Yalçınkaya Suç ekonomisi Meclis’e taşıdı

YASADIŞI FAALİYETLERİN CİROSU 8 MİLYAR LİRA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili, Parti Meclisi Üyesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergelerine bir yenisini daha ekledi. Kayıt dışı ekonomiyi ve bu kayıt dışı ekonominin tüketicilerle birlikte ülke ekonomisine verdiği büyük zararları Meclisin gündemine taşıyan Rıza Yalçınkaya, ülkeye zarar veren suç ekonomisinin önüne geçilmesi amacıyla 20 milletvekili arkadaşının imzasıyla ‘Meclis Araştırması’ açılmasını talep etti. Türkiye’de yasadışı faaliyetler nedeniyle oluşan cironun en az 8 milyar lira civarında olduğunun tahmin edildiğini belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, kayıt dışı ekonomi ve suç ekonomisinin yarattığı bilânçolar nedeniyle ülkenin büyük çaplı zararlar görüp, önemli oranlarda da vergi kaybı yaşadığına vurgu yaptı. Önergesinde, İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) “Suç Ekonomisinin Türkiye Bilânçosu” raporuna da yer veren Yalçınkaya, yasadışı faaliyetlerde elde edilen net kazancın ise 3 milyar 250 milyon lira olduğunun bilgisini verdi.

SAHTE VE KAÇAK MAL PİYASASINA DİKKAT ÇEKTİ

İSMMMO’nun raporuna göre; suç ekonomisinin en gözde kazanç alanlarını; fuhuş, eroin, esrar, insan kaçakçılığı, kaçak sigara, korsan kitap ve DVD, organize suç, kaçak çay, kaçak et, akaryakıt, hırsızlık, haplar ve tarihi eser kaçakçılığı oluşturduğunu belirten Yalçınkaya, sektörlerin başında en büyük ciro ile fuhuş sektörünün geldiğini belirtti. Eroin sektörünün ikinci sırada geldiğini, insan kaçakçılığının ise dördüncü sırada geldiğini ifade eden Yalçınkaya, Özel Tüketim Vergisi ve Gümrük Vergileri nedeniyle cazip hale gelen içki, sigara ve çay gibi ürünlerinde, yasadışı ticaret pazarında büyük yer aldığını belirtti. Türkiye üzerinden 60 ile 120 ton arasında eroin geçirilip, 43 milyon 500 bin adet sigara, 362 bin kaçak içki, 2 milyon 286 bin kilogram kaçak çay, 75 ton kaçak et, 7 milyon 652 bin litre akaryakıt, 40 bin cep telefonunu, 1 milyon 277 bin adet kaçak ilaç ve 32 bin kaçak tarihi eserin yakalandığı belirtilen raporu örneklendirmeye devam eden Yalçınkaya, rakamları ülkedeki sahte ve kaçak mal piyasasının büyüklüğünün kanıtı olarak gösterdi. Büyük istihdam kaybına ve vergi kayıplarına yol açan bu konunun üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini belirten Yalçınkaya, bütün kurumların da üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

SUÇ EKONOMİSİNİN ÖNLENMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ

Önergede, suç ekonomisinin en gözde kazanç alanlarını oluşturan sektörlere dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya; fuhuş, eroin, esrar, insan kaçakçılığı, kaçak sigara, korsan kitap ve DVD, kaçak çay, kaçak et, akaryakıt, hap ve tarihi eser kaçakçılığı gibi sektörlerin çok iyi bir şekilde takip edilmesi gerektiğini dile getirdi. Türkiye ekonomisi için önem arz eden bu araştırma da; ekonominin kara deliğine dönüşen ve insanların malına hatta canına kasteden suç ekonomisinin önüne geçmek için herkesin üzerine düşen görevi tam olarak yapması konusuna dikkat çekilmesi gerektiğinin altını çizen TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Rıza Yalçınkaya “Türkiye de insanların malına ve canına kasteden suç ekonomisinin önüne geçilmesine yönelik araştırmaların yapılması ve bir an önce ülkemize zarar veren konu üzerinde gerekli önlemlerin alınması amacıyla TBMM iç tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri ile Anayasanın 98. maddesi gereğince ‘Meclis Araştırması’ açılmasını arz ederim” ifadeleriyle konuyu Meclis’e taşıdı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cengiz yıldırım 9 yıl önce

Allah razı olsun çok önemli bi konuya değinmiş bartın için hep bu yolda devam etsin.Sonra söylerler şu kadar önerge vermiş falan bu ne yaa....