Yalçınkaya: Bunun adı hukuksuzluk

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yazılı olarak yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sunan CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, polislerin sendika kurdular diye meslekten atılmalarını ‘demokrasi ayıbı’ olarak nitelendirdi.

İHRAÇ EDİLEN SENDİKACI POLİSLER İÇİN ÖNERGE VERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yazılı olarak yanıtlaması dileğiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Emniyet’-Sen’i kuran polislerin meslekten ihraç edilmeleri konusunu işledi. Polislerin; ülkenin huzuru ve güvenliği için mesai kavramı olmadan, bayram-tatil demeden, büyük özveri ve sorumluluk duygusu içerisinde görevlerini yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Milletvekili Yalçınkaya, teşkilat içerisinde hukuki sorun yaşayan, haksız soruşturmalara tabi tutularak sudan bahanelerle sürgün edilen meslektaşlarının hak ve hukukunu yasal çerçevede korumayı amaçlayarak Emniyet-Sen’i kuran polislerin meslekten ihraç edilmelerini eleştirdi.

POLİSLER, ADALETSİZLİK VE HUKUKSUZLUKLA KARŞI KARŞIYA

Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu’nun, sendikacı polisleri meslekten ihraç edilmelerine sebep olarak; ‘sendikal faaliyette bulunmak’, ‘üstlerine karşı itaatsizliği teşvik etmek’, ‘amir ve üstlerini eleştirir nitelikte basına demeç vermek’ ve ‘emre itaatsizlik’ gibi suçlar olarak göstermesine de soru önergesinde yer veren Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, polislere yapılan uygulamanın adaletsiz ve hukuksuz olduğunu savundu. Emniyet-Sen kurucularının, sendikanın kuruluş sürecinde de AKP Hükümeti tarafından çok ciddi engellemelerle karşılaştığını belirten Milletvekili Yalçınkaya, polislerin nöbet sürelerinin artırıldığını, görev yerlerinin değiştirildiğini, haksız soruşturmalara tabi tutulup sürgün edilerek sindirilmek istendiklerini ifade etti.

AKP’NİN İLERİ DEMOKRASİSİ BİR KEZ DAHA KENDİNİ GÖSTERDİ

Emniyet-Sen’i kuran polislere yapılanların yanında sendikaya üye olmak isteyen emniyet mensuplarının da disiplin soruşturmasıyla tehdit edildiklerini ifade eden Milletvekili Yalçınkaya, “İleri demokrasiden dem vurup hem çalışanların yasal haklarını elinden alan düzenlemeleri hayata geçiren hem de sendikal hak ve özgürlükleri için mücadele edenler üzerindeki baskısını artırarak işten çıkarmalara devam eden hükümetiniz, 151 No’lu İLO Sözleşmesine göre sınırları ve ölçüleri ulusal yasalarca belirlenmek şartıyla silahlı kuvvetlere ve polislere verilen sendikalaşma hakkını kullanarak Emniyet-Sen’i kuran 6 polisi hukuksuz ve usulsüz bir şekilde meslekten ihraç ederek, demokrasi, özgürlük ve hukuk anlayışınızın ne kadar gerçekçi ve samimi olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.

POLİSLERİN İHRAÇ EDİLMESİ NE DENLİ İNSANİ VE AHLAKİDİR?

İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, ‘Türkiye’nin de imzalayıp kabul ettiği 151 No’lu İLO Sözleşmesine göre faaliyette bulunup sendikalaşan polislerin görevden alınma gerekçeleri nedir’ diye soran CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın ikinci sorusunda ‘İleri demokrasiden dem vuran hükümetinizin, Emniyet-Sen’in kurucu polislerine uygulamış olduğu yargısız infaz; bir hukuksuzluk, bir demokrasi ayıbı değil midir? Bu insanları ihraç etmek bir an da işsiz güçsüz bırakmak ne denli insani ve ahlakidir?’ sorusuna cevap istedi. Milletvekili Yalçınkaya’nın üçüncü ve son sorusu ise ‘Özlük, sosyal ve mali haklar olmak üzere sahip oldukları mevcut haklarını örgütlü olarak korumak amacıyla Emniyet-Sen’i kuran kurucu üyeler, sendikaya üye olmak isteyen diğer polisleri korkutmak ve yıldırmak için mi ihraç edildiler?’ şeklinde oldu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Emniyet Sen
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bartınlı 6 yıl önce

belediye başkanlığı döneminde belediye işçileri sendikaya üye oldu diye işten atan siz değilmiydiniz?

Avatar
bartın 6 yıl önce

yazıklar olsun be sana.

Avatar
dana 6 yıl önce

bartinli helal sana

Avatar
mavi sakal 6 yıl önce

Teşekkür ederim sayın vekilim

Avatar
bunlar iki yuzlu 6 yıl önce

bunlar ikiyuzlu aciklamasi yok bunun

Avatar
ahmet 6 yıl önce

sayın vekilim uzun süredir üniversitede hukuksuzluklar olduğu iddia ediliyor bu ilin vekili olarak neden hiç araştırmıyor sormuyorsunuz