Tunç: Teklifimiz Anayasa'ya Uygun

MİLLETVEKİLİ TUNÇ, TRT TÜRK, CNN TÜRK, HABERTÜRK, TVNET, NTV, A HABER BAŞTA OLMAK ÜZERE ULUSAL KANALLARIN CANLI YAYINLARINDA HSYK TEKLİFİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, HSYK Kanunu Değişiklik Teklifi hakkında Ulusal Televizyonların canlı yayın programlarına katılarak teklif hakkında açıklamalarda bulundu. Milletvekili Tunç, teklifin 2010 referandumunda halkın evet oylarıyla kabul edilen Anayasa’nın 159. Maddesine uygun olduğunu belirtti.

HSYK TEKLİFİMİZ ANAYASAYA UYGUN

Teklifin Adalet Komisyonunda Anayasaya uygun olduğuna karar verildiğini belirten Milletvekili Tunç, ulusal televizyonların canlı yayınlarında yaptığı açıklamalarda, Yargının kimsenin arka bahçesi olmasını istemediklerini söyledi. Tunç; 12 Eylül 2010 referandumunda da aynı şeyi savunduklarını belirterek, vermiş oldukları Kanun teklifinin Yargı Bağımsızlığı ilkesine uygun olduğunu, HSYK’yı düzenleyen Anayasa maddesinde değişiklik yapmadıkların, kurulun çalışma esas ve usulleri ile ilgili kanunla düzenlenmesi gereken hususlarda değişiklik teklif ettiklerini belirtti.

Milletvekili Tunç "Şu anda mecliste Adalet Komisyonu'nda görüşülmekte olan HSYK Kanunu'nda değişiklikler yapıyoruz, yani HSYK'yı düzenleyen anayasa maddesinde değişiklik yapmıyoruz. 2010 referandumu ile kabul edilen HSYK'yı düzenleyen maddenin çerçevesi içerisinde kanuna bırakılan hususlarla ilgili değişiklikler yapıyoruz. O nedenle, bizim yaptığımız HSYK değişiklikleri anayasanın 159'uncu maddesine uygun değişiklikler. Mahkemenin bağımsızlığı, hakimlik teminatı ilkelerine uygun düzenlemeler. Anayasada 159'un son fıkrası, "kurul üyelerinin seçimi, dairelerin oluşumu ve iş bölümü, dairelerin kararlarına karşı itiraz ve bu itirazların incelenmesi usulü, genel sekreterlik teşkilatının kuruluşu gibi hususlar kanunla düzenlenir" diyor."

REFERANDUMDAN SONRA MECLİSTE KABUL EDİLEN HSYK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPIYORUZ

"12 Eylül 2010 referandumundan sonra 159'uncu madde anayasada değiştikten sonra biz buna ilişkin 2010 aralık ayında meclisten HSYK kanununu çıkarmıştık. Yani kurulun çalışma esas ve usullerini belirleyen kanundur bu, biz işte bu kanunda bir değişiklik yapıyoruz. Burada da yaptığımız değişiklikler tamamen dairelerin oluşumu, iş bölümü, oradaki kararlara itiraz, itirazın incelenmesi usulüne ilişkin düzenlemeleri içeriyor."

"Şu anda kamuoyunda tartışılan HSYK'nın yapısının RTÜK modeline uygun olarak yeniden düzenlenmesi noktasındaki yorumlar tamamen anayasa değişikliğini gerektiren hususlar. Burada, tabi, RTÜK üyelerinin tamamı, partilerin kontenjanına göre meclisten seçiliyor. HSYK'nın üyeleri de şu anda anayasamıza göre değişik yerlerden seçimle geliyorlar. Adalet Bakanı kurumun başkanı, müsteşar kurulda yer alıyor, 4 üye Cumhurbaşkanı tarafından seçiliyor, diğer 3 üye Yargıtay, 2 üye Danıştay ve 10 tanesi de ilk derece mahkemelerinden, 7'si adli yargı 3'ü de idari yargıdan seçiliyor."

DAHA DEMOKRATİK VE HUKUK DEVLETİ İLKESİNE UYGUN BİR ÖNERİ

"Eğer meclisten de HSYK'ya üye seçimi isteniyorsa o zaman bir anayasa değişikliği gerekir. Avrupa ülkelerinin çoğunda parlamentolardan üye seçimi var. Eğer anayasa değişikliği konusunda partiler uzalaşabilecekse, yargıtaydan, danıştaydan, ilk derece mahkemelerinden, örnek veriyorum, 5 katı aday meclise önerebilirler, meclisin anayasa komisyonunda bu üçe indirilir, meclis genel kurulu da önerilen adaylar arasından kurula üye seçebilir. Parlamentoda seçim Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında var, Türkiye'de de böyle bir durum olursa, kurumun yapısı daha demokratik olur, daha hukuk devleti ilkesine uygun olur."

