TTK’yı kapatmaya sizin ömrünüz yetmez

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız TTK’nın kademe kademe kapatılacağını açıkladı. Bakan Yıldız’a ilk tepki CHP’li Yalçınkaya’dan geldi. Yalçınkaya; "TTK’yı kapatmaya sizin ömrünüz yetmez” dedi.

AKP Hükümetinin, uzun zamandır, gerekli yatırım ve istihdamı yapmadığı Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu kapatmaya hazırladığı ortaya çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bizim şu anda en büyük zarar eden kalemimiz TTK’dır. Tamam, sosyal bir proje diye bakılabilir ama ben ileriye böyle bir proje bırakmamak lazım geldiği kanaatindeyim” diyerek, TTK’nın kademe kademe kapatılacağını açıkladı. CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi M. Rıza Yalçınkaya ise TBMM Genel Kurulu’nda Bakan Yıldız’ın bu açıklamasını sert sözlerle eleştirdi.

Bakan Yıldız, şuan TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Maden Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı’nın, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında çarpıcı açıklamalar yaptı. TTK’nın özelleştirileceğini açıklayan Bakan Yıldız, “Biz bunları özelleştireceğiz ama iş sağlığı ve iş güvenliğini artırarak özelleştireceğiz. Yani, biz ekmeği fırıncıdan almanın daha doğru olduğu kanaatindeyiz. Gerçek ihtisas sahalarında onların bizden daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Bugün, dediğim gibi, sırf havalandırmayla alakalı çalışan, sırf dinamitlemeyle alakalı çalışan firmalar var, onun üzerinde ihtisaslaşan firmalar var” dedi. Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: “Şöyle bir planımız var, Hazineyle en son konuştuk: Orada 5 tane müessese müdürlüğü var. Kademe kademe, herhangi bir işçi kardeşimizi işten çıkartmadan diğer müesseseye alalım. Bir tane müesseseye damar yapısı açısından bakalım, kalorifik değerleri orada az çok belli, o kısmını özelleştirelim. Oradaki çalışanlar ne olacak, müessesede çalışanlar ne olacak? Onlar diğer müesseselere geçecekler. Bu böylece hem geçiş dönemi doğru dürüst düzenlenmiş hem de… Bakın, on iki yıl içerisinde bizim en büyük zarar eden kalemimiz TTK’dır. Yaklaşık on iki yıl boyunca, Ak Parti hükümetlerimiz döneminde biz orada 6 milyar TL civarında zarar ettik. Tamam, sosyal bir proje diye bakılabilir ama ben ileriye böyle bir proje bırakmamak lazım geldiği kanaatindeyim. Milletvekillerimizle, Özcan Bey’le, (AKP Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar) diğer bütün arkadaşlarımızla da görüştüğümüzde, ne yardan vazgeçelim ne serden vazgeçelim, istihdamı devam ettirelim, yerli kömürü çıkartalım ama verimli şekilde de özel sektör eliyle çıkartalım diye konuştuk, temel politikalarımızın da bu olduğunu bir kez daha belirtmek isterim”

“Ekmek almak için seçtiğiniz fırıncı kasap çıktı”

Yıldız’ın sözlerine CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi M. Rıza Yalçınkaya yanıt verdi. Yalçınkaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Sayın Bakan yıllardır ülke ekonomisini ve Türk sanayisini sırtlayan TTK’nın kapatılmasından, ‘ekmeği fırıncıdan almaktan’ söz etmektedir. Bu yaklaşımı anlamak mümkün değildir doğrusu. Madencilik gibi ihtisas gerektiren bir işi, bu işin ehli kişiler ve kurumlar yapmalı. Bu ülkede, taş kömürü madenciliğinin ehli de Türkiye Taşkömürü Kurumu’dur” dedi. Yalçınkaya, önceki yıllarda taşeron ve rödovanscı firmalara verilen Zonguldak’ın Karadon, Kozlu ve Bartın’ın Amasra ilçesinde yaşanan ölümlü kazaları anımsatarak, “İşin ehli diyerek inşaat firmalarına maden işi verildi. Sizin ihtisas anlayışınız bu mu Allah aşkına? Ekmek almak için seçtiğiniz fırıncılar, maalesef fırıncı değil kasap çıktı. Bunu görmeniz için daha kaç canın yitip gitmesi, kaç ocağın sönmesi gerekiyor” diye konuştu. Yalçınkaya, TTK’nın 100 yılı aşkın zamandır kömür madeni çıkardığını belirterek, son yıllarda TTK’nın işlettiği ocaklarda, tüm olumsuzluklara ve eksikliklere rağmen, hiçbir yatırım yapılmamasına rağmen ölümlü kazaların yaşanmadığını anlattı.

