Yalçınkaya: Kadınlarımızla iktidar olacağız

‘KADINLARIMIZIN HAKKINI İNKAR EDEMEYİZ’

Hafta sonu Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve mevcut başkan Fatma Özcan’ın yeniden başkan olmasıyla sonuçlanan Bartın CHP Kadın Kolları İl Başkanlığı Kongresi’nde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Rıza Yalçınkaya, CHP’nin başarısında kadınların çok önemli bir rol oynadığını savundu. CHP’nin, Bartın’da seçim kazanmasında en önemli faktörün kadın kollarının olduğunu ifade eden Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya “Kadınlarımızın, partimize verdiği katkıyı asla inkar edemeyiz. Bartın’da CHP’yi hak ettiği yere getirmek adına, mahalle mahalle dolaşan, köy köy gezen, çalmadık kapı bırakmayan, kavurucu sıcakların altında alın teri döken kadınlarımızın hepsine minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

‘CHP, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SOL PARTİSİ’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu, Türkiye’nin en köklü partisi olduğuna dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “CHP, Akıl ve bilimin rehberliğinde, çağdaşlaşmayı özümsemiş bir partidir. Yüz binlerce üyesi, milyonlarca seçmeni ile Türkiye’nin en büyük sol partisidir” diye konuştu. Yalçınkaya “Birinci Dünya savaşı sonrasında, ülkemiz vatan toprakları işgal edilmiş, ekonomisi iflas etmiş, şeriat kurallarıyla yönetilen ve toplumun, özelliklede kadınların özgürlükten uzak tutulduğu, kültürün, bilimin, sanatın, eğitimin hiçe sayıldığı, bir devlet konumuna gelmiştir. Mustafa Kemal ve arkadaşları bu şartları değiştirmek için verdikleri mücadelelerle Türk devriminin temellerini atmışlardır. Bu devrimlerin bir parçası olarak 9 Eylül 1923 yılında da Cumhuriyet Halk Partisi kurulmuştur. Kurulduğu yıldan bu yana demokratikleşme sürecinde öncü rolü üstlenen Cumhuriyet Halk Partisi; kökten dinci, statükocu, aşırı milliyetçi odaklarla her zaman mücadele ederek, laiklik ilkesini hayata geçirmiş, akla, bilime, kültüre dayalı insan yetiştiren bir eğitim sistemini benimsenmiştir” şeklinde konuştu.

‘KADINLARIMIZ, CHP DÖNEMİNDE REFAHA KAVUŞTU’

Kurulduğu tarih olan 1923 yılından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadın hakları konusunda önemli adımlar attığını ve kadının ikinci sınıf vatandaş olmasının önünü kapattığını belirten Rıza Yalçınkaya “Osmanlı döneminde yüzyıllarca baskı altında yaşayan kadınlar, 1924-1925 yıllarında yürürlüğe giren reformlarla çarşaf ve başörtüsü kullanma zorunluluğundan kurtuldu. Eğitimde kadınlar erkeklerle aynı haklara kavuştu. Türk kadını 1934 yılında seçme-seçilme hakkına sahip oldu” dedi. Eskiden olduğu gibi bugünde kadın konusunun ülkenin en önemli meselelerinden birisi olmaya devam ettiğine dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili “Günümüzde kadına yönelik ayrıcalıklar devam etmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi ise kadın sorununu; demokrasi, laiklik ve sosyal adalet sorunu olarak görmekte ve önemsemektedir. Türkiye de kadınlara yönelik hukuki düzenlemeler, dünyanın pek çok ülkesinden önce ülkemizde; Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından gerçekleştirildi. Ama maalesef bugün kadınlarımız hak ettikleri değerlere sahip kılınmamıştır” diye konuştu.

