Yalçınkaya Emeklilerin Eksik Ödenen Aylıklarını sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın, Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.

M.Rıza YALÇINKAYA
CHP Bartın Milletvekili
   
SSK ve Bağ-Kur'un 8 milyon emeklisine, 2003 ve 2006 yıllarında verilmesi gereken yüzde 3,25 ve yüzde 2,25'lik zam oranı hâlâ maaşlarına yansıtılmamış, bu nedenle birçok emeklimiz iş mahkemesine başvurmuştur. 

Bilindiği üzere; aylık almakta olanlara yapılan ödemelerin memur aylıklarında yapılan ortalama artış oranının altında kalması halinde, aradaki fark kadar aylıkları arttırmaya Bakanlar Kurulu'nun yetkili olduğu" belirtilmektedir. 01 Kasım 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 2002/4847 sayılı Bakanlar Kurulu kararında da; "Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan aylık almakta olanlara yapılan ödemelerde 01.01.2002-31.12.2002 tarihleri arasında yapılan artış oranı ile aynı dönemde memur aylıklarında yapılan artış oranından kaynaklanacak fark, Aralık ayında hesaplanarak, söz konusu aylık ve ödemelere yansıtılır." denmektedir. Söz konusu Kararname her ne kadar 4784 sayılı kanun'a istinaden çıkarılan ve 17 Ocak 2003 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 2003/5146 sayılı karar ile yürürlükten kaldırılmış ise de, 2002/4847 sayılı Bakanlar Kurulu kararının 2002 yılı Aralık ayı itibarıyla yürürlükte olduğu kuşkusuzdur. 2002 yılında da işçi emeklilerine nazaran memur emeklileri lehine gerçekleşen yüzde 3.25 oranında bir fark bulunmaktadır. Bu fark işçi emeklilerine uygulanmamış ve eksik ödemeye sebebiyet verilmiştir.

Yine bilindiği üzere; yürürlüğe giren 5565 sayılı "2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu"'nun 30.maddesinin 6.bendinde; "Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan aylık almakta olanlara 2006 yılı için 5454 Sayılı Kanuna göre yapılan yıllık toplamda artış oranı ile aynı dönemde memur aylıklarında katsayıların yükseltilmesi suretiyle yapılan toplam artış oranı arasındaki farkı telafi edecek şekilde hesaplanacak fark tutarları, 2006 yılı Temmuz-Aralık ayları ödeme dönemleri ile sınırlı olmak üzere bir defada ayrıca ödeneceği ve bunun 2006 yılı Aralık ayı tutarına ilave edileceği" belirtilmektedir. SSK Tahsisler Dairesi Başkanlığı, buna göre 2007 yılı aylıklarını belirlediği 2007/8 sayılı genelge'sinde 2006 yılı enflasyon farkını 1.33 olarak kabul etmiştir. Halbuki bu yıla ait enflasyon farkı 3.53'tür. 2006 yılında memurlara birinci altı ayda yüzde 2.5, ikinci altı ayda yüzde 4.87 (yüzde 2.5 + yüzde 2.32), yine ikinci altı ay enflasyon farkı olarak yüzde 2.02 artış yapılmış, böylece memurlara yapılan toplam artış yüzde 9.67 olmuştur. İşçi emeklilerine ise 2006 yılının birinci altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 3 olmak üzere toplam da yüzde 6.09 artış yapılmıştır. Bu durumda, memur emeklilerine yapılan artış ile işçi emeklilerine yapılan artış arasında yüzde 9.67 - yüzde 6.09 = yüzde 3.58 fark oluşmuştur. SGK tarafından yaşlılık aylığına ilave yüzde 1.33 oranında artış yapılmış olmakla, işçi emeklilerinin 2006 yılı Aralık ayı emekli aylığı 3.58 - 1.33 = 2.25 eksik belirlenmiştir.

Yukarıda kısaca özetlenen nedenlerle, birçok Bağ-Kur ve İşçi emeklisi mağdur edilmiş, kazanılmış hakları bir türlü ödenmemiştir. 

Bu nedenlerle;

1-Konuyla ilgili Ankara 17. İş Mahkemesinde görüşülen pilot dava kazanılmış, ancak dava SGK tarafından temyiz edilmesi nedeniyle Yargıtay da görüşülmeye devam etmektedir. Dava neticesini beklemeden dava açan, açmayan tüm emeklilerimize kazanılmış haklarının en kısa süre içerisinde ödenmesi düşünülmekte midir?

2-Açlık ve yoksulluk sınırının altında aylık alarak geçim mücadelesi veren emeklilerimizin, yanlış uygulamalar neticesinde ödenmemiş hak alacaklarının bir an önce ödenebilmesi için neden bir çalışma başlatılmamaktadır?

3-Yaşanmakta olan ekonomik kriz ve hayat pahalılığı emeklilerimizi isyan noktasına getirmiş, yaşamlarını en güzel geçirecekleri dönemde sahipsiz kalmışlardır. Yapılan araştırmalara göre yüzde 95'i mutsuz olan emeklilerimiz; kömür, odun, doğalgaz, temel gıda maddesi, kira, elektrik, su parası, tüp, ilaç, ulaşım ücretlerine yapılan zamlar vs. karşısında alım gücü iyice zayıflamış sadece karınlarını doyurabilme mücadelesiyle savaşır hale gelmiştir. Yapmış olduğunuz konuşmalarınızda ben "kimsesizlerin kimsesiyim" demektesiniz. Şimdi; "kimsesizlerin kimsesiyim" sözünüzün arkasında durarak, emeklilerimizin kazanılmış haklarının en kısa sürede ödeneceğine ilişkin müjdeyi vermeyi düşünüyor musunuz?

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gazeteci 8 yıl önce

yine ne varsa bartınlıda var rıza bey hiç olmasa çıkıp kürsüye bir çok konuyu mecliste gündeme getiriyor... yılmaz beyde afrikada vuvuzela çalıyor... boş ver ne varsa gerçek bartınlıda var.. helal sana rıza başkan....

Avatar
adnan 8 yıl önce

Rıza bey Bartınlı yıda Tum Turkıyeyıde dusunerek yıne ornek bır soru onergesı ıle hukumetı terlettı, egerkı Chp ıktıdar olursa rıza bey bakan olarak kırmızı plaka ıle Bartın a deger katar

Avatar
ARKANDAYIZ 8 yıl önce

SAYIN VEKİLİM HELAL SİZE VEKİLLİĞİNİZİN GEREĞİNİ YAPIYORSUNUZ BARTINLI EMEKLİLER OLARAK ARKANIZDAYIZ

Avatar
bakan 8 yıl önce

biz de ailecek onun ilerde dürüstlüğüyle, başkaları gibi sadece cebini düşünen bir insan olmadığını biliyor daha iyi yerlere geleceğine inanıyoruz. allah yolunu acık etsin...

Avatar
ercan cansucu 8 yıl önce

sayın vekilim emekli hakları için dava açmayı istiyorum bize bu konuda yardımcı olun televizyonda açıklayın nasıl hareket edeceğimizi bize gösterin