TTK'ya İşçi Alımı İle İlgili Önemli Açıklama

Bartın Milletvekili Tunç, Bartın ve bölge halkının merakla beklediği TTK'ya 1500 işçi alım süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi Olağan Genel Kuruluna katılarak; Bartın ve bölge halkının merakla beklediği TTK’ya 1500 işçi alım süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Madencinin yanında olduklarını belirterek, Madencilerimizin çalışma şartları başta olmak üzere, Maden işletmelerimizin daha modernize edilmesi, iş kazalarının daha aza indirilmesi, iş güvenliğinin daha da arttırılmasıyla ilgili yasal tedbirler alındığını ve uygulamaya dönük tedbirler de alınmaya devam ettiğini açıkladı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi Olağan Genel Kurulu TTK Amasra Müessesesi Sinema Salonu’nda AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, AK Parti Amasra İlçe Başkanı Şenol Rıdvan Sert, Amasra İlçe Emniyet Müdürü Sedat Teber, Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay, GMİS Genel Merkez ve Şube Yöneticileri, Amasra Şube Delegeleri ve maden işçilerin katılımıyla gerçekleşti.

Tunç: “Madencilik dünyanın en zor işi”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da genel kurulda Bartın, Zonguldak ve Karabük halkının merakla beklediği TTK’ya bin 500 işçi alım sürecinin Hazine ve Maliye Bakanlığının ilgili yazısının Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) ulaştığı anda başlayacağını söyledi. Tunç, şu açıklamalarda bulundu: “Genel Maden İşçileri Sendikası’nın 11. Olağan kongresinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Kongreler bir nevi muhasebe vesilesi. Geleceğe daha iyi adım atmak adına yeniden muhasebe yapmak için bir vesile. Bu kongrenin de madencilerimiz için güzel çalışmalara vesile olacağı inancındayım. Madencilik dünyanın en zor işi. Amasra’da TTK’nın 6 müessesinden bir tanesi. Türkiye’nin 1,5 milyar tonluk taş kömürü rezervi var. O da Zonguldak ve Bartın’da bulunuyor. Bu rezervin 3’te 1’ine yakını da Amasra’da bulunuyor. Yeraltı zenginleri bir ülkenin kalkınmasında çok önemli. Ekonomiye kazandırılması noktasında da hükümetimizin kararlılığı var.”Dedi

“Bugünün sorunu değil”

Milletvekili Tunç, “Yerli kaynakların enerjiye dönüştürülmesi ve enerjiden kaynaklanan cari açığın aza indirilmesiyle ilgili hükümetimizin bir politikası var. Bu anlamda da gerekli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Türkiye Taş Kömürü Kurumunun geçmişte 50 binlerden bugün 10 binlere kadar düşmesinin sebebi bugünün sorunu değil. Yıllar içerisinde nasıl bu noktaya gelindiğini hepimiz görüyoruz. Devlet her yıl 1 miyar liraya yakın süspanse ediyor. Hazineden destek sağlıyor. Zarar eden bu kurumu zarardan kurtarmak ve yaşatmak için gerekli çalışmaları yapmaya çalışıyoruz.”Dedi.

“Üretim işçisiyle ilgili açık giderilmiş olacak”

Milletvekili Tunç, “Genel Maden İşçilerimizin Genel Başkanı sık sık Türkiye Büyük Millet Meclisine geliyor. İşçilerimizin sorunlarını bizlere aktarıyorlar. Türkiye Taş Kömürü Kurumunun iyileştirilmesi ve neler yapılması gerektiğiyle ilgili konularda gerekli istişareleri hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Şuanda Cumhurbaşkanımızın madenciyle ilgili verdiği sözün gereği olarak 1500 maden işçisinin alınmasıyla ilgili bir çalışma var. Bu konuyla ilgili 2 tane Resmi Gazetede karar yayımlandı. Birisi Çalışma Bakanlığının yönetmeliğiyle ilgili. Yönetmelikte yer alan maden işçilerinin tüm ülke genelinde alınmasıyla ilgili kararın dışında bu alınacak bin 500 işçinin Zonguldak, Bartın, Karabük ve Yenice’den alınmasıyla ilgili ayrı bir karar alındı. Hemen akabinde de Cumhurbaşkanımızın kararı yayımlandı. Bu karara göre de Hazine ve Maliye Bakanlığına yetki verildi. İşçi alım usulüyle ilgili de Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel Müdürlüğüne yetki verildi. Hazine ve Maliye Bakanlığından yazı önümüzdeki birkaç gün içerisinde TTK Genel Müdürlüğüne gelecek ve 1500 işçi alımıyla ilgili süreç başlayacak. Bu 1500 işçinin alınmasıyla birlikte gerek Amasra’mızda gerekse Zonguldak’ın diğer müesseslerinde üretim işçisiyle ilgili açık giderilmiş olacak.

