Tunç: Bu gün de aynı şeyi savunuyoruz

“2010 REFERANDUMUNDA NEYİ SAVUNMUŞSAK, BU GÜN DE AYNI ŞEYİ SAVUNUYORUZ”

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik teklifinin tümü üzerinde AK Parti Grubu adına TBMM’de yaptığı konuşmada, HSYK değişiklik teklifinin 2010’da referandumla kabul edilen HSYK’yı düzenleyen Anayasa’nın 159.maddesine uygun olduğunu söyledi.

“2010 referandumunda halkımızın EVET dediği hususlarda değişiklik yapmıyoruz”

Milletvekili Tunç, konuşmasında muhalefet partilerinin sözcülerinin, teklifin anayasaya aykırı olduğu, HSYK’nın Adalet Bakanı’na bağlandığı şeklindeki iddialarına cevap verdi. Tunç; kanun teklifinin, 12 Eylül 2010 referandumu ile milletin onayından geçen Anayasanın HSYK’yı düzenleyen 159. Maddesine uygun bir teklif olduğunu belirterek, “O nedenle 12 Eylül 2010 referandumundan geriye gittiğimizi hiç kimse söyleyemez, görüşmekte olduğumuz teklif 2010’da milletimizin kabul ettiği HSYK düzenlemesini değiştirmemektedir. Bilakis, milletimizin 2010’da kanunla düzenleme yetkisi verdiği hususlarda Anayasaya uygun değişiklikler içermektedir.” Dedi.

“2010 referandumunda neyi savunmuşsak, bu gün de aynı şeyi savunuyoruz”

“AK Parti olarak, 2010 Anayasa değişikliğinde neyi savunmuşsak bu gün de aynı şeyi savunuyoruz” diyen Milletvekili Tunç; “O zamanda yargının kimsenin arka bahçesi olmaması gerektiğini savunuyorduk, bu gün de aynı şeyi savunuyoruz. O zaman da militanlaşan yargıya karşıydık, şimdi de karşıyız. O zaman da hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı ilkesine herkesin uymasını istiyorduk, bu gün de istiyoruz. O zamanda HSYK’nın Ankara’daki 120 yüksek yargıcın seçtiği değil, daha geniş temsille ve çoğulcu bir yapıda oluşmasını istiyorduk, bu gün de yine aynı şeyi istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

“Anayasanın Kanuna bıraktığı hususlarda değişiklikler yapıyoruz”

Anayasanın referandumla değişen HSYK’yı 159. Maddesinin açık olduğunu belirten Milletvekili Tunç, “kanun teklifinin içeriğine baktığımızda Anayasa’da kanunla düzenlenebilecek hususlarla ilgili olduğu görülmektedir. Yaptığımız değişiklikler milletimizin 2010’da kabul ettiği, kanunla düzenlenmesini istediği HSYK’da Kurul üyelerinin seçimi, dairelerin oluşumu ve işbölümü, Kurulun ve dairelerin görevleri, toplantı ve karar yeter sayıları, çalışma usul ve esasları, dairelerin karar ve işlemlerine karşı yapılacak itirazlar ve bunların incelenmesi usulü ve Genel Sekreterliğin kuruluş ve görevleri ile ilgilidir” dedi.

Milletvekili Tunç, HSYK’nın çalışma esas ve usullerini belirleyen teşkilat kanununun Aralık 2010 tarihinde TBMM’den geçtiğini ve 3 yıldan bu yana uygulanmakta olduğunu belirterek, verdikleri kanun teklifi ile bu üç yıllık uygulamadaki aksaklıkları gidermeye matuf, Anayasanın çizdiği çerçeve içerisinde değişiklikler yapıldığını söyledi.

Komisyonda iktidarıyla muhalefetiyle ortaya konulan görüşler doğrultusunda, metinden çıkarma ve değişiklik önergeleriyle teklifin olgunlaştığını belirten Milletvekili Tunç, TBMM genel kurulunda yapılan görüşmeler sırasında da milletvekillerinin değişiklik önergelerinin olabileceğini söyledi.

Kanun teklifi ile Türkiye Adalet Akademisi ile ilgili de değişiklikler yapıldığını belirten Milletvekili Tunç, Hakim ve savcıların meslek öncesi ve meslek içi eğitimleri AK Parti iktidarına kadar doğrudan Adalet Bakanlığına bağlı Eğitim Merkezi Başkanlığı tarafından yürütülmekteydi. 2003 yılında yürürlüğe giren Kanun ile hakim ve savcıların eğitimi özerk bir kurum olan Türkiye Adalet Akademisi tarafından gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Kurulduğu günden bugüne kadar geçen 10 yıllık süre dikkate alındığında Kurumun teşkilat yapısının güçlendirilmesine ilişkin değişikliklerin yapılması gereği doğmuştur. Adalet Akademisi Genel Kurul üyelerine Ceza ve Tutukevleri Genel Müdürü ile Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürü ilave edilmekte, İlk derece mahkemelerinden 6 hakim ve savcının da genel kurulda yer alması sağlanmaktadır. Yapılan değişiklikler Akademinin teşkilat yapısını güçlendiren olumlu değişikliklerdir. “ dedi.

“Yargı Bağımsızlığı ilkesine uygun değişiklikler”

Milletvekili Tunç, HSYK kanun teklifinin, Anayasamızın yasama yetkisini düzenleyen 7. Maddesine, Kanunların Anayasaya aykırı olamayacağını düzenleyen 11. Maddesine, Mahkemelerin bağımsızlığı ilkesini düzenleyen 138. Maddesine, Hakimlik ve savcılık teminatını düzenleyen 139. Maddesine, Hakimlik ve Savcılık mesleğine ilişkin 140. Maddesine ve HSYK’nu düzenleyen 159. Maddesine uygun olduğunu söyledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
HSYK
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
emin hoca 7 yıl önce

Yazik cok yazik. Refarandumda evet verilen madde simdi mecliste değiştiriliyor. Cemaati çete yaptiniz hashasi dediniz inine girdiniz dunyaya sikayet ettiniz...bashekim e üzülüyoruz...kimden oy alacak

Avatar
tunç 7 yıl önce

söylediğin sözler işte bu sitede haber... milleti aptal yerine koymayın allah aşkına... kendinizin emireri olduğu ve koltuk sevdalısı olduğu nasılda ortaya çıkıyor... yazık yaa. o zaman söylediklerinle bugün söylediklerin arasında dağlar kadar fark var ve taban tabana zıt. sen kalkmış o zamanda aynı şeyleri savunduk diyerek milleti aptal yerine koyuyorsun... yazık...

Avatar
Amir 7 yıl önce

sizin vicdanınız rahatmı allah aşkına