Tunç Doping Önergesi Hakkında Konuştu - Video
“SPORDA DOPİNGİN ÖNLENMESİ İLE İLGİLİ YASA ÇALIŞMASI VAR”

Milletvekili Tunç, konuşmasında sporda doping konusunun sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada sporcuları, sporu tehdit eden önemli bir sorun olduğunu belirterek; “performans artışı sağlamak için dışarıdan alınan veya sporcunun vücudunda bulunan bir maddenin normal düzenin üzerine çıkarılmasını sağlayan yöntemlerin kullanılması, sporcu sağlığına zararlı ve hakça yarışmayı engelleyen bir husustur. Bu nedenle, dopingle mücadelede Avrupa Birliği içerisinde yasa dışı doping ilaçlarının ticaretinin aynen uyuşturucu ticareti gibi algılanmasına yönelik çalışmalar dikkat çekicidir. Ülkemizde de alınması gereken önlemlerin başında, genç sporcuların doping maddeleri, bu maddeleri içerebilecek reçeteli ilaçlar ve tüm bunların doğurabilecekleri sağlık sorunları konusunda bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerekmektedir. Dopingle mücadele kapsamında sporcuların doping yapmasını önlemek, sporcuları dopingin zararlı etkileri konusunda bilgilendirmek, sporcu beslenmesi ve dopingle mücadelenin yaygınlaştırılması için Gençlik ve Spor Bakanlığı yeni adımlar atmıştır. Ulusal Gençlik ve Spor Politikası Belgesi'nde de dopingle mücadelenin yaygınlaştırılması için Gençlik ve Spor Bakanlığı yeni adımlar atmıştır. Ulusal Gençlik ve Spor Politikası Belgesi'nde de dopingle mücadele için önemli hedefler konulmuştur” dedi.

Profesyonel bir sporcunun doping maddesini bilerek almasının kabul edilemeyeceğini belirten Milletvekili Tunç; “Bu, spor ahlakıyla da bağdaşmaz. Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ben sporcunun zeki, çevik, aynı zamanda ahlaklısını severim." sözü aslında her şeyi özetlemektedir. Sporcuların sağlık nedeniyle aldıkları bazı ilaçların da kontrollerde doping gibi değerlendirildiği de görülebilmektedir. Bu duruma düşmemek için de sporcuların ilaçlar konusunda bilgilendirilmesi ve bütün ilaçların doktor kontrolünde alınması gerekir. Bu tedbirler noktasında sporcularımızın, antrenörlerin ve kulüplerinin dikkatli olması gerekir. Dopingin önlenmesi amacıyla doping yapan sporculara, antrenörlerine, hatta kulüplerine de yaptırımlar getiren yeni yasal düzenleme çalışmaları da sürmektedir.” Dedi.

“GENÇLİK VE SPOR YATIRIMLARIMIZ ORTADA”

Milletvekili Tunç konuşmasında devamla; “10,5 yıldan bu yana devam eden AK PARTİ iktidarında her alanda olduğu gibi gençlik ve spor alanında da önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Türkiye, büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, uluslararası alanda artan etkinliği ve dinamik, genç nüfusuyla daha büyük, daha müreffeh ve daha güçlü bir devlet ve toplum olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Sporun sağlıklı nesillerin yetişmesinde, halk sağlığının korunmasında, ekonominin gelişmesinde, toplumsal barışın tesis edilmesinde ve sosyal uyumun geliştirilmesinde çok önemli bir yere sahip olduğuna inandığımız için spora, sporcuya ve spor tesislerine büyük önem veriyoruz. Bu anlamda, Gençlik ve Spor Bakanlığının kurulması bile AK PARTİ iktidarlarının gençlik ve spora ne kadar büyük önem verdiğinin açıkça göstergesidir.” Dedi.

TÜRKİYE MUHALEFETİN YABANCILARA ŞİKAYET ETTİĞİ GİBİ BİR ÜLKE DEĞİL

“20 yaşından küçük gençlerimiz AK PARTİ iktidarından önceki durumu hatırlamıyor diye son yıllardaki gelişmeleri görmezden gelip konuşmak doğru değildir.” Diyen Milletvekili Tunç; “Gençlere ve spora çok büyük önem verdiğimizi, gençlerimiz ve sporcularımız bilmektedir. Amatör sporun geliştirilmesi için verilen destekler ortadadır, açılan gençlik merkezleri, inşaatları devam eden gençlik merkezleri ortadadır. Türkiye öyle bir kısım siyasetçilerin ve bazı ulusal ve uluslararası medyanın göstermek istediği gibi bir Türkiye değil. Türkiye 2020 Olimpiyatları'na adaylığı ile dünyanın en büyük spor organizasyonunu İstanbul'a getirmek için çalışan bir ülkedir ve bu kapsamda, İstanbul'a 25'i yeni olmak üzere 36 tesis kazandırmak için kolları sıvayan bir ülkedir.” Dedi.