“TTK’yı kapatmaya ömrünüz yetmez”

CHP’li Yalçınkaya, TTK ve bağlı müessese müdürlüklerinde yatırımların artırılması ve yeni teknoloji ile kömür çıkarmaya başlanması halinde zarar hanesinde büyük bir azalma olacağını belirterek, “Sayın Bakan sizden önce ki Hükümetler de, TTK’nın kapatılmasını, ocakların özelleştirilmesini çok arzu etti. ‘TTK zarar ediyor. TTK kapatılsın, işçiler evlerine gönderilsin’ dedi. ‘Ocaklarda somon balığı üretilsin’ gibi ilginç fikirler ortaya atanlar oldu. Zonguldak ve bölge ekonomisine darbe vuracak ve halkı mağdur edecek radikal çözüm yolları ortaya kondu. Ancak hiçbir siyasi iktidarın ömrü bunları gerçekleştirmeye yetmedi. İnanıyorum ki Zonguldak ve Bartın’ın emekçi halkı seçimlerde size gerekli dersi verecek ve bu düşüncenizi gerçekleştirmek için ömrünüz yetmeyecek” dedi.

“TTK’yı kapatıp Saray’a av köşkü mü yapacaksınız?”

Yalçınkaya, Bakan Yıldız’ın “Yaklaşık on iki yıl boyunca, AKP hükûmetlerimiz döneminde biz orada 6 milyar TL civarında zarar ettik. Tamam, sosyal bir proje diye bakılabilir ama ben ileriye böyle bir proje bırakmamak lazım geldiği kanaatindeyim” şeklindeki konuşmasını ise şu sözlerle eleştirdi: “Bu düşünceyi anlamak mümkün değil. Siz kömürü, sosyal yardım diyerek ücretsiz dağıtın, ancak o kömürü çıkaran işçinin emeği, alınteri karşılığında aldığı parayı zarar olarak görün. Siz 12 yılda 6 milyar zarardan söz ediyorsunuz. Her çalışanı geçindirdiği eşi ve çocuklarıyla düşünün. 40 bin kişi 12 yıl boyunca bu işten karnını doyurmuş ve geçimini sağlamıştır, burada çalışan madenci kardeşlerimiz ülke ekonomisine artı değer sağlamıştır. Siz çıkıp bir saraya 2.5 milyar TL veriyorsunuz ancak 40 bin kişinin 12 yıl boyunca yediği ekmeği çok görüyorsunuz, ülke ekonomisine kattığı artı değeri yok sayıyorsunuz. Çıkıp 2.5 milyar TL’ye saray yaptırıyorsunuz, işçiye, emekçiye verdiğiniz paraya zarar diyorsunuz. Kaçak saraylar yaptırmak yerine TTK’ya yatırım yaparsanız, kurum daha verimli hale gelir.”

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
AmasraRıza YalçınkayaTTK
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
soma 5 yıl önce

somadaki maden ocağı bir nevi özelleştirmeydi ve sonucunu gördük, "ihtisas sahibi " özel sektörün nasıl bu işi becerdiğini de görmüş olduk. devletteki işletmelerin zarar ettiği aşikar, fakat iş güvenliği tedbirleri açısından ttk nın özel sektörün kat ve kat önünde, işletmecilik bilgisi açısından da kat ve kat ileride olduğunu düşünüyorum. devlet denetleme görevini layıkıyla yerine getiremiyorsa kimse özelleştirmenin ö sünden bahsedemez, işçilerin hakkını; sosyal ve maddi, işveren karşısında koruyamayacaksa , özelleştirmenin ö sünden bahsedemez. maddi bilançoya bakılarak böyle bir işe kalkışılamaz.