Yalçınkaya öğretim elemanları için Meclis Araştırması istedi

Milletvekili Yalçınkaya; öğretim elemanlarının çalışma şartlarının dünya ülkeleriyle kıyaslanabilecek düzeyde olması, omuzlarındaki yüklerinin bir nebze olsa hafifletilmesi ve aylık ücretlerinin kariyerlerine uygun bir hale getirilmesi amacıyla ‘Meclis Araştırması’ açılmasını talep etti.

KANUN TEKLİFİNDEN SONRA ŞİMDİ DE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, Ekim ayı içerisinde Meclis Başkanlığı’na sunduğu kanun değişikliği teklifinde; 11.10.1983 tarihli ve 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanunu’nda değişiklik talep etmiş, öğretim elemanlarına her yıl bir maaş katkı payı verilmesini istemişti. Konuyla ilgili çalışmalarını hız kesmeden sürdüren ve öğretim elemanlarının sorunlarıyla yakından ilgilenmeye özen gösteren Milletvekili Yalçınkaya; öğretim elemanlarının omuzlarındaki yüklerinin bir nebze olsa hafifletilmesi ve aylık ücretlerinin kariyerlerine uygun bir hale getirilmesi amacıyla bu kez 20 CHP’li Milletvekili arkadaşının imzasının da yer aldığı Araştırma Önergesini Meclis Başkanlığı’na iletti.

AKADEMİSYENLİĞİN UZUN VE MEŞAKKATLİ BİR YOL OLDUĞUNU ANLATTI

Akademisyenliğin uzun ve meşakkatli bir yol olduğunu belirten Milletvekili Yalçınkaya, Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde; “Geleceğimizin umudu gençlerimizin yetişmesinde önemli bir yere sahip olan akademisyenler, büyük bir özveriyle fakülte, enstitü, yüksekokul, konservatuar ve meslek yüksekokullarında dersler vererek gençlerimizi yetiştirmekte, onları bilimin ışığında aydınlatarak topluma kazandırmaktadırlar. Akademisyenlik uzun ve meşakkatli bir yoldur. 4 yıllık üniversite diplomasına sahip olan pek çok gencimiz mühendis, mimar veya müfettiş olurken, akademisyen olmayı aklına koyanın yolu, mezun olduktan sonra daha yeni başlamakta ve dil, ALES gibi zorlu sınavları kazanarak doktor unvanı alabilmek için 5 yıl daha okumak zorunda kalmaktadır” ifadelerine yer verdi.

HAYATLARININ EN GÜZEL ÇAĞINI EĞİTİM VE BİLİM İÇİN HARCIYORLAR

Akademisyen adayının üniversiteye adım atmasıyla birlikte doktor unvanını alabilmesi için ortalama 10-12 yıl geçtiğini belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınakaya “Bu kişilerin ilk, orta ve lise eğitimlerini de eklediğimizde ömürleri okumakla geçmekte, birçoğu bilim adamı olma uğruna evliliğini ertelemekte, çocuk sahibi olmaktan bile vazgeçerek hayatlarının en güzel çağını eğitim ve bilim için harcamaktadırlar. Bu kadar özveri sonucunda bilim insanı olabilen öğretim elemanları maalesef ülkemizde hak ettikleri konuma kavuşturulamamış ve birçok kamu çalışanından daha düşük ücret almaya mahkûm edilmişlerdir” şeklinde bilgiler vererek akademisyenlerin yaşadıkları sorunları dile getirdi.

ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN AKADEMİSYENLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya; ‘Kariyer sahibi olan bu insanlarımız maalesef yıllardır yaşadıkları bu olumsuz durumu gurur meselesi yaparak dile getirmekten bile çekinmektedirler. Onlar bilim insanlığını para için şan şöhret için değil ülkesine faydalı bir insan olmak için yapmaktadırlar. Bu kadar özveriye sahip akademisyenlerimizin sorunlarını çözmek ülkemizin geleceği için büyük önem taşımaktadır. Geleceğimizi şekillendirecek olan gençlerimizi eğiten, öğretim elemanlarının geçim derdiyle uğraşmaması tamamen bilimsel çalışmalara kendilerini adamaları gerekmektedir’ diyerek konunun önemine değindi.

AKADEMİSYENLERİN %86’SI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA MAAŞ ALIYOR

Türkiye’de yaklaşık 118 bin akademik personelin bulunduğuna vurgu yapan Milletvekili Yalçınkaya “Türkiye de 188 devlet ve vakıf üniversitelerinde bulunan yaklaşık 4 milyon 353 bin üniversite öğrencimizin eğitimini yaklaşık 118 bin akademik personel üstlenmiş bulunmaktadır. Bu akademik personel her yıl milyonlarca gencimizi mezun etmekte, onları iş hayatına hazırlamakta, vatana millete hayırlı bir evlat olması için büyük çabalar harcamakta, bu telaşlarla kendi sorunlarını unutmaktadırlar” dedi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun her ay rutin olarak yapmış olduğu araştırmaya göre 2012 Eylül ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 949, yoksulluk sınırı ise 3092 lira olarak tespit edildiğini belirten Milletvekili Yalçınkaya, üniversite öğretim elemanlarımızın neredeyse yüzde 86’sı yoksulluk sınırının altında ücretle çalıştığını ifade etti.

ALDIKLARI ÜCRETLE GEÇİNMELERİ İMKÂNSIZ HALE GELMİŞ DURUMDA

Akademik personelin; aldıkları ücretle geçinmelerinin ve bilimsel çalışma yapmalarının imkânsız hale geldiğini ifade eden CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, ülkemizdeki akademisyenlerin, dünyadaki meslektaşlarıyla kıyaslandığında 3-4 kat daha az maaş aldıklarını belirtti. Milletvekili Yalçınkaya “Ne yazık ki Türkiye de; en saygın mesleklerden biri olan ve büyük özveri gerektiren üniversite hocalığı, toplumsal saygınlığını çok büyük ölçüde yitirmeye başlamış, onlar asli görevleri olan bilimsel araştırmalarını yapamaz duruma gelmişlerdir. Birçok ülke, bilim insanının omuzlarındaki yükü maddi ve manevi olarak azaltmış olmasına rağmen bizde yıllardır derinleşen sorunlar maalesef düzeltilmemiştir” dedi.

OMUZLARINDAKİ YÜK HAFİFLETİLSİN, MAAŞLARI İYİLEŞTİRİLSİN

Öğretim elemanlarının sırtındaki yükün azaltılarak bilimsel çalışma koşullarının ve özlük haklarının düzeltileceği tedbirlerin ivedi olarak alınması gerektiğini belirten TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya “Öğretim elemanlarımızın çalışma şartlarının dünya ülkeleriyle kıyaslanabilecek düzeyde olması, omuzlarındaki yüklerinin bir nebzede olsa hafifletilebilmesi ve aylık ücretlerinin kariyerlerine uygun bir hale getirilmesi amacıyla TBMM iç tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri ile Anayasanın 98. maddesi gereğince “Meclis Araştırması” açılmasını arz ederim” şeklinde hazırladığı araştırma önergesini Meclis Başkanlığı’na sundu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.