Ülkemiz için tarihi bir fırsat

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, Anayasa değişikliği referandumunun ülkemiz için tarihi bir fırsat olduğunu belirterek, “istikrar ve kalkınmanın sürekli hale geldiği bir hükümet sistemi olan Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile güçlü ve huzurlu bir Türkiye’nin inşası hızlanacaktır, bu nedenle Bartın olarak bu sürece tam destek vereceğiz ve kararımız EVET olacak” dedi.

Milletvekili Tunç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde seçimlerden mutlaka tek başına iktidar çıkacağını, siyasi istikrarın kalıcı hale geleceğini belirterek, “iki seçim arasında (5 yıl) kesintisiz icraat dönemi olacak, hükümete güven oyunu millet verecek, hükümet kurulmama sorunu olmayacak” dedi.

HIZLI VE ETKİLİ İCRAAT

Milletvekili Tunç, Cumhurbaşkanlığı sisteminde hızlı ve etkili yönetimin hedeflendiğini belirterek; “bu sistem ekonomik büyüme, refah ve kalkınmanın garantisi olacak, hızlı karar alan, hızlı icraat ve reform yapan, etkin bir yönetim modeli oluşacak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayan, gelişmelere ayak uyduran, kurumların hızlı çalışmalarını sağlayan bir işleyiş hakim olacak, bürokrasi azalacak, büyüme hızlanacak, ülkemiz 2023 ve ötesine uzanan hedefleri daha kolay yakalayacak” dedi.

VESAYET SONA ERECEK

Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile vesayet anlayışının tamamen tasfiye edileceğini belirten Milletvekili Tunç; “yasama (meclis) ve yürütme (hükümet) güçlenecek, devletin gerçek sahibi millet olacak, yönetimde çift başlılık ortadan kalkacak, hükümet icraat yapacak, meclis kanun yapacak ve hükümeti denetleyecek. Meclis ve hükümet gerçek anlamda ayrılmış olacak, Meclis ve hükümeti, her ikisini de millet seçecek ve denetleyecek” dedi.

GÜVENLİ VE HUZURLU TÜRKİYE

Milletvekili Tunç, Cumhurbaşkanlığı sisteminde güçlü hükümetin, huzur ve güvenliğin, özgürlüğün teminatı olacağını belirterek; “bu sistemde terörle mücadeledeki etkinlik daha da kuvvetlenecek, kurumsal yenilenme sayesinde güvenlik politikalarımız daha etkin şekilde işletilecek, terör Türkiye’nin gündeminden düşürülecek, güvenlik politikalarında hızlı ve etkin karar alınacak, insanımız özgürlüklerini güvenli bir ortamda yaşayacak” dedi.

GÜÇLÜ MECLİS GÜÇLÜ TEMSİL

Meclis, asli işlevi olan yasa yapmaya odaklanacak ve hükümeti millet adına denetleyecek diyen Milletvekili Tunç; “yasa teklifleri milletvekilleri tarafından verilecek, meclis aynı zamanda seçilmiş Cumhurbaşkanı’nı ve kabinesini denetleyecek, milletvekilleri, kendi seçmeniyle sürekli temas halinde olduğu için, halkın beklentileri kanunlara daha fazla yansıyacak, kanun yapımında meclis iradesi ön plana çıkacak” dedi.

BİRLİK VE UZLAŞMA

Milletvekili Tunç, “Cumhurbaşkanı yüzde 50’nin üzerinde bir oy ile doğrudan halk tarafından seçileceği için, siyasette birliktelik artacak, kutuplaşma azalacak, hükümet ve meclisin uyumu önem kazanacak, karşılıklı seçim yenileme yetkisi, hem Cumhurbaşkanı’nın hem meclisin birlikte seçimleri yenilemesi anlamına geliyor, birlikte seçimleri yenileme ihtimali, krizlerin uzlaşma yolu ile çözümünün yolunu açacak, geçmişteki hükümet krizleri tarihe karışacak, siyasette daha sorumlu, daha akılcı, daha uyumlu bir anlayış hakim olacak” dedi.

GÜÇLÜ YÖNETİM GÜÇLÜ TÜRKİYE

Güçlü hükümet sisteminin, ülkemizi bölgesinde ve küresel siyasette daha etkili bir konuma yükselteceğini belirten Milletvekili Tunç; “bölgesel ve küresel barış ile istikrara katkımız artacak, Suriye’deki Fırat Kalkanı Operasyonu örneğinde görüldüğü gibi, uluslararası işbirliği ve terörle mücadele imkânları genişleyecek, Uluslararası sorunların çözümünde söz ve hak sahibi olmak konusunda elimiz güçlenecek, öncü ülke olma hedefimiz, yeni yönetim sistemimizle birlikte daha kısa sürede gerçekleşecek, sorun çözen, güçlü bir ülke olarak bölgede etkinliğimiz artacak” şeklinde konuştu.

HALKIMIZA ANLATACAĞIZ

Milletvekili Tunç, Cumhurbaşkanlığı Sistemini çarpıtarak anlatan CHP ve HDP’nin kısa sürede inandırıcılıklarını kaybettiklerini belirterek; “gerçek durumu, sistemin ne getirdiğini milletimize anlatmaya devam edeceğiz, Bartın’da da teşkilatımızla birlikte kapı kapı dolaşarak Cumhurbaşkanlığı Sisteminin ne getirdiğini herkesle ve herkesimle paylaşacağız ve Bartın’dan yüksek bir oranla EVET çıkaracağız” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
AnayasaCumhurbaşkanlığı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.