“Madencinin hep yanında olduk”

Milletvekili Tunç, “Bizler madencinin yanındayız. Kim ne derse desin. Değişik siyasi düşüncelerle farklı şeyler söyleyenler olabilir. Tabi bu demokrasinin gereği. Soma kazası hepimizi derinden yaralayan bir kazaydı. Geçmişte Zonguldak’ta da yaşandı. Bu kazalarla ilgili elbette ki tedbirler alınması lazım. Bu kazaların bir daha meydana gelmemesi için ne yapılması gerekiyorsa yapılması lazım. Maden işletmelerimizin daha modernize edilmesi, iş kazalarının daha aza indirilmesi, iş güvenliğinin daha da arttırılmasıyla ilgili tedbirler alınıyor. Bu konuda yasal tedbirler alındı, uygulamaya dönük tedbirler de alınmaya devam ediyor.” Şeklinde konuştu.

“Madencilerimizin haklarını iyileştirdik”

Milletvekili Tunç, “Soma’da ve Zonguldak’ta ocaklara indiğimiz de tabi ki gördüğümüz bir takım eksiklikler vardı. Bunların hepsi rapor halinde ilgili yerlere iletildi. Gerekli tedbirler de uygulanmaya başlandı. Daha yapılacak çok işler var tabi ki. Madencilerimizin çalışma şartlarını iyileştirmekle ilgili olarak da önemli adımlar attık. Madencilerimiz haftada 1 gün tatil yapıyordu. O bir günde de yorgunluğunu atıp ailesiyle ilgilenmesi mümkün değildi. Cumhurbaşkanımızın kararıyla madencilerimizin hafta 2 gün tatil yapabilmelerinin yolunu da açmış olduk. Maden işçisinin 2 asgari ücretin altında çalıştırılamayacağı yönünde düzenlemeyi gerçekleştirdik. Madencilerimizin 50 yaşından önce emekli olma imkanı yoktu, yasal düzenlemeyi gerçekleştirerek bunu 43 yaşına indirdik. İzinde ve yer üstünde geçen çalışmaların yıpranmaya dahil olmasıyla ilgili düzenlemeleri yaptık. Bundan sonra da sendikamızla da diyalog halinde olarak madencilerimiz için yapılması gereken neyse yapmanın gayreti içerisinde olacağız. Tabi ki dünyanın en zor işi olan bu işte hükümet olarak ve biz siyasetçiler olarak elimizden gelen gayreti göstermeye çalışacağız.”Dedi.

“Türkiye 2018’de cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdı”

Millletvekili Tunç, Türkiye’nin kur manipülasyonuyla karşı karşıya kaldığını belirterek, “bu manipülasyonun nerelerden kaynaklandığını da artık hepimiz biliyoruz. Türkiye 2018 yılında Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdı. Yani en fazla ihracatı biz 2018 yılında gerçekleştirdik.”Dedi.

“TTK kamu kurumu olarak devam edecek”

Milletvekili Tunç, “Bartın göç veren bir il konumundan çıktı, nüfusu artan bir il konumuna geldi. Sadece madencilik sektörüyle ilgili değil, Organize Sanayi Bölgesinin büyütülmesiyle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye Taş Kömürü Kurumunun yaşatılması, kamu olarak bunun devam etmesi bizim temennimiz bu yönde. Sayın Cumhurbaşkanımız 1500 işçinin alınacağını söylediği andan itibaren TTK’nın kapatılacağı yönündeki eleştirilerin hiçbirisinin artık olmadığını görüyoruz. Bu kurum kamu olarak devam edecek. Bir taraftan da maden sahalarının özel sektöre açılarak üretimin daha da arttırılması ve madenlerimizin ülke ekonomisine kazandırılmasının da önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda da özel sektörü destekliyoruz.”Dedi.

