Yalçınkaya'dan ağır itham
TTK Eski Genel Müdürü şimdi HEMA’da enerji danışmanı
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M.Rıza Yalçınkaya, 426 sıra sayılı Elektrik Piyasası Kanun Tasarısı’nın geçici 15’inci maddesiyle ilgili verilen değişiklik önergesi üzerine söz alarak, TBMM kürsüsünden Genel Kurula hitap etti. Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın bu kez gündeminde ise TTK’nın eski Genel Müdürü olan şimdi ise HEMA’da enerji danışmanı olarak görev yapan Rıfat Dağdelen vardı.
 
Dağdelen’in 11 Ocak 2011 yılda emekli olduğunu ve iki yılını doldurmadan HEMA’yla birlikte çalışmaya başladığını ifade eden Milletvekili Yalçınkaya, suç duyurusunda bulunulmasına rağmen bu olayı göz ardı edip şirketi korumaya devam eden Enerji Bakanlığı yetkililerini sert bir dille eleştirdi. Yalçınkaya, Enerji Bakanı Taner Yıldız’a, “Şirketin sahibi de Kayserili, sizde Kayserilisiniz. Hemşeri ilişkisine mi girdiniz de böylesine usulsüz ve hukuk dışı çalışmaları görmezden geliyorsunuz” diye sordu.
 
MİLLETVEKİLİ YALÇINKAYA’NIN GÜNDEMİNDE TTK ESKİ GENEL MÜDÜRÜ RIFAT DAĞDELEN VARDI

Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, 426 sıra sayılı Kanun Tasarısı’nın geçici 15’inci maddesiyle ilgili verdikleri değişiklik önergesi üzerine söz alarak TBMM Kürsüsünden Genel Kurula hitap etti. Milletvekili Yalçınkaya, bir günde ikinci kez çıktığı kürsüden bu kez emekli olduktan sonra aradan 2 yıl geçmeden HEMA’da enerji danışmanı olarak işe başlayan TTK Eski Genel Müdürü Rıfat Dağdelen hakkında konuştu. CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, konuşmasına; “Değerli arkadaşlar, bu kürsüden yapmış olduğum bir önceki konuşmamda Enerji Bakanlığı’nın usul ve hukuk tanımaksızın yaptığı uygulamaları dile getirmiştim. Gene, kendi seçim bölgemde olan ve Bakanlığı ilgilendiren başka bir usulsüz davranışla ilgili de sizlere bilgi vereceğim” diyerek başladı.  
 
FİRMA SÜREKLİ SUDAN BAHANELERLE EK SÜRE TALEBİNDE BULUNDU, GENEL MÜDÜRLÜK BU TALEPLERİ KABUL ETTİ

Milletvekili Yalçınkaya “Değerli arkadaşlar; Türkiye Taş Kömürü kurumu, hepimizin bildiği gibi, Türkiye’de yegâne, tek taş kömürü üreten bir kurumdur. Bu kurumun ‘Amasra Müessese Müdürlüğü’ diye, beş müesseseden oluşan bir kurumu da Bartın ilimizde yer almakta. Bu müdürlüğün “B sahası” adı verilen bir sahası redevans usulüyle bir firmaya kiraya veriliyor. Verilen redevans sözleşmesi protokolü gereği bu firma 2005 yılında yer sahasını teslim alıyor ve sahayı teslim aldıktan bugüne kadar geçen süre içerisinde de üretim yapıp taahhüt ettiği kömürü çıkarması gerekiyor. 2005 yılında yer sahası verilen firma 2005, 2006 ve 2007 yılında hazırlıklarını bitirip 2008 yılında 500 bin ton kömürü çıkarması gerekiyordu ama 2008 yılında kömür çıkarmaya geldiğinde hemen bir süre uzatım talebinde bulundu ve bu talep, genel müdürlükçe uygun görülerek on yedi ay bir süre uzatımı verildi” dedi.
 
