Tunç: Yargı, hak ve özgürlüklerin teminatı olmalı

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, TBMM’de 2016 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tasarısı görüşmelerinde Yargıtay bütçesi hakkında konuşarak, İstinaf Mahkemelerinin devreye girmesiyle Yargıtay’daki iş yükünün azalacağını ve Yargıtay’ın gerçek anlamda bir içtihat mahkemesi haline dönüşeceğini belirtti.

Yargı, hak ve özgürlüklerin teminatı olmalıdır

Konuşmasında, Yargıtay’ın, adliye mahkemelerince verilen ve kanunun başka bir adli yargı merciine bırakmadığı karar ve hükümlerin son inceleme mercii olduğunu belirten Milletvekili Tunç, “Demokratik bir düzenden bahsedebilmemiz için birinci şart hukuktur, vatandaşlarının özgürlük ve haklarını teminat altına alan bir yargı sisteminin varlığı hukuk devletinin ön şartıdır.” Dedi.

Tüm temel kanunlarımızı yeniledik

Son 14 yılda ülkemizde hukukun üstünlüğünün tesisi anlamında mevzuatın yenilenmesi ile ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Milletvekili Tunç, Ceza Kanunu, Ceza Usul Kanunu, Borçlar Kanunu, Ticaret Kanunun, Hukuk Muhakemeleri Kanunu hepsini çağdaş hale getirdik dedi.

Adalet Sarayları

Yargı hizmetlerinin fiziki imkânlarının iyileştirilmesi anlamında da çok önemli ilerlemeler sağlandığını belirten Milletvekili Tunç, “Adalet Sarayı ismine uygun özgün mimarisi ile dikkat çeken binalara yargımız kavuştu” şeklinde konuştu.

Yargı Reformu Strateji Belgesi

Yargı Reformu Strateji Belgesi ile yargının hızlandırılması ve yargıda kalitenin yükseltilmesi amacıyla birçok hususun hayata geçirildiğini belirten Milletvekili Tunç, Güven veren bir adalet sisteminin tesisi için çalıştıklarını söyledi.

Yargı kimsenin arka bahçesi olmamalıdır

Milletvekili Tunç, konuşmasında, “Adliyelerimizin fiziki şartlarının iyileştirilmesi önemlidir mevzuatımızın çağdaş hale getirilmesi önemlidir. Ancak o mekânlarda o mevzuatı uygulayacak yorumlayacak olan yargı organlarının önemi daha büyüktür. O nedenle Yargının bağımsız ve tarafsız olması gerekir, Yargı kimsenin arka bahçesi olmaması gerekir. Bu konuda maalesef ülkemizin kötü tecrübesi bulunmaktadır. Yargı mensuplarının belli ideolojiye sahip kişilerden oluşturulma çabası farklı dönemlerde farklı şekillerde kendini göstermiş, bu da yargıya olanı güvenin azalmasına yol açmıştır.” Dedi.

AK Parti Yargı Bağımsızlığının tam anlamıyla tesisinden yanadır

AK Parti’nin, yargı bağımsızlığının tam anlamıyla tesisinden yana tavrını hep koyduğunu belirten Milletvekili Tunç, “bundan sonra da bu tavrını sürdürecek, yargı mensuplarının sadece ve sadece hukukun üstünlüğü ilkesi ile hareket etmesi için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir.” Dedi.   
 
Hâkim-Savcı Sayısı artırılıyor

Yargının hızlı ve etkin işlemesi için hâkim ve savcı sayısının da önemine dikkat çeken Milletvekili Tunç, Avrupa Konseyi ülkelerinde her 100 bin kişiye 21 hâkim düştüğünü, bu sayının Türkiye’de 2002’de 7 hâkim iken, 2015’te 13’e yükseldiğini, 2019 hedefinin ise Avrupa standardı olan 100 binde 20’ye yükseltilmesi olduğunu belirtti. 

