Tunç İç Güvenlik Paketini Anlattı
“BU PAKET ÖZGÜRLÜKLERİ KORUMA PAKETİDİR”

AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığının Genel Merkez’de 81 İlin Ana Kademe, Gençlik Kolları ve Kadın Kolları Siyasi Hukuki İşler Başkanlarına yönelik eğitim programı düzenlendi.

“Bu paket, İç güvenliğin sağlanması ve özgürlüklerin korunması açısından gereklidir.”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, gündemin sıcak maddesi olan İç Güvenlik Paketi hakkında katılımcılara bir sunum yaptı. Tunç, konuşmasında; “bu paket, hem iç güvenliğin sağlanması hem de özgürlüklerin korunması açısından ülkemiz ve milletimiz için gereklidir.” dedi.  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in açış konuşması ile başlayan programda Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç İç Güvenlik Paketi, Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar AK Parti’nin vesayetle mücadelesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam AK Parti iktidarı ve Sosyal Politikalar, Gençlik Kolları Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Mustafa Doğan, Gençlik Kolları’nın çalışmaları, Kadın Kolları Siyasi Hukuki İşler Başkanı Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik, Kadın Kolları Çalışmaları hakkında sunum yaptı.

Şahin: "Gerginlik, kavga bizim işimiz değil. Biz bunlardan medet ummayız" dedi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin açış konuşmasında, Türkiye'nin siyaset ve hukuk alanında dinamik bir ülke olduğunu belirten Şahin, bu iki alandaki gelişmelerin, özellikle seçime doğru giderken partililerin sorumluluğunu da artırdığını bildirdi. Şahin, siyasi ve hukuki işler başkanlarının görevlerini de anlattı. Meclis'teki İç Güvenlik Paketi görüşmelerine değinen Şahin, "Daha bu kanun tasarısının görüşmelerine dün gece geçebildik. Bu geçme de normal usullere uymayan bir geçme, yani muhalefet partileri kürsüde düşüncelerini paylaşmamıştır. Halbuki çıkarsın izah edersin kardeşim. Diyelim ki size göre bu kanun tasarısı içinde Anayasa'ya aykırı hükümler var, gelirsin söylersin" ifadelerini kullandı. Şahin, "Gerginlik, kavga bizim işimiz değil. Biz bunlardan medet ummayız" dedi

Güvenlik Zaafına Yol açan Mevzuatımızdaki Boşluklar Gideriliyor

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, Meclis gündeminde görüşülmesine devam eden İç Güvenlik Paketi hakkında açıklamalarda bulundu. Milletvekili Tunç, konuşmasında, “İç Güvenlik Paketinin, mevzuatımızda güvenlik zaafına yol açabilecek boşlukların gideren aynı zamanda da özgürlüklerin kullanılmasını kolaylaştıran Özgürlükleri Koruma Paketidir” dedi.

Polise verilen Arama Yetkisi Hukuka Uygun

Polise verilen Arama yetkisinin, anayasaya ve evrensen hukuk kurallarına uygun bir düzenleme olduğunu belirten Milletvekili Tunç, acele hallerde mülki amirin izin vereceği kolluk görevlilerinin arama kararı verebileceğini, bunun yazılı olmak zorunda olduğunu ve aramanın gerekçesinin ve sonuçlarının bir tutanakla aranan şahsa verilmek zorunda olduğunu, 24 saat içerisinde de hakim onayının alınması gerektiğini söyledi. Anayasa’nın 20.maddesine göre, arama için hakim kararı gerektiğini ancak yine aynı maddede acele hallerde yetkili merciin kararı ile arama yapılabileceğinin, yetkili merciin kararının 24 saat içerisinde hakim onayına sunulacağının yazıldığını bu nedenle düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu yönündeki eleştirilerin haksız olduğunu söyledi.

