhuriyet Halk Partisini kullanmış şimdi de bazı şeyleri bahane ederek istifa ediyor” demiştir. Bu sözleri çözüm arayan sorun çözmek isteyen bir yöneticinin sözleri değildir; ve ilginçtir ki vaktinin olmadığını söyleyen sayın milletvekilleri canlı balıkta rakı içmek ve balık yiyebilmek için vakit bulabilmişlerdir.

Daha fazla mücadele edemeyeceğim

Bu duygu ve düşünceler içersinde artık atadan ve babadan Cumhuriyet Halk Partisi kültürüyle yetişmiş olan ben bu olumsuzluklarla ve iftiralarla daha fazla mücadele edemeyeceğim.Bunu içinde bana güvenip büyük çoğunlukla oy veren Amasra halkından özür diliyorum.

Bağımsız olarak devam etmeye karar verdiğimden partimden istifa ediyorum

Amasra halkının beni anlayışla karşılayacağını umut eder yine ilk gün ki gibi aynı şevk ve heyecanla çalışmalarıma devam edeceğime ve özellikle Amasra halkının menfaatleri ve istekleri doğrultusunda Amasra ya hizmet gelmesi için Amasra’nın beklediği büyük yatırımların biran önce Amasra halkına sunulması için aynı çaba ve gayretle çalışacağıma ve Amasra halkının da desteğinin devam edeceğini düşünerek herkese sevgi sayılarımı sunarım. Üzülerek sürdürmüş olduğum görevimi bağımsız olarak devam etmeye karar verdiğimden partimden istifa ediyorum.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Amasra
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
emin beyi severdim, şimdi daha çok seviyorum. 6 yıl önce

adam haklı, il başkanı ve milletvekili haksiz.

Avatar
gerçekçi 6 yıl önce

chpli olmak ayrıcalıktır, herkes taşıyamaz...güle güle yolun açık olsun..

Avatar
haberci 6 yıl önce

ey chp teşkilatı.ey muhammet rıza yalçınkaya...daha ne işiniz var o koltuklarda.. yazık ettiniz chp yi bartında... yazıklar olsun böyle zihniyete..

Avatar
bartin dan 6 yıl önce

eee olacagi buydu raki sofrasindan kalkan yataga oradan kalkan masdaya chp aydinlik misssssssss hadi gözünüz aydin bir civiniz yok su memlekette sizden cacik olmaz tarih olacaksiniz sira mhp de tarih kitaplarinda okuyacak bu millet sizi

Avatar
nermin bozkurt 6 yıl önce

chp oyları sayesinde seçilmiştin keşke çeneni tutup gideydin

Avatar
CHPLİ 6 yıl önce

o zaman başkanlık koltuğunuda bırakacaksın.il ve ilçe teşkilatı ne yaptılar sana..seni aday gösterip arkanda çalışmak suç mu oldu emin bey..tek başına mı kazandın o seçimi?..hadi ordan..hiç samimi değilsin..ne vaad verildi de takım değiştirir gibi parti değiştiriyorsun..çıkar yakında kokusu..amasra küçük yer .o halkın yüzüne nasıl bakıp sokakta gezeceksin..doğrusu çok merak ediyoruz..

Avatar
ali 6 yıl önce

Dogru olani yapti

Avatar
haberci 6 yıl önce

sayın editör. buna benzer bir haber vardı ancak sitenizde göremiyorum.. neden acaba. eminim ki en az 40 tane de yorum yapılmıştı. neden sildiniz bu haberi . cevap verirseniz sevinirim (Editör: haber silinmedi, siteyi incelerseniz rahaa bulabilirsiniz)