Yalçınkaya: Bir Gecede Binlerce Kişi Ölebilir
Chp Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, Bartın İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün, Amasra'ya yapılmak istenen Termik Santral Projesi ile ilgili olumlu görüşüne yönelik bir basın açıklaması yaptı:

Bartınımız, Hema Endüstri AŞ tarafından yapılmak istenen termik santral nedeniyle bir çevre katliamıyla baş başa bırakılmıştır. Termik santral projesi nedeniyle yaşam alanımızın, doğal kaynaklarımız, toprağımız, ekmeğimiz tehdit altında bulunmaktadır. Gözbebeğimiz Amasra’ya kıyılmak istenmektedir ve adeta bütün resmi kurumlar Amasra’ya kıymak için el birliği yapmıştır. Bu kurumlardan bir tanesi de Bartın İl Halk Sağlığı Müdürlüğüdür. 
 
Bartın İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Hema Entegre Termik Santrali projesi ÇED süreci ile ilgili 27 Şubat 2014 tarihinde yapılan İnceleme Değerlendirme Komisyon Toplantısı’na görüşüne başvurulan kurumlar arasında bulunmaktadır? Bartın İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, sadece iki paragraftan oluşan görüş yazısında, yapılmak istenen termik santralin Bartın-Amasra halkının sağlığı için herhangi bir olumsuzluk oluşturmayacağı yönünde” bilgi vermiştir. Altında Bartın’da yaşayan bürokratların imzası bulunan görüş yazısında, termik santralin yol açacağı herhangi bir soruna değinilmemiş olmasını anlamak mümkün değildir. Uzmanlar yöredeki enversiyon tehlikesinden dolayı, tıpkı 1952 yılında Londra’da yaşanan felaket gibi, bir gecede binlerce insanın ölebileceğini dile getirmektedir. Ayrıca termik santralin soğutma suyunun deniz ekosistemine ciddi zararlar vereceği çok açıktır. Bu durum karşısında Tarlaağzı ve Gömü köyleri ile diğer yakın yerleşimlerin olumsuz etkileneceği düşünülmektedir. Santral nedeniyle Karasu, Güzelcehisar, Saraylı, Gürgenpınarı gibi seracılık, çilek ve fındık tarımı yapan köylerdeki tarımsal üretim tehdit de altındadır. İnkumu, Amasra, Güzelcehisar, Çakraz ve diğer kıyı yerleşimlerindeki turizm termik santralden olumsuz etkilenecektir. Santral binası, kireçtaşı ocağı ve kül depolama sahası için yüzlerce hektarlık doğal orman ekosistemi ortadan kaldırılacak, tarihi ve turistik Amasra sahillerinde yoğun bir arazi ve peyzaj bozulması yaşanacaktır.
 
Bu korkunç tablo ortadayken, Bartın İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, görüş yazısında bu ihtimallerin hiçbirini dikkate almamış, santralden çıkacak baca gazları ve partiküllerin insan sağlığını olumsuz yönde etkileyerek, astım, bronşit, kanser vb. hastalıklara neden olacağına, santralden çıkacak küllerin depolanmasından kaynaklı denizde ve yer altı sularında oluşacak radyoaktif kirlilik olasılığına kayıtsız kalmıştır. Üstelik bu kirlilikten dolayı Bartın halkının içme suyu kaynağı olan Kavşak suyunun nasıl etkileneceği ve artık içilmez hale geleceğinin de dikkate alınmadığı çok açıktır.
 
Bunlar ve bunlara benzer insan sağlığını ilgilendiren birçok konunun, görevi Bartınlının sağlığını korumak, sağlığını tehdit edecek riskleri önlemek olan bir kurumun görüş yazısında yer almaması gerçekten düşündürücüdür. Söz konusu Hükümetin de destek verdiği bir sermaye grubunun projesi olunca, kendileri de kentimizde ikamet eden bürokratların, baskılara boyun eğdikleri açıkça ortadadır. Bartın halkının termik santrale şiddetle karşı çıktığı bilinirken, aynı ilde yaşayan, aynı havayı soluyan bürokratların baskılara boyun eğmesini anlamak mümkün değildir.
 
Bartın’da bulunan diğer devlet kurumlarından da buna benzer sorumsuz görüşleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildiği yine tarafıma iletilen bilgiler arasındadır. İnsan yaşamı ve yaşadığımız doğa, kısa vadeli çıkarlara ve hesaplara feda edilmeyecek kadar kutsaldır. Amasra’da önümüzdeki süreçte yapılması düşünülen termik santralin, insan yaşamına, akarsularımıza, tarım ve hayvancığımıza, soluduğumuz havaya, kısaca tüm Bartın’a vereceği zararlar ortadadır. Bürokratlarımızı bu tür görüşler oluştururken, Hükümetten gelen baskılara göre değil toplumsal sorumluluklarını göz önünde bulundurarak görüşlerini bildirmeye çağırıyorum.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan altunsaban 6 yıl önce

Memleketimize sahip cikalim projeleri destekleyelim parti politilarina kurban edilmesin teşekkür ederim.selamlar ıstanbul sultanggazi den hasan altunsaban

Avatar
tefer-3 projesi 6 yıl önce

sayın milletvekilinin bir gecede binlerce kişi ölmemesi için yaptığı mücadeleye teşekkürler.. binlerce bartın halkının bir gecede sel suları altında kalacağını neden tbmm'de dile getirmiyor... tefer-3 projesi 9 yıldır bartında neden yapılmıyor.. tefer-3 projesinde, neden susuyorsunuz.. 1998 yılı büyük selinden sonra 2 dönem 8i5 yıl belediye başkanlığı yaptınız.. sizin başkanlığınız döneminde yani 2005 yılında tefer-3 projesine başlanacaktı, ne oldu da acil sel önlem projesi yapılamıyor.. susun.. binlerce insan sel sularının bıraktığı çamurla boğuşurken halkın arasında nasıl gezeceksiniz.

Avatar
toki köprüsü 6 yıl önce

3 yıldır bartın imar planında toki köprüsüne yapılacak yer bulunamıyor.. toki köprüsü yoksa yapılamayan tefer-3 projesine mi takıldı. 8.5 yıllık belediye başkanlığı deneyimi olan sayın milletvekili, nedense toki köprüsü konusunda susuyor.. sayın milletvekili bartın da yaşamıyor mu... susun bakalım, ne zamana kadar susacaksınız.... yaşanacak sel felaketinde, binlerce insanın sel sularının çamurlarıyla boğuşurken, sorumlu olanlar arasında olduğunuzu hatırlatırım.

Avatar
necdet kalafat 6 yıl önce

sayın rıza bey bu konuları iki muhalefet partisi güç birliği yapmak çokmu zor

Avatar
kaynarca sakini 6 yıl önce

ramazan ayı iftar saatleri yaklaştıkca, orduyeri köprüsünde trafik sıkışıyor. toki köprüsünün acilen yapılması şart oldu. sayın vekilin 3 yıldır yapılmayan toki köprüsü konusunda neden sustuğuna hiç anlam veremedim.