Tunç, Termik Santral hakkında açıklama yaptı

Hattat Holding ile Çinli AVIC International firması arasındaki ortaklık anlaşması töreninde firma yetkililerine Santralin yeriyle ilgili bir problemin olduğunun hatırlatılması üzerine firma yetkilisinin ÇED sürecinin Delikliburun için devam ettiğini ancak burasının uygun olmadığını ve yerin değişmesini istedikleri şeklinde cevap verdiğini belirten Milletvekili Tunç, “Yerli kaynaklarımızdan enerji üretimini destekliyoruz, ancak bunun en uygun olan yerde gerçekleştirilmesinden yanayız, Amasra Tarlaağzı ve Gömü Köyleri ile ilgili ÇED başvurusunu Çevre Bakanlığımız uygun bulmamıştır, bu konuda Hema Şirketinin Çevre Düzeni Planına yaptığı itiraz da reddedilmiştir. Delikliburun ile ilgili ÇED süreci devam etmektedir. Firma Delikliburun için ÇED raporunu Bakanlığa sunmamıştır. Termik Santrallerin nerede yapılacağı 1/100.000 Ölçekli Zonguldak Bartın Karabük Çevre Düzeni Planında belirtilmiştir, bu yerlerin arasında Amasra, Tarlaağzı ve Gömü köyleri bulunmamaktadır.” Dedi.

Çevre Düzeni Planının, Amasra ve Yakın Çevresi’ne ilişkin plan kararlarında “Amasra Kenti’nde doğal ve tarihsel/kültürel çevrenin korunması, kent kimliğinin geliştirilmesi, sağlıklı ve yaşanabilir bir turizm merkezi oluşturulabilmesi amacıyla bölgenin özelliklerine uygun, doğal çevreye, tarihi mirasa ve kültürel dokuya duyarlı ve koruyucu, bölge ekonomisine ve toplumsal yaşantıya katkıda bulunacak sürdürülebilir turizm politikasının geliştirilmesi gerekmektedir. Bu politika sadece Amasra Kenti’ni değil Amasra İlçesi’nin tümünü kapsayacak bir politika olacaktır. Planlama döneminde, Amasra ilçesi, planda öngörülen strateji ve politikalarla gelişmiş, sağlıklı ve yaşanabilir bir doğa ve kültür turizmi merkezi olacaktır (ZBK Plan Açıklama Raporu S. 38) . denildiğini hatırlatan Milletvekili Tunç; Termik Santrallerle ilgili olarak ta 1/100 000 Ölçekli Zonguldak, Bartın Karabük Çevre Düzeni Planı’nda; BÖLGESEL LİMAN, SERBEST BÖLGE, VE TERMİK SANTRAL gibi çevresel sorun yaratabilecek yatırımların, önlem alınmak kaydı ile; 1990’lardan beri planlanan ve geliştirilmesine çalışılan FİLYOS VADİSİ’nde oluşturulması planlanan “ BÖLGESEL ÇALIŞMA ALANI” na yönlendirildiğini söyledi.

Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’daki çevre örgütlerinin tepkileri ile ilgili olarak ta, bu tepkilere saygı duyduğunu ancak, konuyu siyaset malzemesi yapmak isteyen partilerin olduğunu, yıllardır Meclisin tozlu raflarında bekleyen Çevre Kanununu çıkaran, Kyoto Protokolünü onaylayan, seçim beyannamesinde 5 ana başlıktan biri olan “yaşanabilir çevre ve marka şehirler”’in inşası için çalışan bir iktidarın iş başında olduğunu söyledi.

Milletvekili Tunç; “Her şey Hukuk çerçevesinde gerçekleştirilebilir, hükümetimiz, ülkemizin enerji ihtiyacını yerli kaynaklardan sağlayarak, enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltmayı hedeflemektedir, bunun için de yenilenebilir enerji kaynaklarının yanı sıra çevreye duyarlı ileri teknoloji ile çalışan termik santrallerin devreye alınması gerekmektedir, ancak bunu yaparken çevreyi feda etmeden, en uygun yer tespitinin yapılması gerekir, Çevre Bakanlığımız, Amasra’nın Tarlaağzı ve Gömü köylerinin Amasra ilçemize yakın mesafede olması ve bölgenin turizm bölgesi olması nedeniyle uygun yer olmadığına karar vermiştir, Tarlaağzına santral izini isteyen firmanın Çevre Düzeni Planına yapılan itirazları da reddedilmiştir.” Dedi.iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
osman yılancı 9 yıl önce

sayın tunç, hattat bir yerlerden garanti almasa milyar dolarlık sözleşmeye imza atar mı. siz buna inanıyor musunuz ?