FİRMA, 24 ŞUBAT 2013’TE ÖDEMESİ GEREKEN KDV VE REDEVANS BEDELLERİNİ DEVLETE ÖDEMEDİ

17 aylık süre uzatımının tamamlanmasının ardından kömürü çıkarması gereken firmanın yine çeşitli bahaneler ileri sürerek bir süre uzatımı talebinde daha bulunduğunu belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Bu talepte, Genel Müdürlükçe uygun görülerek bir on yedi ay gene verildi. Bu on yedi ay da bitince, yani üç buçuk sene bitince firma gene bazı sebepler öne sürerek bir dokuz aylık süre uzatımı talebinde daha bulundu. Bu da genel müdürlükçe uygun görüldü ve yaklaşık sekiz buçuk yıldan beri firma bir kilo kömür Amasra’da çıkarmadı. En son, firmanın 4’üncü kez süre uzatımıyla ilgili teklifi TTK Genel Müdürlüğünce reddedildi ve üretim yılının başladığı kendisine tebliğ edildi. Firma, buna göre 2013’ün Şubat ayının 24’üne kadar 500 bin ton kömürün KDV bedelini ve redevans bedelini TTK kurumunun hesabına yatırması gerekiyordu ama maalesef 24 Şubat itibarıyla firma redevans bedelini 500 bin ton üzerinden kurumun hesabına yatırmadı” şeklinde konuştu.  
 
TTK’NIN ESKİ GENEL MÜDÜRÜ RIFAT DAĞDELEN ŞİMDİ HEMA’DA ENERJİ DANIŞMANI OLARAK GÖREV YAPIYOR

HEMA’ya, yani ilgili firmaya bu kadar süre uzatımı veren TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, ne yazık ki şu anda, söz konusu firmada enerji danışmanı olarak çalıştığını belirten Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Bu konuyla ilgili Sayın Bakana birkaç kez soru önergesi verdim ve her verdiğim soru önergesinde doğru dürüst bir cevap alamadım.  “Genel müdürle ilgili ne yaptınız?” diye sorduğumda açılan bir soruşturma olup olmadığı konusunda şahsıma net bir cevap verilmedi.  Genel müdür, şu anda o şirkette enerji danışmanı olarak çalışıyor. Aslında 11/01/2011 tarihinde emekli olan bu genel müdürün, kurumla ilgili akçeli ilişkileri olan bu şirkette çalışmaması gerekiyor ama maalesef çalışıyor ve maalesef de Enerji Bakanlığı, kendilerine suç duyurusunda bulunmamıza rağmen, onu göz ardı ediyor ve firmayı koruyup kolluyor, genel müdür hakkında da bir soruşturma açmıyor” diye konuştu.  
 
FİRMADA KAYSERİLİ, ENERJİ BAKANIDA KAYSERİLİ FİRMANIN KORUNUP KOLLANMASI BU YÜZDEN Mİ?

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın ve bakanlığının yaptığı çalışmalara anlatmakta güçlük çektiğini ifade eden Milletvekili Yalçınkaya “Bir önceki konuşmamda, daha yatırımı olmayan bir termik santrale TEİAŞ’ın enerji dağıtım sistemi haritası içerisinde yer veren bir Bakanlık ve aynı şekilde, genel müdürü emekli olmasından iki sene geçmemesine rağmen akçeli ilişkiler içerisinde olan özel şirkette görev yapmasına ses çıkarmayan bir Bakanlık. Gerçekten anlamakta zorlanıyorum. Sayın Bakanım, yoksa siz o firmayla aynı hemşeri ilişkileri içerisine mi girdiniz? Siz de Kayseri’nin Bakanısınız, o firma da Kayserili. Yoksa bir dayanışma içerisinde misiniz, onun için mi koruyorsunuz, onun için mi kolluyorsunuz, bu usulsüzlük ve hukuksuzluklara göz yumuyorsunuz, Sayın Bakanım? Bartın ve Amasra halkı bu konuda sizin duyarsızlığınıza çok üzülüyor. Bu duyarsızlıklarınızın hesabını da önümüzdeki seçim dönemi geldiğinde kendileri tarafından sorulacağını zannediyorum” dedi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Elektrik Piyasası
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hayır yılmaz tunç neden sessiz 7 yıl önce

sayın tunç böyle ağır ithamlar ki ıspatlanmış ve belgeli gerçekler karşısında neden susuyorsunuz... rüzgar nereye eserse oraya gitmek için mi yoksa... yoksa bartının en büyük gündemi olan termik santral konusunda paranın ve siyasetin ağababalarının işleri belli olmaz ben sessiz kalayım abilerim ne derse ona göre söylerim bişeyler diye mi düşünüyorsunuz... bu iki yüzlülüktür sayın tunç... valla benim bildiğim hak din islamiyette böyle bir şey kul hakkına, yalancılığa, riyaya, devletin imkanlarını kendi çıkarları için kullanmaya girer... bunlar en büyük günahlardır sayın tunç... bilirsiniz bilirsiniz de işinize gelmez...