Tunç: Güçlü Türkiye İçin Çözüm Süreci Önemli
TUNÇ TBMM GENEL KURULUNDA HDP GRUP ÖNERİSİ HAKKINDA KONUŞTU

AK Parti Bartın Milletvekili ve Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı Yılmaz Tunç, TBMM Genel Kurulunda HDP’nin verdiği “5 Temmuz 1993 tarihli MGK’ya sunulan raporla birlikte o gün alınan kararları da kapsayan, bu tarihten sonra gerçekleştirilen ve bir dönemin kaybına neden olan tüm olayların araştırılması” Grup önerisi hakkında konuşma yaptı.

“90’LI YILLARDA KOALİSYON PARTİLERİ TERÖRE VE EKONOMİYE ÇARE OLAMAMIŞLARDIR”

Milletvekili Tunç, konuşmasında: “Ülkemizde özellikle 1990’lı yılların başından 2000 yıllara kadar geçen dönem faili meçhul cinayetlerin ve terör olaylarının zirveye çıktığı yıllar olarak tarihimize geçmiştir. Özellikle yakın tarihimize baktığımızda 1993 yılı faili meçhul yılı olarak hafızalarımıza kazınmıştır. 1993 yılının öncesinde ve sonrasında aydınlarımız, gazetecilerimiz, bilim adamlarımız, faili meçhul cinayetler neticesinde maalesef hayatlarını kaybetmişlerdir. Suikastlar, ihmaller, ölümler ardı ardına gelmiştir. Sonraki süreçte de Susurluk olayı ve ardından da 28 Şubat Post modern darbesine götüren süreç ve 30 yıllık bir terör gerçeğiyle ülkemiz karşı karşıya kalmıştır. Terör, faili meçhuller, demokrasi eksiği ekonomimize de yansımış bir taraftan cinayetler devam ederken diğer taraftan da hazinenin kasası boşaltılmaya, bankalar batırılmaya devam etmiş bunun faturası da milletimize çıkartılmıştır. Ülkeyi yöneten koalisyon partileri ortalama 2 şer yıl dönüşümlü olarak iktidarı paylaşmışlar. Ne teröre ne de faili meçhullere ne de ekonomiye çare olabilmişlerdir” dedi.

“FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER AK PARTİ İKTİDARI İLE SON BULDU”

Faili meçhul cinayetlerin AK Parti iktidarı ile son bulduğunu belirten Milletvekili Tunç: “İşte 90’lı yılların karanlık tablosundan kurtulmak isteyen milletimiz 2000’li yılların başında bir karar vermiş ve yeni bir dönemin kapılarını aralamıştır. Toplumda kargaşa ve güvensizlik ortamı oluşturmak isteyenlerin ve demokrasi karşıtı hedeflerin gerçekleştirmek isteyen kirli odakların en önemli silahı olan faili meçhul cinayetler, Ak Parti iktidarı ile son bulmuştur. Son 13 yılda Türkiye de faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmaya çalışıldığını çetelerin, mafyanın karanlık odakların üzerine kararlılıkla gidildiğinin hiçbir şeyin üzerinin örtülmesine izin verilmediğine şahit oluyoruz.” Dedi.

“TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ BİR SÜREÇTEN GEÇMEKTEDİR”

Çözüm sürecinin devamının güçlü Türkiye için çok önemli olduğunu ve ülkemizin çok hassas bir süreçten geçtiğini belirten Milletvekili Tunç; “2002 yılından itibaren kararlı bir şekilde uygulanan demokratikleşme adımlarının bir devamı olarak daha güçlü demokratik özgür ve huzurlu bir Türkiye için çözüm süreci olarak adlandırılan süreç başlatılmış, 2009 yılında başlatılan Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi niteliğinde olan çözüm sürecinin nihaiyi hedefi terörün tamamen sonlandırılmasıdır. Çözüm süreci sayesinde ülkemizin özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri 10 yıllardır özledikleri normalleşme görüntülerine kavuşmaya başlamışlardır. Bu bölgelerde gidilemeyen yerlere gidilir, çıkılamayan yerlere çıkılır olmuştur. Eskiden güvenlik nedeni ile kapalı olan alanlarda artık piknik yapılmaktadır. Bölgede ekonomi ve turizm canlanmaya olağan manzaralar görülmeye başlanmıştır. Çözüm sürecine çok geniş toplumsal kesimlerden ciddi bir destek verildiği ve toplumda sürece ilişkin olumlu bir beklentinin hakim olduğu gözlenmektedir. Esasen giderek artan kamuoyu desteği bu sürecin başarıya ulaşmasının en önemli teminatıdır. Son günlerde çözüm sürecini baltalamaya dönük girişimleri üzülerek görmekteyiz” şeklinde ifade etti.