AK PARTİ’NİN TÜRKİYE’Yİ GERİYE GÖTÜRDÜĞÜN SÖYLEYENLER MİLLET NEZDİNDE HİÇ DE İNANDIRICI OLAMIYORLAR

“AK PARTİ'nin on buçuk yıldan bu yana Türkiye'yi geriye götürdüğünü söyleyenler hiç de inandırıcı değillerdir” diyen Milletvekili Tunç;.” Eğer Türkiye söyledikleri gibi olsaydı 23'üncü Dünya Üniversite Yaz Oyunları'nın, Universiade'ın 2005 yılında İzmir'de yapılamasını sağlayabilir miydi? Türkiye on yılda 6 kez Formula 1 organizasyonlarını İstanbul'da yapabilir miydi? Türkiye, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nı gerçekleştirebilir miydi? Eğer Türkiye bazı siyasetçilerin dünyaya şikâyet ettiği gibi bir Türkiye olsaydı, 2010 yılında Büyükler Halter Şampiyonası'nı Antalya'da, Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası'nı Ankara'da, Dünya Deniz Küreği Şampiyonası'nı İstanbul'da, Dünya Bilardo Şampiyonası'nı Antalya'da, Dünya Atıcılık Kupası finalini İzmir'de gerçekleştirebilir miydi? 2011 yılında Dünya Universiade Kış Oyunlarını Erzurum'da, Avrupa Gençlik Olimpik Oyunlarını Trabzon'da, Dünya Güreş Şampiyonası'nı İstanbul'da gerçekleştirebilir miydi? 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nı İstanbul'da gerçekleştirebilir miydi? Doksan yıllık cumhuriyet tarihimizin hangi on yıllık dönemine bu kadar uluslararası dev organizasyon sığdırılabilir miydi? Eğer Türkiye bugün bazı çevrelerce gösterilmek istendiği gibi bir Türkiye olsaydı bu dev organizasyonlar Türkiye'ye verilmezdi. Verilse bile, on yıl önce memuruna, işçisine, emeklisine maaş ödeyebilmek için 1 milyar dolar IMF borcuna muhtaç olan bir ülke, bu dev organizasyonların altından kalkamazdı. Ekonomik kriz nedeniyle Yunanistan'ın yapamadığı Akdeniz Oyunlarını Akdeniz havzasında başarabilecek ülke olarak Türkiye'nin görülmesinden ve bunu başarıyla gerçekleştiriyor olmasından hepimizin gurur duyması lazım.” Şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN HER ALANDAKİ İSTATİSTİKLERİNİ OLUMLU YÖNDE DEĞİŞTİRDİK”

Türkiye'nin her alandaki istatistiklerini olumlu yönde değiştiren bir iktidarın iş başında olduğunu belirten Milletvekili Tunç; “Ekonomide ülkemizi nasıl 4 kat büyütmüşsek bu büyüme ve gelişmeyi her alanda gerçekleştirdik. Sporu da ihmal etmedik, dünyanın gelişmiş ülkelerini kıskandıracak ilerlemeler sağladık. 2002 yılında 278 bin olan lisanslı sporcu sayısı bugün 3 milyona ulaştı; spor kulübü sayısı 6 binden 11 bine çıktı; uluslararası müsabakalarda kazanılan madalya sayısı 2002 yılında 1.481 iken bu başarı 2012 yılında 2.868'e ulaştı. Spor tesisleri için ayrılan kaynak 2002 yılında 62 milyon lira iken -bakınız, 2002'de spor tesisleri için ayrılan kaynak 62 milyon lira- bugün 6 kattan fazla arttırıyoruz, 390 milyon lira. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü bütçesi, AK PARTİ'den önce ne kadardı biliyor musunuz? Sadece, 193 milyon lira, şimdi ne kadar? 1 milyar lira, 5 kat yükselttik. Gençlik merkezi sayısını 175'e çıkardık, nüfusu 10 binin üzerinde olan her ilçeye bir kapalı spor salonu projesini başlattık. 2003-2013 arasında 200 civarında spor tesisini sıfırdan tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. Ülke çapında 28 adet olimpik havuz inşa ettik, yüzme havuzu olmayan il kalmasın diye çalışıyoruz.” Dedi.

“GENÇLERİMİZE EN FAZLA DEĞERİ AK PARTİ İKTİDARI VERMİŞTİR”

Gelmiş geçmiş iktidarlar arasında gençlere en fazla değeri AK Parti iktidarının verdiğini belirten Milletvekili Tunç; “Sadece, gençlerin seçilme yaşını 30'dan 25'e indirmekle kalmadık, her ile üniversite açarak, yurtlar yaparak gençlerimizin yüksek tahsil yapmalarını kolaylaştırdık. AK PARTİ'den önce üniversite öğrencilerine 45 lira üniversite bursu layık görülüyordu, bu rakamı bugün 280 liraya biz çıkardık. Bizler gençlerimizi geleceğimiz olarak görüyoruz, onların illegal oluşumlar içerisine girerek hem kendilerine hem de ailelerine zarar vermelerini istemiyoruz. Vatana ve millete hayırlı birer evlat olarak yetişmelerini ve cumhuriyetimizin 100'üncü kuruluş yıl dönümünde ülkemizi dünyanın en büyük 10 ülkesi yapmalarının yolunu açıyoruz, gençlere değer veriyoruz.” Dedi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Doping
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sporcu 6 yıl önce

tüm dünya daki spor federasyonları doping kullanımını bilinçli birşekilde sporcularına anlatıyo bu sporun ıcınde olan birşey bunuda ancak sporcular bilirler milli takım kampına doping baskını yapan tek ülkede biziz!

Avatar
tugra gok 6 yıl önce

hangi basaridan bahsediyorsun tunc gureste kac sporcun derece aldi ata sporumuzda turk milli futbol takimizin durumu ortada avrupa sampiyonasinda kac sporcun basarili yunanistani ornek veriyorsun onlarin kac sporcusu derece yapmis turkiyenin kac sporcusu derece yapmis asil komik olanda yunanistan istahbul kadar sonrada yakanlarinizla hakki kandiruyorsunuz hani diyorsunuz ya allahin izniyle diye umuyorum allahin izniyle ceker gidersiniz