Avatar
MUAMMER TRAŞLI 9 yıl önce

mitçiler için yasa çıkaran hükümetiniz, çed kanunu veya çevre düzeni için bir yasayı hazırlayacağınız bir torba yasanın içine sokar milletin ruhu bile duymaz

Avatar
Hasan 9 yıl önce

Hala siyaset malzemesi diyor milletvekilimiz.Yılmaz bey Akp nin sitesinde ki haberi okumadı herhalde.Okumadığını düşünerek haberin başlığını yazıyorum burdan okur belki.''Bartın-Amasra'da yapılacak termik santralde imzalar atıldı.''

Avatar
amasralı 9 yıl önce

sayın yorumcular dokunmayın allahın garibine ya oda emir kulu onun gücü sadece garibanlara yeter onları iteleyip kakalar zenginlere gelince gıvırır filan ne yapsın ya sizde fazla israr etmeyin santral amasraya kurulacak millet vekili yok filan diyor ama millet vekilini çok ilgilendirmiyor vekillik sona erdimmi ver elini pendik hadi bay bayyyyyyy

Avatar
bartınlı 9 yıl önce

sayın tunç ,açıklamasında 1/100.000 lik çevre düzeni planını ve hukuku söylüyor.bunları doğru okuyanlar bu işin amasrada olmayacağını anlıyor.gelişme içinde, enerji ihtiyacımız olduğunu biliyoruz.her şeye karşı olmak bize zarar verir.termik santrale,hidroelektrik santrallerine ,nükleer santrallere karşı kampanyalar yapılmakta.YANİ enerji karşıtı kampanyalar ..birinci boğaziçi köprüsü yapılmasına karşı çıkan kampanyalar gibi.

Avatar
Adem 9 yıl önce

Çok hayırlı bir karar olmuş bence, santrale karşı çıkanlar sadece karşı çıkıyor,çözüm üretmiyor, santral için alternatif yer göstermiyor sadece kurulmasın, yasakçı ve ülkeye çivi çakılmasın zihniyetinin müdavimleri.Ama göreceğiz ilk önce kendi akrabalarını yerleştirmek için uğraşacaklardır. Ben umuyorum bu santral Bartına çok büyük olumlu katkılar sağlayacaktır.Partiler gelip geçicidir,önemli olan memklekete olan faydalı işlerdir. Bartınımızın geri kalmasını istemiyorsak, işsizlik olmasın diyorsak buna rağmen karşıysak kesin rant hesabı vardır işin içinde. Saygılar.

Avatar
frigyalı zeybek 9 yıl önce

1998 yılında yaşanan sel afetinde evine su giren komşusunu elinde çekirdekle uzaktan seyreden,yardım araçlarında,kriz merkezinde gönüllü çalışan ki çoğu bartın dışından gelip burada memur olarak görev yapanları uzaktan seyredip kılını bile kıpırdatmıyan ,dedikodu üreten sözde bartınlılar,aynı şeyi termik santral konusunda da sergilemeye devam etmektedirler...bakınız cennet amasranın cehenneme dönüşmesine engel olmak için mücadele verenlere bakacak olursanız çoğu bartınlı değildir ama bu kişiler bartını bazı bartınlılardan daha çok sevmektedir...yarın çok geç olmadan rehavet uykusundan uyanın artık...bartınlı,amasralı memleketine sahip çık...

Avatar
ozan kara 9 yıl önce

Pek kıymetli vekilimizden MİT yasası gibi jet cevap gelmiş.Tebrik ederim.Amasra ve Bartın da Termik santral yüzünden sosyal barış bozuldu.Madem yapılmayacak çıkıp açıkça söyleyin Bartın ve Amasra'nın gündeminde termik santral yoktur diye.Termik santralı isteyen arkadaşlar sizleride anlıyorum ama söyledikleri gibi işsizliğe çare olmayacak santral.Enerji üretecek ama bunun yanında çevremizi ve bizlerin sağlığını bozacak Örnekleri var.Kısaca kanser.Birde haberin altında başvurusu reddedilen ÇED raporu var.Reddedilen rapor eski rapor.Yeni raporun süreci hala devam ediyor.Kimseyi kandırmayın.Kendi yandaşlarınız buna inanır ama bizler asla.1/100.000 lik çevre planı söylüyor ama değiştirilemez değil plan.Bir gecede MİT yasası gibi değiştirirler.Sizler hala inanmaya devam edin.Vekilin tuzu kuru.Cezayı bizler çekeceğiz.Körü körüne bu habere inananlar birazcık okuyun derim çevredeki termik santraller insanı nasıl kanser ediyor anlarsınız.Saygılarımla.