Tunç: İnsan Odaklı Siyaset Yapıyoruz

Kurtkaya: “Kadın Kolları olarak Bartın’daki kadınlarımızın sorunları ile yakından ilgileniyoruz”

İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya toplantının açılışında yaptığı konuşmada AK Parti hükümetinin kadınlara çok büyük değer verdiğini belirterek, kadınlarımız pozitif ayrımcılığı ilk kez AK Parti ile görmüş ve yaşamıştır dedi. Aileyi güçlendirmek amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulduğunu belirten Kurtkaya, belediyelere kadın sığınma evi zorunluluğu getirildi, kadına şiddetin sona ermesi için gerekli mücadeleler yapılıyor, çalışan kadınlarımızın şartlarını iyileştirmek için önemli tedbirler alınıyor dedi. Kurtkaya, AK Parti Bartın Kadın kolları olarak, her zaman kadınların sorunları ile yakından ilgilendiklerini belirterek, toplantıya katılanların ve tüm kadınların 8 mart dünya kadınlar gününü tebrik ediyorum dedi.

Arslan; “Kadınlarımız Ülkemizin her açıdan kalkınmasında her zaman büyük bir payın sahibi olmuşlardır”

İl başkanı Yaşar Arslan da toplantıda yaptığı konuşmada, Bir anne olarak bir eş olarak bir evlat olarak kadın toplumu dönüştüren ülkeye istikamet verendir. Eğer kadın mutluysa ülke de mutludur. Eğer kadın umut içindeyse o ülke de umut içindedir. Kadınlarını dışlayan, ikinci sınıf muamele yapan ülkeler asla ilerleyemezler. Eğer kadın cahil kalırsa çocuk cahil kalır, kadın cahil kalırsa toplum cahil kalır. Kız çocuklarımızın okuması için çok büyük adımlar atıldı. İlköğretimde erkek öğrenciye 30, kız öğrenciye 35 lira, ortaöğretimde erkek öğrenciye 50, kız öğrenciye 55 lira veriliyor. 10 yılda 2 milyar para öğrencilerimize dağıtıldı. Engelli annelere destek veriliyor. Kadınların işe katılma oranı artırıldı. İş hayatına kadınların mührünü vurmak için uğraştık. Artık siyasette de kadının adı var. 2002'de kadın siyasetçiler %4 iken şimdi %14. Kadınların hayatlarını kolaylaştırmak için sığınma evleri, sevgi evleri kuruldu. Eşi vefat etmiş hanım kardeşlerimize iki ayda bir 500 lira veriliyor. Toplumsal yaşamın her kademesinde her zaman önemli roller üstlenmiş kadınlarımız, üstün bir fedakârlık ve feragat duygusu içinde yaptıkları çalışmalarla, ülkemizin her açıdan kalkınmasında her zaman büyük bir payın sahibi olmuşlardır. Bu bağlamda dilimize yerleşmiş “Kadın eli değmek” tabiri, her zaman bir estetiğin, bir gelişimin, bir tertip ve düzenin, bir olgunlaşma ve bereketin adı olmuştur. Günümüzde kadınlar, olaylara bakış açısındaki duyarlılık ve farklı yaşam tecrübeleri ile hayatın hemen her alanında büyük başarılara imza atmaktadırlar. Dedi.

TUNÇ: “Güçlü Toplum olabilmenin yolu “Güçlü Kadın” dan geçiyor”

Milletvekili Yılmaz Tunç ta 8 Mart dünya kadınlar gününü kutlayarak başladığı konuşmasında, bizim için kadınlarımız sadece 8 martlarda değil, her gün hatırlanması gereken en değerli varlıklarımızdır, AK Parti olarak daha kurulurken programımızda Kadınlarımız için vadettiklerimizi 11 yıldır icraata dönüştüren bir iktidar olduk.” Dedi.

2023 hedeflerinin 5 ana başlıktan oluştuğunu belirten Milletvekili Tunç, bunların Büyük Ekonomi, Güçlü Toplum, Yaşanılabilir Çevre ve Marka Şehirler, İleri Demokrasi ve Lider Ülke olduğunu söyledi. Tunç bu hedeflerden en önemlisinin de Güçlü Toplum olduğunu belirterek güçlü toplum olabilmenin yolu da toplumun yarısını oluşturan kadınlarımızı güçlendirmek, işte AK Parti 2002 yılından bu yana kadınlarımızı güçlendirecek önemli icraatlara imza attı, başta eğitim olmak üzere, sosyal politikalarda, kadın istihdamında önemli ilerlemeler sağlandı ve sağlanmaya devam ediyor.