Polise verilen Gözaltı Yetkisi Anayasa ve Uluslararası mevzuata uygun

Milletvekili Tunç, polise verilen Gözaltı yetkisi ile ilgili düzenlemenin de Anayasa ve Uluslararası sözleşmelere uygun bir düzenleme olduğunu, polise 24 saate kadar, toplu suçlarda ise 48 saate kadar gözaltı yetkisi verildiğini, bunun sadece suçüstü hallerinde ve belirli suçlarda mümkün olabileceğini bu suçların ise Kasten Öldürme, Kasten Yaralama, Cinsel saldırı, Çocukların cinsel istismarı, Hırsızlık, Yağma, Uyuşturucu imal ve ticareti, Fuhuş, Kötü muamele, Cebir ve şiddet içeren suçlar, Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma, Kaçakçılıkla Mücadele, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkında Kanunun 33 üncü maddesinde sayılan suçlar ve Terörle Mücadele Kanununun 7. maddesinin üçüncü fıkrasındaki suçlar gibi sayma yolu ile belirlenmiştir dedi.

İç Güvenlik Paketi Milletin menfaati için önemli düzenlemeler içeriyor

Muhalefetin itiraz ettiği İç Güvenlik Paketiyle getirilen düzenlemeler hakkında bilgi veren Milletvekili Tunç; “Tasarı ile Toplantı ve Gösterilerde Molotof kullanılması yasaklanıyor, Molotof ve demir bilye sapanla gösterilere katılanlara cezalar geliyor, Molotofla cana kastetmek isteyene karşı, polise saldırıyı etkisiz kılacak ölçüde silah kullanma yetkisi geliyor, Toplantı ve Gösterilerde yüzünü kapatarak kimliğini gizlemek yasaklanıyor, Bonzai vb uyuşturucu kapsamına alınarak cezalar artırılıyor, Polise suçüstü hallerinde ve ağır suçlarda 24 saate kadar gözaltı yetkisi veriliyor, Polise acele hallerde arama kararı verebilmesi imkanı getiriliyor (24 saat içinde hakim kararı alacak), Polis Eğitimi çağdaş ve demokratik sisteme uygun hale getiriliyor, Emniyet teşkilatı yeniden yapılanıyor, polisler kıdeme göre değil, liyakata göre terfi edecek, Güvenlikte koordinasyon için Jandarma sicil ve atama yönünden de İçişleri Bakanlığına bağlanıyor, İstihbari dinlemelerde hukuka aykırılıkları önlemek için TBMM Denetimi geliyor, Toplantı ve Gösteri yürüyüşlerinde polise kişiyi tehlikelere karşı koruma, uzaklaştırma tedbiri geliyor, Karakola gelmek istemeyen mağdur, müşteki ve tanık isterse ev ya da işyerinde ifade verebilecek, Eylemlerde vatandaşa verilen zararlar, zarar verenden rücu edilecek, bu konuda zamanaşımı süresi iki katına çıkıyor, Kiralık araçlarla suç işlemeye engel olacak önemli bir düzenlemeler geliyor, Vali ve kaymakamların kamu düzenini sağlamaya yönelik tedbirlerine uymayanlara hapis cezası geliyor, Posaport ve Sürücü belgeleri nüfus müdürlüklerinden alınabilecek, Gülünç, abes ve maddi hatalı isim ve soyisimler mahkemeye gerek kalmadan il ve ilçe idare kurulu kararı ile değişebilecek” dedi.

Biz AK Parti olarak biz huzur ve güvenliği savunuyoruz, Muhalefet kargaşa ve kaostan medet umuyor

Milletvekili Tunç, konuşmasının sonunda, bir tarafta Yaşam Hakkını, milletinin huzur ve güvenliğini savunan AK Parti, diğer tarafta, Meclis’te İçtüzük kurallarını çiğneyerek, Meclisi çalıştırmamak için elinden geleni yapan CHP-MHP-HDP’den oluşan muhalefet partileri var, onlar sokakların terörize edilmesini, kargaşa ve kaosu savunurken bizler ise İç Güvenliğin sağlanmasını ve vatandaşlarımızın Özgürlüklerini kullanabilecekleri bir ortamı sağlamak için çalışıyoruz dedi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haberci 5 yıl önce

acaba sayın vekil, bu dönem seçilemezse , bizim gibi normal vatandaş olursa, makul şüpheden dolayı göz altına alınırsa ne olacak, 24 saat göz altında tutma yetkisine istinaden nezarette kalırsa ne olacak ? acaba hiç düşündün mü ?