Yalçınkaya ve Okutay Kozcağız'da

Seçim çalışmalarına tam gaz devam eden CHP Milletvekili Yalçınkaya ve CHP Bartın 2. sıra Milletvekili Adayı Meliha Okutay dün Kozcağız esnafını ziyaret ederek, 12 Haziran seçimleri için destek istedi. İlk olarak Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kozcağız Belde Binası’nda teşkilat mensupları ile bir araya gelen CHP Milletvekili Yalçınkaya daha sonra da CHP 2. sıra Milletvekili Adayı Meliha Okutay ve kadın kolları üyeleri ile birlikte beldeyi ve pazaryerini dolaşarak esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Esnaf ve vatandaşlarla sohbet eden Milletvekili Yalçınkaya, kendisine iletilen sorunlarla da yakından ilgilendi.

Ziyaretler öncesi CHP Kadın Kolları da esnafa ve vatandaşa seçim projelerinin yer aldığı broşürleri dağıttı.

Gündüz programlarının ardından akşamları da köylerdeki kahve toplantılarına katılan CHP Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Kozcağız ziyaretinden sonra CHP 2. Sıra Milletvekili Adayı Meliha Okutay, CHP İl Başkanı Selim Karakaş ve il yöneticileri ile birlikte Akçamescit ve Akağaç köylerinde vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşlarla sohbet ederek AKP iktidarı ile ülkenin geldiği durumdan da bahsederek CHP İktidarında geçirilecek projeleri anlattı. İlk olarak Emeklilere yönelik hazırlanan projeden bahseden Milletvekili Yalçınkaya, AKP İktidarı ile ikinci sınıf vatandaş konumuna düşürülen emeklilerin CHP İktidarı ile bu sınıftan kurtarılacağını belirterek “Bartın emekli kenti ama emekliyi düşünen yok. Emeklilerimizin çoğu kullandığı krediler yüzünden maaşının yarısını alabiliyor. Emekliler artık ay sonunu zor getirir hale getirildi. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidara geldiğimiz zaman emeklilerimizin maaşları arasındaki uçurumu ortadan kaldırmak için de en kısa zamanda intibak yasası çıkaracağımızın, emeklilerimizin onurunu koruyarak insanca yaşayacakları düzeyde bir gelir sağlanacağının sözünü veriyoruz. Ayrıca emeklilerimizin maaşlarından Sosyal Güvenlik Destek Primi adı altında kesilen paraları da kademeli olarak kaldırılacağız. Yani emeklimizi AKP İktidarı ile düşürüldükleri ikinci sınıf vatandaş konumundan kurtaracağız. Toplumun tüm kesimleri gibi emeklilerimizin de milli gelir artışından pay almasını da sağlayacağız” dedi.

