Tunç, Meclis'te HDP'lileri Susturdu

AK Parti Bartın Milletvekili ve Grup Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Tunç, HDP’nin Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili verdiği grup önerisi hakkında konuşma yaptı.

Milletvekili Tunç konuşmasında  adli ve idari soruşturmanın bir an önce neticelenmesi, olayın açıklığa kavuşturulması ve suçluların tespiti hepimizin ortak temennisidir dedi ve olayın mutlaka aydınlatılacağına ilişkin sözlerinin ardından HDP sıralarından laf atılması üzerine Tunç, "Orada iki gündür inceleme yapmak isteyen cumhuriyet savcılarına, uzun namlulu silahlarla ateş edenlere de bir laf söyleseniz" karşılığını verdi.

Elçi’ye ve saldırıda şehit olan polislere başsağlığı

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç konuşmasına, Elçi ve saldırıda şehit olan polis memurlarına Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı. Elçi'nin "şiddetin çözüm olmadığını" savunduğunu dile getiren Tunç, ölümünün derin üzüntü yarattığını kaydetti.  Olayın ardından ilgili makamlarca yürütülen çalışmaları anlatan Tunç, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmasının sürdüğünü, İçişleri Bakanlığının da idari soruşturma başlattığını ve 4 müfettiş görevlendirdiğini bildirdi.

Suçluların tespiti hepimizin ortak temennisi

Olay her yönüyle aydınlatılmadan suçlayıcı beyanlarda bulunmanın yanlış olduğuna işaret eden Tunç, adli soruşturma devam ederken Meclis'te bir komisyon kurulamayacağını da söyledi. Tunç, "Adli ve idari soruşturmanın bir an önce neticelenmesi, olayın açıklığa kavuşturulması ve suçluların tespiti hepimizin ortak temennisidir" dedi.

HDP’li vekillere; “soruşturma heyetine ateş açanlara da laf söyleyebilseniz”

Olayın mutlaka aydınlatılacağına ilişkin sözlerinin ardından HDP sıralarından laf atılması üzerine Tunç, "Orada iki gündür inceleme yapmak isteyen cumhuriyet savcılarına, uzun namlulu silahlarla ateş edenlere de bir laf söyleseniz" karşılığını verdi.

Elçi çatışmaların sona erdirilmesini, hendeklerin kapatılmasını savunuyordu

Tahir Elçi’nin öldürülmesinin, hepimizi derinden üzdüğünü belirten Milletvekili Tunç, “çünkü Tahir Elçi, Diyarbakır Barosu Başkanı olarak, yaptığı açıklamalarla, şiddetin çözüm olmadığını hep savunmuş, hendek kazmanın, çatışmanın sona erdirilmesi gerektiğini, gerek konuşmalarında, gerekse sosyal medyadaki hesaplarından kamu oyuyla hep paylaşmıştır. Olayın olduğu gün de Diyarbakır’ın Sur ilçesinde terör olaylarında hasar gören dört ayaklı minare’nin hasar görmesi nedeniyle, tarihi mirasa sahip çıkılması ve çatışmaların bu bölgeden uzak tutulması yönündeki görüşlerini açıklarken, terörist saldırı gerçekleşmiş ve olay yerinde hayatını kaybetmiştir.” Dedi.

Olay yeri inceleme ekibine saldıranlar, suçluları gizlemek isteyenlerdir

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının olayın olduğu gün hemen soruşturma başlattığını belirten Milletvekili Tunç, ilgili savcılar ile baro heyetinin olay yerinde incelemeye gittiklerinde otomatik silahlarla ateş edilmesi üzerine heyetin olay yerinden güvenli bir yere götürülmek zorunda kalındığını, ertesi gün de  Başsavcı ve ilgili savcıların, Baro yönetim kurulu üyeleri ile ikinci kez olay yerinde incelemeye gittiklerini, heyetin incelemesini tamamladığı sırada  teröristlerce uzun namlulu silah ve el yapımı patlayıcı ile yine saldırıda bulunulduğunu, güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesi üzerine kısa süreli çatışma yaşandığını ve daha sonra heyetin olay yerinden ayrıldığını söyledi.
Olay ile ilgili olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmasının devam etmekte olduğunu belirten Milletvekili Tunç, ayrıca İçişleri Bakanlığının da idari soruşturma başlattığını ve  4 müfettiş görevlendirerek, Diyarbakır’a gönderdiğini söyledi.

