Tunç TBMM'inde konuştu

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Av. Yılmaz Tunç, TBMM'de Türk Ticaret Kanunu Tasarısı hakkında AK Parti grubu adına yaptığı konuşmada,  23'üncü Yasama Döneminin hukuk tarihine geçecek oturumlarını gerçekleştirdiklerini belirterek;  "Geçen dönem, 22'nci Yasama Dönemi ceza hukuku alanındaki reformların gerçekleştiği bir dönem olmuş, temel ceza yasalarımızın tamamı yenilenmişti, bu dönem, 23'üncü Yasama Dönemi de Borçlar Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu,Türk Ticaret Kanunu ve bunların yürürlük kanunlarını iktidar ve muhalefetiyle birlikte inşa ettiğimiz, hukuk reformuna birlikte imza attığımız bir dönem olarak anılacak" dedi.

Ticaret Kanunu Tasarısı 22'nci Yasama Döneminde uzun bir çalışmanın ardından Adalet Komisyonuna sevk edildiğini, ayrıntılı bir çalışma için oluşturulan alt komisyonun ardından 2007 yılında Adalet Komisyonu tarafından kabul edildiğini, ancak yasama döneminin sona ermesi nedeniyle tasarının Genel Kurulun gündemine getirilemediğini hatırlatan Milletvekili Yılmaz Tunç; "Bu yasama döneminde İç Tüzük'ün 77'nci maddesinin verdiği imkânla, geneli üzerindeki görüşmelerin ardından 22'nci Dönem Adalet Komisyonunun raporu benimsenmiş ve tasarı Genel Kurulun gündemine gelmiş,  Parti gruplarımızın temel kanunlarla ilgili olarak uzlaşması zemininin doğmasının ardından oluşturulan komisyonda da her parti grubundan birer milletvekilimizle, tasarının bilim kurulu başkanı değerli ticaret hukuku hocamız Sayın Prof. Dr. Ünal Tekinalp ve akademisyenlerimizin katılımıyla yüzün üzerindeki önerge üzerinde çalışılarak bunların büyük bir bölümünde uzlaşmaya varılmış, uzlaşmaya varılamayan konularla ilgili olarak da parti gruplarımızın önerge verme hakları saklı tutulmuştur." Dedi.

"Ben bu çalışmada birlikte olduğumuz Cumhuriyet Halk Partisinden Sayın Köktürk'e, Milliyetçi Hareket Partisinden Sayın Tanrıkulu'ya, Barış ve Demokrasi Partisinden Sayın Kaplan'a ve değerli hocamız Sayın Tekinalp'e ve uzmanlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum." Diyen Milletvekili Tunç konuşmasına şöyle devam etti:

"1957 yılından bu yana uygulanan, Prof. Dr. Hirsch tarafından kaleme alınan ve ticaret hukukumuzun gelişmesinde önemli bir yeri olan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nu yürürlükten kaldıran önemli bir tasarıyı görüşmekteyiz. Ticaret hukuku alanında dünyada özellikle son elli yılda önemli olaylar ve gelişmeler yaşanmış, dünya ticaretinde yeri ve etkisi olan ekonomik, bölgesel birlikler çalışmaya başlamış, serbest pazar ve rekabet ekonomisi yaygınlık kazanmış, teknolojik gelişmeler yeni ihtiyaçları ortaya çıkarmıştır ancak aradan geçen bu uzun zaman içerisinde 6762 sayılı Ticaret Kanunu'muzda bu gelişmelere karşılık verebilecek değişiklikler yapılamamıştır. İşte, tasarı, çağımızın ihtiyaçlarına, dünya ticaretindeki gelişmelere paralel önemli yenilikler getirmektedir."

Milletvekili Tunç, Tasarının çok önemli yenilikler getirdiğini belirterek; "Türk işletmelerinin ticari ve ekonomik yönden uluslararası rekabet piyasalarında güçlü aktörler olarak çalışmalarını sağlayacak kurum ve sistemlere sahip olmasının önünü açacak hükümleri içerdiğini görmekteyiz. Ticari işletme, şirketler, sermaye piyasası, taşıma, deniz ticareti ve sigorta hukuku gibi konular Avrupa Birliği müktesebatıyla uyumlu hâle getirilmektedir.