“2001 krizinde en çok mağdur olan Kadınlarımız oldu”

Milletvekili Tunç konuşmasında; “2002 yılı öncesi koalisyon hükümetlerinin yarattığı ekonomik krizi en çok hissedenler mutfaktaki kadınlarımız oldu, işte o nedenle kadınlarımız 2002 Kasımında sandığa heyecanla gittiler, ve o günkü koalisyon partilerini MHP’yi, DSP’yi, ANAP’ı sandığı gömdüler ve AK Parti’yi tek başına iktidar yaptılar, ülkemiz bu gün her alanda gelişmesini ve kalkınmasını devam ettiriyorsa bunda kadınlarımızın emeği vardır, rolü vardır” şeklinde konuştu.

“Kadınlarımıza Pozitif Ayrımcılık getiren Anayasa Değişikliğine biz EVET derken CHP-MHP Hayır dedi”

2010 Anayasa referandumu ile kadınlarımıza pozitif ayrımcılığın ilk kez Anayasamızda yerini aldığını belirten Milletvekili Tunç, CHP ve MHP’nin sokaklarda kadınlarımıza pozitif ayrımcılık getiren bu düzenlemeye hayır kampanyası yaptıklarını ancak milletin bunlara itibar etmeyerek referanduma evet dediklerini hatırlattı.

“Kadınlarımız için önemli yasal düzenlemeler ve icraatlar gerçekleştirdik”

Milletvekili Tunç, özürlü çocuğu olan annelerimize beş yıl erken emekli olma fırsatı tanıdıklarını, evde bakıma muhtaç özürlü çocuğu olan Bartın’da 2000 aileye evde bakım maaşı bağlandığını, evinde el sanatları yapan, tarım işçisi olan kadınlarımıza sigortalı olabilme imkanı sağladıklarını, Kadına şiddeti önlemek için gerekli yasal düzenlemeleri yaparak, kadınlarımıza sahip çıktıklarını söyledi.

AK Parti “insan odaklı siyasetin” adresidir.

AK Parti’nin yüzde 50’nin üzerinde oy almasına şaşıranların anlayamadığı, fark edemediği en önemli hususun, “insan odaklı siyaset anlayışımızdır” diyen Milletvekili Tunç; “ülkemizin her bir köşesini icraatlarımızla donatmakla kalmadık, yollar, barajlar, toplu konutlar, tüneller yapmakla yetinmedik, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” sözünün gereğini yerine getirdik, engellinin, yaşlının yanında olduk, kadınlarımıza gereken önemi ve desteği verdik, insan odaklı siyasetin adresi olduk” dedi.

Genel Merkez Kadın Kolları MKYK Üyeleri Nejla Albayrak’ta Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit’in selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, AK Parti’nin Kadın politikaları hakkında bilgi verdi ve AK Parti Bartın Kadın Kollarını gerçekleştirdiği çalışmalardan dolayı tebrik etti.

Konuşmaların ardından İl Kadın Kolları faaliyet raporunun sunumu ve değerlendirilmesi yapıldı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
E.Can SUCU 8 yıl önce

ahlak, bir yandan insanın kendi karakterinin ne olması gerektiğini belirlerken, diğer yandan onun başka insanlara nasıl davranacağının kurallarını ortaya koyar ve politika isimli felsefe disiplinine yol verir. politika, insana-özgü bir toplumsal sistemin temel prensiplerini belirleyen felsefe dalıdır. s
siyaset-politaka ancak insan topluluklarıyla, insanların haklarını, hukuklarını,barışlarını,refahlarını sağlamak adına siyasetçiler tarafından yürütülür..yani sayın tunç; siyaset zaten insan odaklı yapılır..başka canlı-cansız yaratılanlarla yürümez siyaset..özünde insan olmalı yani.. siyaset halkı yönetme şeklidir.buna karşın hz ömerde siyaset yapmıştır, umarım anladınız arkadaşlar..