‘CHP, KADINA UYGULANAN ŞİDDETİ ORTADAN KALDIRACAK’

CHP olarak, kadınlara her zaman sahip çıktıklarını ve çıkmaya da devam edeceklerini belirten Rıza Yalçınkaya “Kadınlarımıza sahip çıkma mücadelelerimiz her zaman olduğu gibi bundan sonrada devam edecek ve hiçbir inancın, hiçbir düşüncenin onları ezmesine müsaade etmeyeceğiz. Onların sorunlarını unutmayacağız. Onları siyasal yaşam alanına daha çok çekerek demokrasiyi daha fazla işletecek, ülke yönetimlerinde daha fazla görev almasını sağlayacağız. Bu gün Türkiye de kadına bakış açısının değiştirilmesi, kadınlarımıza gereken değerin, gereken önemin verilmesi için canla başla çalışacağız. Şiddet ve ayrımcılığı ortadan kaldıracak ve onların rahat nefes almasını sağlayacak adımlar atacağız. Atatürk ilke ve devrimleri ışığında kadına daha fazla önem vereceğiz. Her yoksul ailede kadının banka hesabına ayda en az 600 lira yatırılacağı sözü Cumhuriyet Halk Partisi tarafından verilmiştir” dedi.

‘KADINLARIMIZ OLMADAN HİÇBİR YERE VARAMAYIZ’

Kadınların şiddete uğramadan yaşayacağı, eğitim sisteminde kız çocuklarının tamamının okula gideceği, kadınların siyasette daha fazla yer alacağı bir düzenin Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında gerçekleşeceğini belirten Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya; tarım, ev hizmetleri, evden çalışma gibi kadının yoğun olduğu alanları kayıtlı hale getirme sözü verdi. Tüm bunların yerine getirilebilmesi için Cumhuriyet Halk Partisinin iktidar olmasının şart olduğunu söyleyen Rıza Yalçınkaya “ İktidar olabilmek içinde çok çalışmalıyız. Bugün yapılan kadın kolları kongremizi önemsiyoruz. Çünkü onların ne kadar büyük değer, ne kadar büyük güç olduğunun bilincindeyiz. Onlar olmadan hiçbir yere varılamayacağının farkındayız. Amacımız kadınlarımızla birlikte büyük bir güç oluşturmak ve partimizi iktidar yapmaktır. Bu temennilerimle kongremizin hayırlı olmasını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

FATMA ÖZCAN GÜVEN TAZELEDİ

Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda, İl Başkanı Selim Karakaş’ın divan başkanlığında gerçekleştirilen Kadın Kolları Kongresi’nde yeniden başkan seçilerek üyelerinin güvenini tazeleyen Fatma Özcan, kendisine destek olan herkese teşekkür etti. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ve CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya başta olmak üzere çok sayıda davetli ve partilinin katıldığı kongrede konuşan Başkan Fatma Özcan “Tüm kadınları CHP’ye, üye olmaya davet etti” dedi.

‘KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ AÇISINDAN KAYGILARIMIZ VAR’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Kadın Kolları Başkanlığına yeniden seçilen Fatma Özcan, kendisine destek veren herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında, partisinden aldığı güç ve güvenle çalışmalarını en iyi şekilde sürdüreceğini ifade etti. Zorlu bir sürecin aslında başında olduklarını belirten Başkan Özcan “Zorluğu, her gün Türkiye'de artarak yaşanan olaylar bize gösteriyor. Demokrasi açısından kaygılarımız var, özgürlük açısından kaygılarımız var, kadın-erkek eşitliği açısından kaygılarımız var, çocuklarımız için kaygılarımız var. Kadın - erkek eşitliğine inanılmayan bir toplumda zaten demokrasi olmaz ki, demokrasinin var olabilmesi için siyasete kadın eli değmesi lazım, nezaketin direnişin değmesi lazım. Bütün kadınlarımızı demokrasi adına özgürlük adına kadın -erkek eşitliği adına Cumhuriyet Halk Partisine üye olarak katkı vermelerini istiyorum. Çünkü kadınlar için yapacağımız çok şey var” dedi.

ÜLKEMİZDE, KADINA EN ÇOK ÖNEMİ CHP VERİYOR

Kadına seçme-seçilme hakkını ilk kez veren partinin Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu belirten CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan, son kurultayda yapılan tüzük değişikliği ile getirilen %33’lük kadın kotasıyla CHP’de kadına verilen değerin bir kez daha ortaya çıktığını ifade etti. AKP'nin kadını toplumsal yaşamdan uzaklaştırma baskısına karşı yapılan bu kota uygulamasının hem yerelde hem de genelde kadınların siyasette daha aktif rol almasına büyük katkı yapacağına inandığını söyleyen Başkan Fatma Özcan “Bir şeyler başarmak istiyorsak tek başına değil, birlikte hareket etmeliyiz. Fikirler çatışsa da ortak bir noktada buluşarak uzlaşmak ve biz olabilmek çok önemlidir. Şahsım adına hiçbir zaman ‘ben’ demedim. Çünkü çalışmalarımızı mutfak gibi görüyorum. Yaptığımız her çalışmada benimle çalışan arkadaşlarım da vardır. Buradan tüm kadın kolu üyelerimize sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için çalışıyoruz” diye konuştu.