“DİYARBAKIR’DA AĞLAYAN ANNELERİN FERYADINA KULAK VERELİM”

Çözüm sürecini olumsuz etkilemek isteyenlerin olduğunu söyleyen Tunç: “1,5 yılı aşkın bir süredir devam eden bölge halkını huzura kavuşturan bu süreç içerisinde özellikle son günlerde terör örgütünün çocuk kaçırma, asker ve kamu görevlilerini kaçırma, yol kesme, kamu ve özel araçların yakma girişimlerinin olduğunu görüyoruz. Bu durum bölgede yaşayan vatandaşlarımızı tedirgin etmektedir. Çocukları kaçırılan anneler Diyarbakır’da günlerdir eylem yapmaktadır. Annelerin eylem yapmalarına seslerini duyurmak istemelerine bile tahammül edemeyen siyasi anlayışı bölge halkı ibretle izlemektedir. Araştırma önergesinde bahsedilen 1993 yılında meydana gelen olayların aydınlatılması şüphesiz önemlidir. Bu hususta da geçmişte de mecliste araştırma komisyonları kurulmuştur. Ülkemizin son 30 yılına damgasını vuran karanlık olayların Ak Parti iktidarında bir bir ele alındığı hepinizin malumudur. Güneydoğuda yaşanan faili meçhul olaylar bu olaylarla ilgili açılan soruşturma ve kovuşturmalar Şemdinli davası gibi önemli kovuşturmaların yeniden ele alınması faili meçhullerle ilgili başlatılan soruşturma ve devam eden davalar kazılar karanlıkta kalmış onlarca olay yargının önüne bu dönemde çıkarılmıştır. Ancak şuanda önümüzde bekleyen en önemli sorun çözüm süreci devam ederken Diyarbakır’da ağlayan annelerin feryadına kulak vermektedir” dedi.

“KARANLIK OLAYLARIN ARKA PLANI ARTIK DEŞİFRE OLMUŞTUR”

Tunç, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “HDP Grup önerisi ile faili meçhul olayların sorumlularının bulunması için bir Araştırma Komisyonu Kurulu Kurulması istenmektedir. Geçmişte yaşanan bu karalık olayların arkasındaki gerçek aslında artık herkes tarafından bilinmektedir. Bu gerçeğin araştırılması için Darbe Komisyonu dediğimiz ve görevini başarıyla sonuçlandırarak raporuyla önemli bir kaynak oluşturan Meclis Araştırma Komisyonu ülkemizde demokrasiye müdahale eden girişim ve süreçleri tüm boyutlarıyla araştırmış ve alınması gereken önlemlerle ilgili olarak çok önemli bir rapor oluşturmuştur. Ortaya çıkan kaynak gerçekten geleceğimize ışık tutan bir kaynaktır. Yine faili meçhul cinayetlerin en önemli amacı toplumsal barışı bozarak ülkede kaos oluşturmaktır. Teröre anti demokratik müdahalelere zemin hazırlamaktadır. Son olarak TBMM kurulan toplumsal barış yollarının araştırılması ve çözüm sürecinin değerlendirilmesi amacı ile kurulan Meclis Araştırma Komisyonu da tam bu amaca yöneliktir. Bu komisyonda faili meçhul olayların arka planının araştırılmasında tıpkı darbe komisyonunda olduğu gibi toplumsal barışı bozmaya yönelik faaliyetlerin araştırılmasın da çok önemli rol oynayacaktır. Meclis İnsan Hakları Komisyonu da bazı faili meçhul olaylarıyla ilgili olarak yapmış olduğu araştırmalar neticesinde Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunmuştur. Bu nedenle bu komisyonların işlevsiz olduğu yönündeki eleştirilere katılmak mümkün değildir.”
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Yılmaz Tunç
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sayın tunç, 6 yıl önce

bartın da çok önemli bir süreçten geçerken aynı kişinin başkanlığa devam etmesini açıklarmısın bu millete.