Tunç Soma Tespitlerini 24 TV'ye Değerlendirdi

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TBMM Soma Maden Kazası Araştırma Komisyonunun Soma’daki incelemelerini 24 TV Hayatın İçinden Programında değerlendirerek, komisyonun Soma faciasını tüm boyutlarıyla araştırarak, bundan sonra böyle kazalar olmaması için alınması gereken tedbirleri belirleyeceğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Soma Maden Kazası Araştırma Komisyonu Başkanvekili AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, "İşçilerden çıkan hakim görüş, 'kendilerine çok iş verildiği, çalışma şartlarının ağırlığı, ücretlerin düşük olduğu' yönünde. Bu konuda işvereni suçluyorlar" dedi.

Tunç, yaptığı açıklamada, üç gün süren Soma ziyaretinde şehitlik ve şehit madencilerin ailelerini ziyaret ettiklerini belirterek, kazadan kurtulan madenciler, işçi temsilcileri ve uzmanlarla toplantı yaptıklarını söyledi.

Kazanın meydana geldiği ocakta da incelemede bulunduklarını anlatan Tunç, "Facianın yaşandığı maden ocağının hemen yanında özel bir kömür ocağı daha var, oraya girerek şartlara baktık, firmanın genel müdüründen de brifing aldık. Kazanın nedenleriyle ilgili onların tecrübelerinden faydalanmaya çalıştık" diye konuştu.

Tunç, kazadan yaralı kurtulan işçilerle yaptıkları görüşmelerde çalışma şartlarıyla ilgili birtakım sıkıntıların dile getirildiğini anlatarak, şunları kaydetti:
"İşçilerden çıkan hakim görüş, 'kendilerine çok iş verildiği, şartlarının ağırlığı, ücretlerin düşük olduğu' yönünde. Bu konuda işvereni suçluyorlar. Denetim yapıldığını fark etmediklerini, eksiklik olduğunu söylüyorlar. Tüm bunlar ortaya çıkacak. Bizler de notlarımızı aldık ve oradaki izlenimlerimizi rapora dönüştüreceğiz. Komisyon, çalışmalarına Ankara'da devam edecek."

Kazanın nedenleri ve sorumlularıyla ilgili soruşturmaların sürdüğünü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının denetim elemanlarıyla başlattığı idari soruşturmanın yanı sıra adli soruşturmanın da devam ettiğini vurgulayan Tunç, ön bilirkişi incelemesinin ardından cumhuriyet savcılığınca görevlendirilen 9 Eylül Üniversitesi Maden Fakültesi akademisyenlerinden oluşan bilirkişi heyetinin de çalışma yürüttüğünü anlattı.

Tunç, maden faciasında üzerine düşeni yapmayanlar hakkında gerekli yaptırımların uygulanacağını belirterek, "Gerek işverenin iş güvenliği önlemlerini alma, gerek denetim noksanlığı açısından kimler sorumluysa, kimin kusuru varsa elbette cezai ve hukuki yönden gerekli hesabı verecektir. Bu kaza olmuşsa mutlaka bir ihmal vardır, ihmal olmadan kaza olmaz. Burada iş güvenliğinde sorumluluk zincirinin bir halkası koptuğunda böyle bir faciayla karşılaşıyoruz. Tabi bizim arazide gördüğümüz bazı eksiklikler de var" diye konuştu.

Benzer kazaların bir daha yaşanmamasını amaçladıklarını vurgulayan Tunç, şunları kaydetti: "Komisyonumuz, 'iş güvenliği tedbirleri açısından ne tür eksiklikler var, hangi tedbirler alınsaydı bu kaza olmazdı, bundan sonra ülkemizde bu tür kazaların yaşanmaması için ne gibi tedbirler alınması gerekir, mevzuatta, uygulamada bir eksiklik var mıdır' bunları tespit etmek için kuruldu. Bu tespitler ışığında komisyonumuz, genel kurula bir öneri paketi sunacak. İktidarıyla muhalefetiyle olayın aydınlatılması açısından bütün milletvekillerimiz hemfikir. Sonuna kadar, en ince noktasına kadar her şeyi değerlendiriyoruz. Mutlaka bir sonuca varacağız." Dedi.

Konunun sosyal boyutuna da dikkat çeken Milletvekili Tunç, geride kalan madenci ailelerine maaş bağlandığını, yürürlükteki mevzuatımıza göre maaş bağlanamayan 60 civarındaki madenci ailemize de maaş bağlanması için gerekli yasa değişikliğinin TBMM’nin gündeminde görüşüldüğünü, 5 yıl sigortalı olma ve 900 gün prim ödeme şartının kaldırılacağını ve kazada vefat eden madencilerimizin ailelerinin tamamına maaş bağlanacağını söyledi. Milletvekili Tunç, Sosyal Yardımlaşma Vakfınca ailelere sosyal yardımların da yapıldığını belirtti.

Madencilerin emeklilik süresini 5 yıl kısaltan ve ayrıca çalışmadığı izinde geçen sürelerin de yıpranma süresinden sayılmasını öngören ve günlük çalışma süresini 8 saatten 6 saate indiren yasa tasarısının da Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmelerinin devam ettiğini, madencilerin anne ve babalarına maaş bağlanabilmesi için de muhtaçlık şartının kaldırılacağını söyledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Yılmaz TunçKazaSomaMaden
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
heee 6 yıl önce

tek suç şirketin değil mi? şirketi denetleyen bakanlıkların, 10 yılda 5 kere yaptığı isim değişikliğini görmezden gelenlerin, rödovans ayağına işçiyi köleleştirenlerin, taşeronlaştırmayı getirenlerin, şirketin siciline bakılmaksızın ihaleler verenlerin, akp nin dağıttığı kömürlerin bu şirketten alınmasının, şirketin yöneticilerinin akp meclis üyesi olmasının bir sorumluluğu yok demi... ucu akp ye dokunmasında şirket yöneticilerini yakalım gitsin... yanacakları da malum.... 3-5 yıl 10 yıl mahkeme sürer, başka isimlerle başka ihaleler alınmaya devam eder... adamsanız sayın tunç bakanlıkların çsgb ve sanayi ve enerji bakanlıklarının ihmallerini tespit eder sorumluları cezalandırırsınız... ama sanmıyorum bunu yapacağınızı değil....