Tunç Kocaeli'de Başkanlık Sistemini Anlattı
“BAŞKANLIK SİSTEMİ CUMHURİYETE VE DEMOKRASİYE EN UYGUN HÜKÜMET SİSTEMİDİR”

Ak Parti Kocaeli İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Teşkilat Akademisi eğitim programı KOÜ Derbent Uygulama Otelinde yapıldı.

6 hafta sürecek programda Genel Merkez Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş, Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Kocaeli Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu eğitimci olarak yer alırken, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, belediye başkanları, ilçe başkanları ve il yönetiminin tamamı programa katıldı.

Eğitim programında, Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu hükümet icraatları, dış politika, ekonomi ve terör konularında, Genel Merkez Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş ideal teşkilatçılık konusunda, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç yeni anayasa ve başkanlık sistemleri konusunda eğitim verdi. 

Eğitim toplantısında, “Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi” hakkında bir sunum yapan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Başkanlık Sistemi hakkında kasıtlı olarak kamuoyuna yanlış bilgiler aktarıldığını belirterek, Başkanlık Sistemi ile rejim değişmiyor, Cumhuriyet rejimini çok daha güçlendirecek demokrasiye en uygun hükümet sistemi geliyor” dedi.

Başkanlık Sistemi ile ilgili algı operasyonu yapılıyor

Toplantıda “Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi” hakkında konuşma yapan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Başkanlık sistemine geçildiği zaman, başkanın diktatör olacağı ve tüm toplum kesimleri üzerinde baskı yaratacağı şeklindeki konuşmaların sadece bir korkutmadan ibaret olduğunu, vesayet odaklarının bunu, her dönemde yaptığını ve milleti baskı altına almaya çalıştığını, işte diktatörlük söylemi de korku imparatorluğunun yeni algı operasyonu olduğunu, Başkanlık Sisteminin Cumhuriyete ve Demokrasiye en uygun hükümet sistemi olduğunu söyledi.  
Başkanlık Diktatörlük değildir

Başkanlık sisteminde, Başkanın seçimle gelip, seçimle gideceğini belirten Milletvekili Tunç, bu sistemde Başkanın kanun teklif etme yetkisinin olmadığını, Başkanın bütçeyi onaylama yetkisinin almadığını, bu yetkilerin parlamentoda olduğunu, kanun yapma ve bütçe konusunda Başkanın yetkili olmayacağı bir sistemin diktatörlüğe dönüşmesinin imkansız olduğunu söyledi.

Başkanlık Sistemi ile Üniter yapımız korunacaktır

Hükümet sistemi tartışmalarında üzerinde en çok manipülasyon  yapılan hususlardan bir tanesinin de başkanlık sistemi ile ülkenin bölüneceği ve federal bir yapının kurulacağı yönündeki açıklamalardır diyen Milletvekili Tunç, “Oysa federalizm bir devlet şeklidir, başkanlık ise bir hükümet sistemidir. İsteyen ülke istediği modeli seçebilir. Başkanlık sistemini uygulayan üniter devlet yapısına sahip ülkeler olduğu gibi,  Parlamenter sistemi uygulayıp federal bir devlet yapısına sahip ülkeler vardır, AK Parti’nin teklifi de sadece hükümet sisteminde değişiklik yapılmasına ilişkindir. Teklifte devlet sistemine ilişkin olarak üniter devlet konusunda hiçbir değişiklik yer almamaktadır. Başkanlık sistemi gelse dahi tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek vatan vasıflarına dayalı üniter sistem korunacaktır.” Dedi.

Başkanlık Sistemi Kalkınmayı hızlandıracaktır

Başkanlık sisteminde yürütmenin tek başlı olduğunu belirten Milletvekili Tunç, “bu sistemde icraata ilişkin kararlar Başkan tarafından alınır ve süratle uygulanır. Parlamenter sistemde koalisyon durumunda yatırımların hayata geçmesi gecikir. Ortalama süresinin 1,5 yıl olduğu hükümetlerde bir yatırım projesinin hayata geçmesi çok zordur. İktidarlar değiştiğinden projeler de değişir, her bir bakanlık farklı partilerde olduğu için partili bakanlar kendi seçim çevrelerine ihtiyaç olmadığı halde kendi bakanlığı ile ilgili yatırımı yapar, başka iller ise bu yatırımdan mahrum kalabilir, Parlamanter sistemde yatırımlar zor hayata geçtiği gibi, ülke genelinde dengesiz dağılımı da söz konusu olur. Eğer ülkemiz Başkanlık sistemine çok daha önceden geçmiş olsaydı, tek başına iktidarlar döneminde yapılan icraatlar tüm dönemlere yayılacaktı ve bu gün konuşmakta olduğumuz 2023 projeleri çoktan hayata geçmiş olacaktı, kişi başı milli gelirimiz 25 bin dolarları, toplam milli gelirimiz 2 trilyonları bulacaktı. Ve Türkiye bu gün dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi olacaktı, 2023 için de ilk 5’i konuşabilecektik” dedi.