“TTK’da çalışacak, özel sektörde çalışacak”

Milletvekili Tunç, bölgemizde faaliyet gösteren özel sektörün önündeki sıkıntıların kalkmasının gerektiğini ifade ederek, “Bölgemizdeki HEMA şirketi. HEMA’yla ilgili çok konuşuldu. “HEMA geldi, TTK kapanacak” dendi. Halbuki biz ikisinin de çalışması gerektiğini söyledik. Orada çalışan işçilerimiz de bizim kardeşimiz. TTK da çalışanlarda bizim kardeşimiz. Biz hepsini yaşatmamızın ve geliştirmemizin lazım olduğunu söyledik. HEMA çok tartışıldı. Siyasiler tarafından da çok tartışıldı. Ama gelinen noktada kömürü çıkardığında yıkayacak tesisi kuramadı. Lavar tesisi ÇED sürecinde iptal oldu. Liman yapılıp Çatalağzı’ndaki santrallere kömür gönderilmek istendi. Liman için ÇED süreci de iptal oldu. Termik santralle ilgili ÇED süreci de mahkemeye gitti. Özel sektörün elini kolunu bağladıktan sonra “Siz bu işçileri niye çıkarıyorsunuz?” diye bende dahil olmak üzere “İşçileri çıkaramazsın, çalıştırmak zorundasın” diye ısrarda bulunulduk. Özel sektörde buna karşılık “Liman yapılamıyor, santral kurulamıyor, lavar tesisi kurulamıyor ben bu kömürü çıkarıp nereye satacağım” dedi. Bu işin bu tür zorluklarının olduğunu da hepimizin bilmesi lazım. Bu nedenle bu işin politik ve siyasi tartışmalara gitmeden ülkemizin, memleketimizin ve madencilerimizin yararına ne olacaksa yapılmasının mücadelesini vermemiz lazım. İnşallah gelecekte bu tür sorunlar da ortadan kalkacaktır.”Dedi.

“Özel sektörde çalışsın, TTK’da büyüsün”

Milletvekili Tunç, “1500 işçinin alınmasıyla birlikte TTK’da modernizasyonun gelmesiyle birlikte üretimin de artacağına yürekten inanıyorum. Geleceğimiz karamsar değil, parlak. Özel sektörde çalışsın, TTK’da büyüsün. Madenci kardeşlerimiz de huzur içinde çalışmalarını sürdürsün. Hepimizin dileği bu.”

Ertan Kaya güven tazeledi

GMİS Amasra Şubesi 11’inci Olağan Genel Kurulu’nda seçimlere iki liste halinde gidildi. Mevcut Şube Başkanı Ertan Kaya ile Ergin Keskin’in listelerinin yarıştığı seçimlerde Ertan Kaya yeniden seçildi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
TTK
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yaş şartı 2 yıl önce

yaş şartı nedir önemli olan bu günümüz türkiyesinde emeklilik yaşı 60 ve katları iken ttk ya işe giriş şartını aşağıda tutmak olmamalı buna fareli köyün kavalcısı bile güler yaş şartı çıtası daha yukarıda olmalı ki kimse mağduriyet yaşamasın.

Avatar
bu arada 2 yıl önce

sayın vekil poşetlerdeki kararlılığınızı uyguladığınız hızda ttk ya alımın da ivedilikle gerçekleşmesini isterdik fakat ve neyazıkki bu gibi olaylar çok konuşulup çok bekletildikten sonra işleme konuluyor ve tam bir hüsranla beklentilerin altında kalınarak noktalanıyor. umarım yerel seçimde gerekli cevabı tüm halkımız sandıkta net bir şekilde verir herkez durması gerektiği yeri bulur diye düşünüyorum saygılar...