Tunç, TRT Radyo 1'e konuk oldu

TRT Radyo 1’den canlı yayınlanan ve 1 saat süren “Haber Yorum” programında Milletvekili Tunç, Çözüm Süreci ile ilgili soruya verdiği cevapta, terörün 30 yıldan bu yana ülkemize çok büyük maddi manevi kayıplar verdirdiğini belirterek artık bu sorunu çözmek için önemli bir sürece girildiğini, bu sürecin terörü sonlandırması halinde ülkemizin süper güç olmasının önündeki en önemli engelin kalkacağını söyledi.

Milletvekili Tunç, yargı reformları ile ilgili soruya verdiği cevapta da, AK Parti iktidarında mevzuatımızı Avrupa İnsan Hakları kriterlerine uyumlu hale getirmek, evrensel hukuk ilkelerine uyumu sağlamak için çok sayıda reform yapıldığını, bu konuda sadece reformların yapılmasının yeterli olmadığını, uygulamanın da buna yardımcı olması gerektiğini söyledi.

4.Yargı paketi olarak adlandırılan yasa tasarının henüz Meclise gelmediğini belirten Milletvekili Tunç, Adalet Bakanımızın kamuoyuna açıkladığı hususlardan, paketin ifade özgürlüğü kapsamında önemli düzenlemeler içerdiğini söyledi. Bir fiilin ancak cebir, şiddet yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde işlenmesi halinde cezalandırılabileceği yönünde yapılacak düzenlemenin AİHM’de ki buna yönelik ihlal kararlarının önüne geçeceğini söyledi.

Haberleşme ve Özel Hayatın Gizliliğine yönelik ihlallerin araştırılması için kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun çalışmaları hakkındaki soruları da cevaplandıran Milletvekili Tunç, Özel Hayatın Gizliliği ve korunması ile Haberleşme Hürriyetinin en temel insan hakkı olduğunu, bu hakkın Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile teminat altına alındığını, Anayasa’nın 20 ve 22. Maddelerinde de güvence altına alındığını söyledi.

2004 yılında yürürlüğe giren yeni Türk Ceza Kanununda Özel Hayatın Gizliliğini ihlal ve Kişisel verilerin korunması ile ilgili yaptırımların getirilmesine rağmen aradan geçen zaman içerisinde kamuoyunda yasadışı dinlemeler ile ilgili şikayetlerin devam ettiğini bu nedenle 2012 temmuz ayında 3. Yargı paketi ile cezalarda artırıma gidildiğini söyledi. Özel hayatın gizliliğini görüntü ve ses kaydı ile ihlal edenlere verilecek cezaların artırıldığını belirten Milletvekili Tunç, kişinin özel hayatına ait görüntü ve ses kayıtlarını ifşa edenlere ve bunu basın yayın yolu ile yayanlara verilecek cezaların artırıldığını söyledi.

2005 Yılında 5397 sayılı kanunla birlikte Telekominikasyon İletişim Başkanlığının kurulduğunu belirten Milletvekili Tunç, geçmişte dinleme ve izleme konusunda tam bir kargaşanın olduğunu, Emniyet, Jandarma ve MİT’in özel telefon operatörleri ile birebir muhatap olduğunu bunun da suiistimale yol açabildiğini söyledi. 2005 yılında yürürlüğe giren yasa ile birlikte denetim mekanizması oluşturulduğunu, dinlemeye yetkili kuruluşların dinleme kararını Telekominikasyon İletişim Başkanlığına sunduğunu, burada yapılan incelemenin ardından usulüne uygun bir dinleme talebi varsa TİB’in ilgili operatörlerle muhatap olduğunu, böylece dinleme ve izlemenin tek elde toplandığını ve kargaşanın giderildiğini söyledi.

Milletvekili Tunç, yasal olan dinlemeler ile yasadışı dinlemelerin birbirine karıştırılmaması gerektiğini belirterek, suçla mücadelede, çetelerin çökertilmesinde, faili meçhul olayların aydınlatılmasında bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de hakim kararı ile yasal dinlemeler yapılmaktadır. Yasadışı dinlemeler ise suçtur. Bu suçlarla etkin mücadeleyi gerçekleştirecek tedbirlerin alınması gerekir dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
TRT Radyo 1
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.