Başkanlık Sisteminde Parlamento daha güçlüdür

Başkanlık sisteminde parlamentonun olmayacağı, ya da başkanın bütün sisteme hakim olarak parlamentoyu etkisiz bırakacağı yönünde yanlış bir algı oluşturulmakta olduğunu belirten Milletvekili Tunç, “Oysa başkanlık sisteminde parlamento vardır ve  çok daha etkili ve yetkili olmaktadır. Kanun ve bütçe gibi çok önemli iki yetkiyi elinde tutan meclis, bu iki yetki sayesinde Başkanı kendisine muhtaç kılmakta ve onu parlamento ile iyi geçinmek zorunda bırakmaktadır. Başkan ve bakanların meclis çalışmalarına katılma yetkileri olmadığı gibi, kanun tasarısı hazırlama yetkileri de yoktur. Parlamenter sistemde ise, kanun yapma yetkisi ve bütçeyi kabul etme yetkisi meclise verilmekle birlikte, uygulamada bu yetkilere tamamıyla hükümet hâkimdir. Öyle ki, yürürlüğe giren kanunların büyük çoğunluğu kanun tasarısı biçiminde hükümetten gelmektedir. Başkanlık sisteminde parlamentoları etkin kılan bir diğer sebep ise milletvekillerinin bu sistemde kendilerini daha bağımsız hissetmeleridir. Lider oligarşisi Başkanlık sisteminde yoktur çünkü her bir milletvekili Dar bölge seçim sistemi ile seçilerek gelmektedir. Partiler, lidere yakın kişileri değil de bölgesinde seçilebilecek kişileri aday göstermek zorundadırlar. İşte bu sebeplerden dolayı başkanlık sistemi daha güçlü ve etkin bir parlamento oluşturma potansiyeline sahiptir.” Dedi.

Başkanlık Sistemi Kutuplaşmayı önler, uzlaşmayı teşvik eder

Başkanlık sisteminin siyasi partileri iktidara gelmek için marjinal ve negatif siyasetten vazgeçirip toplumun merkezine yönelmeye zorlayacağını belirten Milletvekili Tunç, Başkanlık sistemi, toplumu birleştirici ve kutuplaşmayı yatıştırıcı bir rol oynama potansiyeline sahiptir. Her kesimin sıcak bakacağı adaylar gösterilecek, aşırı uçlardaki adayların bu sistemde seçilme şansı olmayacak, bu da uzlaşmayı gerektirecek, beraberinde de siyasette kutuplaşmayı değil yumuşamayı getirecektir.” Dedi.

Şu anda sistem zaten fiilen yarı başkanlık

Türkiye’nin 2007 yılında parlamenter sistemin ürettiği son büyük kriz olan 367 garabetini ve 27 Nisan e-muhtırasını ancak cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçeceği bir çözümle aşabildiğini belirten Milletvekili Tunç, “bu nedenle ülkemiz başkanlık sistemine doğru dönülmez bir yola girmiştir. Sistem şu anda fiile olarak yarı başkanlığa dönüşmüştür” dedi.

Başkanlık Sistemi Kuvvetler ayrılığı ilkesine uygun bir sistemdir

Başkanlık sistemi ile rejimin değişmediğini belirten Milletvekili Tunç, “Başkanlık bir hükümet sistemidir. Parlamento yine vardır. Demokrasiye, Cumhuriyet rejimine ve kuvvetler ayrılığı ilkesine en uygun sistemdir. Parlamenter sistemin demokratik siyasi hayatımızda ortaya çıkardığı krizleri göz önünde bulundurduğumuzda, ülkemiz için en uygun hükümet sistemi Başkanlık sistemidir.” Dedi.   

Başkanlık Sistemi İstikrar üretir

Sürekli istikrarsızlık ve kriz üreten parlamenter sistemden vazgeçmenin zamanının geldiğini belirten Milletvekili Tunç, “Çözüm ise demokrasi içinde istikrar üreten, hızlı, etkili ve sağlıklı kararlar alınabilmesini sağlayan başkanlık sistemidir. Demokratik, Sivil bir Yeni Anayasa’nın yapılması ve Yeni Anayasa’da da hükümet sisteminin Başkanlık Sistemi olarak belirlenmesi ülkemiz için acil ve hayati bir konudur.” Dedi.

Belediye Başkanlığı seçimleri gibi halkın önüne iki sandık konulacak

Başkanlık sisteminde, aynen belediye başkanlığı seçimlerinde olduğu gibi halkın önüne iki sandık konulacağını, Sandığın birinde Milletvekilleri, diğerinde Başkan’ın oylanacağını belirten Milletvekili Tunç, bunun aynen şu anda Belediye Seçimlerinde uygulanmakta olduğunu, Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinin ayrı sandıklarda seçildiğini belirtti. Tunç, bu sistemde halk kimin Başkan olacağına kendisi karar vermektedir, Belediye seçimlerinde sadece Belediye Meclis üyelerini seçse, meclis üyeleri arasından bir Başkan atansa bu mu daha demokratiktir, yoksa halkın sandığa giderken direkt başkan olacak kişiye oy vererek kendisinin belirlemesi mi daha demokratiktir, elbette kendisinin belirlemesi daha demokratiktir, işte biz bunu istiyoruz” şeklinde konuştu.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.