Tunç'tan Tıp Dünyasına kutlama

14 Mart 1827 yılında Osmanlı döneminde ilk modern Tıp Okulu açılarak, sağlık eğitiminde ilk adım atılmış, 14 Mart 1919 tarihinde de Tıbbiyeliler, İstanbul'da işgalci güçlere karşı tepkilerini göstermişlerdir. Bu tarihten sonra da 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlamış,  14 Mart tarihini içine alan hafta Sağlık Haftası olarak değerlendirilmiş ve bu haftada sağlık alanındaki güncel konular, sağlık çalışanlarının ve hekimlerimizin talepleri kamuoyunun gündemine taşınmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman'ın  yüzyıllardır dillerde söylenen "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi." Sözü sağlığın ve Tıp biliminin önemini çok güzel bir şekilde anlatmaktadır.  

Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, "Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz" diyerek, Türk hekimlerine olan güvenini ortaya koymuş bu veciz söz ülkemizde Sağlık alanındaki gelişmenin ve ilerlemenin anahtarı olmuştur.

"İnsanı Yaşat ki, devlet yaşasın" anlayışıyla 8,5 yıldır ülkemize hizmet eden AK Parti iktidarı her alanda olduğu gibi Sağlık alanında da devrim sayılabilecek icraatlara imza atmış, Halkımızın kaliteli sağlık hizmetine kolay ulaşabilmesi için "Sağlıkta Dönüşüm Programı” uygulamaya konulmuştur. 

Hastaların hastanede yatış ücretini ödeyemediği için rehin almaların yaşandığı , acil servislerden hastaların geri çevrildiği, ambulans hizmeti için ücret istendiği günleri Türkiye artık tarihte bırakmıştır.

AK Parti hükümetleri döneminde 1500’ün üzerinde Sağlık tesisi hizmete açılmış, geçmiş hükümetlerin kamu hastanelerinde hizmete soktuğu, odasında banyo ve tuvalet bulunan hasta yatağı sayısı 10 bin iken 8,5 yılda bu sayı 30 bine yükseltilmiştir.   Hastanelerin tek çatı altında toplanmalarıyla birlikte kamu özel demeden hastanelerin kapıları herkese açılmış, isteyen istediği eczaneden ilacını alabilir hale gelmiştir. Tam Gün yasası çıkarılarak, doktorlarımızın ya özel muayene ya da hastaneyi tercih etmeleri istenmiş, hastanelerimizde sağlık hizmetinde aksamaların önüne geçilmek için gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Genel Sağlık Sigortası ile, her doğan çocuğumuz sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmış, 18 yaşına kadar her Türk vatandaşına sağlık sigortasından yararlanma imkanı getirilmiştir. Acil hasta taşıma kapasitesi dört katına çıkmış, ambulanslar artırılmış, hava ambulansları devreye sokulmuştur. 

Aile hekimliği uygulamasına başlanmış, artık en ücra köye kadar doktorlarımız gitmekte, hastaneye, sağlık ocağına gelemeyen hastalarımızın ayağına giderek hizmet vermektedir.  

Türkiye genelinde gerçekleştirdiğimiz Sağlık alanındaki hizmetlerden Bartın ilimiz de payını almış, Bartınlı hemşehrilerimiz, geçmişle kıyaslanmayacak derecede kaliteli Sağlık hizmetine ulaşmaları sağlanmıştır. 

AK Parti iktidarı döneminde her alanda olduğu gibi Sağlık alanında da Bartın kazanmaya devam etmiştir.  Bartın Devlet Hastanesi, Bartın Göğüs Hastalıkları Hastanesi Ek bina inşaatı, Bartın Göğüs Hastalıkları Hastanesi Eski hizmet binası onarımı, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Kadın doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Eski devlet hastanesinin Sağlık Müdürlüğüne dönüştürülmesi, Kozcağız Sağlık Dispanseri, Devlet Hastanesi Görüntüleme Merkezi, Halk Sağlığı laboratuarı, Verem Savaş Dispanseri, Merkez Sağlık Ocağı hizmete açılmıştır. Bartın'da Aile Hekimliği'ne geçilmiş, 57 adet aile hekimi göreve başlamış, Kardiyoloji başta olmak üzere uzman hekim eksiklikleri giderilmiş, Mobil sağlık ekipleri ve Ambulans sayıları artırılmış, Helikopter Ambulans devreye girmiştir. Bartın Devlet Hastanesi 200 yataklı Ek Blok İnşaatı, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yeni binası, Ulus ilçe hastaneleri 2011 yatırımı programına alınmış, Kozcağız Aile Sağlığı Merkezi inşaatı tamamlanmış, Arıt, Hasankadı, Kumluca beldelerine Aile Sağlığı Merkezleri 2011 yılı yatırım programına alınmıştır. 

Sağlık alanında gerçekleştirilen bu icraatlar AK Parti'nin insana verdiği değerin bir göstergesidir. İnsanımız çok daha iyisine layıktır. Bütçe imkanları arttıkça, sağlık alanındaki gelişmelerde hızla artacaktır.

Bilim ve teknolojinin baş döndürücü hızla ilerlediği dünyamızda sağlık ve tıp alanında da her gün yeni gelişmeler kaydedilmekte. Tıp alanında bu gelişmeler yaşanırken, vatandaşlarımıza kolay, erişilebilir ve etkili sağlık hizmeti sunabilmek için en büyük görev başta doktorlarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına düşmektedir. İnsan sağlığının korunması, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi tüm insanlığın ve tüm toplumun en önemli hedefidir.

Bu nedenle hekimlik mesleği önemini hiçbir zaman kaybetmemiş, kutsal bir meslek olarak kabul görmüştür. Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün de ifade ettiği gibi sağlığımızı emanet ettiğimiz Türk hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın bu hizmet kervanında özveri ve inançla meslek onuruna yakışır bir şekilde hizmet üretmeye devam edeceklerine inancımız sonsuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı içtenlikle kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.