BARTIN KADIN KOLLARI OLARAK ÇOK ÖZELİZ

İki milletvekilliği olan bir ilde bir milletvekilliğini kazanmanı başarı olarak sayılması nedeniyle, kadın kolları olarak kendilerini başarılı saydıklarını belirten Fatma Özcan “Başarı bir koordinasyon işidir. Bu başarımızı parti örgütümüze ve Milletvekilimiz Rıza Yalçınkaya'ya borçluyuz” dedi. İl ve ilçe yönetimi ile de tam bir uyum içinde çalıştıklarını ifade eden Başkan Özcan “Partimizin hiçbir organıyla, asla sorun yaşamadık” şeklinde konuştu. Ankara'ya Kadın Kolu toplantılarına gittiğinde Bartın’a gururla döndüğünü ifade eden Başkan Özcan “İl ve ilçe yönetimi ile sorun yaşamayan ender kadın kolu başkanlarından biriyim. Arkadaşlar bunu buradan gururla söyleyerek bir önceki Merkez İlçe Başkanım Mehmet Gümüş Hocama, İl Başkanıma ve İlçe Başkanıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca son seçimlerde köylerde bize öncülük, rehberlik eden, koruyan, kollayan Mustafa Demiroğlu kardeşimize de çok teşekkür ederim” dedi.

TÜM KADINLARIMIZI CHP’YE ÜYE OLMAYA DAVET EDİYORUM

Mücadelelerinin zorlu bir mücadele olduğuna dikkat çeken Fatma Özcan “Biz kadınların temel bir özelliği vardır. Zoru başarmak. Zor olanı bizler başaracağız. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, hiç kimseye bu bize oy vermez demeden, herkese gidip Türkiye'nin gerçeklerini anlatacağız. Onların inançlarına, kültürlerine saygı göstererek, onların haklarını gerekirse onlar adına savunarak, onlara örnek olmaya çalışacağız. Tarlada çalışan Ayşe bacım ile mahallemdeki Ayşe teyzem arasında fark gözetmeksizin tüm kadınlarımızın haklarını koruyup kollayacağız. Çünkü biz bir aileyiz. Biz köklü bir çınarız. Köklerimizde Cumhuriyet var. Köklerimizde devrim var halkçılık var. Atatürk var. Bizim köklerimiz dünyanın en görkemli köklerinden birisidir. Hiç bir partiye nasip olmayacak bir tarihsel birikimimiz var. İnancına ve kimliğine bakmadan her kadını CHP çatısı altında birleşmeye çağırıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi kadınların evi gibidir. Kapımız herkese sonuna kadar açık. Tüm kadınlarımızı partimize üye olmaya Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında; çocuklarımız, geleceğimiz ve demokratik haklarımız için çalışmaya davet ediyorum. Çağ dışı anlayıştan Türkiye'yi kurtarmak zorundayız. Onun gücü de inanıyorum ki biz kadınların elindedir. O nedenle gelin el ele verelim. Cumhuriyet Halk Partili olmaktan gurur, duyuyorum onur duyuyorum Hepinizin de aynı duygular içinde olduğuna inanıyorum. Hepinize sevgiler saygılar sunarım” şeklinde konuştu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cağrı candaş 8 yıl önce

Editör notu: sitemizi suçlayıcı yorumunuzu asla kabul etmiyoruz. partiler yayın kuluşlarına hangi mesafede dururlarsa, yayın kuruluşları da partilere o mesafede durur. sempatizanı olduğunuz partinin yönetimine bu mesafeyi sormanızı rica ediyorum. saygılar...

Avatar
çağrı candaş 8 yıl önce

editör notu: lafla yürümüyor sevgili gizemli yorumcum çağrı candaş yoldaş...