Tunç Canlı Yayında Açıkladı
“ÖZGÜRLÜK-GÜVENLİK DENGESİNİ SAĞLAYACAK DEĞİŞİKLİKLER YAPILIYOR”

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, TRT Haber Kanalında Gökhan Gökçe’nin sunduğu “Yarından Önce” programına katılarak, İç Güvenlik Paketinin içeriği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Pakete ilişkin ayrıntılı bilgiler veren Tunç, İç Güvenlik paketinin vatandaşlarımızın günlük yaşamını kolaylaştıran düzenlemeler de içerdiğini, paketteki iç güvenlikle ilgili konuların, şiddet olaylarının önlenmesi açısından önemli olduğunu, paketin özgürlük-güvenlik dengesini sağlayacak önemli değişiklikler içerdiğini söyledi.

Vatandaşlarımızın günlük hayatı kolaylaşıyor

İç Güvenlik paketinde Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan değişikliklerle, vatandaşlarımızın nüfus müdürlüğüne gitmeden doğum, ölüm gibi işlemleri gerçekleştirebileceğini, İsim ve soyisim değişikliği için Mahkeme kararına gerek olmayacağını, pasaport ve sürücü belgelerinin Emniyet Genel Müdürlüğünün görev alanından alınarak, Nüfus müdürlüklerine aktarılacağını söyledi.

İçişleri Bakanlığının yeniden yapılandırılması

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığının emniyet ve asayişin yanısıra atama ve sicil bakımından da İçişleri Bakanlığına bağlanacağını belirten Milletvekili Tunç, askeri konularda ise Genel Kurmay Başkanlığına bağlı kalacağını söyledi.

Kolluğun Denetimi

Kolluğun önleyici ve adli istihbarat faaliyetlerinin denetimi için bir mekanizma oluşturulacağını belirten Milletvekili Tunç, Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun denetimi ile TBMM’de oluşturulacak olan 17 kişilik komisyonun kolluğun çalışmalarını denetleyeceğini, böylece keyfi dinlemelerin ve yetki aşımının önüne geçileceğini söyledi.

Şiddet Olaylarının Önlenmesi

Toplantı ve Gösteri yürüyüşünün anayasal bir hak olduğunu belirten Milletvekili Tunç, bu hakkın Milli Güvenliğin korunması, kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının özgürlüğüne müdahale edilmesi durumunda sınırlanabileceğini, paketle bu anlamda özgürlük-güvenlik dengesini kuran düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Molotof Silah Sayılacak, Gösterilerde yüzüne kapatanlara izin verilmeyecek

Molotof kokteylinin Türk Ceza Kanununa göre silah sayıldığını belirten Milletvekili Tunç, Polis Vazife ve Selahiyet Kanununda ise silahın ateşli silah tabanca veya tüfek olarak belirtildiğini bu nedenle polis Molotof kokteyli ile ilgili yetkilerini kullanırken zaaf oluştuğunu, bunun için de gerekli yasal düzenlemenin yapılacağın söyledi.

Gözaltı Süreleri

Gözaltı süreleri ile ilgili olarak ta polise 24 saate kadar gözaltında tutma yetkisi verileceğini, bu yetkinin Cumhuriyet Savcısı tarafından 48 saate kadar uzatılabileceğini belirten Milletvekili Tunç, yapılan düzenlemelerin Avrupa’da ki ülkelerden daha özgürlükçü olduğunu söyledi.

Suçlulara rücu

Suçlu göstericilerin verdiği zararların kendilerinden rücu edileceğini belirten Milletvekili Tunç, tazmin için de zamanaşımı süresinin uzatılacağını söyledi.

Bonzai ve benzeri uyuşturucu işi yapanlara ağır cezalar

Bonzai ve benzeri uyuşturucu işi yapanların terör suçu kapsamına alınacağını belirten Milletvekili Tunç, bu suçların cezalarında iki katına varan artışlar getirileceğini söyledi.

Arama’da makul şüphe

Arama kararı için somut delil kriteri yerine makul şüphe kriterisin getirileceğini belirten Milletvekili Tunç, ABD’de ve Avrupa ülkelerinin bazılarında polisin mahkeme kararı olmadan bile arama yetkisinin olduğunu söyledi.

Kolluk Gözetim Komisyonu

Milletvekili Tunç, Kolluğun uygulamalarında insan haklarını ihlal etmemesi açısından Kolluk gözetim komisyonu oluşturulacağını belirterek, komisyonda Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, Barolar Birliği temsilcisi, Hukuk fakültelerinin Ceza ve Ceza Usul Hukuku Öğretim üyeleri, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürünün komisyonda yer alacağını söyledi.

AB Uyum Komisyonu

Tüm bu yasal düzenlemelerin TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonunda da görüşüleceğini belirten Milletvekili Tunç, paket kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun Tasarısı, Kişisel Verilerin Korunması Kanunun Tasarısı, Patent Haklarının Korunması Kanun Tasarısı, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Kanun Tasarısı ve İstanbul Tahkim Merkezi Kanun Tasarısının da yasalaştırılmasının planlandığını söyledi.

Özgürlük ve Güvenlik Paketi

Milletvekili Tunç, paketin kapsam itibariyle, geniş ve çok sayıda yasada değişiklik içerdiğini belirterek, şiddet olaylarının önlenmesi açısından güvenlik paketi, temel hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi açısından da özgürlük paketi olduğunu, özgürlük ile güvenlik arasındaki dengeyi sağlamayı amaçladığını söyledi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.