Ülkemizin güncel, orta ve uzun vadede ticaret hukuku ihtiyaçlarına cevap verecek mekanizmalar ve hükümleri içeren tasarı, modern ticaret hukukuyla örtüşmekte, mevcut bilimsel birikimi korumakta ve içtihatlarla sağlanan hukuki gelişim sürdürülmektedir."  Dedi.

Tasarıda, ticaret dünyasının tüm aktörlerinin ihtiyaçlarına, ilgili çevrelerin beklentilerine cevap verecek yeni kurallara yer verildiğini belirten Milletvekili Tunç; "Teknolojik gelişmelerin tasarıya yansıtıldığını, halka açık olan ve olmayan şirketler arasındaki farkların en az düzeye indirildiğini, kurumsal yönetim ilkelerine uygun ve ucu açık gelişmelere ve düzenlemelere yer verildiğini, şirketlerin birleşmesi, bölünmesi ve tür değiştirmesinin yeni esaslara bağlandığını, şirketlerin denetiminin etkin, bağımsız ve uluslararası standartlara uygun olarak yapılmasını sağlayacak hükümlere yer verildiğini görüyoruz." Dedi.

Tasarıyla, deniz ticaret hukukumuzda da âdeta bir reform gerçekleştirildiğini belirten Milletvekili Tunç, "Deniz ticaretinde taşıyıcının sorumluluğuna, yolcu taşımaya, kurtarma ve yardıma, gemi alacağı hakkıyla çatmaya ilişkin kurallar yenilenmekte ve deniz icrası hakkında düzenlemeler yapılmaktadır.  Sigorta sözleşmesine ilişkin normlar çağımızın ihtiyaçlarına uygun bir şekilde düzenlenmiş, sorumluluk sigortasına yer verilmiştir." Dedi.

"Ticaret Kanunu'muzda da tıpkı Borçlar Kanunu gibi güçlünün karşısında zayıfı koruyan hükümlere yer verildiğini görmekteyiz."  Diyen Milletvekili Tunç; Şirketlerin birleşmesi, bölünmesi ve tür değiştirmesi durumlarında alacaklılar ve diğer hak ve menfaat sahiplerinin korunmasına yönelik ve ayrıca işçilerin devralan şirkete geçişleri, hakları ve sorumluluklarıyla ilgili olarak koruyucu, ayrıntılı düzenlemelere yer verildiğini söyledi.

Tasarıyla getirilen önemli yeniliklerden birinin de şirketler topluluğu olduğunu belirten Milletvekili Yılmaz Tunç, bu başlık altında bağlı işletmeler hukukunun düzenlendiğini, ana ve yavru ortaklıklar arasındaki ilişkilerin şeffaflık, hesap verilebilirlik ve menfaat dengesi temelinde kurallara bağlandığını, Tasarıyla tek kişilik anonim şirket kurulmasına imkân tanındığını, Avrupa Birliği üyesi devletlerin hukuklarıyla tam bir uyum sağlandığını, Tasarının yürürlüğünün 1 Temmuz 2012'ye ertelenmesinin de uygulamanın hazır olması açısından yerinde bir düzenleme olduğunu söyledi.

Milletvekili Tunç konuşmasını şöyle sürdürdü; "ülkemizin ekonomisi için önemli olan, iş dünyamızın, ticaret çevrelerinin, hukuk camiasının yasalaşmasını büyük bir heyecanla beklediği Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'nın hazırlanmasında emeği geçen başta Sayın Başbakanımıza, Adalet Bakanımıza, tasarının bilim kurulu başkanı değerli ticaret hukuku Profesörümüz Sayın Ünal Tekinalp'e ve diğer hocalarımıza, akademisyenlerimize, uzmanlarımıza, tasarıya görüşleriyle katkı veren kamu, sivil tüm kişi ve kuruluşlara, Sayın Köksal Toptan Başkanlığındaki 22'nci Dönem Adalet Komisyonu üyelerimize, tasarıyı İç Tüzük 77'nci madde gereğince yeniden görüşerek önergelerle geliştiren 23'üncü Dönem Adalet Komisyonu Başkanımız ve üyelerine teşekkür ediyor, yeni Türk Ticaret Kanunu'muzun ülkemize, milletimize, ticaret dünyamıza, hukuk camiamıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum"

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.