Yargıtay’ın yeniden yapılandırılması ihtiyacı var

Yargıtay’daki ağır iş yükü nedeniyle adaletin gecikmesini önlemek için daire ve üye sayıları artırılmıştır, tabi bu durum Yargıtay’ın yeniden yapılandırılması ile ilgili ihtiyacı da beraberinde getirmiştir.  Bu nedenle yeni Yargıtay Kanunu Taslağı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

AK Parti hükümeti Adli Kalitenin yükseltilmesi için çalışıyor

Yargıtay Hukuk Dairelerinde onama oranının yüzde 38, Ceza Dairelerinde de yüzde 42 olması karşısında; Yerel mahkemelerimizde Adli kalitenin yükseltilmesi ihtiyacının zorunluluğuna dikkat çeken Milletvekili Tunç, 64. Hükümet programında buna yönelik te önemli hususlara yer verildiğini söyledi. Tunç konuşmasında; “Bu kapsamda Hukuk eğitiminin güçlendirilmesine yönelik tedbirler, Yargıda meslek içi eğitim ile ilgili çalışmalar, Bilirkişilik Kanunu tasarısı ile ilgili hazırlıklar, yargıda zaman yönetiminin uygulanmasına yönelik hazırlıklar, Adli Tıp Kurumunun kapasitesinin geliştirilmesine yönelik hazırlıklar yargının hızlanmasına yönelik önemli hususlar olarak öne çıkmaktadır.” Dedi.

Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri

Yargının iş yükünün Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin yaygın olarak uygulanması ile azalacağını belirten Milletvekili Tunç, vatandaşlarımızın mahkemeye gitmeden daha hızlı ve ekonomik yöntemle hakkına kavuşabileceği Arabuluculuk müessesinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların, Ceza yargılamasında uzlaşma müessesini daha etkin kullanarak, uyuşmazlıkların davaya dönüşmeden sonuçlanabilmesine yönelik çalışmaların önemli olduğunu belirtti. 

İstinaf Mahkemeleri Tarihi bir adım

2004 yılında yasal alt yapısı oluşturulan ancak bu güne kadar fiilen hayata geçirilemeyen İstinaf yargı yolunun da 20 Temmuz 2016 itibariyle başlamakta olduğunu belirten Milletvekili Tunç, “Yargıtay’da geçmiş yıllardan devreden dosya sayısı Ceza’da 300 binleri, Hukuk’ta 200 binleri aşmaktadır. Bu dosyaların yüzde 90’a yakını istinafta kesinleşeceğinden Yargıtay’ın iş yükü azalacak, Yargıtay gerçek anlamda bir İçtihat Mahkemesi olma özelliğine kavuşacaktır. O nedenle İstinaf Mahkemelerinin devreye girmesi Yargıda tarihi bir adımdır.” Dedi.

Bireysel Başvuru

Bireysel Başvuru ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne verilen yetkinin, ilk derece mahkemeleri ile Yargıtay ve Danıştay’ın vereceği kararlara yönelik bir denetim yolu olmadığını belirten Milletvekili Tunç, “Bireysel Başvuruları” inceleme görevi “hak ihlali” ile sınırlıdır. Dosyanın esasına ilişkin bir inceleme, ilk derece mahkemelerinin ya da Yargıtay ve Danıştay’ın kararlarının yerindelik denetimine tabi tutulduğu anlamına gelir ki bu da, hukuk sistemimiz açısından içinden çıkılamayan sorunlara ve tartışmalara yol açar.” Dedi.

Yargıtay’a yeni bina ve bütçesinde artış

AK Parti iktidarları ile yargı çalışanlarının köhne binalardan kurtulduğunu belirten Milletvekili Tunç, Yüksek Mahkemelerimiz Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nin de yeni binalarına kavuştuğunu, şimdi sıranın Yargıtay’da olduğunu, yeni Yargıtay binası ile ilgili proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Tunç, Yargıtay’ın 2016 bütçesinde 2015 yılına göre yüzde 35 civarında artış öngörüldüğünü bunun da Yargıtay’ın ihtiyaçları açısından olumlu bir durum olduğunu belirterek 2016 yılı merkezi yönetim bütçesinin ve Yargıtay bütçesinin hayırlı olmasını diledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
YargıtayTBMM
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.