CHP İktidarında 2-B arazilerinde tarım yapan köylüye öncelik verileceğinin sözünü de veren Yalçınkaya, çiftçi projesini anlatarak “Tarımsal üretimde kullanılan tohum, gübre, mazot, tarım ilacı gibi girdilerin yüksek maliyetlerini aşağı çekeceğiz. Mazotu 1,5 liradan üreticimize vereceğiz. Diğer girdilerdeki vergi yükünü hafifletip çiftçimizi rahatlatacağız. Çiftçimizi insafsızca vergilendiren bu düzen yerine, üreticimizi güçlü bir şekilde destekleyen yeni bir düzen kuracağız. Çiftçi, hak ettiği bütçe desteğine CHP iktidarında kavuşacak. Suyumuza, toprağımıza, ormanımıza rant uğruna göz dikenlerin heveslerini kursaklarında bırakacağız. Dede yadigârı doğal kaynaklarımız, tarımsal üretimde kullanılacak ve yeni nesillere kirletilmeden, tahrip edilmeden devredilecek. Tarıma açık 2-B alanları, üretim planlaması koşullarına uymaları kaydıyla üzerinde tarım yapan orman köylüsüne, uzun süreli ve bedelsiz olarak tahsis edilecek. Orman tahdit ve kadastro işlemleri en kısa sürede tamamlanacak, kadastro yanlışları düzeltilerek, orman vasfını yitirmiş olan toprakların orada oturmakta olan çiftçinin kullanımına açılması sağlanacak. Meraların bol olduğu Bartın’da hayvancılığın çöküşüne dur diyeceğiz. Süt hayvancılığı ve besicilik yapanlar desteklenecek. Hayvan sayımız artırılacak. Sürüleri büyütüp küçük üretici çiftçiyi iflas ettiren düzenin ipliğini pazara çıkaracağız. Büyükbaş hayvancılık yanında koyun, keçi ve kanatlı üretimini de destekleyeceğiz. Süt ve et işleme tesisleri geliştirilip yaygınlaştırılacak. Özel sektörün girmediği yerlerde ve bölgelerde, bu çalışmaları devlet üstlenecek. Böylece bir taraftan üreticinin ürünü değerini bulacak, diğer taraftan çocuklarımız, gençlerimiz, yaşlılarımız, kadınlarımız ve erkeklerimiz, sofralarında yeterli ve uygun fiyatı gıdayı bulacaklar. Çiftçinin tarımsal üretimden para kazanamayıp, şehirlerde son derecede kötü koşullara mahkûm olmasına izin vermeyeceğiz. Köylerimiz ıssızlaşmayacak, gençlerimiz çalışıp para kazanacak, tarlalarımız yeşerecek. Amasya’nın elması, Malatya’nın kayısısı var Bartın’ın da çileği var. Ama kimse Bartın çileğinin marka haline gelmesi için çaba göstermedi. Ben şahsım ve partim olarak söz veriyorum ki Bartın’ı tarımda marka haline gelecek. Ürettiklerimizi işleyecek sanayi tesislerini, hammaddeye yakın yerlerde kuracağız. Örneğin, Amasra’da cam sanayisinde kullanılan kuvars madeni var ama bu madeni işlemek, buraya bir cam fabrikası kurmak bu hükümetin aklına bile gelmedi. Eğer bu maden işlenseydi binlerce işsizimize iş imkânı da sağlanmış olurdu. Bartın göç vermezdi” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşma yapan 2. sıra Milletvekili Adayı Meliha Okutay da eğer seçilirse mecliste Bartın’ın, Bartın kadınının sesi olacağını ifade ederek “milletvekilliği adaylığı teklifini duyduğumda söz konusu vatansa gerisi teferruattır dedim. Eğer söz konusu Bartınsa, Bartın için, Bartın’ın kadını için mecliste olmak benim için büyük bir şereftir, onurdur. Cumhuriyet Halk Partisi şu anda Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yeni bir yüzle ve yeni bir anlayışla, hazırlanan projeleriyle iktidara hazır. AKP İktidarı ile ülkenin ne hale geldiğini, üretimin, tarımın, hayvancılığın nasıl gerilediğini hepimiz gördük. Ama artık bunlara dur demenin zamanı geldi. Ülkemiz gerçekten zor bir süreç içinde ve ülkenin kaderini yine sizin verdiğiniz oylar belirleyecek. Biz bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi’ne destek vereceğinizi ümit ediyorum. Bizler hizmet için, ülkenin ve Bartın’ın gelinen bu noktadan kurtulması için elimizden ne geliyorsa fazlası ile yapacağız ve ben Bartın’ın kadını, Bartın’ın evladı olarak sizin sesiniz olarak Meclis’te yer almak isterim. Hepimiz iyi düşünmeli ve oyumuzu iyi değerlendirmeliyiz” dedi. 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tanju 8 yıl önce

eski başkan biz pazarcıları 5 yıl boyunca hem ezdi hem ezdirdi,şimdi de utanmadan pazaryerine gelip oy isteya,5 yıl başkanlık yaptı,saltanat sürdü 1 kez bile gelip halimizi hatrımızı sormadı ,attı bizi bi zalimin eline,onun kuklalığını yaptı,unutmasın insanlar artık onun yalanlarına kanmaya,bunu 2 yıl önce gördü zaten,yazıklar olsun.

Avatar
kozcagızlı 8 yıl önce

tanju sen pazarcı esnafı ısen bende beledıye baskanıyım, yazdıgın seyer tırıvırı

Avatar
tanju 8 yıl önce

kusura bakma dostum,senle polamiğe girmem,tırıvırı yı göreceğiz az sabret yeter,sen çektiklerimizi bilmezsin..

Avatar
kozcagızlı 8 yıl önce

ne cekmıssın anam sen sen ceksen ceksen akpden ah cekersın