BÜTÜN YETKİLER BAKANA BAĞLANMIYOR

"Aslında biz 159'uncu maddesinde 2010'da yaptığımız değişiklikte kurumun çoğulcu bir yapıyla oluşmasını istemiştik. Orada, ilk derece mahkemelerinden ve yargıtaydan, danıştaydan seçim yapılırken, oy kullanacak hakim ve savcıların sadece bir adaya oy vermesini istemiştik ama Anayasa Mahkemesi bunu iptal edince seçimler liste usulü gerçekleşti. Tabi bu da kurulun çoğunlukçu bir yapıyla oluşmasını sağladı. Kanun koyucunun iradesi orada çoğulcu bir yapıyla oluşması."

"Şu anda bizim kanun teklifimizde Anayasa Mahkemesi'nin bu iptal kararından doğan boşluğu da dolduracak şekilde seçim usulü, yine 159'un son fıkrasının verdiği yetkiye dayanarak düzeltilmiş oluyor. Kurulun yetkileri bakana geçiyor şeklinde bir takım eleştiriler var. Burada kurulun yetkileri bakana geçmiyor, herkesin yetkileri belli. Bütün yetkileri başkana bağlamak zaten mümkün değil, anayasa ile genel kurula verilmiş yetkiler var, bunlar, mahkemelerin bağımsızlığı ilkesi gereğince zaten, genel kurulun ve ilgili dairelerin görevleri arasında olmaya devam ediyor. Adalet Bakanı'na verilen yetkiler tamamen yargı yetkisinin kullanılmasının dışındaki yetkiler, idari işlerle ilgili konular. Tamamen anayasaya uygun, şu anda da zaten Adalet Komisyonu'nda görüşmeler son aşamaya geldi, bugünkü görüşmelerle inşallah tamamlanacağını düşünüyoruz."

YAPTIKLARI O AÇIKLAMAYLA SINIRLARINI AŞTILAR

"Biz AK Parti olarak, 2010 anayasa değişikliğinde yargının bağımsız olmasını, hukukun üstün olmasını, yargının kimsenin arka bahçesi olmamasını istiyorduk, şu anda da aynı şeyi istiyoruz. Yasama, Yürtme, Yargı, Anayasada gösterilen kuvvetler ayrılığına uygun hareket etsin. Mesela en son HSYK'nın Adli Kolluk Yönetmeliği ile igili açıklaması tamamen yargıya müdahaledir, Danıştay'da görülen dava ile ilgili görüş açıklamaları kendi yetki sınırlarını aştıklarını gösteriyor. Bu teklifte, HSYK'nın genelge ve yönetmelik çıkarma yetkisini başkana bağlıyoruz, eğer bu görev HSYK'da olursa yargı denetimine tabii olmadığı için, genelgeler kanunlardan daha üstün bir duruma geçiyor. Ama bu görev başkana ait olursayargı denetimine açılmış oluyor."

CHP'nin nitelikli çoğunluk önerisinin de tartışılabileceğini söyleyen Tunç, sözlerine şöyle devam etti:

YETER Kİ UZLAŞALIM

"Bunlar tartışılabilir tabii ki. Meclisin üye seçmesi noktasında partiler mutabık kalırsa bu detaylar konuşulur, partiler arasında bir mutabakat sağlanır. Nitelikli çoğunluk düşünülebilir, bunlar tabi partiler arasındaki görüşmeler ve uzlaşmalarla olabilecek şeyler."

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
HSYK
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adalet 6 yıl önce

bilalde yargılanacakmı, yolsuzlukların üstü kapatılacakmı, bakan çocukları tutuklanmadan önce babasına haber verilecekmi!!!

Avatar
amaç o @adalet 6 yıl önce

zaten... kim iktidar aleyhinbe şikayet soruşturma açarsa sümen altı edilecek. reddedilecek vs. ama iktidar yandaşları birini şikayet ederse anaları bellenecek... niyet bu... polisin aradığı bilal babasının arabasında... tayyip yargıya diyor ki sıkıysa gel al... bu mudur hukuk... sayın tunççç

Avatar
Dogan 6 yıl önce

Millet vekili bakan çocukları yolsuzluk yapacak sizde Ankara'dan savcıları polislerin yerini değiştirecek şiniz hemde bu memlekette hukuk adalet var diyeceksiniz güldürmeyin insanı az kaldı bu millet sizin saltanatımıza son verecek inşsallah

Avatar
hasan 6 yıl önce

sayın vekıl tam bır ay oncekı meclıs genel kuruldakı konusmasında hsyk yı overken sımdı ne olduda yerden yere vuruyor

Avatar
bu sözler kime ait! 6 yıl önce

ankara'daki 120 yüksek yargı mensubunun seçtiği bir hsyk yerine, bugün, türkiye genelindeki 13 bin hâkim ve savcının seçtiği, bakanlığın uhdesindeki yetkilerin devredildiği, demokratik hukuk devleti ilkesine uygun bir hsyk vardır.” dedi.
a-rıza yalçınkaya
b-kemal kılıçdaroğlu
c-pinokyo
d-barrrrack obama

bilene benden çay.

Avatar
tık yok @bu sözler kime ait! 6 yıl önce

akp cenahından... dün hsyk yı böyle tanımlayan tunç şimdi ise bambaşka bir hsyk için önerge veriyor. neden padişah efendimiz öyle istiyor... ben dün öyle demişim böyle demişim önemi var mı yok... dönmek emirse emir demiri onuru şerefi keser...