Tahir Elçi’ye yapılan saldırı sırasında basının orada olduğunu belirten Milletvekili Tunç, “kameralar çekim yapmış ve olayın büyük bir bölümü milletin gözü önünde cereyan etmiştir. Olayın detayı, sayın Elçi’ye isabet eden kurşunun nereden geldiği adli soruşturma neticesinde ortaya çıkabilecek bir husustur. Ortada terörist bir saldırı vardır, polislerimiz Sayın Tahir Elçi’yi korumak için canlarını siper etmişlerdir ancak, hiç kimsenin istemediği bir sonuçla karşı karşıya kalınmıştır.” Dedi.

Sorumluluk sahibi kişilerin beyanlarına dikkat etmesi gerekir

Olay sonrasında soğukkanlı olması gereken sorumluluk makamındaki kişilerin, hala devleti suçlaması, bu konu üzerinden hükümeti yıpratmaya çalışması da bu olayın aydınlığa kavuşmasına hizmet etmemektedir diyen Milletvekili Tunç, “Cumhuriyet Savcılığının olay yerinde inceleme yapmaması için yapılan terörist saldırılar, Cenaze’de yapılan terörist propagandaları ve atılan sloganlar, sorumsuzca yapılan açıklamalar, bu olayın karanlıkta kalmasını isteyenlerin ekmeğine yağ sürmektedir.” Dedi.  

Devam eden adli soruşturma nedeniyle Meclisin araştırma yapamaması anayasa gereğidir

Adli ve idari soruşturmanın bir an önce neticelenmesi, olayın açıklığa kavuşturulması ve suçluların tespiti hepimizin temennisidir diyen Milletvekili Tunç, Adli soruşturma devam ederken, bu konuda Mecliste bir araştırma komisyonunun kurulmasının mümkün olamayacağını önerge sahipleri de bilmektedir. Anayasamızın 138 maddesi açıktır. Yürütülmekte olan bir soruşturma vardır. Yürütülmekte olan bir soruşturma hakkında yasama Meclisinde görüşme yapılamayacağı anayasamızın bir gereğidir. Bu nedenle hepimiz, adli ve idari soruşturmanın neticesini beklemek durumundayız. Burada merhum Tahir Elçi’nin öldürülmesini araştırmak istemediler şeklinde bir yorum yapılacaksa, bu yanlış ve haksız bir yorum olacaktır. Çünkü, Adli soruşturmanın bağımsız ve tarafsız yargı tarafından gerçekleştirilebilmesi için bu gereklidir.” Şeklinde konuştu. 

Tahir Elçi’nin naaşını kendi karanlık emellerine alet etmek isteyenler oldu

Milletvekili Tunç konuşmasında; “Tahir Elçi’ye yapılan saldırı, milletimizin birlik ve beraberliğine yapılan bir saldırıdır. Bölge’nin huzura kavuşmamasını isteyen teröristlerin amacına hizmet eden bir saldırıdır. Bundan önceki saldırılarda olduğu gibi bu saldırı karşısında da daha olay aydınlatılmadan peşinen devleti suçlayıcı beyanlarda bulunmak doğru değildir, hiçbirimiz olay yeri ile ilgili bilgi sahibi değiliz, bunu araştıracak makam bellidir. Aksi halde peşin hükümle hareket ederek bir yerlere çamur atma gayreti içerisinde olunursa, cenazede katil şudur diye sloganlar atılırsa, bu durum açıkça söylemek gerekirse Tahir Elçi’nin naaşını kendi karanlık emellerine alet etmek demektir.  Tahir Elçi bunu haketmemektedir.” Dedi.

HDP Milletvekillerinin oturdukları sıralardan sataşmaları üzerine Milletvekili Tunç, HDP’li Milletvekillerine hitaben, “orada, olay yerinde iki gündür inceleme yapmak isteyen cumhuriyet savcılarına uzun namlulu silahlarla ateş edenlere de bir laf söyleseniz, keşke onu da söyleyebilseniz.” Diyerek, tepkisini gösterdi. 

Milletimizi 90’lı yıllara döndürmek isteyenler bunda başarılı olamayacaklardır diyen Milletvekili Tunç, ülkemizi faili meçhuller ülkesi olmaktan çıkaran bir AK Parti iktidarı vardır. Bu olayın da sonuna kadar araştırılacağından ve sorumluların yargı önüne çıkarılacağından hiç kimsenin şüphesi olmaması gerekir dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakan sümer 5 yıl önce

hep yılmaz konuşuyor bakanlığı başkaları kapıyor....bakan olamayacaksın ey yılmaz.