TTK'daki İşçi Açığını Meclis'e Taşıdı

Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndaki işçi açığı konusunu bir kez daha TBMM gündemine taşıdı

Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi ve Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndaki işçi açığı konusunu bir kez daha TBMM gündemine taşıdı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a “170 yıllık madencilik tarihi birikimi olan ve bölge için en önemli istihdam alanı olan TTK, göz göre göre üretim yapamaz hale getirilmesinin haklı bir gerekçesi var mıdır?” diye sordu.

Yalçınkaya, Albayrak’ın yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde TTK’nın “Devletin genel sanayi ve enerji politikalarına uygun olarak taşkömürü rezervlerinin mümkün olan en ucuz maliyetle ve çevreye en az zararı verecek şekilde değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması” misyonu ve “Taşkömürü madenciliğinde ileri ve yeni teknolojilerin kullanılarak üretim ve verimliliğin artırılması, maliyetlerin düşürülmesi başta Demir-Çelik sektörü olmak üzere ülkemiz sanayisinde kullanılan taşkömürü ihtiyacının önemli bir kısmını karşılama” vizyonuyla Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana faaliyet gösterdiğini hatırlattı. 170 yıllık madencilik birikimi olan kurumun, kurulduğu ilk günden günümüze kadar ülkemizin sanayisinin gelişmesinin lokomotifi işlevini gördüğünü belirten Yalçınkaya, “TTK, aynı zamanda ülke ve bölge ekonomisine büyük katkı sağlamış,  istihdam açısından da bölgenin en önemli kurumlarından biri olmuştur” dedi.

İŞÇİ SAYISI VE ÜRETİM DÜŞÜYOR

TTK’nın 5 müessese müdürlüğünde 2002 yılında çalışan daimi işçi sayısının 15 bin 761’den  2016 yılında 8 bin 458’e 2017 yılının ilk üç ayında ise 7 bin 876’ya kadar düştüğünü belirten Yalçınkaya, azalan işçi sayınsa bağlı olarak üretimin de düştüğüne dikkat çekti. Yalçınkaya, “Kurumda 1974 yılındaki 5 milyon ton satılabilir üretim miktarına kadar çıkan üretim; 2002 yılında 2 milyon 244 bin 372 tona, işçi sayısındaki düşüşün bir sonucu olarak 2016 yılında da 1 milyon tonun altına da düşerek 908 bin 107 tona gerilemiştir” dedi.

İŞÇİLERİN İŞ YÜKÜ KAZA RİSKİNİ ARTIYOR

TTK’da norm kadro sayısında işçi istihdam edilemediği için mevcut çalışanların iş yükü ve yoğunluğunun da arttığına işaret eden Yalçınkaya, bu durumun işçilerin sağlığı ve güvenliği açısından da büyük bir tehdit oluşturduğuna vurgu yaptı.

Ülkemizin ihtiyacı olan taşkömürü üretiminin artırılmasının ve ekonomiye katma değerinin sağlanmasının ancak ve ancak müesseselerindeki işçi açığının giderilmesi ile mümkün olacağını belirten Yalçınkaya, “İşçi açığının devam etmesi halinde, üretim yapacak işçi bulunamayacak ve TTK tamamen kapanacaktır” dedi.

Yalçınkaya, böyle bir tablonun oluşmaması için önergesinde şu sorulara yanıt verilmesini talep etti:

“-TTK Genel Müdürlüğü’nün Hazine Müsteşarlığı’na bir yazı ile başvurarak norm kadroya göre 5 bin 222 işçi açığı ile 2 bin 627 pano üretim açığı bulunduğunu belirtmesine rağmen bu talebin yerine getirilmeyişinin sebebi nedir?

-TTK’daki işçi açığının giderilmesine yönelik Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa ne zaman ve hangi sayıda işçi alımı yapılması öngörülmektedir?

-170 yıllık madencilik tarihi birikimi olan ve bölge için en önemli istihdam alanı olan TTK, göz göre göre üretim yapamaz hale getirilmesinin haklı bir gerekçesi var mıdır?

-TTK’daki işçi açığından dolayı, işçi sağlığı ve iş güvenliğinde oluşan zafiyete bağlı olarak meydana gelebilecek kazalardan sorumlu kim ya da kimler olacaktır?

-10. Kalkınma Planı 2015 Yılı Programı 331 numaralı “TTK’nın yeniden yapılandırılmasına yönelik olarak eylem planı hazırlanacaktır” tedbirinde, bakanlığınız sorumlu kuruluş olarak belirlenmiştir. Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle söz konusu Eylem Planı’nın oluşturulması için yaptığınız çalışmalar nelerdir? Eylem Planı’nın hala hazırlanmamış olmasının gerekçesi nedir?”

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
TTK
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ergin 3 yıl önce

sayın admin bu habere neden amasradaki madencilerin resmini koymadınız o zaman daha şık olurdu.bu site bartın sitesi

Avatar
edu 3 yıl önce

hic kurtuluş yok kapanakcak